واجب

تفاوت (فرض) با (واجب) در فقه مذاهب

باسلام در مطالعات فقهی به دو واژه (فرض) و (واجب) برخورد نمودم. آیا این دو واژه از دیدگاه مذاهب فقهی (شیعه و اهل سنت) دارای بار معنایی واحدی اند؟ یا خیر متفاوت هستند. متشکرم.

رعایت مَدّ واجب در قرآن

انجمن: 

سلام . وقت تون به خیر

در رابطه با مد سؤالی داشتم که اگر بدون صوت هم قرآن میخوانیم واجب است کلماتی که مد دارند رو بکشیم؟
مثلا عادت داریم هر شب یا روزانه آیة الکرسی بخوانیم بدون صوت
انجام مد در این سوره یا سوره های دیگر که بدون صوت خوانده می شود واجب هست؟
متشکرم

حقیقت محمدیه از دید ابن عربی

سلام. از دید ابن عربی، حقیقت محمدیه چه نسبتی با وجود دارد؟ واجب است یا ممکن؟ خالق است یا مخلوق؟ (لطفاً مستند به سخنان ابن عربی پاسخ بفرمایید)

با تشکر

تجسم اخروی اعمال مباح

انجمن: 

سلام ایا کارهای ناچیزی مثل خاراندن بیدلیل سر یا تکاندادن پا(بازی با پاها هنگام نشستن) در اخزت مجسم میشوند؟

آیا گناه همیشه گناه است؟

با سلام و احترام

چگونه گناه همیشه گناهه...؟ در حالی که این امکان وجود دارد شخص بین گناه بزرگتر و گناه کوچکتر گیر کرده باشد
بعنوان مثال شخص میدونه و مطمئنه که اگه خودارضایی نکنه گناه بزرگتری در انتظارشه

واجب الوجود و علة العلل

سلام...
یک سوال...اگر این دنیای مادی و همه موجودات و وجودهای غیر مادی،به عبارتی هر موجودی جز آن علت العلل فلاسفه و آن واجب الوجود بالذات موجود، وجود نداشتند، آنوقت خود آن موجودی که علت العلل می خوانیمش هم می شد ممکن الوجود؟ممکن الوجودی که ضرورت وجود ندارد؟
سوالم را طوری دیگری مطرح می کنم، آن موجودی که واجب الوجودش می خوانیم و می گوییم بالذات وصف ضرورت داشته و موجود بوده،آیا به حکم ممکن الوجود هایی مثل این دنیای مادی واجب الوجود به حساب می آید و بدون این موجودات، که یکی از آن ها این دنیای مادیست دیگر واجب الوجود نیست؟؟
باز طور دیگری سوالم را می پرسم...ما می گوییم این دنیا ممکن الوجود است و نیاز به علتی دارد و این علت ها نمی توانند تا بی نهایت ادامه پیدا کنند و لاجرم باید یک جا خاتمه پیدا کند آن واجب الوجود بالذات موجود یا آن علت العلل خاتمه بخش این سلسله علت و معلول هاست...و از این جهت واجب الوجود به حکم موجود بودن این ممکن الوجود هایی چون این دنیای مادی اثبات می شود...سوال اینکه حالا اگر این دنیای مادی و دیگر موجودات غیر مادی به تمامی وجود نداشتند...آنگاه باز معنی داشت و یا ثابت کردنی بود که یک موجود واجب الوجود بالذات موجودی وجود داشته باشد؟؟و آیا معنی داشت که وجود داشته باشد؟؟
سوالام دقیق و مفهوم بود؟؟

سوالاتی در مورد غسل ما فی الذمه

انجمن: 

با سلام و احترام
وقتتون بخیر.

چهار تا سوال داشتم:
1. آیا میشه همینطوری غسل ما فی الذمه کرد؟
2. با این غسل که می دونیم همینطوری نیت ما فی الذمه کردیم میشه بدون وضو نماز خوند؟
3. اگه ته دلمون برا این باشه که برای وضو نگرفتن غسل ما فی الذمه کنیم برای غسل و نماز مشکلی پیش میاد؟
4. آیا غسل ما فی الذمه غسل های مستحب رو هم در بر میگیره؟ مثلا" اگه روز جمعه غسل ما فی الذمه کنیم غسل جمعه هم شاملش میشه؟

با تشکر.
مرجع تقلید: آیت الله مکارم

آیا وصیت واجب است؟

انجمن: 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

آیا وصیت کردن هنگام احتضار موت بر اساس آیه كُتِبَ عَلَيكُم إِذا حَضَرَ‌ أَحَدَكُمُ المَوتُ إِن تَرَ‌كَ خَيرً‌ا الوَصِيَّةُ لِلوالِدَينِ وَالأَقرَ‌بينَ بِالمَعر‌وفِ حَقًّا عَلَى المُتَّقينَ ﴿١٨٠بقره﴾ واجب است؟

اگر هست ، آیا مرجعی وجود دارد که به آن فتوا داده باشد یا خیر؟

اگر وجود دارد چه کسانی؟ و در چه صورتی واجب است؟

اگر وجود ندارد چرا؟

دین زدایی و قانون

سلام دوستان

دیروز اتفاقی افتاد که برام سوالی پیش اومد نمی دونستم کجا مطرح کنم که اینجا رو پیدا کردم

دیروز وقت اذان ظهر ما رو تو دانشگاه به سالن اجتماعات بردن تا برای حسین سینه بزنیم (فقط سینه بزنیم) و مداح های که نوحه خوانی میکردن مسئول و از کارمندهای دانشگاه بودن و هر کدومشون یه سازی میزدن
یکیشون میگفت نشسته من حال نمیکنم سینه بزنید و ...

خلاصه موضوع اینکه

برای بچه های مذهبی بخصوص افرادی مثل من که تا حدی میان رو هستیم و بیشتر اوقات امل صدامون میکنن همچنین از وضع اجتماع هم خبر دارین که در چه وضعی به زور دین و ایمانمونو حفظ کردیم و سعی میکنیم ایمانمونو بالا ببریم تا از این جور چیزا و تغییرات سالم بمونیم

ولی نکته اینجاست که بعضی از افراد مذهبی با کارهای نسنجیده و ... باعث ایجاد دین زدایی میشن و واقعا برای من سخته که ببینم منو به زور به سینه زنی کسی ببرن که حتی به یارانش اجبار نکرد که بمونن یا ... .
امام حسین برای چی به شهادت رسیدن فقط برای سینه زنی من؟ فقط برای گریه کردن من؟ فقط برای اب؟

درست زمان نماز ، که نماز اول وقت که مهمترین چیزه ! بیایم برای امام حسین که همه چیزشو داد تا دین اسلام رو زنده نگه داره !

و سوالم اینکه :
ایا تو قوانین کشور من پیش بینی شده کسانی که باعث ایجاد دین زدایی یا ایجاد شک و تردید میکنند بتونم ازشون به مراجع قانونی شکایت کنم ؟ همین طور که میدونیم عقاید انسان یعنی همه چی اون و اگه یک اشتباه یا شک تو عقاید باعث میشه که عقاید شخص در اخر به کل عوض بشه ، یا اصلا کسی به دین من توهین کنه چطور می تونم ازش شکایت کنم ! دین من لازمه منه و من بشخصه بدون دینم ، هیچیم و یک روز هم نمی تونم بدونش تو این دنیا زنده بمونم و به این خاطر دوست ندارم کسانی پیدا بشن و شأن و مقامشو بیارن پایین و منو از دینم زده و دلسرد بکنند !(پیشگیری بهتر از درمانه)

عالم ذر کجاست؟ و آیا اعتقاد به آن واجب است؟

با سلام خدمت کارشناسان محترم.
عالم ذر کجاست؟چگونه جایی است؟
آیا اعتقاد به آن برای مسلمان واجب است یا خیر؟