احکام

از خواندن رساله دچار وسواس شدم!

انجمن: 
سلام خسته نباشید . من در رابطه سخت گیری مراجع در دین توصیه ای داشتم .راستش سخت گیری های مراجع و مطالعه ی رساله سبب وسواس من شدند . من دلیل این همه سخت گیری ها را نمی فهمم . با مثال عرض میکنم : مراجع میفرمایند هنگام غسل اگر نقطه ای به اندازه ی سر سوزن اب نرسد غسل باطل است . فقط کافی است یک فرد سالم بطور ۱۰۰ درصد به این حکم عمل کند که وسواسی شود ‌‌. مگر رساله وسواس زاست؟ ما مقلد مراجع تقلید هستیم و وظیفه ی ما تقلید ۱۰۰ درصدی است . اگر من به دستورات مرجعم بطور کامل عمل نکنم در آن دنیا مواخذه خواهم شد .خیلی جالب است من اینگونه از احکام مراجع برداشت میکنم که برداشت خدا از اعمال ما صفر و یکی است یا قبول است یا قبول نیست . یا ثواب دارد یا ثواب ندارد . یا باطل است یا صحیح . 

پاسخ به سوالات احکام در سامانه جامع پاسخگویی

انجمن: 
سلام با عرض ادب و احترام خدمت کاربران محترم به اطلاع می رساند از این تاریخ به بعد سوالات فقهی احکامی کاربران در انجمن پاسخگویی نمی گردد کاربران محترم میتوانند برای مطرح نمودن اینگونه سوالات به سامانه جامع پاسخگویی مراجعه نمایند:   ورود به سامانه جامع پاسخگویی
برچسب: 

قراردادهای کاری مبهم!

سلام ده نفر در پیک موتوری یک رستوران کار میکنند. به آنها گفته اند  هر ساعت ۱۵ هزار تومان می دهند اما این پول به ۷ نفری که در آخر وقت بیشترین فیش غذا را برده باشند تعلق خواهد گرفت. اما به ۳ نفری که فیش کمتری برده باشند، هر ساعت ۵ هزار تومان داده میشود و بابت هر فیش هزار تومان داده میشود. لذا هر نفر نمیداند کاری که انجام می دهد به چه روشی محاسبه خواهد شد. در روش اول برای ۴ ساعت کار، ۶۰ هزار تومان داده میشود. اما در روش دوم شاید ۳۰ یا ۴۰ هزار تومان دست پیک موتوری را بگیرد. به صورت کلی هر نفر نمیتواند تعیین کند چه قدر فیش خواهد برد. چون تعداد فیش ها قانون خاصی ندارد. فقط در آخر وقت مشخص خواهد شد کدام سه نفر کمترین فیش را برده اند. آیا چنین قراردادی صحیح است؟ این مسئله در تولید قطعات هم مطرح میشود. مثلا ۱۰ نفر در یک قطعه سازی کار می کنند. به آنها می گویند به ۷ نفر از شما ساعتی حقوق داده میشود. اما معلوم نیست که آن ۷ نفر چه افرادی هستند؟ در آخر وقت تعداد قطعات تولید شده توسط هر نفر را شمارش می کنند و به ۷ نفری که قطعات بیشتری تولید کرده اند، ساعتی دستمزد می دهند. اما به سه نفری که قطعات کمتری تولید می کنند ساعتی یک سوم محاسبه میکنند و بابت هر قطعه مثلا ۱۰ تومن اضافه می کنند. البته در این مثال تلاش افراد خیلی مهم است. اما در پیک موتوری ( مثال اول که مورد سوال است) تلاش فرد تنها یک عامل است و عوامل مهم دیگری وجود دارد که تلاش فرد را نادیده می گیرد. مثلا اگر شخصی خیلی هم تلاش کند اما فیش های راه دور یا بد مسیر به او بیافتد یا مشتری برای تحویل غذا دیر بیاید، باعث میشود آن پیک در آخر وقت فیش کمتری برده باشد. لذا قانون خاصی وجود ندارد. آیا چنین قراردادی صحیح است؟ و تحت چه عنوانی قرار میگیرد؟      

فلسفه احکام

سلام میخواستم بدونم چرا خدا احکامی را برامون الزام کرد؟ چه فایده ای احکام دارند که خودمون نمیتونستیم بهشون برسیم.

خواندن نماز به زبان فارسی

آیا خواندن نماز به صورت ترجمه جملات به فارسی آن را باطل میکند؟
ایا می شود بخشی از نماز را به صورت فارسی بخوانیم؟
اگر میشه لطفا بگید کدوم بخش ها و قسمت ها؟

فلسفه وجودی دین

با سلام خدمت مدیران و اعضای گرامی سایت ضمن قبولی طاعات سوالی است که به شدت ذهنم را درگیر خود کرده و در واقع شبهه ای بود که یکی از اطرافیان برایم ایجاد کرد و قصد دارم هم برای خودم این مسءله را حل کنم و هم برای شخص مورد نظر البته فرد مورد نظر قدرت پذیرش اثبات قرانی و احادیث را ندارد چون این دو مورد را هم قبول ندارد و حالا بعدا درباره این موارد هم سوالات و شبهاتی را که فرد برایم ایجاد کرد را بیان میکنم الان سوالم سر اثبات علمی و فلسفی وجود دین هست ...فرد مورد نظر میگفت بدون وجود دین میشه با عقل هم راه و روش رو پیدا کرد چون دین فقط یک راه برای زندگی هست .میگفت که مردم کشور ژاپن بدون وجود دین با قانون به راحتی و بهتر از ما دارن زندگی میکنن و در واقع میگفت که دین یه جور محدودیت ایجاد کرده و از این قشر حرف ها ....خواهش میکنم به سوالم پاسخ بدید چون واقع این قسم شبهات اوضاع خطرناکی رو ایجاد کرده و نداشتن جواب منطقی برای طرف شبهه افکن هویت اسلامی و انسانی مون رو زیر سوال میبره .....

روزه

با عرض سلام و خسته نباشید
من یه مشکل قلبی دارم که زیاد هاد نیست ولی روزایی که روزه میگیرم شدیدا قلب درد میگیرم میخواستم بدونم حکم دین در این شرایط چیست؟

برچسب: 

فقه و حق الناس معنوی

با سلام دو سوال داشتم آیا این جمله به لحاظ فقهی و شرعی درسته؟
«در حق الناس معنوی توبه کافی است»
و انجام این حکم موجب برائت ذمه است؟

۲)چه گناهانی جزو حقوق الناس معنوی هستند ؟آیا گناهانی مثل حق الناس آبرویی
حق هدایت مثلا اشاعه فحشا و بدعت و... از مصادیق حق الناس معنوی هستند؟

۳)توبه بدعت به چیز اتفاق می افتد؟
لطفا حکم فقهی را بفرمائید ممنون
مرجع آقای سیستانی

سه سوال فقهی

با سلام دو سوال داشتم آیا این جمله به لحاظ فقهی و شرعی درسته؟
«در حق الناس معنوی توبه کافی است»
و انجام این حکم موجب برائت ذمه است؟

۲)چه گناهانی جزو حقوق الناس معنوی هستند ؟آیا گناهانی مثل حق الناس آبرویی
حق هدایت مثلا اشاعه فحشا و بدعت و... از مصادیق حق الناس معنوی هستند؟

۳)توبه بدعت به چیز اتفاق می افتد؟

مرجع آقای سیستانی
این سوال رو استاد مربوط به عرفان جواب داد حال می خواستم جنبه فقهی سوال را بدانم ممنون

احکام خرید بازی های رایانه ای

بسم الله الرحمن الرحیمسلام خدمت کارشناسان و دوستان عزیز.
سوالی در مورد خرید بازی های کامپیوتر خارجی داشتم.
من چندوقت پیش یک بازی به اسم Stronghold Legends از بازار خریدم(اکثرا میشناسن.)
بعدا به سایت سازنده بازی(انگلیسی بود)رفتم.این بازی ،فروشی بود .
حالا من میگم این فروشنده ای که من ازش خریدم هم از یکی خریده اون طرف هم
شاید این بازیو خریده ولی هزار بار ازروش کپی کرده؟خب سازنده اصلی چطور میتونه راضی باشه؟(جلدبازی هلوگرام نداشت)
لطفا راجع به این توضیح بدید چون خیلی در کشورما این نکته رایجه.
ممنون

برچسب: