نماز

دیدگاه حنفیه درباره جمع بین الصلاتین!

سلام علیکم دیدگاه فقهی حنفی مذهبان که بیشتر اهل سنت ایران را تشکیل می دهند نسبت به جمع بین نمازها چیست؟ آیا آنها جمع را بین نمازها را مثل شیعه جایز می دانند یا خیر؟ متشکر و ممنون.

نماز ابوبکر بر حضرت زهرا (علیها السلام)!

انجمن: 
سلام علیکم اخیرا در واکنش مولوی های اهل سنت به شهادت حضرت زهرا (ع) در کلیپ هایی که منتشر شده آمده که:  در نماز بر بدن حضرت زهرا (علیها السلام) امام علی (علیه السلام) ابوبکر را مقدم نمود و او بر بدن حضرت نماز خواند. آیا این نقل قول اعتباری دارد یا خیر؟ متشکرم.

دیدگاه اهل سنت درباره نوافل روزانه

سلام نظر اهل سنت در رابطه با نافله های نمازهای روزانه چیست. آیا آنها این نمازها رو واجب می دونن یا نه مثل ما مستحب می دانند. متشکر

دستور اميرالمومنين(ع) به خواندن نماز در پنج نوبت

انجمن: 
سلام علیکم در نامه 52 نهج البلاغه آمده که امام دستور دادن نمازها در پنج وعده خوانده شود این امر با روشی که ما انجام می دیم مخالف نیست؟ متشکر میشم راهنمایی کنید.

چرا نماز شیعه و سنی فرق دارد؟

سلام اختلاف نماز شیعه و سنی فقط در دست بسته و دست باز بودن نیست بلکه در عبارت و اذکار هم اختلافاتی با هم دارند. سنی ها در رکوع میگن سبحان ربی الاعلی ولی شیعیان بحمده رو هم میگن. و یا در قرائت سوره دوم بسم الله رو ذکر نمیکنن. بجای تسبیحات اربعه در رکعت سوم و چهارم همان حمد رو میخونن و سوره رو دیگه نمیخونن. همچنین تشهد و سلام انها نیز خیلی با شیعیان فرق داره با توجه به اینکه هر یک از دو فرقه تنها خود رو بر حق میدونه از کجا بدونیم اذکار نماز کدوم گروه صحیحتره و علت این بدعتها چی بوده و توسط چه کسانی ایجاد شده؟ ممنون

جبران کاستی ها توسط ولایت در قبر

حدیثی که فکر می کنم از امام باقر علیه السلام بود یا امام صادق علیه السلام ، درباره قبر است که ولایت در گوشه ی قبر به نماز و روزه و حج و زکات نگاه می کند و می گوید هر چی کاستی داری با من و به این سبب کاستی های آن را جبران می کند، منظور از کسری نماز چیست مگر این نیست که نماز باید کامل باشد؟ البته این را همین امروز دیدم شاید جوابش این باشد: "اما اگر کسي از روي کسالت و سهو گاهي نمازي از او فوت شد مي تواند با توبه و برگشت اهل بهشت شود." ولی این بخش چیز دیگری می گوید و لذا در روايت‌ صحيحه‌ از حضرت‌ باقر (عليه‌ السّلام‌) از حضرت‌ رسول‌ (صلّی‌ الله‌ عليه‌ واله‌ وسلّم‌) وارد است‌ كه‌:«مَا بَيْنَ الْمُسْلِمِ وَ بَيْنَ أَن‌ يَكْفُرَ إلَّا أَنْ يَتْرُكَ الصَّلَوةَ الْفَرِيضَةَ مُتَعَمِّدًا أَوْيَتَهَاوَنَ بِهَا فَلَا يُصَلِّيهَا»  «بين‌ مسلمان‌ و بين‌ اينكه‌ كافر شود هيچ‌ فاصله‌اي‌ نيست‌ كوتاهتر و نزديكتر از اينكه‌ نماز واجب‌ خود را عمداً ترك‌ نمايد و يا دربارۀ‌ آن‌ سستي‌ و تكاهل‌ ورزد و بجاي‌ نياورد.»(2)   2- بحارالانوار، اسلامیه ،تهران، 1412، ج 82، ص 216 .   منبع از همین سایت: http://askdin.com/thread/%D8%B3%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA-%DA%A9%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D9%85%D8%A7-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF

ادای نماز قضا از طرف میت

انجمن: 
سلام و خسته نباشید   در سایت رهبری بخش پرداخت وجوهات شرعی قسمتی هست برای نماز و روزه قضا. میخواستم بدونم آیا لحظه ای که شخصی به نیت یکی از رفتگانش مبلغی رو بابت نماز یا روزه قضا از طریق سایت رهبری به صورت اینترنتی پرداخت میکنه بدهی شخص بدهکار در اون دنیا در همون لحظه صاف میشه؟ لطفا توضیح بدید که فرایند چگونه هست.   با تشکر.
برچسب: 

علت و حکمت اختلاف ذکر رکوع با ذکر سجده

سلام  چرا تو نماز در رکوع میگیم سبحان ربی العظیم و بحمده  و در سجده میگیم ربی العلی ؟ معنی دوتا کلمه عظیم واعلی چه فرقی با هم داره؟
برچسب: 

خواندن نماز به زبان فارسی

آیا خواندن نماز به صورت ترجمه جملات به فارسی آن را باطل میکند؟
ایا می شود بخشی از نماز را به صورت فارسی بخوانیم؟
اگر میشه لطفا بگید کدوم بخش ها و قسمت ها؟