قضا

ادای نماز قضا از طرف میت

انجمن: 
سلام و خسته نباشید   در سایت رهبری بخش پرداخت وجوهات شرعی قسمتی هست برای نماز و روزه قضا. میخواستم بدونم آیا لحظه ای که شخصی به نیت یکی از رفتگانش مبلغی رو بابت نماز یا روزه قضا از طریق سایت رهبری به صورت اینترنتی پرداخت میکنه بدهی شخص بدهکار در اون دنیا در همون لحظه صاف میشه؟ لطفا توضیح بدید که فرایند چگونه هست.   با تشکر.
برچسب: 

قضا و قدر و ارتباط آن با اعمال انسان

انجمن: 

یا هو یا من لا هو الا هو

سلام و عرض ادب

میخواستم بدونم اول اینکه تفاوت قضا با قدر چی هست؟
و اینکه ایا قضا و قدر با اعمال نیک و بد انسان ارتباط داره؟

ایا فردی که نحسیت داره و هر جا پاشو که میذاره باعث تخریب میشه یا فردی که
سعدیت داره و هرجا که وارد میشه رونق اونجا زیاد میشه ایا اینها با اعمال فرد ارتباط دارند یا مستقل عمل میکنند؟
چون در ستاره شناسی مثلا میگیم فلانی طالعش نحس هست به خاطر اعمال خودشه؟
ایا ابتلا و ازمایشات هم به خاطر اعمال بد انسان از سوی خدا به فرد میرسه؟

یعنی اگر انسان کل اعمالش به خیر نزدیک باشه دچار ابتلا یا قضا و قر نمیشه؟

باتشکر

فرار کردن از قضای الهی

انجمن: 

سلام.
حضرت علی از کنار دیواری به دیواری دیگر می رود و می فرماید :
[SPOILER]
از قضای الهی به قدر الهی پناه می برم.
[/SPOILER]

آیا در زندگی امروزه می توان از قضاهای حتمی و غیرحتمی مخصوصا ثبت شده در لوح محفوظ فرار کرد؟
آیا می توان با تقدیر جنگید یا یک کار بیهوده است؟
آیا می توان از تقدیر شر فرار کرد ؟

دریافت اجرت برای خواندن نماز

انجمن: 

با سلام و احترام

آیا در دین اسلام، حدیث،روایت و یا توصیه ای وجود داره که کسی در مقابل خواندن نمازهای قضای متوفی،اجرت دریافت کنه؟

با تشکر

وقتی باید قضا کنی!

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و خسته نباشید .

به بنده یاد داده بودند که باید دو مشت آب به صورت و دست ها بزنی و آنها را بشوری و اگر بیشتر از آن شود گناه است !

بعد ها بنده تحقیق کردم و دیدم میگویند اگر دو مشت آب به نیت شستن بار اول بزنی و دو مشت آب به نیت شستن بار دوم بزنی مشکل ندارد ولی چون مطلب قانع کننده ای برایم نبود نپذیرفتم ! انگار چاقو را در قلب کسی به نیت عمل جراحی فرو کنی و او را بکشی بعد بگویی نیت من این بود که او را جراحی کنم ! [-(

اگر فقط به نیت است ، بهتر است اصلا آب نزنیم همینطوری نیت کنیم که صورتمان را شستیم و بعد بگوییم پاک شد ، خلاصه در این مورد بنده اصلا قانع نشده ام .

بعد مشکل بنده این است که هر کاری میکنم ، با دو مشت آب حتی مطمئن نمیشوم که ساق دستم شسته شد چه برسد به اینکه آب به دستانم برسد و آنها را بشورد !

امروز یه جایی خوندم که اگر مطمئن باشید که دستانتون موقع وضو شسته نشده باید نماز هاتون رو قضا کنید !

اما چطور ممکنه ؟ بیایم و نماز این همه سال را قضا کنم ؟ با این وضعیت اعصابم که حوصله ام نمیکشه به هیچ کاری ؟ تازه چه تضمینی وجود دارد که بعدا یک مطلب دیگر نخوانم که بگوید نماز های قبلی که خوانده ام را باید قضا کنم ؟ مگر من امام زمانم که نمازم کاملا بی عیب باشد ؟

مهم این است که بنده از روی عمد این کار را نکرده ام و نماز را هم خدا قرار است ان شاء الله بپذیرد که او هم مهربان است !

در ضمن بنده حدود 40 درصد به بالا احتمال میدهم که اینگونه وضو گرفته ام و نه صد در صد !

تازه فقط این نیست ، موقعی که آب را دو دستی به صورتم محکم و سریع میزنم که در آن قناعت شود و با دو مشت بتوانم صورتم را کامل بشورم و آب را به زیر ریش برسانم ، چند قطره ای روی پاهایم گاهی وقت ها میریزد ، که میگویند این هم اشکال دارد و ...

کلا کم کم به این نتیجه میرسم که با یک یا دو مشت و این ها نمیشود و باید مثل اهل سنت وضو بگیرم Wacko

لطفا راهنمایی کنید.

برچسب: 

تاثیر گناه خاص در قضاشدت نماز

سلام
نمیدونم انجمن رو درست انتخاب کردم یا نه.ولی خب مدیران کمک کنن و ارجاع بدن.
چند وقتی هست به نظرم میاد کاهلی من در خوندن نماز واسه گناه هاست.ولی چیزی که جالبه برام و کم کم دارم بهش مطمین میشم اینکه وقتی یه گناه خاصی مرتکب میشم فقط ی نماز خاصی ازم قضا میشه.
مثلا میگم. وقتی دروغ میگم همش نماز صبح قضا میشه و بقیه نماز ها سر وقت.یا وقتی غیبت میکنم فقط نماز عصرم قضا میشه.(فقط جهت مثال)
خواستم ببینم آیا واقعا چنین چیزی وجود داره.و اگر جواب مثبته آیا رابطه برگشت پذیره.مثلا من از اینکه نماز عصرم داره قضا میشه پی ببرم به اینکه دارم غیبت میکنم.
تشکر.

سوالاتی پیرامون قضای روزه که گیجم کرده!؟

سلام.
کسی که میداند 15 روز روزه قضا دارد، ولی نمیداند چه مقدار از آن بدون کفاره، و چه مقدار با کفاره، و کدام یک از آن کفاره جمع دارد چه تکلیفی دارد؟
1. فرق بین کفاره و کفاره جمع چیست؟ چه جاهایی کفاره جمع واجبه؟
2. هزینه هر دو نوع کفاره چقدر است؛ تومان؟
3. قضای روزه ای که بخاطر بیماری گرفته نشده و از آن یک رمضان دیگه هم گذشته به شکل هست؟
4. باطل کردن عمدی روزه کفاره جمع داره یا کفاره عادی؟

مرجع: آیت الله سیدعلی خامنه ای

چیستی قضا و قدر

انجمن: 

لطفا در خصوص قضا وقدر وچیستی آنها واینکه آیا ما خود سرنوشتمان را رقم می زنیم ویا اینکه سرنوشت ما مشخص شده است توضیح بفرمایید

عدم آگاهی از مبطلات روزه و انجام دادن آنها

با سلام و احترام.
چند سال پيش که سال اول روزه گرفتنم بود، دقيقا يادم نيست ولي حدود 6 يا 7 روز از روزه هايي که گرفتم متاسفانه مبطلات روزه رو به طور عمدي انجام دادم. ولي از مساله به طور کامل آگاه نبودم و تا جايي که يادم هست اون موقع فکر ميکردم روزه را باطل نميکند و فکر ميکردم با انجام يک غسل قبل از اذان ظهر برطرف ميشود.
حالا سوال من اينجاست که الان حکم چيست و بايد چيکار کنم با وجود اينکه چند سال از اون موقع گذشته و من قضاي اونا رو نگرفتم و دقيقا نميدونم که اون روزه ها چقدر قضا داره و آيا کفاره داره يا نه و اگه داره چقدر؟

مقلد آیت الله نوری همدانی هستم.
ممنونم اگه کامل راهنماييم کنيد.

برچسب: 

قضای روزه

سلام خدمت اساتید .
راستش من تا همین چند ساعت پیش فکر میکردم روزه های انجام نشده به دلیل عذر شرعی رو ، هم میشه قضا خوند و هم میشه کفاره یک فقیر پرداخت کرد از اونجائیکه خیلی سال گذشته و قضاشون زیاد میشد برای همین پارسال هر چی پول داشتم دادم که کفاره این 16 سال مکلف شدنم بشه . یعنی فکر میکردم چون به عمد باطل نکرده بودم شصت تا نمیشد یه دونه میشد که اونم دادم . سالهای اول رو بخاطر گرسنگی زیاد یواشکی میرفتم میخوردم سالهای بعد هم که عذر شرعی .
ولی الان فهمیدم که باید قضای همه اون سالها رو میگرفتم و نگرفتم . تاخیر کفاره هم بخوره که اگر تمام دار و ندارم هم بدم نمیرسه . حقوق بگیر هم نیستم . حتی پول تو جیبی هم ندارم .
سر یک ماهی که توی ماه رمضون روزه میگیرم خیلی فشار میاد ولی میگیرم چون میگم یک ماهه حالا من یه حساب الکی زدم که 16 سال هر سال یک هفته هم نگرفته باشم از صد روز هم بیشتر میشه که واقعیتش خیلی خیلی سخته . نماز های قضای سالهای اول هم هست که یکم کاهل نماز بودم که اونو میشه خوند مسئله ای نیست ولی روزه واقعا نمیشه . نصف سال رو هم روزه باشم تموم نمیشه .
حقیقتش من نماز و روزه مستحبی هم انجام میدادم و میدم که با این چیزایی که امشب فهمیدم در مورد اونها هم تردید پیدا کردم که با وجود اینهمه روزه و نماز قضا اصلا قبول میشه یا شده ؟! یا همش الکی خوندم ؟ حتی یکم شک افتاده به جونم که اصلا دیگه نخونم چون تا آخر عمرم هم بخونم نه نمازا تموم میشه نه روزه ها . با وجود نماز و روزه قضا دیگه مستحبی چه ارزشی داره ؟ یه جورایی ناامیدم از انجام اینهمه روزه و نماز . اینهمه روزه اونم به خاطر دلیلی که اصلا دست خودم نبوده .
تازه این اواخر یکم آدم شده بودم و رو آورده بودم به انجام فرایض مستحبی ولی کلا امیدم از دست رفت .

ضمنا مرجع تقلیدم آیت ا... خامنه ای هستن .

برچسب: