جمع بندی دریافت اجرت برای خواندن نماز

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دریافت اجرت برای خواندن نماز

با سلام و احترام

آیا در دین اسلام، حدیث،روایت و یا توصیه ای وجود داره که کسی در مقابل خواندن نمازهای قضای متوفی،اجرت دریافت کنه؟

با تشکر

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد صدیقین

سلام به شما پرسشگر گرامی

استاد مکارم شیرازی در این باره می گوید: «در نصوص ما، در مورد استیجار حج، روایات متعددی وارد شده است [اما] در مورد نماز و روزه ی استیجاری روایتی نداریم»؛ بحث فقهی اش را می توانید از اینجا مطالعه بفرمایید که درس خارج فقه ایشان است:


اگر درباره احکام این مسأله سؤالی داشتید، با ذکر مرجع تقلید خود، از پاسخگوی محترم احکام جویا شوید.

سلام علیکم
به آن دو آدرسی که مرقوم فرمودید رفتم و مطلب را کامل مطالعه نمودم.

آقای مکارم نوشت:
بله در مورد نماز و روزه ی استیجاری روایتی نداریم و این از عجائب است.

آقای مکارم نوشت:
سؤال دیگر این است که آیا اجیر باید مطابق فتوای مرجع تقلید خودش عمل کند یا مطابق مرجع تقلید میّت؟ آیه و روایتی در این مورد وارد نشده است.

که حتی در مورد اصلش هم روایتی نداریم.

ایشان در کل متن این مسأله را ثابت گرفته اند و بر اساس آن نبودن روایت را از عجائب میشمارند. سؤال این است که آیا فتوای علما به عباداتی چون نماز و روزه که توقیفی است میتواند بدون مستند روایی باشد یا خیر؟

یعنی حالا که روایتی نداریم در این باب آیا وظیفه ما نیست که بر همان جواز استیجاری در حج اکتفا کنیم یا خیر؟

و باز هم سؤال از زاویه دیگر این که آیا مسأله ای به این شایعی اگر در زمان معصوم هم شایع بود آیا روایتی در اثبات یا رد آن لازم نبود؟؟ آیا شیوع این مسأله از حج بیشتر است یا کمتر؟

مهدی عباس زاده;481834 نوشت:
سلام علیکم
به آن دو آدرسی که مرقوم فرمودید رفتم و مطلب را کامل مطالعه نمودم که حتی در مورد اصلش هم روایتی نداریم.

ایشان در کل متن این مسأله را ثابت گرفته اند و بر اساس آن نبودن روایت را از عجائب میشمارند. سؤال این است که آیا فتوای علما به عباداتی چون نماز و روزه که توقیفی است میتواند بدون مستند روایی باشد یا خیر؟ یعنی حالا که روایتی نداریم در این باب آیا وظیفه ما نیست که بر همان جواز استیجاری در حج اکتفا کنیم یا خیر؟

و باز هم سؤال از زاویه دیگر این که آیا مسأله ای به این شایعی اگر در زمان معصوم هم شایع بود آیا روایتی در اثبات یا رد آن لازم نبود؟؟ آیا شیوع این مسأله از حج بیشتر است یا کمتر؟


سلام

دو دلیل برای جواز نماز استیجاری بیان شده:

دلیل اول: همان گونه که شهید در کتاب ذکری گفته است نماز استیجاری صحیح است. صحت این نماز مبنی بر دو مقدمه است؛ مقدمه اول: خواندن نماز های فوت شده میت بنا بر روایات متعدد و صحیح و همچنین اجماع فقها صحیح است. مقدمه دوم: مادامی که نماز خواندن برای میت صحیح باشد، اجیر شدن برای این عمل صحیح نیز جایز است. مقدمه دوم یکی از مصادیق حکم کلی «الاستئجار على الأعمال المباحة التي يمكن أن تقع للمستأجر؛ اجیر شدن برای هر عمل مباح صحیح است» می باشد.

دلیل دوم: اجماع؛ شهید ثانی بعد از تعلیل فوق، به دلیل اجماع اشاره می نماید: «و لا يخالف فيها أحد من الإمامية بل و لا من غيرهم؛ هیچ یک از فقها امامیه و بلکه فقها غیر امامی با این حکم مخالفت نکرده اند».

در مورد شیوع بیشتر یا کمتر این مساله نسبت به حج و چرایی روایت نداشتن آن، اطلاعی ندارم.

پرسش :
آیا در دین اسلام، حدیث،روایت و یا توصیه ای وجود داره که کسی در مقابل خواندن نمازهای قضای متوفی، مجاز است که اجرت دریافت کند؟

پاسخ :
از نظر احکام اسلامی،‌ نماز و روزه‌های واجبی برای مسلمان در نظر گرفته شده است که اگر کسی نتواند آنها را در زمان مقرر انجام دهد، باید قضای آن‌ها را انجام دهد و اگر نتواند، باید بعد از مرگ او به جای وی قضا را بگیرند. بازماندگان می‌توانند به کسی پولی پرداخت کنند و او در عوض میت، نماز و روزه‌ها را به جای آورد. همه مسلمانان موظفند در هر مقطعی با وصیت، تعداد نماز و روزه قضای خود را مشخص کرده و بخواهند در صورت فوت، از بخشی از اموالشان برای ادای آن استفاده شود. تا زمان مرگ نمی‌توان برای نماز و روزه اجیر گرفت و ادای آنها بر گردن خودمان است و نباید کوتاهی کنیم.
گر چه در روایات اسلامی در باره نماز و روزه استیجاری روایتی نیافتیم، ولی نماز و روزه استیجاری صحیح است و علمای بزرگ
در کتب فقهی در باره این موضوع بحث کرده اند . شهید اول (رحمه الله) می گوید : صحت این نماز مبنی بر دو مقدمه است؛ مقدمه اول: خواندن نماز های فوت شده میت بنا بر روایات متعدد و صحیح و همچنین اجماع فقها صحیح است. مقدمه دوم: مادامی که نماز خواندن برای میت صحیح باشد، اجیر شدن برای این عمل صحیح نیز جایز است. مقدمه دوم یکی از مصادیق حکم کلی «الاستئجار على الأعمال المباحة التي يمكن أن تقع للمستأجر؛ اجیر شدن برای هر عمل مباح صحیح است» می باشد.(1)

افزون بر این در باره صحیح بودن نماز و روزه استیجاری اجماع بین فقها وجود دارد شهید ثانی ضمن اشاره به دلیل اجماع اشاره می کند: «و لا يخالف فيها أحد من الإمامية بل و لا من غيرهم؛ هیچ یک از فقها امامیه و بلکه فقها غیر امامی با این حکم مخالفت نکرده اند.»(2)
بنا بر این گر چه در باره این موضوع روایتی یافت نشد ولی بر اساس نظر متخصصان و فقها بزرگوار در یافت اجرت برای نماز و روزه استیجاری اشکالی ندارد و مباح بودن کاری منوط به وجود حتمی روایات نیست ممکن است در باره برخی از مسائل دیگر روایتی نداشته باشیم ولی در عین حال مباح باشد و انجام آن بدون اشکال باشد ..

پی نوشت ها :
1. محمد بن محمد بن حامد بن مکی جزینی عاملی، مشهور به شهید اول ، ذکری الشیعة فی احکام الشریعة، قم ، مؤسسۀ آل البیت لاحیاء التراث ۱۴۱۹ ق، ج2 ص77.
2. همان

موضوع قفل شده است