گناهان

گناه کبیره و عذاب دائمی در جهنم

اعتقادی:وقتی بنده ای توفیق گناه صغیره پیدا نکردگناه کبیره می کندچراخدااهل معامله نیست یک گناه صغیره یک آتش مختصردرجهنم. بهترازعذاب کبیر نیست

اطلاع ائمه(ع) از گناهان ما در فرصت توبه

انجمن: 


سلام و عرض ادب
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات
سوالی برام پیش آمد استاد ....
اینکه در احادیث اومده که تا 7 ساعت گناه نوشته نمیشه و به انسان فرصت توبه داده شده،آیا در طی این 7 ساعت این گناه به سمع ونظر امام زمان (عج) و ائمه اطهار (ع) و در مرحله بعد شهدا و صلحا هم رسیده یا خیر؟! هر چند همین که در محضر خدا مرتکب گناه شدیم هم مانند شخصی که اگر اشتباه نکنم از پیامبر شنید که خدا موقع ارتکاب گناه ناظر بوده از شدت گریه مرد،ماهم باید بمیریم ولی میخوام بدونم خدا برای بنده ش چقدر آبروداری میکنه و چه زمانی اونها هم از گناهان ما باخبر میشن و اگر اینطور هست آیا این شامل همه گناهان ریزو درشت مامیشه یا اختصاص داره به گناهان کبیره؟!

اسامی گناهان صغیره و کبیره

[="Georgia"][="RoyalBlue"]سلام علیکم

از شما درخواست دارم که لیست کاملی از « گناهان صغیره» و « گناهان کبیره » را بفرمایید

باتشکر[/][/]

گناهان پس از اصلاح انسان محو می شوند یا منتقل ؟

با سلام
من چند وقت پیش در یک مجله ی قدیمی یک داستان قابل تاملی را خواندم

پسری نقل میکرد که پدرش را از دست داده بود و دچار افسردگی شد و این باعث شد که به اعتیاد هم روی بیاورد
او برادر بزرگ تری هم داشت ...وقتی برادرش از سربازی برگشت و متوجه اعتیاد برادر کوچک خود شد بسیار ناراحت شد و چون تنومند و ورزشکار هم بود او را به زیر زمین خانه شان کشاند و زیر باد کتک گرفت طوری که این جوان معتاد به شدت ترسید و تصمیم گرفت حتما ترک کند!

فردای ان برادرش اونو به تختی بست و یک ماه خودش کارگری کرد تا هزینه دارو و غذای او را تامین کند

بردادر کوچک چند ماه بعد اصلاح شد و به زندگی طبیعی خود برگشت و حتی کنکور ثبت نام کرد و رشته پزشکی هم قبول شد!!

اما اصل ماجرا اینجا ست که حالا این بردار بزرگتر بود که دچار افسردگی شد و ابتدا به سیگار و کم کم به تریاک و هروئین معتاد شد ! ...که متاسفانه بعد مدتی هم فوت کرد!!

**************
و اما سوالم این هست که:

ایا این قانون درست هست که چیزی که بوجود بیاید دیگر از بین نمیرود و یا باید از حالتی به حالت دیگر تبدیل ، و یا باید از ظرفی به ظرف دیگر منتقل شود!؟

یعنی ایا ممکن هست برادر بزرگ تر میزبان و ظرف اماده ای بوده باشه برای بیماری و خسیسه های ناپسند برادر کوچک تر تا که اینگونه او بتواند رهایی بیابد و اصلاح شود؟

در جایی هم خواندم عالمی بود که مدتی را با بیماران صعب العلاج که درد می کشیدند می ماند تا بیماری انها را به درون خود منتقل کند و اینگونه دردش را به جان می خرید تا انها شفا یابند!....ایا ممکن هست این نظریه درست باشد؟

با تشکر

نمی دانم گناهم چیست؟!

با سلام.
من هرچه خودم را محاسبه می کنم به نتیجه ای نمی رسم یعنی گناهی در لیست گناهان خودم نمی یابم و این چیز مرا ناراحت می کند چون بسیاری از علایم اهل جهنم را دارم مثلا اشک ندارم یا با دیدن ظلمی به مظلومی ناراحت نمی شوم و دلم نمی شکند یا برای امام حسین (ع) دلم نمی شکند و تمایلی به دعا کردن ندارم و حب کافی به خدا و اهل بیت علیهم السلام ندارم و ...
من از این جهت خیلی ناراحتم چون می ترسم به جهنم بروم.:geryeh:
هر چه فکر می کنم هم به نتیجه ای نمی رسم.سعی کردم شناخت خود را افزایش دهم شاید راهگشا باشد ولی نا موفق شدم.با توجه به احادیثی که از اهل بیت علیهم السلام رسیده بر این باورم که گناهان زیادی دارم ولی نمی دانم چه هستند.از طرف دیگر سعی می کنم با کارهای خوب مشکل را حل کنم ولی ناموفقم.
دروغ و غیبت هم نمی کنم ولی باز هم نمی دانم مشکل چیست؟
لطفا در صورت امکان علت را برایم به زبان ساده توضیح دهید.

راهنمایی برای چهل روز استغفار و پاک شدن از گناهان (پیشنهاد اعمال مخصوص)

سلام به همه دوستان عزیزم
تصمیم دارم به مدت چهل روز استغفار کنم و از گناهان گذشته (که باعث گرفتاری در زندگی‌ام شده) خودم را پاک کنم
لطفا برای این چهل روز +علاوه بر ترک گناهان صغیره و کبیره+ اعمالی که سفارش شده رو مطرح بفرمایید
مثل آیا میتوان به مدت چهل روز ختم استغفار امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام را خواند (جهت پاک شدن از گناهان)
یا زیارت عاشورا خواند (جهت پاک شدن گناهان)
و....
آیا سفارشی در این مورد شده که در چهل روز عملی راانجام داد تا از گناهان پاک شد؟
آیا سوره‌ای یا نمازی بزرگان تجویز کرده‌اند؟؟

در ضمن چله گرفتن برای خانم ها به چه صورت می‌باشد با توجه با مسائلی که برای بانوان وجود دارد

ممنون اگر راهنمایی کنید

چگونه باعث پاک شدن گناهان دیگران بشویم؟

سلام سریع میرم سراغ سوالم وقتتون رو نگیرم.راهی هست که ماانجام بدیم برای پاک شدن گناهان وافزایش مثبتها درکارنامه اعمال دیگران(افراد زنده)؟اونا چاگه هستن چیاهستندوباید چکارکنیم؟کمال تشکرازتمام کاربران وکارشناسان ومدیران رودارم.

عدل و داد ظهور یا گناهکاران قیامت

سلام به دوستان عزیز
من چندی پیش در ایات قران ایاتی رو دیدم که تجزیه و تحلیلشون برام کمی مشکله

اینکه خدا میگه سرانجام زمین را بدست صالحان میده درست
و اینکه قران دائما به انسانها در مورد اخر الزمان هدار میده و میگه که وقتی قیامت میاد انسانها در گمراهی و غرق گناهند هم درست
اما اگر با امدن اقا امام زمان جهان پر از عدل و داد میشه و حکومتها به دست انسانهای صالح میافتد.پس چرا انسانها در قیامت همه در گمراهیند
مگر امام زمان نباید تمام کار نشده پیامبران را که گسترش عدل و داد و حق پرستی در زمین است را کامل کند.اگر در اخر الزمان انسانها در گمراهی و غفلتند پس چرا بعد از ظهور انسانها هنوز به بلوغ فکری نرسیدند تا اینگونه توسط خدا خطاب نشوند.
واما سئوال دیگر
ما اعتقاد درایم تا وقتی حجت خدا بر زمین باشد زمین اهلش را نابود نمیکند .پس با این مضموم تمام روایاتی که دال بر شهادت حضرت هست را باید بر سینه دیوار بزنیم مگر اینکه امام تا قیامت زنده است
واگر بگوییم که بعد از امام زمان امامی دیگر مثلا امامی دیگر بر زمین حکومت میکند .پس ان امام چی چقدر باید حکومت کند با این حساب باید این روند ادامه داشته باشد تا موقع قیامت

امام مورد بعد اگر امام زمان بیاید و قیام کند و حکومت تشکیل دهد مادامی شیطان زنده است انحراف هم هست و ایستادگی و نفاق در برابر حکومت اقا هم هست و با این حساب اوضاع بعد از قیام و پایدار شدن حکومت اقا چنان تفاوتی با اوضاع علی علیه السلام نخواهد کرد و همیشه دشمنی بوده و ایستادگی و چنگ اندازی بر علیه دولتهایی که امام گمارده خواهد بود.ایا اینطور نیست.مگر اینکه بگوییم شیطان هم کشته خواهد شد و بشر از وسوسه و توطئه او مصون که با این حرف نیمی از ایات قران در مورد شیطان را باید تاریخ گذشته خواند
.خواهش میکنم یا توضیح دهید یا لینکهای مفیدی که بتوان جواب را از انها گرفت

با تشکر

یک تحریف ماهرانه: می‌گویند اشک بریزید، حسین(ع) گناه شما را می‌بخشد!

.

استاد شهید مرتضی مطهری/ یک تحریف ماهرانه: می‌گویند اشک بریزید، حسین(ع) گناه شما را می‌بخشد!

استاد مرتضی مطهری در یکی از سخنرانی‌هایش درباره تحریفات مربوط به واقعه عاشورا فریاد می‌زند که ما امام حسین خراب کن هستیم! و از علل آن می‌گوید :

«حسین(ع) می‌گوید من نهضت کردم برای امر به معروف، برای اینکه دین را زنده کنم، برای اینکه با مفاسد مبارزه کنم. نهضت من یک نهضت اصلاحی اسلامی است. ما آمدیم یک چیز دیگری گفتیم و تحریف کردیم.

ما گفتیم حسین یک شرکت بیمه تاسیس کرد، بیمه‌ی گناه. گفت شما را از نظر گناه بیمه کردم. در عوض چه می‌گیرم؟ شما برای من اشک بریزید، من در عوض گناهان شما را جبران می‌کنم، اما شما هرچه می‌خواهید باشید، ابن‌زیاد باشید، عمرسعد باشید. ما می‌گوییم یک ابن‌زیاد در دنیا کم بود، یک عمرسعد در دنیا کم بود، یک سنان‌بن‌انس در دنیا کم بود، یک خولی در دنیا کم بود، امام حسین خواست خولی در دنیا زیاد شود، عمر سعد در دنیا زیاد شود، گفت أیها‌الناس هرچه می‌توانید بد باشید که من بیمه‌ی شما هستم!»

چگونه بفهمیم که خداوند گناه مشخصی از ما را بخشیده است؟

حضرت علی (ع) در حدیثی می فرمایند :خداوند چنان پرده پوشی کرد ه است که انگار گناه هان تو را بخشیده است.
وقتی این حدیث را دیدم کلا از خودم ناامید شدم
یکی هست به من بگه چطوری میشه فهمید که خدا گناه هانی را که ازشون استغفار و توبه کردم بخشیده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟