تهذیب نفس

می خواهم خدا رو درست عبادت کنم اما اراده ام ضعیفه!

سلام علیکم

من از وقتی که خودمو شناختم دنبال این بودم که خدا رو درست عبادت کنم واعمال ورفتارم خوب باشه اما اراده و همتم ضعیفه

هر بارکه توبه میکنم تا۱۰روز یا یه ماه ونهایتا نزدیک چهل روز اما باز کم میارم وچند روزی اعمالم وکنار می ذارم حالم تواین مدت اینقدر بد میشه که حوصله شونه زدن هم ندارم. با اینکه الان نزدیک ۱۵ سال میگذره اما من هنوز همون جوریم.

دوتا بچه دارم بهترین دوران عبادتم هم وقت بارداری هام بوده. هم نشاط عبادت داشتم هم قوتش، اما الان چند وقتیه حالم به مراتب بدتره.

دیگه حال عبادت ندارم و فقط نمازهای واجبم رو میخونم. مشکل عمده ام عصبانی شدن و داد زدن سر دختر بزرگمه واین رفتارم باعث شده که اونم عصبانی باشه.

احساس میکنم بی خاصیتم دلم میخواد کاری انجام بدم امانمیتونم انگار به زمین چسبیدم.

اگه ممکنه زودتر پاسخ بدید .

ببخشید زیاد نوشتم

ممنون از وقتی که میذارید و هزاران بارتشکر از پاسخ هاتون.

احساس می کنم از قرب الهی دور شده ام


سلام
در مورد نماز شب می خواستم بپرسم
یه مدتی خدا را شکر دعا هام مستجاب میشد
ولی مدتی استجابت دعا هم کم شده، نگران شدم چیکار کنم؟
البته منظورم استجابت دعا به معنی قرب الهی هستش
احساس می کنم از قرب الهی دور شدم
به همین خاطر نگران شدم
لطفا راهنمایی فرمایید
ممنون

گره افتادن در مسیر تربیت نفس

سلام و خسته نباشید
من تازه مباحث اخلاقی رو شروع کردم ، هراز گاهی طوری میشه که یه گره بزرگ به کارهام میفته و پیشرفت نمیکنم هیچ، که پسرفت هم میکنم. هر چقدر هم فکر میکنم دلیلش رو نمیتونم پیدا کنم. مثلا این هفته بعد مدتها ۳ بار نماز صبحم قضا شد !!!!!!! مثلا اوایل فکر کردم شاید به دلیل ارتباط با نامحرمه دوستی منظورم نیستا، منظورم مثلا ارتباط با همکاره که راحت برخورد میکردم. توبه کردم و واقعا هم توبه از ته دل ، چون نمیدونستم چه عواقبی داره و بعد اینکه فهمیدم واااقعا پشیمون شدم. بعدش دیگه گفتم خدا بخشید و بازم جزو بنده هایی میشم که ازشون راضیه.

بعد فرداش دوباره نماز صبحم قضا شد. مثلا شاید ۳ ۴ دیقه دیر بیدار شدم. دیگه فرداش بازم توبه و معذرت خواهی و استغفار واسه گناهایی که نتونستم پیدا کنم که چی بود . فرداش نماز اول وقت صبح بیدار شدم‌ . بازم خوشحال بودم که خدا قبولم کرد همون روزشم روزه گرفتم و مراقبه محاسبه رو انجام دادم البته ناقص ، کلی هم ارتباط قلبی با خدا داشتم اون روزش که خدایا من جز تو کسی رو ندارم و تنهام نذار و چشم ازم برندار و ... دوباره فردا صبحش نمازم قضا شد :||||

من واقعا نمیدونم چم شده و چه چیزی هست که اینجوری گره افتاده تو کارم ! استاد اخلاقمم در دسترس نیست . احساس پوچی میکنم از اینکه خدا دستمو نمیگیره و کمکم نمیکنه. از این طرف هم شیطان یه راه پیدا کرده که نفوذ کنه به اعتقاداتم و این چند روز گاهی وسوسه میشم که "حالا که تو اینهمه تلاش کردی و خدا تحویلت نگرفت ، دیگه نمیخوادت و بیخیال و دیگه نمیخواد ادامه بدی و نتیجه اش همینه که هست و از اینجور حرفا" !!! گرچه من ادامه خواهم داد ولی بعضی وقتا واقعا ناامید میشم. جالبه من قبل شروع این مسیر احساس میکنم خدا باهام مهربونتر بود شایدم الان انتظارش ازم بیشتر شده .مثلا قبلنا دلم که میگرفت استخاره میکردم یه چیز مهربون می اومد و دلم اروم میگرفت .( توی لحظه های اضطرار و تنهاییم قرآن رو همینجوری باز میکنم و میگم خدایا باهام حرف بزن) ولی الان توی همون حالت اضطرار که قرآن رو باز میکنم اکثرا آیه های عذاب و ... میاد !!!!

و هیچ دلگرمی ای نیست و بیشتر عتابه! نمیدونم چی شده اصلا انگار قبلنا خدا دوست صمیمیم بود ولی الان معلمم شده و اونجوری ارتباط عشقولانه نمیتونم باهاش داشته باشم و دائم ازم میخواد که بهتر بشم. ولی اینکه گاهی احساس میکنم خدا دوستم نداره و ازم ناراضیه منو به پوچی محضضضضضضضض میبره و واقعا حس میکنم دیگه هیچی برام نمونده .

لطفا کمکم کنین اینجور وقتا حس میکنم خدا ولم کرده و نفسم هم میگه حالا که خدا ولت کرده دیگه توام هرچیزی که رعایت میکنی رو بیخیال شو . انگار یه جور قهر یا تکبر یا هرچیزی که اسمشو نمیدونم.

منتظر پاسختون هستم استاد عزیز

گام اول "تهذیب نفس"؛ گام اول را محکم برداریم...

بسم الله..
سلام؛

باز هم مش احمد با اون سوالای پیش پا افتاده و مسخرش...
ببخشید خلاصه..

من توی این انجمن گشتم مطلبی برای شروع تهذیب نفس پیدا نکردم.. به نظر کارشناسان گرامی از کجا باید شروع کرد و با چه مواردی باید ادامه داد؟ یعنی اکتفا به ترک محرمات و انجام واجبات کافیه؟

سوالات من ادامه دارن و حس میکنم بدرد همسنهای خودم بخورن.. سوالهام توی این تایپیک ادامه دار خواهند بود از کارشناس محترم خواهش میشه تا آخر تایپیک با سوالات مش احمد همراه باشن..

با تشکر...
یا زهرا//

معرفی کتاب برای تحول درونی و فکری

با عرض سلام گل
از آنجایی که در ماه مبارک رمضان تصمیم گرفتم تا اخلاق و رفتار و اعتقاداتم رو به خدا نزیکتر کنم لطفا کتابهایی با موضوع های :
شناخت بیشتر اسلام ، تهذیب نفس و روش های دوری از گناه ،سیره اخلاقی و رفتاری حضرت زهرا (س)به منظور الگو برداری از زندگی ایشان ، سوق دادن اخلاق و رفتار به سمت اخلاق و رفتار اسلامی ، شناخت ادیان مختلف معرفی کنید .
ممنون میشم از شما تا کتابهایی رو که معرفی می کنید در سطح ، درک وفهم یک فرد 17 ساله باشه . من کتاب های سایت رو دنبال کردم یا موضوع مورد نظر ویا در سطح در فهم ودرک من نبودند .

مشکل در اصلاح خود

با سلام و احترام
ببخشید دو مورد هست که بنده باهاش مشکل دارم در مورد تهذیب نفس
اول صفت دروغگویی هست.بنده فکر میکنم در توانم هست که دروغگویی رو کم کم حذف کنم. اما در گذشته دو سه مورد دروغ گفتم که چندین ساله همراه من هست نتایجش و نمیدونم چطور درستش کنم. یعنی ممکن شرایطی پیش بیاد که لازم باشه در مورد بعضی اتفاقات گذشته صحبت کنم و اگر بخوام حرفی بزنم ناچارم دروغ بگم. میخواستم بپرسم در این موارد تکلیف بنده چی هست و چطور برخورد کنم. البته دروغ هایی که گفتم به کسی ضرری نزده و حقی رو پایمال نکرده از کسی صرفا برای خودم مفید بوده ظاهرا. گفتن حقیقت هم بسیار به من بخصوص از نظر روحی آسیب میزنه.
دومین مسئله اینه که من در چند ما گذشته تلاش کردم برخی صفات نادرستم رو حذف کنم تا حدی موفق بودم شکر خدا منتهی یک مسئله ای هست که خیلی آزار میده من رو. وقتی دیگران بهم توهین می کنن این خیلی منو ناراحت میکنه از طرفی چون حدود صد روزی هست سعی میکنم خودم رو کنترل کنم و فحاشی نکنم بسیار برام آزار دهنده هست که نمیتونم جواب طرف مقابلم رو بدم. سوالم این هست که چطور در این مواقع عصبانیم رو کنترل کنم از اون مهم تر این ناراحتیم کم بشه چون احساس میکنم دستم بسته هست و نمیتونم جواب طرف مقابلم رو بدم خیلی غمگین میشم. لطف راهنمایی بفرمایید.
با احترام

---===|| صفحه‌ی مشارطه - روشی برای ترک گناه و انجام نیکی ها ||===---

به نام خدا

بنده این مدل برنامه رو به صورت تجربی بعد از چند سال پیدا کردم.

این برنامه شامل 2 فایل متنی، یک فایل تصویری، یک فایل پی اس دی (پروژه فتوشاپ برای فایل تصویری) و یک پوشه برای ذخیره کردن فایل بعضی از برنامه ها که نیاز هست.

توضیح فایل ها:

فایل تصویری صفحه‌ی مشارطه: در این فایل تصویری چندین ستون وجود داره و هر ستون شامل 10 خانه هست. در هر خانه، اسم برنامه ها نوشته میشه (مثل نماز اول وقت، مثل هر جمعه روزه، مثل هر روز یک ورق قرآن و ...)
و در این فایل یک سطر هم هست برای برنامه های ویژه هست.( برنامه های ویژه برنامه هایی هستند که زمان اعتماد یا انجامشون خیلی طولانیه(چند ماه یا حتی سال، مثل ترک گناه کبیره ای که شدیدا ریشه دوانده مثلا ترک گناه خود ارضایی و ...)

ضمنا این فایل تصویری باعث میشه راحت تر شب ها محاسبه کنید که چه کار هایی رو انجام دادید، و همین که باعث میشه راحت تر بفهمید چه خوبی هایی دارید یا ندارید که بتونید مدیریت کنید.

فایل متنی راه حل ها: از اونجایی که هر برنامه ای راه حل خودشو داره(و من معتقدم نمیشه یه بارکی گفت یا الله و شروع کرد به انجام حتما باید برنامه ای پشتش باشه) ، این راه حل ها در این فایل متنی نوشته میشه.
پایان هر راه حل زمانی به عنوان زمان اعتماد یا زمان انجام نوشته میشه.(مثلا زمان اعتماد:10 روز (یعنی تا 10 روز انجام میدم و اگر مطمئن شدم که کار ها خوب پیش میره و راه حل صحیح هست میتونم انجامشو ادامه بدم برم سراغ برنامه های بعدی)

فایل متنی گزارشات: در این فایل متنی بعد از اتمام زمان اعتماد هر برنامه یک گزارشی مینویسید که چطور گذشت خوب بود و درست انجام شد یا نه و ...

در فایل تصویری هر برنامه که در دست انجامه به رنگ زرد در میاد، و وقتی زمان اعتمادش تموم شد، خانه ی برنامه به رنگ سبز در میاد.

قوانین صفحه‌ی مشارطه:

1- همیشه باید دو برنامه معمولی و یک برنامه ویژه در دست انجام باشه (مگر مواقعی که هنوز برنامه ای آماده نشده---در صورت صلاح عیب نداره اگر 2 کار ویژه هم هم زمان انجام بشه.)
2-بهتره برنامه هارو پیشاپیش نوشته شده باشه ولی اگر ننوشتی هر برنامه که تموم شد 2 روز مهلت داری برنامه بعدی رو بنویسی.
3-برنامه ها همیشه باید با دقت و در نظر گرفتن همه جوانب نوشته شود.(هیچ راه فرار گزاشته نشه و ضمنا احتمالات در نظر گرفته بشه که اگر چیزی اتفاق افتاد که باعث شد یک روز نشه انجام داد برنامه رو، یا سر وقت انجام نداد، دل سرد نشی)
4-جا به جایی در اون ستونی که درِش هستی امکان پذیر نیست اما جا به جایی و ویرایش در ستون های بعدی امکان پذیر هست(در فایل تصویری).
5- هیچ وقت از دو ستون مختلف نمیشه برنامه برداشت حتما باید ستون فعلی تمام شود تا به ستون بعدی بری.
6-پس از پایان هر ستون تا 2 هفته استراحت مجاز هست ولی میتونی زودتر هم بری به ستون بعدی.
7-اصلاح برنامه ها در هر حال مجاز هست.(اگر در برنامه چیزی باید در نظر گرفته میشد و نشده میشه اصلاح کرد.)
8-باید برنامه هارو عمل کرد اما اگر به هر دلیلی نشد عمل کرد اگر 3 روز عمل نکردی، برنامه باید زرد بشه. باید تلاش کنی دوباره عمل کنی با اصلاح یا با همون برنامه. و اگر بازم انجام نشد و 4 روز دیگر هم گذشت برنامه قرمز میشه در این صورت میتونی از اول براش برنامه بریزی یا اصلاحش کنی (یا اگر در ستون فعلی هست میتونی رهاش کنی و آخرای اجرای ستون دوباره انجامش بدی با تغییر یا اصلاح.)اگر دوباره شروع به انجام دادی(در مرحله زردی) 3 روز عمل که کردی دوباره سبز میشه.
9-جملاتی از برنامه ها که با رنگ بنفش مشخص شدند، بعد از رفتن به ستون بعدی دیگه لازم به اجرا نیستند.
10- در فایل متنی، برنامه هایی که فقط یک بار اجرا میشن و همیشگی نیستند در صورت انجام به رنگ آبی آسمانی در میان(و نه سبز،) تا قابل شناسایی سریع باشند.

ضمنا برنامه فقط مخصوص کار های دینی نیست هر چیزی میتونه توش باشه. اصلاح امور درسی، انتخاب امضای خوب!، مرتب نگه داشتن اتاق و غیره...

نمونه ای از صفحه ی مشارطه(برنای بزرگ شدن کلیک کنید):

دانلود فایل های صفحه مشارطه برای شروع تهذیب نفس(شامل فایل های متنی و تصویری و پی اس دی، برای راه حل ها یک نمونه هم گزاشتم که ببینید چطوریه)

دانلود فایل ها

از کاربران میخوام مطلب رو بالا نگه دارن تا کاربران بتونن ببینن.
امیدوارم براتون مفید بوده باشه. این هم بگم این قوانین و این نوع فایل تحت شرایط منه شما میتونید قوانین رو طوری که دوست دارید و میتونید عوض کنید یا مثلا به جای تصویر و فتوشاپ در دفتر این کارو بکنید و ...

یا علی مدد

دو سوال در مورد تهذیب نفس

با سلام
بنده دو سوال دارم دیدم مرتبط هستند گفتم در یک تاپیک بپرسم
1- شروع تهذیب نفس از کدام صفت است؟ فرض کنید فردی 20 صفت رزیله دارد از کجا باید شروع کند؟
2- آیا باید تهذیب همزمان باشه؟ یعنی روی تمام صفات رزیله با هم تمرکز کرد یا نه مثلا یکی رو حذف کنیم بعد دیگری؟
مثلا اگر صفت حسد و بد زبانی داریم اول روی حسد کار کنیم و خیلی برایمان مهم نباشد گناه زبانی انجام میدهیم یا نه وقتی حسد حل شد برویم سراغ بد زبانی یا هر دو صفت همزمان باید حذف شود؟
و اینکه آیا قبل اصلاح نفس مقدمه ای باید انجام داد؟
با تشکر

ذکر علامه طباطبائی چه بود؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:


نقل قول:

سلام .
مطلبی را در سایت خبرگذاری فارس مطالعه کردم که البته پیش تر هم آن را میدانستم و آن چنین است که :




ناگهان فرشته ای را دیدم که با جامی از آب بهشتی ظاهر شد

روایتی جالب از بی اعتنایی علامه طباطبایی(ره) به فرشته آسمانی


آیت‌الله ضیاءالدین نجفی، مؤسس و مدیر حوزه علمیه نبی اکرم(ص) تهران در طول تحصیل از محضر اساتید برجسته حوزه علمیه بهره برده است، از جمله می‌توان به تلمذ 10 ساله وی در مکتب درس عرفان مرحوم آیت‌الله بهجت اشاره کرد. همچنین علامه طباطبایی و حضرات آیات‌ مرتضی حائری، گلپایگانی، مرعشی نجفی، اراکی، هاشم آملی، شهید مطهری از دیگر اساتید ایشان می باشد.
به همین خاطر ، ایشان خاطراتی از اساتید خویش در ذهن دارد که برای نمونه، خاطره وی از مرحوم علامه طباطبایی(ره) نقل می‌شود.




آیت‌الله ضیاءالدین نجفی در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد: مطلبی را که می‌خواهم عنوان کنم که در کتاب «مهر تابان» اندر احوالات علامه طباطبایی نیز ذکر شده است.
از آنجایی که علامه طباطبایی استاد ما نیز بودند از نزدیک با سیره ایشان آشنا هستم.
علامه طباطبایی به معنویات، زیارت عاشورا و مداومت بر گفتن اذکار، توجه بسیاری داشت و می‌فرمود: استاد ما آیت‌الله قاضی فرموده‌اند: ذکری را که به شما یاد داده‌ام، تعداد خاصی باید گفته شود تا خاصیت ویژه‌اش برای شما آشکار شود لذا در وسط اذکار سعی کنید آنقدر توجه داشته باشید که چیزی شما را به خود، مشغول نکند والا آن ذکر اثر خود را از دست خواهد داد!

علامه ‌طباطبایی در این باره به داستان ذکر گفتن خود اشاره کرد و گفت: روزی مشغول گفتن ذکری بودم که باید چند هزار مرتبه گفته می‌شد و از این رو، چند ساعت وقت لازم داشتم. اتاق را خلوت کرده و شرایط را طوری فراهم کردم تا کسی به آنجا نیاید و من بتوانم آن ذکر را به تعداد مشخصی بگویم. مشغول گفتن ذکر بودم که احساس کردم آثار این ذکر، کم‌کم بر من هویدا می‌شود. ناگهان یک لحظه دیدم که از جانب راست من فرشته‌ای با جامی از آب بهشتی ظاهر شد و عرض کرد این یک جام بهشتی برای شماست آن را برای شما آورده‌ام تا میل کنید.علامه طباطبایی در ادامه ‌فرمودند: چون استاد ما آیت‌الله قاضی به ما فرموده بودند که وسط ذکر، به چیزی غیر از یاد خدا مشغول نشوید از این رو من هم به این فرشته، اعتنا نکردم! ملک می‌گفت: من فرشته‌ام و آب سلسبیل بهشتی برایت آورده‌ام از دست من بگیر و آن را بنوش.
آیت‌الله طباطبایی به آن ملک اعتنایی نکرد و لذا ملک که این صحنه را دید رفت عقب و از سمت چپ ایشان، ظاهر شد باز همان سخنان را تکرار کرد و علامه طباطبایی نیز این بار هم کوچکترین توجهی به آن فرشته نکرد تا اینکه سقف شکافته شد و آن فرشته بالا رفت.
استادم (علامه طباطبایی) فرمودند: در این هنگام، حالی برای من پیش آمد اما باز هم ذکر را قطع نکرده و بر آن مداومت کردم تا اینکه ذکر به پایان رسید.

علامه طباطبایی برای ما نقل می‌کردند که آن خاطره آمدن و رفتن فرشته و شکافته شدن سقف هنوز در خاطرم هست و اینگونه من عملا اثر ذکر خدا را در حین گفتن ذکر مشاهده کردم.



سوال من این است که با وجود ذکری با این مرتبه ی کمال از توجه و رحمت خدا، حیف است که ترقی بخش ما حقیران نباشد و ما محروم از فیوضات آن بی بهره بمانیم.
تمنا دارم اساتید عرفان و همچنین دوستان خدا ، اگر اطلاعی در این امر که ذکر مذکوره چیست یا آنکه اذکاری با کمالات خاصه ی الهی را میشناسند ، مارا محروم نگذارند و یاری نمایند .
اگر صلاح در معرفی آن ذکر به صورت عمومی نبود ، لطفا آن را به صورت خصوصی به جناب مدیر ارجاع سوالات ارسال کنند تا ایشان به این جانب (به طور خصوصی ارسال کنند).

اجرکم عند الله .

لینک منبع خبر




با تشکر از شما

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

چرایی تهذیب در دوران جوانی

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

گفت دانایی که گرگی خیره سر ... هست پنهان در نهاد هر بشر

هرکه گرگش را در اندازد به خاک ... رفته رفته می شود انسان پاک

وآنکه با گرگش مدارا می کند ... خلق و خوی گرگ پیدا می کند

در جوانی جان گرگت را بگیر ... وای اگر این گرگ گردد با تو پیر

روز پیری، گر که باشی همچو شیر ... ناتوانی در مصاف گرگ پیر

مردمان گر یکدگر را می درند ... گرگ هاشان رهنما و رهبرند

وآن ستمکاران که با هم محرم اند ... گرگ هاشان آشنایان همند

گرگ ها همراه و انسانها غریب ... با که باید گفت این حال عجیب؟

خدانگهدار