مشارطه

دومین و سومین قدم در سیر و سلوک الهی؟!

با عرض سلام خدمت شما کارشناس الهی
بارها شنیده ایم که اولین قدم در مسیر خودسازی توبه و دوری از گناهان است.
سوالم این است که دومین و سومین قدم در این مسیر چیست؟

---===|| صفحه‌ی مشارطه - روشی برای ترک گناه و انجام نیکی ها ||===---

به نام خدا

بنده این مدل برنامه رو به صورت تجربی بعد از چند سال پیدا کردم.

این برنامه شامل 2 فایل متنی، یک فایل تصویری، یک فایل پی اس دی (پروژه فتوشاپ برای فایل تصویری) و یک پوشه برای ذخیره کردن فایل بعضی از برنامه ها که نیاز هست.

توضیح فایل ها:

فایل تصویری صفحه‌ی مشارطه: در این فایل تصویری چندین ستون وجود داره و هر ستون شامل 10 خانه هست. در هر خانه، اسم برنامه ها نوشته میشه (مثل نماز اول وقت، مثل هر جمعه روزه، مثل هر روز یک ورق قرآن و ...)
و در این فایل یک سطر هم هست برای برنامه های ویژه هست.( برنامه های ویژه برنامه هایی هستند که زمان اعتماد یا انجامشون خیلی طولانیه(چند ماه یا حتی سال، مثل ترک گناه کبیره ای که شدیدا ریشه دوانده مثلا ترک گناه خود ارضایی و ...)

ضمنا این فایل تصویری باعث میشه راحت تر شب ها محاسبه کنید که چه کار هایی رو انجام دادید، و همین که باعث میشه راحت تر بفهمید چه خوبی هایی دارید یا ندارید که بتونید مدیریت کنید.

فایل متنی راه حل ها: از اونجایی که هر برنامه ای راه حل خودشو داره(و من معتقدم نمیشه یه بارکی گفت یا الله و شروع کرد به انجام حتما باید برنامه ای پشتش باشه) ، این راه حل ها در این فایل متنی نوشته میشه.
پایان هر راه حل زمانی به عنوان زمان اعتماد یا زمان انجام نوشته میشه.(مثلا زمان اعتماد:10 روز (یعنی تا 10 روز انجام میدم و اگر مطمئن شدم که کار ها خوب پیش میره و راه حل صحیح هست میتونم انجامشو ادامه بدم برم سراغ برنامه های بعدی)

فایل متنی گزارشات: در این فایل متنی بعد از اتمام زمان اعتماد هر برنامه یک گزارشی مینویسید که چطور گذشت خوب بود و درست انجام شد یا نه و ...

در فایل تصویری هر برنامه که در دست انجامه به رنگ زرد در میاد، و وقتی زمان اعتمادش تموم شد، خانه ی برنامه به رنگ سبز در میاد.

قوانین صفحه‌ی مشارطه:

1- همیشه باید دو برنامه معمولی و یک برنامه ویژه در دست انجام باشه (مگر مواقعی که هنوز برنامه ای آماده نشده---در صورت صلاح عیب نداره اگر 2 کار ویژه هم هم زمان انجام بشه.)
2-بهتره برنامه هارو پیشاپیش نوشته شده باشه ولی اگر ننوشتی هر برنامه که تموم شد 2 روز مهلت داری برنامه بعدی رو بنویسی.
3-برنامه ها همیشه باید با دقت و در نظر گرفتن همه جوانب نوشته شود.(هیچ راه فرار گزاشته نشه و ضمنا احتمالات در نظر گرفته بشه که اگر چیزی اتفاق افتاد که باعث شد یک روز نشه انجام داد برنامه رو، یا سر وقت انجام نداد، دل سرد نشی)
4-جا به جایی در اون ستونی که درِش هستی امکان پذیر نیست اما جا به جایی و ویرایش در ستون های بعدی امکان پذیر هست(در فایل تصویری).
5- هیچ وقت از دو ستون مختلف نمیشه برنامه برداشت حتما باید ستون فعلی تمام شود تا به ستون بعدی بری.
6-پس از پایان هر ستون تا 2 هفته استراحت مجاز هست ولی میتونی زودتر هم بری به ستون بعدی.
7-اصلاح برنامه ها در هر حال مجاز هست.(اگر در برنامه چیزی باید در نظر گرفته میشد و نشده میشه اصلاح کرد.)
8-باید برنامه هارو عمل کرد اما اگر به هر دلیلی نشد عمل کرد اگر 3 روز عمل نکردی، برنامه باید زرد بشه. باید تلاش کنی دوباره عمل کنی با اصلاح یا با همون برنامه. و اگر بازم انجام نشد و 4 روز دیگر هم گذشت برنامه قرمز میشه در این صورت میتونی از اول براش برنامه بریزی یا اصلاحش کنی (یا اگر در ستون فعلی هست میتونی رهاش کنی و آخرای اجرای ستون دوباره انجامش بدی با تغییر یا اصلاح.)اگر دوباره شروع به انجام دادی(در مرحله زردی) 3 روز عمل که کردی دوباره سبز میشه.
9-جملاتی از برنامه ها که با رنگ بنفش مشخص شدند، بعد از رفتن به ستون بعدی دیگه لازم به اجرا نیستند.
10- در فایل متنی، برنامه هایی که فقط یک بار اجرا میشن و همیشگی نیستند در صورت انجام به رنگ آبی آسمانی در میان(و نه سبز،) تا قابل شناسایی سریع باشند.

ضمنا برنامه فقط مخصوص کار های دینی نیست هر چیزی میتونه توش باشه. اصلاح امور درسی، انتخاب امضای خوب!، مرتب نگه داشتن اتاق و غیره...

نمونه ای از صفحه ی مشارطه(برنای بزرگ شدن کلیک کنید):

دانلود فایل های صفحه مشارطه برای شروع تهذیب نفس(شامل فایل های متنی و تصویری و پی اس دی، برای راه حل ها یک نمونه هم گزاشتم که ببینید چطوریه)

دانلود فایل ها

از کاربران میخوام مطلب رو بالا نگه دارن تا کاربران بتونن ببینن.
امیدوارم براتون مفید بوده باشه. این هم بگم این قوانین و این نوع فایل تحت شرایط منه شما میتونید قوانین رو طوری که دوست دارید و میتونید عوض کنید یا مثلا به جای تصویر و فتوشاپ در دفتر این کارو بکنید و ...

یا علی مدد