خودسازی

توبه از گناه و خودسازی

با سلام و عرض خسته نباشید من الان 14 سالمه و میخوام خودسازی رو شروع کنم و گاهی وقتا راستش از زندگی خسته میشم و الان 69 ام روز پاکیم از گناه استشها است و در این دوره پاکیم گاهی وقتا به چیزای بد فکر میکنم که بهش میگن زنای ذهنی میدونم این چیزا واسه یه دختر نوجوان خیلی بد است و از اون بدتر که نمیتونم اینو با کسی درمیون بگذارم با قدرت خدای ستارالعیوب فعلا از این گناه پاکم ولی میخواستم منو کمک کنید تا بتونم ذهنمو از این افکار کثیف پاک کنم و خوسازی کنم. برای این سنین چه کتاب هایی برای خودسازی مناسب است و اینکه چجوری حواسمان را از چیزهای بد دور کنیم ممنون خسته نباشید

احساس می کنم از قرب الهی دور شده ام


سلام
در مورد نماز شب می خواستم بپرسم
یه مدتی خدا را شکر دعا هام مستجاب میشد
ولی مدتی استجابت دعا هم کم شده، نگران شدم چیکار کنم؟
البته منظورم استجابت دعا به معنی قرب الهی هستش
احساس می کنم از قرب الهی دور شدم
به همین خاطر نگران شدم
لطفا راهنمایی فرمایید
ممنون

معرفی کتاب برای تحول درونی و فکری

با عرض سلام گل
از آنجایی که در ماه مبارک رمضان تصمیم گرفتم تا اخلاق و رفتار و اعتقاداتم رو به خدا نزیکتر کنم لطفا کتابهایی با موضوع های :
شناخت بیشتر اسلام ، تهذیب نفس و روش های دوری از گناه ،سیره اخلاقی و رفتاری حضرت زهرا (س)به منظور الگو برداری از زندگی ایشان ، سوق دادن اخلاق و رفتار به سمت اخلاق و رفتار اسلامی ، شناخت ادیان مختلف معرفی کنید .
ممنون میشم از شما تا کتابهایی رو که معرفی می کنید در سطح ، درک وفهم یک فرد 17 ساله باشه . من کتاب های سایت رو دنبال کردم یا موضوع مورد نظر ویا در سطح در فهم ودرک من نبودند .

برای خودسازی و ترک نفس از کجا شروع کنم؟

من قصد دارم خودسازي و ترک نفس بکنم از کجا شروع بکنم؟

حد و مرز عزلت در خودسازی

انجمن: 

در خودسازی چه مقدار باید اهل گوشه گیری و عزلت بود؟
لطفا حد و مرز دقیق آن را با استفاده از ایات و روایات بیان فرمایید.

رمزی قابل تأمل در مورد ظهور

بسمه تعالی

مرحوم آیت الله العظمی بهجت:

برای مومنین تثبیت در دین و ایمان و ثبات قدم تا ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف از ظهور آن حضرت مهم تر است.

خدا کند ایمان ما تا آن وقت باقی بماند و گرنه اگر ظهور هم نزدیک باشد ولی ایمان ما زایل شده باشد،دیگر ما را چه با ظهور آن حضرت و حضرت را چه با ما؟!!!!!!

عزلت و دوری از گناه در جامعه امروز

با سلام.

از یکی از علمای اخلاق شنیدم کسی که می داند در جامعه به گناه می افتد نباید از منزل خارج شود و باید در عزلت با خدا راز و نیاز کرده و از خدا بخواهد که نیروی کافی برای مقابله با عوامل گناه را به او عطا فرماید و تا زمانی که از توانایی خود اطمینان پیدا نکرده نباید وارد جامعه شود.

همچنین در روایاتی از امام رضا (ع) نقل شده است که فرمودند:زمانى بر مردم خواهد آمد كه در آن عافیت ده جزء است كه 9 جزء آن در كناره گیرى از مردم و یك جزء آن در خاموشى است.
در میان مردم بدون چشم و گوش باش يا اينكه همه روز خارج (از محيط مردم) زندگی كن. مردم چون شیرهایی هستند كه از شكار خود حمايت و نگهدارى می كنند. چنانچه يكى از اين دو كار را نكنى يا مردم را می گزی يا (توسط آنان) گزیده خواهی شد.


آیا کسی که می داند یا احتمال می دهد مقداری (هرچند کوچک) به گناه آلوده می شود نباید در جامعه یا محل کار حضور پیدا کند؟
آیا ثوابی که در ازای امرار معاش یا کمک به دیگران به دست می آورد جبران مافات را نخواهد کرد؟
آیا کسی که می ترسد دین خود را در جامعه از دست بدهد باید مثل اصحاب کهف یا برخی عرفا به اندک دارایی دنیا قناعت کرده و از مردم پرهیز کند؟
تا کجا مجازیم به جامعه و آلودگی های ناخواسته امروزی تن بدهیم؟
معیار تشخیص رضایت خداوند در انتخاب بین یکی از این دو (حضور اجتماعی یا عزلت) چیست؟
آیا احادیث فوق در زمان ما هم موضوعیت دارند؟
و اصولاً فرق آنها با رهبانیت مذموم در اسلام چیست؟

ممنون از حسن توجهو راهنمایی شما. :Gol:

کارشناس بحث: استاد

قدرت انتخاب


در قرآن از امانتی عظیم یاد شده که انسان آن را به دوش کشیده است:«اِنّا عرضنا الأمانة...».
آسمان بار امانت نتوانست کشید
قرعه فال به نام من دیوانه زدند


به مقتضای برخی تفاسیر، این امانت، همان تکلیف الهی و اراده و انتخاب‌گری انسان در پذیرش یا عدم قبول حق است.


هدایت به خیر و شر و پیمودن راه نیک و بد برای انسان، مهیاست.


این خود اوست که کدام را برگزیند و البته هر چه را انتخاب کند، مسئول عواقب و فرجام آن نیز خواهد بود.


کسی همچون «حر» که فرمانده لشکر هزار نفری سپاه کوفه بود و راه را بر امام حسین (ع) بست و مانع شد تا آن حضرت به سوی کوفه برود، در صبح عاشورا با یک «انتخاب شایسته» خود را از جبهه سیاه ستم رها کرد و به جبهه نورانی حق رساند و شهید راه خدا شد و نامی جاوید و عزت ابدی یافت. هر کس در زندگی می‌تواند «حر» باشد یا «حر» شود، به شرط آن که به جایگاه والای قدرت انتخاب گری خویش واقف باشد و خود را انسانی مختار بشناسد. همین انتخاب است که در سرنوشت افراد و جوامع، «تحولات» را رقم می‌زند و تغییرات اساسی ایجاد می‌کند. به هر حال، انسان در قلمرو «خودشناسی» و توجه به استعدادهای خویش، علاوه بر دستیابی به معرفت‌های مهم می‌تواند گام‌های بلندی نیز در مسیر کمال بردارد. این است که شناخت خویش را از مهم‌ترین و مفیدترین شناخت‌ها می‌شناسیم و بر آن تاکید داریم و آن را مقدمه «خودسازی» می‌دانیم.


استاد شهید مرتضی مطهری می‌نویسد: «انسان، نقشی فعال‌تر و موثرتر و گسترده‌تر در ساختن آینده خویش دارد. نقش انسان، هم آگاهانه است، هم آزادانه؛ یعنی انسان هم به خود و محیط خود آگاه است، هم آن که با توجه به آینده، به حکم نیروی عقل و اراده، می‌تواند آزادانه آینده خویش را به هر شکل که خود بخواهد انتخاب کند. دایره ایفای نقش برای انسان نسبت به حیوان، بسی وسیع‌تر و گسترده‌تر است. گستردگی دایره سازندگی انسان نسبت به آینده‌اش، از سه ویژگی در انسان سرچشمه می‌گیرد:


1 - وسعت دایره بینش و آگاهی


2 - وسعت دامنه خواست‌ها


3 - استعداد خودساختگی ویژه‌ای که در انسان است و هیچ موجود دیگری در این جهت مانند او نیست... انسان، یگانه موجودی است که قانون خلقت، قلم ترسیم چهره او را به دست خودش داده است که هر طور می‌خواهد ترسیم کند....»

http://armandaily.ir/

می خوایم برای زندگیمون نقشه بکشیم ( خودسازی اسک دینی ها)

بسم الله الرحمن الرحیم

سلاماینجا جایی ست برای پیدا کردن خود برای رسیدن ....برای اوج ....برای رسیدن

اینکه قبلا چه آدمی بودی مهم نیست.......می خوایم از نو شروع کنیم.....

می خوایم برای زندگیمون نقشه بکشیم.........

قوانین عضویت :

:Hedye:هر هفته به نام یکی از ائمه نام گذاری میشه
( با این کار قصد داریم ثواب هر کار نیک رو تقدیم کنیم و در عوض ازشون مدد بگیریم که توی این هفته هر امتحانی از سوی خدا شدیم ازش سربلند بیرون بیاییم.)

:Sham:هر هفته روی یکی از واجباتمون کار میکنیم.

:Esteghfar:هر هفته پرهیز شدید میکنیم از یکی از محرمات

:Rose:هر هفته یک عمل مستحبی رو تو زندگیمون جاری میکنیم

اگر هستی یا علی.........

((((((((((((((((ره توشه)))))))))))))))

سلام به همه ی دوستان اسک دین :hamdel:
مدتی پیش یک تاپیک زدم با عنوان "آیا ما واقعا عاشقییم"و از جواب های مختلفی که در یافت کردم فهمیدم رسیدن به خدا کار ساده ای نیست و باید ره توشه ای برای رسیدن به او (خدا)داشته باشیم کتابی رو مطالعه کردم به اسم ره توشه ی سالکان راه خدا تصمیم گرفتم به دلیل سنگین بودن مطالب اونها رو قسمت بندی کنم و توی سایت قرار بدم تا علاقه مندان از اون مطالب استفاده کنند.هر کس مشتاق به همراهی ما در این زمینه هست{یا علی}:Kaf: