استاد

ادعای شاگردی ؛ حضوری یا غیر حضوری؟

سلام
اگر کسي با اصوات فردی (مثلا یکی از علما یا اساتیددانشگاه) انس داشته باشد و به صورت حضوري کمتر از اين بزرگوار تلمذ نموده است و بيشتر صوت ايشان را استماع نمايد (به علت عدم حضور در قم مقدسه) ، اگر ادعاي شاگردي اين بزرگوار نمايد اشکال دارد؟
يا شرط شاگردي تلمذ حضوري است؟ يا خير؟
ممنون

آیا گفتن ذکر عوارض دارد؟

انجمن: 

با سلام یه سری از افراد میگن بعضی از اذکار عوارض داره من از آقایون روحانی پرسیدم نظرشون متفاوت بود یکی گفت ذکر خدا گفتن اشکالی نداره هر چی بیشتر بهتر اون یکی میگه نه بعضی ذکر ها مثل ذکر یونسیه نیاز به استاد داره. خلاصه بازار داغ یکی میگه شبه یکی میگه دروغ
حالا تکلیف من چیه که فکر میکردم در حال راه رفتن نشستن و خوابیدن دارم ذکر میگم کار درستی انجام میدم هم ثواب کردم هم به خدا نزدیک میشم هم آروم میشم .

مگه نه اینکه اهل بیت علیهم السلام می‌فرماید خدا را بسیار یاد کنید

یا اینکه خداوند می‌فرماید مرا بسیار یاد کنید

ممنون میشم کمک کنید با تشکر از شما

آیا حرف زدن در مورد اساتید دانشگاه غیبت است؟

حتما برای شما هم پیش اومده که پشت سر اساتید تون حرف بزنید، یکی خوبه یکی بده، اخلاق یه استاد خوبه یا اون یکی بد اخلاقه، یا فلان ویژگی داره، اگه اینطوری می بود بهتر بود، علمش سطحش پایینه، بد تدریس میکنه و و و ...
حالا فرض کنید ما اینارو در مورد اساتید میگیم، آیا غیبته؟ مثلا یه استاد واقعا شاید سطحش پایین باشه، یا شیوه تدریسش بد باشه، یا تبعیض قائل بشه، خب بین همکلاسی ها در این موارد بحث میشه، اینا غیبت حساب میشه؟

اجرکم عندالله

کارشناس بحث: سمیع

برای خودسازی و ترک نفس از کجا شروع کنم؟

من قصد دارم خودسازي و ترک نفس بکنم از کجا شروع بکنم؟

نیاز به راهنما در عرفان عملی

در مسایل مرتبط با عرفان عملی نیاز به یک استاد یا راهنما بشدت احساس میشود .اما در جامعه ما نمیتوان به چنین اشخاصی دست یافت .البته پر واضح است که این بازیها صوفی گرایان مد نظرم نیست بلکه همان عرفان متعالی و عملی در اسلام را عرض می کنم .لطف فرموده در این خصوص کتابها یا اشخاصی که یاری دهنده هستند را به این حقیر معرفی فرمایید .با تشکر فراوان

عرفان را پیش چه استادی یاد بگیرم؟

انجمن: 

باسلام
مدتی است حال خاصی دارم انگار چیزی را گم کرده ام و به دنبالش می گردم، دیروز رفتم منزل آیت الله ناصری ولی متعصفانه در حال مکاشفه و احوال عرفانی و موارد دیگر خود نبودند و نتوانستند خواسته ام را متوجه شوند با آنکه با چشم گریان پیش ایشان رفتم.کسی را هم ندارم و نمیشناسم که یتواند کمکم کند نه استادی نه دوستی در این مورد و نه ....
لطفا راهنمایی ام کنید که چه کنم؟
آیت الله شوشتری هم که به علت داشتن بیماری در دسترس نیستند نمی دانم چه کنم وامانده ام.
اگر کسی در اینجا هست که بتواند مرا کمک کند ممنون میشوم که راهنمایی ام کند.
میترسم کم بیارم . نمی دانم شاید یک اشکالی هم که دارم این است که دانشجو هستم آن هم رشته مهندسی کامپیوتر.
اگر کسی هست لطفا کمکم کند.
باتشکر فراوان
من الله التوفیق

آفات علمی و عملی سیر و سلوک

انجمن: 

[="Tahoma"]با سلام و ارادت و احترام خدمت کارشناس بزرگوار و کاربران گرامی

شخصی که در صراط سیر و سلوک قدم گذاشته از آفات آن هم در امان نیست و باید خود را برای
مقابله با این مسائل آماده کند.
در سلوک علمی ممکن است با فهم اشتباه مطالب و توهمات و تفسیر های غلط و...

و در سلوک عملی هم خودبرتربینی و بدبینی نسبت به دیگران و... او را گرفتار کند و عمری به زعم خود سالک باشد ولی در واقع هالک است.
در صورت امکان و لزوم لطف بفرمایید کمی از انواع این آفات و نکته های برون رفت از آن برایمان درج فرموده و ما را مستفیض فرمایید.

تشکر و سپاس

(البته مبتدیانی همچون حقیر باید بدانیم که سیر و سلوک در مراتب بالاترش قطعا نیاز به استاد کامل مکمل دارد و سرخود نباید پیش رفت که به احتمال خیلی زیاد به پس رفت می انجامد که فرمود

طی این ره بی همرهی خضر مکن/ظلمات است بترس از خطر گمراهی

ولی به هر حال کسی که به انجام واجبات و ترک محرمات و بیرون کردن رذایل و به دست آوردن فضایل همت می گمارد هم در مسیر سلوک است و آفات او را تهدید می کند و باید به سلامت از این مرحله عبور کند تا ان شاءالله استادی کامل مکمل روزی اش شود)[/]

سوالاتی درباره عرفان

سلام.چند تا سوال درباره عرفان دارم.(البته من خیلی کم از عرفان میدونم.اگه سوالام بچه گونه س ببخشید)
اصن چرا بعضی ها دنبال عرفان میرن؟
از چه سنی میشه وارد این وادی شد؟
چه کارهایی را باید پشت سر بگذاریم؟
من اگه بخوام قدم در راه عرفان بگذارم باید یک استاد داشته باشم.این استاد را از کجا پیدا کنم؟
استاد چه ضرورتی دارد؟
اگر استاد نباشد،نمیشود قدم در راه عرفان گذاشت؟
ببخشید اگه سوالام زیاد شد
باتشکر از شما

رفتار استاد در برابر دانشجویان اش چگونه باید باشد؟

انجمن: 

سلام خدمت مشاور گرامی

بنده در یکی از دانشگاه های کشور به عنوان مدرس مشغول فعالیت هستم و بالطبع در جایگاه استاد با دانشجویان (دختر و پسر) در حیطه مسائل درسی ارتباط دارم.

1- رفتار کلی بنده با دانشجویان بهتر است به چه صورت باشد؟ لطفاً کتابی در این زمینه معرفی نمایید؟ (آیا صحیح هست که از رفتارهای محکمی مثل اخراج از کلاس، تغییر مکان نشستن و ... استفاده کرد؟)

2- همانطور که نسبت به وضعیت دانشگاه ها اطلاع دارید، منکرات متعددی متاسفانه در حال رخ دادن است ... بنده براساس وظیفه شرعی به دانشجویان یکبار در این مورد تذکر دادم آیا بیشتر از این وظیفه ای بر عهده من است؟ (اولین بار که خطاب به تمام دانشجویان به صورت کلی با حالت دوستانه تذکر دادم، چهره ها همه درهم شد :Nishkhand: انگار به دیوار برخورد کرده باشند!!!)

3- گمان میکنم دانشجوی دختری نسبت به بنده دچار احساسات شده است، و این مورد مرا نگران می کند، چه راه حلی را پیشنهاد می کنید؟ (به روند معمولی ادامه دهم و یا قاطعیت و جدّیت بیشتری از خودم نشان دهم تا از این احساسات فاصله بگیرد)

گرچه علت این مشکل رو نداشتن آگاهی و نگاهی خیال پردازانه و احساسی می دونم که جَوّ بیمار شده فرهنگ جامعه هم به اون دو چندان دامن زده ...

4- آیا من استاد علاوه بر بّعد علمی در سایر خصوص هم نسبت به دانشجویان ام وظیفه ای بر عهده دارم؟ لطفاٌ توضیح فرمایید؟

من پسری 24 هستم که رفتار عمومی من در کلاس به این صورت است: (قاطعیت و جدّیت همرا با ادب و احترام با چاشنی لبخند و مهربانی) و این باعث شده دانشجویان کمی با بنده راحت تر باشند و در نتیجه پیشنهادات و انتقاداتی که سبب بهبود فرآیند یادگیری شان می شود را با من در میان بگذارند ... (گرچه غبلاَ آنقدر قاطع و محکم رفتار می کردم در نتیجه دانشجویان در کلاسم شبیه تکه یخ قرار گرفته روی صندلی شده بودند!!! :Gig:)

تشکر

(( به نظر شما ما نیاز به استاد اخلاق داریم یا نه ؟ ))

انجمن: 

با سلام و احترام خدمت کارشناس محترم و دوستان گرامی

سئوال من این است آیا استاد اخلاق برای امثال ما نیاز هست و یا نیازی نیست؟

سئوال دوم این است که اگر ما نیاز داریم به استاد اخلاق،آیا این استاد اخلاق باید به صورت خصوصی شاگرد را تربیت کند و یا نیازی به تربیت خصوصی نیست؟