کمال

آیا عروج ملائکه با مقام ثابت آنان سازگار است؟

سلام علیکم آنچه در مورد فرشتگان گفته شده بیانگر کمال و درجه ای ثابت است که قابل افزایش نیست. اما در این آیه سخن از عروج است که عروج بیانگر استمرار کمال است. (تَعْرُجُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ). لطفا با توجه به این تفسیر دقیق این آیه به این سوال پاسخ فرمایید. متشکرم. لطفا این سوال را به کارشناسی که به مباحث عرفان و قرآن آشناست ارجاع دهید. ممنون

چگونگی کمال انسان

سلام
از آنجایی ک ما میدانیم خداوند کمال مطلق است ، و ما هم خلیفه آن کمال مطلق اما بالفعل..
خلیفه باید مظهر همه اسما و صفات خداوند شود،و به کمال برسد بالعرض
خب طبق نظر ایت الله مصباح و شهید مطهری و...که تقرب به خدا را اینگونه معنا کردند که:ما با هر خوبی که با در نظر داشتن صفات خدا انجام میدهیم(مثلا خدا رحیم است،ما هم به مردم رحمت کنیم)به خدا نزدیک میشویم
و از آنجایی که ما نمیتوانیم همه صفات را یکباره یا درهم و برهم انجام بدیم
باید یک مبدایی باشه که از آنجا شروع کنیم
خب حالا از کجا یا کدوم صفت شروع کنیم؟؟

صدمه زدن به جان و مال برای حفظ دین و پاکدامنی

سلام
آیا برای حفظ دین و پاکدامنی میتوان به خود صدمه جانی و مالی زد؟یا حتی خودکشی کرد؟مانند شیخ رجبعلی خیاط

آیا فقط خدا نیکوست؟

سلام. مقدمتاً از آنجا که سؤال بنده، ناظر به بحث انسان کامل و امکان اشرف است، این سؤال را در بخش عرفان می پرسم:

در روایتی آمده است که روزی مردی حضرت عیسی را نیکو نامید، و حضرت عیسی فرمودند: «چرا مرا نیکو نامیدی؟ فقط خدا نیکوست.»

آیا این جمله به لحاظ عقلی یا عقلایی، صحیح است؟ می توان گفت که هیچکس نیکو نیست؟ یا مثلاً می توان گفت که در مقایسه با نیکویی خدا، حتی انسان کاملی چون مسیح نیز می تواند از نیکو نامیدن خود، نهی کند؟ آیا این سخن به شکلی معقول قابل تفسیر هست؟

با سپاس

مراد از امانت در آیه 72سوره احزاب

چراخدادرآیه 72سوره احزاب از"امانت" عنوان مشخصی مطرح نکرده امانت به چه معنااست وچراباصراحت ذکرنشده امانت به بنده تحمیل شد بلکه آمده بنده پذیرفت این دروغ است

مفهوم ذات ، کمال و صفات و رابطه آنها با یکدیگر در موجودات

با سلام

مفهوم ذات چیست ؟ و رابطه آن با کمال و صفات چیست ؟

آیا هر وجودی کمال است؟

بسم الله الرحمن الرحیم


با سلام و عرض ادب .

آیا هر وجودی کمال است ؟ یعنی ما در عالم خارج چیزی جز کمالات نداریم و هر چه از شر و ظلم و بدی است همه و همه عدمی هستند ؟ اثبات این موضوع چیست ؟

بازیگری و رسیدن به کمال

سلام.
من حدود چند سالی هست که متوجه شدم در رشته بازیگری استعداد زیادی دارم.و قبلش به علت علاقه زیادم به این رشته پیگیر تمام امور مربوط به بازیگری بودم که به تدریج متوجه استعدادم هم شدم.
حالا سوالم اینه یه بازیگر چطور میتونه رفتار کنه که این رشته مانع رسیدن به کمال که همون هدف نهایی انسان هست نشه؟!چون توی این رشته ناخواسته مجبوری کارهایی انجام بدی که از نظر مراجع تقلید خیلی صحیح نیست.و همه می دونن یه بازیگر از روح خودش گذشته چه رسد به جسمش که باید در اختیار بازیگری باشه.ما بازیگران چادری داریم.اما معمولا سوپراستار هامون از حجابی برخوردارند که مطابق سلیقه عموم مردم هست که چادر نیست.و هدف هم وسیله رو توجیه نمیکنه.یعنی از علاقه و استعدادم بگذرم یا راهی هست؟؟

چرا خدا باید کمالات موجودات را دارا باشد؟

با عرض سلام و خسته نباشید .

با فرض اینکه خدا یک وجود بسیط و صرف و بدون هر گونه حد و مرزی هست و هیچ جنبه ی عدمی در او راه ندارد :

1- کمال چیست ؟
در حال حاضر مفهومی که بنده از کمال در ذهن خود دارم فقط محدود به موجودی مثل انسان است و در انسان دلالت بر برتری میکند . بر فرض مثال انسانی که قدرت دارد برتر از انسانی است که ضعیف است . یا انسانی که اگاهی دارد برتر از یک انسان دیوانه است . اگر تصور من غلط است لطفا بفرمایید.

2- چرا کمال حاصل وجود است و نقص حاصل عدم؟
در تاپیکی نوشته شده بود:

هر كمال وجودی كه در موجودات امكانی دیده می‌شود. معلول ذات واجب هستند و چون "معطی شئ نمی‌تواند فاقد آن شئ" باشد، ‌بنابراین ذات واجب باید تمام آن صفات كمالي را داشته باشد.

سوال دیگری که ذهن من را مشغول کرده است این است که ایا کمال در خارج وجود حقیقتی دارد؟ اگر وجود حقیقتی ندارد پس به خدا نمیتوان آن را نسبت داد و فقط یک مفهوم ساخته ی ذهن است.

کمال یعنی چی؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و خسته نباشید

یک مساله ای که در مورد خدا فکرمو مشغول کرده اینه که کمال یعنی چی ؟ یعنی چی که خدا کامله ؟ آیا هر چیزی که وجود داره کماله ؟ از کجا معلوم یه چیزی کماله یا نه ؟