آر2

شبهه در مورد دعا و توحید

انجمن: 

سلام
یکی از اشکالات توحیدی شدن این است که ما بعضا دعایی میکنیم و تلاش هم داریم و موضوع هم احقاق حق است نه ظلم و خدارا از رگ گردن نزدیک تر میبینیم اما در عمل مشاهده میشود کار دست همین آدم هاست..و باید پارتی و سفارش داشته باشی
چطور میشه بین این دو رو جمع کرد
خلاصه کار دست خداست یا دست اون آدمایی که پول ،قدرت و پارتی دارند؟!

کدامیک بالاتر است؛ مقام امام یا مقام قرآن؟

سلام
نماز روزه هاتون قبول باشه
میخواستم ببینم مقام قرآن بالا تر است یا امام؟
در عوالم بالاتر چطور؟آیا فرقی دارد؟

حب همه اهل بیت (ع)

انجمن: 

سلام
با توجه به اینکه گفته شده راه نجات بشر حب اهل بیت است
ایا اینکه یکی رو بیشتر از بقیه دوست داشته باشم مسیرو اشتباه روفیتم یا اینکه هم رو دوست داشتنه

آیا انسان های قبل از خلقت آدم و حوا با انسانهای بعد از خلقت، هر دو در قیامت محشور می شوند؟

سوالی در مورد انسان های قبل از خلقت آدم و حوا مطرح کرده بودم
http://www.askdin.com/showthread.php?t=61245
که کارشناس پحث
این قسمت از سوال را به کارشناسان اعتقادی و کلام ارجاع دادند
@@
آیا انسان های قبل از خلقت آدم و حوا
با انسانهای بعد خلقت آدم
در قیامت محشور می‌شوند یا نه
به طور دقیق تر آیا برای انسان های قبلی هم قیامتی برپا شده
و آن ها به جزای کارهای خود رسیده اند یا فقط در جهان یک قیامت برپا می شود
و آن هم که هنوز فرا نرسیده
و اینکه آیا پیامبر اسلام را به دلیل یکی از دلایل خلقت بودن ایشان (به اعتقاد شیعه)
می شناختند یا نه
[

اختیار داشتن در اختیار

با سلام این که من در افعالم مختارم رو قبول دارم ولی آیا این که مختار باشم رو باز هم با اختیار خودم انتخاب کردم یا جبری بوده واین که اگه جبریه آیا باعث جیر در افعالم نمیشه؟

روز قیامت افرادی که "نمی خواستند اصلا متولد بشوند"

[="Tahoma"][="Blue"]با سلام

موضوع ذیل جایی مطرح شده بود:

برخی افراد معتقدند که ای کاش اصلا به دنیا نیامده بودند چرا که در دنیا نمی توانند درست زندگی کنند، نمی توانند آنچنان که خدا می خواهد باشند و در نتیجه نمی توانند کاری بکنند که بهشتی شوند.

خداوند این همه نعمت (آسایش، امنیت، سلامتی و ...) در اختیار ما قرار داده است و انجام واجبات و ترک محرمات از ما خواسته است؛ در این عصر انجام برخی از واجبات (مانند امر به معروف و نهی از منکر) و ترک محرمات مشکل شده است.

ممکن است فرد از خداوند بخواهد و معصومین (علیهم السلام) را واسطه قرار دهد تا خداوند او را هدایت کند اما شاید یا جوابی نشنود و یا شاید آن جوابی که دلش خواسته نشود. حال این فرد چگونه می تواند بگوید عاقبت به خیر هستم؟

شاید برخی در پاسخ بگویند "بدون هیچ چون و چرایی بندگی خدا باید کرد و بندگی خدا سخت است." ..... بله درست است؛ اما نمونه هایی در تاریخ وجود دارد که راه خدا را رفته بودند اما در آخر گمراه شدند. مثلا شیطان بنا به نقلی شش هزار سال خداوند را بندگی کرد اما بخاطر "یک تکبر" از درگاه خداوند رانده شد.... بلعم باعورا فرد مستجاب الدعوه ای بود اما عاقبتش خوب نشد.

من مانند شیطان نمی توانم خدا را بندگی کنم اما در عوض رذائل اخلاقی مانند تکبر، هوای نفس و ... دارم و نیز مانند دیگری مستجاب الدعوه نیستم .... این نمونه ها نشان می دهد که انسان ممکن است فقط با "یک لغزش" چنان زمین بخورد که دیگر نتواند بلند شود.

البته دسته دیگری در مقابل این نمونه ها وجود دارند مانند: حر، شاهرخ (عصر حاضر) و ... اما من نوعی که زندگی ام پر لغزش است چگونه می توانم دلم را به دسته دوم خوش کنم.

نمونه بارزی که می توان گفت آیا پتانسیل دسته دوم را دارم یا خیر: مثلا اگر همین فردا امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور کردند من در چه وضعیتی هستم؟ به فرض من در زمره کسانی هستم که در رکاب حضرت (علیه السلام) هستند؛ حضرت (علیه السلام) با چه پشتوانه ای مسئولیتی به من بدهند؟ آیا ایمان بالایی دارم؟ (که ندارم) توانایی انجام آن مسئولیت های سنگین را دارم؟ (که ندارم-منظور مسئولیت های را در تراز جهانی است-)..... من اگر نتوانم در زمان ظهور کاری بکنم چگونه می توانم بگویم که در روز قیامت روسفیدم؟

تشویش و دلهره از اینکه آیا جزو دسته اول هستم و یا اینکه خداوند به من عنایتی کند تا جزو دسته دوم بشوم، زندگی به معنای متعارف را بر انسان سخت می کند.
حال اینچنین افرادی ممکن است بگویند ای کاش اصلا به دنیا نیامده بودند. آیا چنین درخواستی در روز قیامت محلی از اعراب دارد؟ آیا خداوند دغدغه این افراد را معقول و منطقی می داند؟

با تشکر[/][/]

تبدیل عدم به وجود؟

[="Arial Black"][="Blue"]سلام.
امام علی علیه السلام می فرمایند:

ما فاتَ مَضی وَ ما سیأتیكَ فَاَیْنَ؟ قُمْ فَاغْتَنِم الفُرصَةَ بَینَ العَدَمَین.

در این کلام ، گذشته و آینده "عدم" دانسته شده اند.

مگر نه اینکه تبدیل عدم به وجود محال است در فلسفه؟ پس فردا که آینده و عدم است چگونه به امروز تبدیل می شود؟
و مگر نه اینکه تبدیل وجود به عدم هم محال فلسفی است؟ پس چگونه امروز به دیروز تبدیل می شود؟

با اجازه کارشناس محترم ، سؤالات ادامه دارد به حول و قوه الهی.[/][/]

پاسخ نیازهای انسان

انجمن: 

با عرض سلام و خسته نباشیدبر فرض اگر نیازی در انسان باشد (ما قبول کنیم که نیاز است) و خداوند برای آن پاسخی نذاشته باشد یا آن پاسخ را ممنوع کرده باشد (مثلا آب را برای تشنگی قرار نداده بود یا گفت بود حرام است!) آیا این نشانه ظلم و نقص خداست یا خیر؟در واقع به عنوان مثال یا تشنگی نیاز نیست یا اگر هست پاسخ حلالش هست یا اگر پاسخی برایش نیست خدا ناقص و ظالم بوده و لیاقت پرستش ندارد (العیاذ بالله)از آنجا که پاسخ این سوال به نوعی برای هر مسلمانی مشخص است، لطفا با استدلال و منطق و با کمک منابع معتبری چون قرآن و حدیث و کتب اساتیدی چون شهید مطهری و مراجع اعظام و کتب دیگر دانشمندان و علما، و به دور از تعصبات دینی و بدیهی گویی به این سوال پاسخ دهید. با تشکر از شما

معرفی کتاب اصطلاحات دینی و مذهبی با معادل انگلیسی آن ها

انجمن: 

سلام خدمت دوستان گرامی

لطفا یک کتاب جامع که اصطلاحات دینی و الهیات رو به انگلیسی ترجمه کرده معرفی بفرمایید. یعنی کتاب لغتی که اصطلاحات مذهبی و معادل های اون رو آورده باشه و کتاب جمعی نیز باشه.

ممنونم.

کمال یعنی چی؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و خسته نباشید

یک مساله ای که در مورد خدا فکرمو مشغول کرده اینه که کمال یعنی چی ؟ یعنی چی که خدا کامله ؟ آیا هر چیزی که وجود داره کماله ؟ از کجا معلوم یه چیزی کماله یا نه ؟