فرشتگان

آیا عروج ملائکه با مقام ثابت آنان سازگار است؟

سلام علیکم آنچه در مورد فرشتگان گفته شده بیانگر کمال و درجه ای ثابت است که قابل افزایش نیست. اما در این آیه سخن از عروج است که عروج بیانگر استمرار کمال است. (تَعْرُجُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ). لطفا با توجه به این تفسیر دقیق این آیه به این سوال پاسخ فرمایید. متشکرم. لطفا این سوال را به کارشناسی که به مباحث عرفان و قرآن آشناست ارجاع دهید. ممنون

چه کارهایی باعث جذب و دفع ملائک از منزل میشه؟

سلام علیکم           چه کارهایی باعث جذب و چه کارهایی باعث دفع ملائک از منزل میشه؟

سوالاتی درباره ماجرای حضرت لوط (ع) در قرآن

انجمن: 

چرا فرستادگان الهی اول به سراغ حضرت ابراهیم رفتند بعد به حضرت لوط رسیدند
آیا مردم قوم لوط پس از صحبت های او به منزلش حمله کردند درقرآن سرنجام ماجرابازگو نشده است

ماهیت فرشتگان

با سلام ببخشید آیا فرشتگان موجوداتی مجرد هستند و اگر هستند منظور از این گفته چیست که فرشتگان از نور به وجود آمده اند زیرا نور مجرد نیست و این تناقض دارد.یعنی اینکه منظور از نور چیز دیگری بوده است؟

اشاره به شیطان یا ملائک؟

به نام خدا

دوستان قصد مطرح کردن سوالی رو دارم که ممکنه ذهن بسیاری از شما رو به خودش مشغول کنه.در عین حال هر کسی جواب آن را ندانست میتونه از خودم بخواد تا جوابش رو بدم.

سوال:قرآن در سوره ی بقره و در صحفه ی 6 به داستان سجده نکردن ابلیس به حضرت آدم اشاره میکنه و در آیه ی 33 میفرماید:

و اذ قلنا للملایکة اسجدوا ل آدم فسجدوا الا ابلیس ابا و استکبر و کان من الکافرین

پس تا اینجا میفهمیم که خدا به ملایک گفت که همه بر آدم سجده کنید و همه سجده کردند مگر ابلیس و خداوند او را از بهشت و از درگاه خود راند و در جای دیگر از فرآن داریم که میفرماید:

انه کان من الجن....

یعنی شیطان از جنیان بود و خدا هم به فرشتگان گفت سجده کنند نه جنیان یا همان ابلیس
پس چرا شیطان را از بهشت راند؟
:Narahat az:


دو راهی شرک یا تکبر؟

انجمن: 

با سلام و عرض احترام

خداوند از شیطان خواست تا برای انسان سجده کند
1 - آیا سجده برای غیر خدا شرک نیست؟

بت پرستان بت ها را واسطه خود و خدا می دانستند
2 - تفاوت بت پرستان و کسانی که انسان ها را واسطه خود و خدا قرار می دهند در چیست؟

ارتباط انسان با ملائک و فرشته ها

در رابطه با ارتباط انسان با ملائک و فرشته ها و
اینکه می توانند به انسان کمک کنند و انسان با آنها صحبت کنه و واسطه ای بین انسان و خدا هستند؟ چه کسانی حائز شرایط صحبت و یا ارتباط با ملائک و فرشتگان هستند؟

نظر شما چیست ؟

پیامبران میان اجنه و فرشتگان

۵۹) پیامبران میان اجنه و فرشتگان؟

الله تنها انسانها را به پیامبری بر می انگیزد (سوره ۱۲ آیه ۱۰۹ و سوره ۲۱ آیه۷-۸ و سوره ۲۵آیه ۲۰-۲۱) اما گویا در میان اجنه و فرشتگان نیز پیامبرانی وجود دارند (سوره ۶ آیه ۱۳۰، سوره ۱۱ آیه ۶۹ و ۷۷، سوره ۲۲ آیه ۷۵ و …ایات را ببینیم:یوسف ۱۰۹:و پیش از تو [نیز] جز مردانى از اهل شهرها را که به آنان وحى مى‏کردیم نفرستادیم آیا در زمین نگردیده‏اند تا فرجام کسانى را که پیش از آنان بوده‏اند بنگرند و قطعا سراى آخرت براى کسانى که پرهیزگارى کرده‏اند بهتر است آیا نمى‏اندیشید (۱۰۹)انبیاء ایه ۷-۸:و پیش از تو [نیز] جز مردانى را که به آنان وحى مى‏کردیم گسیل نداشتیم اگر نمى‏دانید از پژوهندگان کتابهاى آسمانى بپرسید (۷) و ایشان را جسدى که غذا نخورند قرار ندادیم و جاویدان [هم] نبودند (۸)فرقان ایات ۲۰-۲۱و پیش از تو پیامبران [خود] را نفرستادیم جز اینکه آنان [نیز] غذا مى‏خوردند و در بازارها راه مى‏رفتند و برخى از شما را براى برخى دیگر [وسیله] آزمایش قرار دادیم آیا شکیبایى مى‏کنید و پروردگار تو همواره بیناست (۲۰) و کسانى که به لقاى ما امید ندارند گفتند چرا فرشتگان بر ما نازل نشدند یا پروردگارمان را نمى‏بینیم قطعا در مورد خود تکبر ورزیدند و سخت‏سرکشى کردند (۲۱)انعام ۱۳۰:اى گروه جن و انس آیا از میان شما فرستادگانى براى شما نیامدند که آیات مرا بر شما بخوانند و از دیدار این روزتان به شما هشدار دهند گفتند ما به زیان خود گواهى دهیم [که آرى آمدند] و زندگى دنیا فریبشان داد و بر ضد خود گواهى دادند که آنان کافر بوده‏اند (۱۳۰)هود ۶۹:و به راستى فرستادگان ما براى ابراهیم مژده آوردند سلام گفتند پاسخ داد سلام و دیرى نپایید که گوساله‏اى بریان آورد (۶۹)هود ۷۷:چون فرستادگان ما نزد لوط آمدند به [آمدن] آنان ناراحت و دستش از حمایت ایشان کوتاه شد و گفت امروز روزى سخت است (۷۷)سوره حجج ایه ۷۵:خدا از میان فرشتگان رسولانى برمى‏گزیند و نیز از میان مردم بى‏گمان خدا شنواى بیناست (۷۵)

علت آفرینش فرشتگان

سلام
سوال بنده اینه که مگه خداوند قادر به انجام دادن هر کاری نیست پس چرا انسان هارو طوری نیافریده که بتونیم مستقیما با خود او ارتباط داشته باشیم. (منظورم تا حدودی نامحدود) اینطوری نیازی به افرینش فرشتگان هم نداشته , با توجه به این موضوعه ( ارتباط ذات لا یتناهی با موجودات محدود بدون واسطه عقلا امکان پذیر نیست) (درباره علت افرینش فرشتگان) :Moteajeb!: