ابراهیم

سوالاتی درباره ماجرای حضرت لوط (ع) در قرآن

انجمن: 

چرا فرستادگان الهی اول به سراغ حضرت ابراهیم رفتند بعد به حضرت لوط رسیدند
آیا مردم قوم لوط پس از صحبت های او به منزلش حمله کردند درقرآن سرنجام ماجرابازگو نشده است

تفاوت «انزل» و «اوتی» در قرآن

السلام علیکم و رحمةالله و برکاته
اوقات همگی به خیر

خداوند متعال در سوره ی آل عمران و در آیه ی کریمه ی 84 می فرماید:

قُلْ آمَنَّا بِاللَّـهِ وَمَا أُنزِلَ عَلَيْنَا وَمَا أُنزِلَ عَلَىٰ إِبْرَ‌اهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطِ وَمَا أُوتِيَ مُوسَىٰ وَعِيسَىٰ وَالنَّبِيُّونَ مِن رَّ‌بِّهِمْ لَا نُفَرِّ‌قُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ
بگو: «به خدا ایمان آوردیم؛ و (همچنین) به آنچه بر ما و بر ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و اسباط نازل گردیده؛ و آنچه به موسی و عیسی و (دیگر) پیامبران، از طرف پروردگارشان داده شده است؛ ما در میان هیچ یک از آنان فرقی نمی‌گذاریم؛ و در برابرِ (فرمان) او تسلیم هستیم.»

تفاوت "ما انزل = آنچه بر پیامبران فروفرستاده شده" با "ما اوتی=آنچه به پیامبران داده شده" چیست؟!
دربسیاری از جاهای قرآن شریف، درمورد حضرات ابراهیم و اسماعیل(علی نبینا و آله و علیهما السلام) از واژه ی نزول استفاده شده اما در مورد حضرات موسی و عیسی(علی نبینا و آله و علیهما السلام) از واژه ی "اوتی".
لطفاً در این مورد توضیح دهید....تشکر

بزرگترين پسر حضرت اسماعیل (علیه السلام)

بزرگترين پسر حضرت اسماعيل که بود؟ مستند به فرمایید. نیاز فوری دارم

آیا جناب ابراهیم فرزند پیامبر (ص) فدایی امام حسین (ع) شد؟

سلام وقت بخیر.در کتاب منتهی الامال در مورد ابراهیم پسر پیامبر نوشته که پیامبر ایشان را فدای امام حسین شد کرد وفوت کرد.آیا چنین مطلبی درست است؟چنین داستانی که در کتاب منتهیالامال امده درسته و اگر درسته چرا خدا یکی را فدا آن دیگری کرد تشکر فراوان

فاصله زمانی بین حضرت نوح (ع) و ابراهیم (ع) و جمعیت زمین

سلام بنظر شما در طوفان نوح که همه انسانهای زمین بجز یاران اندک حضرت نوح غرق میشن و بعد از طوفان انها پراکنده میشن چقدر زمان نیاز هست تا دوباره جمعیت انسان در زمین پخش شود؟ اگر جمعیت بخواد رشد تصاعدی داشته باشه حد اقل باید دو سه هزار سال طول بکشه تا از این تعداد معدود انسانهایی که یاران نوح بودند دوباره انسانهایی متولد بشن تا جمعیت زمین زیاد بشه.خب از زمان نوح تا زمان حضرت ابراهیم مگر چه مدت زمانی سپری شد که در زمان ابراهیم دوباره زمین پر انسانها شد و تمدنهای مختلفی بوجود اومد؟

چرا حضرت ابراهیم بت ها رو شکست؟

انجمن: 

با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...
یه سوال برام پیش اومده ... زلیخا وقتی سالیان سال خدای خورشید رو پرستش کرد و دید که خدای خورشید بهش نتیجه نمیده ... خدای خودش رو شکست و به خدای یوسف ایمان آورد ... یا در جایی دیگر میخونیم که حضرت ابراهیم به مردم گفت خدایی که ازش کاری برنمیاد رو پرستش نکنین ... میخواستم ببینم مگه چنین استدلال هایی درست هستن ؟؟؟؟

رفع شبهه درباره کعبه: آیا کعبه حقیقتا ساخته حضرت ابراهیم (ع) بود؟ آیا داستان ابابیل صحت دارد؟

سلام
در مناظره با مخالفین دین اسلام، یکی از موضوعات عجیبی که ادعا کردند، این بود که کعبه ساخته حضرت ابراهیم (ع) نبود، بلکه حضرت ابراهیم (ع) هیچگاه به مکه نیامده بود که بخواهد در آنجا بنایی هم بنا نماید. آنها می گویند که تورات هیچ اشاره ای به این مورد ندارد.
آیا شواهد تاریخی عربی یا موارد تاریخی قبل تر از اسلام وجود دارد تا این مورد را اثبات نماید؟ چرا که بیشتر وب سایتها، منابعشان قرآن مجید است و البته قرآن برای مخالفین دین، منبع موثقی نمی باشد.
آنها حتی می گویند در تورات و کتب دیگر هم به این موارد اشاره هم نشده و فقط اسلام و قرآن این ادعا را دارند.
حتی به داستان ابابیل و سپاه ابرهه نیز گیر داده و آنرا نیز ساخته مسلمین می دانند.با این وجود که می گویم: داستان ابرهه به سال تولد پیامبر اکرم (ص) باز می گردد و مسلما اینکه در مورد زمان معاصر یک قوم، داستانی کذایی ساخت شود، آن هم با وجود افراد حی و زنده ای که هم در زمان لشکر کشی ابرهه و هم در زمان نزول آیه بوده اند، هیچگاه پذیرفته نمی شود و از همان ابتدا شکست می خورد... آیا اسناد سختی بر این اساس در متون دیگر ادیان یا کتب قبل از اسلام وجود دارد؟

آیا حضرت ابراهیم با خواهر خود ازدواج کرد؟

با سلام، در جایی شنیدم ساره خواهر ناتنی حضرت ابراهیم بوده و یا حتی اگر برادر زاده او ، دختر حاران و خواهر لوت بوده در این صورت هم ازدواج آنها از نظر اخلاقی مشکل داشته ، این مساله چطور توجیه میشود ؟ لطفا با اسناد و دلایل تاریخی به من پاسخ دهید .

در جایی گفته شده حاران عموی ابراهیم بوده و نه برادر او، اما مدارک کافی ارائه نشده .

و این هم شجره نامه ای که به من ارائه شده است ، لطفا خطاهای آن را اصلاح فرمایید با اسناد و دلایل معتبر .

داستان های قرآنی و بردن آبروی بندگان در قرآن

انجمن: 

با سلام
یه سوال چند وقته ذهنم رو درگیر خودش کرده. ......
چرا توی قرآن خیلی داستانا مطرح شده که آبروی یک مومن در طول تاریخ رو برده ...
مثلا وقتی زلیخا بیجاره خلوت میکنه و محیط رو آماده می کنه و به یوسف خود رو عرضه می کنه رو باید کل مردم در طول تاریخ بدونن؟؟ .... مثلا این بنده ی خدا تا آخر عمرش توبه میکنه و مسلمان میشه و همسر پیامبر میشه پس چرا باید آبروش توی کل تاریخ بره. ....

یا مثلا درباره همون داستان یوسف چرا برادرهای یوسف که از اولش هم مسلمان بودند و گفتند میکشیم و توبه میکنیم... باید آبروشون توی کل تاریخ بره. نمیشد خدا اسم نیاره و داستان رو بگه و ما عبرت بگیریم حتما باید اسم میاورد و غیبت میکرد. از خدا که بد گویی کردن بعیده. خدایی که خودش میگه مومن باید شبیه من بشه و اسما و صفات من رو به خودش بگیره. بجز کبر و چند تا صفت دیگه مثل خالقیت و ... چرا وقتی میگن آبروی مومن از کعبه بالاتره باید آبروی خیلی ها در قرآن بره؟

البته من میدونم که خیلی از چیزا غیبت نیست و خیلی از حرفا هست که میشه پشت سر فاسق زد. ولی فکر نمی کنم زلیخا فاسق باشه.

تازه این همه میگن پشت سر مرده حرف نزنید.

مبنا چیه؟ مبنای روایی و قرآنی...

خیلی بهم کمک میکنید که جهل هایم برطرف شود. خودم یه جوابایی دادم ولی قلبم آروم نمیشه

یا مثلا یه سوال دیگه کاملا توی یک فضای دیگه چرا ابراهیم میاد و همزبان میشه با مشرکان و به اونها میگه آره این ستاره خدای منه. خب این چه مبنایی ایجاد میکنه برای ما که همزبان بشیم با کافر و حرفاش رو بپذیریم و اشکال نداره؟ کفر بگیم؟ باهاش همزبون بشیم.... این رو توی کدوم فروم بپرسم؟

چرا پیامبر اسلام (ص) قبل از بعثت، پیرو آیین ابراهیم خلیل (ع) بودند؟

انجمن: 

سلام؛
چرا پیامبر اسلام (ص) قبل از بعثت پیرو آیین ابراهیم خلیل (ع) بودند؟
مگر با آمدن دین جدید (یهودیت و مسیحیت)، دین قبلی منسوخ و بایگانی نمیشود؟