سجده

نقد سخن ابن حجر عسقلانی در نفی سجده بر خاک

انجمن: 

بسم الله الرحمن الرحیم

از روايات بیانگر وجوب سجده این روایت است:

«شَكَونا إِلى رَسُولِ اللّهِ سَجدَهَ الرّمضاءِ فى جِباهِنا وَاكفّنا فَلَمْ يَشُكَّنا». «از زيادى گرمى سجده گاه و زير دست ها به پيامبر شكايت برديم، او به شكايت ما ترتيب اثر نداد».

ابن حجر عسقلاني در پاسخ به این استدلال مطلبی دارد که نقد آنرا از کارشناسان سایت خواستارم.

وی می نویسد:

وَالْجَوَابُ عَنْ حَدِيثِ خَبَّابٍ أَنَّهُ مَحْمُولٌ عَلَى أَنَّهُمْ طَلَبُوا تَأْخِيرًا زَائِدًا عَنْ وَقْتِ الْإِبْرَادِ وَهُوَ زَوَالُ حَرِّ الرَّمْضَاءِ وَذَلِكَ قَدْ يَسْتَلْزِمُ خُرُوجَ الْوَقْتِ فَلِذَلِكَ لَمْ يُجِبْهُمْ أَوْ هُوَ مَنْسُوخٌ بِأَحَادِيثِ الْإِبْرَادِ؟!!

متوجه کلام ابن حجر نشدم لطفا پاسخ مستدلی بیان بفرمائید.

سپاس.

چرا خدا به ابليس دستور سجده داد؟

انجمن: 

چرا خدا به ابليس دستور سجده داد با توجه به اينكه او فرشته نبود چرا در جمع ملايك شد و دستور سجده گرفت؟

سجده طاقت فرسای یونسیه!!!

انجمن: 

سلام

از مدیران عزیز تمنا دارم که این تاپیک رو به این دلیل که قبلا درباره ذکر یونسیه بحث شده، قفل یا حذف نکنند!
و اما سوالات حقیر از محضر مجربان و پیشکسوتان:
1) سجده ای که بزرگان عرفان با عنوان سجده یونسیه به آن سفارش کرده اند، مثل همان سجده ای هست که در نماز انجام می دهیم؟ منظور حقیر نحوه قرارگیری بدن هنگام این سجده است! چون اگر بنا باشد که مثل سجده نماز انجام شود، بسیار طاقت فرسا و خسته کننده می باشد، طوری که بعد از گذشت 10 الی 15 دقیقه، زانوها و پشت آدمی شروع به درد کردن می کند!!! حالا برای اقل تعداد ذکر یونسیه در این سجده معهوده، 400بار نقل شده است که زمانی بالغ بر 45 دقیقه می طلبد! حالا این برای شروع کار است و برای کسانی که مراحلی از عرفان را پشت سر گذاشته اند، تعداد ذکری چون 3000مرتبه نیز قیده شده است!!!
و یا اینکه می توان برای تحمل خستگی، مقداری در نحوه قرارگیری بدن در حالت اصلی سجده که در نمازها انجام می دهیم، کمی دخل و تصرف نموده و مثلا آرنج ها را روی زمین بگذاریم؟
و یا می توان این تعداد ذکر را مثلا به 4دسته 100تایی تقسیم نموده و بعد از هر 100بار، کمی نشسته و استراحت کرده و دوباره به سجده رفت؟

2) مسئله دوم شمارش تعداد ذکر یونسیه در سجده هست! شاید برخی دوستان بگویند که شمارش نیاز نیست و مثلا به مدت 45 دقیقه انجام دهید تا مطمئن شوید که تعداد مورد نظر را تکرار کرده اید، ولی در مبحث ذکر و آثار آن، تعداد ذکر بسیار مهم می باشد و از همین روست که برای ذکر یونسیه اعداد خاصی همچون 400، 700، 1001، 3000 و حتی 7000 قید شده است که تعداد 400 بار آن برای مردم عادی و کسانی که در اول راه هستند، قید شده است، ولی صحبتی از مدت زمان معینی برای تکرار ذکر به میان نیامده است! پس خواهشا در این مورد بحثی به میان نیاورید... ولی بحث شمارش ذکر در حالت سجده که کفین (کف دو دست) به روی زمین می باشد، کمی مشکل به نظر می رسد! آیا میتوان در یک دست ذکرشمار را قرار داد و با آن تعداد ذکر را ثبت کرد؟ ولی خب باید گاها به صفحه ذکرشمار نگاه کنیم تا متوجه شویم که تاکنون چندبار تکرار کرده ایم! آیا مجاز به این کار هستیم؟! راه دیگر تسبیح می باشد که می توان توسط دو انگشت سبابه و اشاره، تعداد را شمرد، ولی خب تسبیح برای تعدادهای زیاد، کمی مشکل به نظر میرسد...

ببخشید اگه سوالم طولانی شد...

اجرکم عندالله

چرا باید در آخر بعضى آيات سجده کنیم؟

انجمن: 

سلام
من نرجس بانو بچّه اى هشت ساله هستم كه از شما سؤالى داشتم
چرادر بعضى از آيات قرآن علامت سجده است ؟
چرا خدا دستور داده وقتى كه ما علامت سجده راميبينيم ، سجده كنيم؟

متشكرم

آیا همه ملائکه معصوم هستند؟ اگر ابلیس ملک نبوده پس چرا امر متوجه او هم شده است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام

آیا همه ملائکه الله معصومند؟

امرخداونددر سجده به آدم شامل ملائکه میشده،اگر شیطان ملک نبوده پس چرا امر متوجه او شده است؟

سوالاتی درباره حضرت آدم(ع)

با سلام

آیات صفحات ابتدایی سوره اعراف که داستان حضرت آدم (ع) در آن روایت شده رو میشه کامل ترین آیات درباره داستان حضرت آدم(ع) دونست که روایت آدم ابوالبشر (ع) رو با جزییات نسبتا زیادی بیان کرده. اما با این وجود باز هم شبهاتی در این داستان وجود داره که شاید پاسخ دادن بهشون تفکر عمیقی نیاز داشته باشه.

برای مثال در آیه 13 و 14 شیطان با لحنی آمرانه از خدا جاودانگی تا قیامت رو طلب میکنه و خداوند هم بی چون و چرا این خواسته ابلیس رو براورده می کنه. دلیل این کار چی بود؟ یعنی چرا با اینکه شیطان حتی حاضر نشد کلمه "رب" یا هر کلمه ی دیگری رو به کار ببره و اینکه همونز نیتش رو برای بقیه آشکار نکرده بود خدا بدون چون و چرا خواسته ش رو قبول کرد؟

فکر میکنم فعلا تا همینجا کافی باشه.
ان شاء الله سوال بعدی رو بعد از اتمام بحث درباره این سوال مطرح میکنم.

با تشکر

دو راهی شرک یا تکبر؟

انجمن: 

با سلام و عرض احترام

خداوند از شیطان خواست تا برای انسان سجده کند
1 - آیا سجده برای غیر خدا شرک نیست؟

بت پرستان بت ها را واسطه خود و خدا می دانستند
2 - تفاوت بت پرستان و کسانی که انسان ها را واسطه خود و خدا قرار می دهند در چیست؟

شیطان از چه زمانی کافر شد؟

با سلام خدمت کارشناسان و بقیه ی دوستان
میخواستم بدونم از نظر شما کدام ترجمه درست است؟

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَ
كَانَ
مِنَ الْكَافِرِينَ


  • و به فرشتگان گفتيم : آدم را سجده کنيد ، همه سجده کردند جز ابليس ،، که سرباز زد و برتری جست و او از کافران بود  • ترجمه فولادوند و چون فرشتگان را فرموديم: «براى آدم سجده كنيد»، پس بجز ابليس- كه سر باز زد و كبر ورزيد و از كافران شد- [همه‏] به سجده درافتادند.


  • ترجمه مجتبوی و [ياد كن‏] آنگاه كه فرشتگان را گفتيم: آدم را سجده كنيد، پس سجده كردند مگر ابليس، سرپيچى و گردنكشى كرد، و از كافران گشت.  • ترجمه مشکینی و (به ياد آر) هنگامى كه به فرشتگان گفتيم: به آدم سجده كنيد و خضوع نماييد. همه سجده كردند جز ابليس كه سرباز زد و تكبّر ورزيد و او از كافران بود (كه كفر خود را پنهان مى‏داشت)


  • ترجمه بهرام پور و آن گاه كه به فرشتگان گفتيم: براى آدم سجده كنيد، پس همه سجده كردند، جز ابليس كه ابا كرد و برترى جست و از كافران گردید

آخه توی یکی از سخنرانی های استاد رائفی پور در این مورد بحث شده

از بقیه ی دوستان هم خواهش میکنم نظرشون رو بگن


«مطلق ذکر» و «ذکر مطلق» چه تفاوت هایی باهم دارند؟

انجمن: 


لطفا ذکر مطلق و مطلق ذکر را توضیح دهید و بفرمایید چه تفاوت هایی میان شان هست؟
با تشکر از شما

وضعیت دست ها در سجده و برداشتن آن!

سلام. اگه کسی در هنگام سجده و ذکر گفتن دستش رو برداره و دوباره بزاره نمازش به چه شکل هست؟
اگه باطله وظیفه چیست؟ اگر حکمش رو نمیدونسته قضا داره؟

آیا چون یه سجده رکن نیست و سهوی بوده نمازش صحیحه یا اینکه مشمول این حکمه که می تونسته مسئله رو فرا بگیره اما یاد نگرفته، در این صورت نماز باطله و باید اعاده کنه؟

مورد دوم اینکه: آيا گذاشتن كف دست هنگام سجده بر روى زمين واجبه؟ همچنین قرار دادن انگشتان دست بر روی زمین؟ اگه طرف نمیدونسته واجبه نمازش چه حکمی داره؟ آیا قضا داره؟

آیت الله خامنه ای