آیا ابزار علاقه به همسر به زبان پرستیدن مصداق شرک است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا ابزار علاقه به همسر به زبان پرستیدن مصداق شرک است؟

سلام

آیا گفتن همسرم تو را می پرستم، بر تو سجده می کنم همسرم و ...

آیا این ها شرک محسوب می شوند؟ حتی اگر بخاطر علاقه شدید و عشق و ... باشد؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در دین ما ابراز علاقه به همسر از تاکیدات است تا جایی که پیامبر می فرمایند: «هر بنده ای که ایمانش به خدا بیشتر باشد به همسرش بیشتر ابراز علاقه و محبت می کند درباره قدر و قیمت دوستی مرد (شوهر) با زن (همسرش) پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می فرماید: هر چه ایمان بنده افزایش یابد عشق وی به زنش بیشتر می شود.(مستدرک – ج 14- ص 157)

حال الفاظ در این ابراز علاقه متفاوت است و در استخدام کلمات در این ابراز علاقه کار دشوار نیست چرا که فرهنگ ها و گویش ها متفاوت است و یک معیار خاص برای ابراز علاقه در میان نیست.
مثلا ببینید یکی از زیباترین نمونه‌هایی که از ابراز علاقه امام خمینی به بانو ثقفی ثبت شده، نامه‌ایست که از لبنان برای ایشان می‌نویسند و این جملات را خطاب به همسر خود می‌گویند «تصدقت شوم؛ الهى قربانت بروم، در این مدت که مبتلاى به جدایى از آن نور چشم عزیز و قوّت قلبم گردیدم متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آئینه قلبم منقوش است. عزیزم امیدوارم خداوند شما را بسلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. [حالِ‏]من با هر شدتى باشد می‌‏گذرد ولى بحمدالله تا کنون هرچه پیش آمد خوش بوده و الآن در شهر زیباى بیروت هستم؛ حقیقتاً جاى شما خالى است فقط براى تماشاى شهر و دریا خیلى منظره خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم همراه نیست که این منظره عالى به دل بچسبد.»

اما الفاظی که در سوال مطرح فرمودید: تو را می پرستم، دین من ، آیین من، .... این ها درست است که در ظاهر بار معنایی عبادت دارد اما واضح است که هیچ کس منظورش از تو عبارت "تو را می پرستم" پرستش به معنای لغوی آن که درباره معبود است لحاظ نمی شود بلکه اوج دوست داشتن در این عبارت مطرح شده است و به نظر اشکالی ندارد