تکلیف

حجاب در بهشت!

سلام علیکم سوالی برایم مطرح است که در انجمن ندیدم با آنکه در بهشت تکلیفی وجود ندارد. اما آیا می توان گفت که برخی از شئون تکلیف مثل حجاب در بهشت برای زنان وجود ندارد؟ متشکرم  

وظیفه والدین نسبت به بیدار کردن فرزندان برای نماز صبح

سلام علیکم

آیا والدین وظیفه ای برای بیدار کردن کودکان برای نماز صبح دارند؟ از طرفی تکلیفی برای شخص خواب نیست؛ اما از سویی دیگر خوف سهل انگاری در نماز برای فرزندان وجود دارد. در این مورد وظیفهی والدین چیست؟ آیا لازم است به زور آنها را برای نماز صبح بیدار کنند و مجبور به خواندن نماز کنند؟

البته این امر مختص به کودکان نبوده و شامل همسر نیز می شود،‌ گاهی اوقات افراد به واسطه ی عارض شدن مریضی از قرص های آرامش بخش استفاده نموده که نتیجه آن بی خیال شدن نسبت به نماز صبح است. در این مورد تکلیف چیست؟

خیلی متشکر.

داستان خلقت قبل از انسان

انجمن: 

بنده سالها پیش ، کتابی را مطالعه کردم که البته نام کتاب و منابع ذکر شده در آن را فراموش کرده ام .
خلاصه داستان مندرج در آن کتاب :
قبل از خلقت انسان ، جنیان روی زمین زندگی میکردند و از نعمت های الهی بهره مند بودند ، خداوند برای راهنمایی و هدایت آنها نیز ، پیامبرانی را میفرستاد تا آنها را هدایت کنند ، اما آنها پیامبران خود را به قتل میرساندند ، آنقدر آنها پیامبرکشی کردند تا اینکه خشم خدا را برانگیختند و خداوند وعده عذابی عظیم را به آنان داد ، اما آنان توجه نکردند و نیز پیامبری را که وعده این عذاب را به آنان ابلاغ کرده بود ، به قتل رساندند .

پس عذاب بزرگ بر آنان نازل شد ، لشگری عظیم از فرشتگان بر زمین فرود آمدند و شماری بسیار از مردان جن را کشته و زنان و بچه ها را به مکان هایی راندند که آبادی نبود و جنیان دیگر حق حضور در آبادیهای زمین را نداشتند . در این بین فرشتگان ، نوزاد جنی را دیدند که تنهاست و اگر تنها بماند هلاک خواهد شد ، آنها او را با خود به عرش الهی بردند و آن نوزاد جن ، نزد فرشتگان رشد کرد و همانند آنها فرشته ای شد که همواره خداوند را ستایش میکرد . تا اینکه سالیان درازی گذشت و خداوند فرشتگان را از تصمیم خود مبنی بر خلقت انسان آگاه ساخت و پس از خلقت انسان ، خداوند به همه فرشتگان دستور داد که بر این مخلوق من سجده کنید ، ابلیس که همان فرشته ای بود از نسل جنیان، از این فرمان الهی سرپیچی
کرد و ....

و حال سوالات من :

آیا داستان فوق صحت دارد ؟
در صورتی که پاسخ شما منفی است ، خواهشمندم مرا در این زمینه آگاه نمائید که حضور یک جن از جنس آتش در میان فرشتگان چه معنایی دارد؟

تأیید حرف های دیگران در فضای مجازی

سلام

آیا لایک کردن پست کاربران در شبکه های مجازی یا مثلا در این سایت زدن دکمه صلوات و شبیه آن تایید گفته دیگران در فضای مجازی به حساب می آید ؟

و آیا تکلیف آور و روزی موجب بازخواست از انسان میشود؟

ممنون و سپاس.

آداب درخواست مصلحت از خداوند برای حاجت و خواسته

سلام،من در خواندن دو رشته به تردید افتادم و خدا این شرایط رو بهم داده که یکی از این 2 رو انتخاب کنم،اما مشکل اینجاست که انقدر توی مزایا و معایب هر2رشته گیر کردم که واقعا گیج شدم و واقعا یکی از بزرگترین 2راهی های زندگیم هستش که تمام آینده من رو تحت تاثیر قرار میده،شاید اگر میشد هر 2رشته روباهم بخوانم این مشکل را نداشتم.حالا میخواستم ببینم چطوری میشه که خدا اون چیزی که خیر و مصلحت من هستش رو به دلم بندازه؟آیا راهی داره؟
من نماز شبم خواندم،و در جایی خواندم که 2رکعت نماز به جا آوریم و سپس از خداوند 100 مرتبه طلب خیر کنیم،ولی من هنوز نتونستم به مقصود برسم.
میشه لطفا راهی پیش روی من بذارید؟ای کاش قوانین طوری بود که میشد من هردورشته رو بخوانم

مراد از امانت در آیه 72سوره احزاب

چراخدادرآیه 72سوره احزاب از"امانت" عنوان مشخصی مطرح نکرده امانت به چه معنااست وچراباصراحت ذکرنشده امانت به بنده تحمیل شد بلکه آمده بنده پذیرفت این دروغ است

عُجب و سیاهی قلب

سلام دانشجو ام سوال اعتقادي داشتم ،انسان هايي که عجب دارند يکي از صفتشان اينه که ميخوان بهترينارو داشته باشن ،اين انسان ها بجز ان که در دنيا عابرويشان ميرود اگر ديوانه بشوند و حافظشان از دست برود ايا از عذاب جهنمشان کم ميشود؟

افسردگی و تکلیف

انجمن: 

سلام.
۱- نقش ژنتیک در بیماری های روانی چیست؟ اگر ژنتیک نقش داشته باشد تکلیف فردی که ژنتیکی مشکل دارد چیست؟
۲- افسردگی رسما غیرقابل درمان است و دارو تنها نقش کند کننده دارد.تکلیف فرد افسرده چیست؟
۳-در انسان های افسرده یا بیماران روانی سطح پایین عقل در اغلب اوقات خوب کار می کند.اگر مبنای مجازات الهی بر مبنای عقل و آگاهی باشد تکلیف فرد افسرده و بیمار چیست؟

ورود افراد محجبه به مدارس و دانشگاه و محیط کار در غرب ممنوع است؛ تکلیف چیست؟

با سلام
سوالی از اساتید داشتم
این سوال شخصی است که از بنده پرسیدند !
دانشجو و یا شخصی که در خارج از کشور میخواهد به تحصیل ادامه دهد باید برای ورود به مدارس و دانشگاهها حجاب خود را بر دارد !
ورود باهجابان ممنوع است و قانون اینجا این را در بسیاری از کشورها تصویب کرده تکلیف چیست !
لطفا نظر چندین مرجع تقلید را ذکر کنید
البته به تازگی ایت الله مکارم فتوای در این خصوص داده ا ند از ان اطلاع داریم نظر دیگر مراجع چیست ؟
لطفا رهنمای کنید با تشکر

وظیفه ام در این دنیا چیست؟

سلام
مدتی است که پیرامونم مسایل مختلفی پیش آمده و باعث شده که در فکر فرو بروم که واقعا من به عنوان کسی که دارم ادعا می کنم که در راه خدا می خوام قدم بردارم وظیفه ام در این جهان هستی چیست ؟؟

از طرفی می بینم در مکانی که دارم کار می کنم ذات شرکت و هدف شرکت خوب است و به درد جامعه می خورد ولی چندین سال است که با مشکل مواجه است و هنوز بین مردم جایی ندارد
از طرف دیگر وقتی می بینم که جایی در دنیا مظلومی داره کشته می شه می گم شاید باید من هم برم کمک یا شایدم نه اوضاع ان قدر بد نیست که نیازی به من باشد

یا مسایل گوناگون دیگر
روزی در ذهن خودم می گفتم دوست دارم ان قدر از نظر مالی قوی بشم که بتونم دست خیلی ها رو در کار بگیرم و چندین خونه داشته باشم و رایگان بدم به زوج های جوان و کسانی که مشکل دارند ولی وقتی این مسایل برام پیش اومد دیدم که من برای دل خودم دنبال این مسایل هستم نه برای خدا دیدم درسته که کار خدا پسندانه ای هست ولی من که برای خدا این هدف رو در ذهن ندارم بعدشم شاید هیچ وقت به آن نرسم و اگر روزی هم برسم دل خودم آسوده میشه

نمی دونم چه طور برای رضای خدا تصمیم بگیرم خودم خیلی دوست دارم برم سوریه ولی دیدم یکی این که جراتش رو فکر نکنم داشته باشم دوم این که من برای دلم دوست دارم نه برای تکلیف نه برای این که وظیفه هر مسلمانی است
خلاصه بگویم که راهم رو نمی تونم تشخیص بدم خیلی دنیای پیچیده ای شده