تکلیف

وظیفه والدین نسبت به بیدار کردن فرزندان برای نماز صبح

سلام علیکم

آیا والدین وظیفه ای برای بیدار کردن کودکان برای نماز صبح دارند؟ از طرفی تکلیفی برای شخص خواب نیست؛ اما از سویی دیگر خوف سهل انگاری در نماز برای فرزندان وجود دارد. در این مورد وظیفهی والدین چیست؟ آیا لازم است به زور آنها را برای نماز صبح بیدار کنند و مجبور به خواندن نماز کنند؟

البته این امر مختص به کودکان نبوده و شامل همسر نیز می شود،‌ گاهی اوقات افراد به واسطه ی عارض شدن مریضی از قرص های آرامش بخش استفاده نموده که نتیجه آن بی خیال شدن نسبت به نماز صبح است. در این مورد تکلیف چیست؟

داستان خلقت قبل از انسان

انجمن: 

بنده سالها پیش ، کتابی را مطالعه کردم که البته نام کتاب و منابع ذکر شده در آن را فراموش کرده ام .
خلاصه داستان مندرج در آن کتاب :
قبل از خلقت انسان ، جنیان روی زمین زندگی میکردند و از نعمت های الهی بهره مند بودند ، خداوند برای راهنمایی و هدایت آنها نیز ، پیامبرانی را میفرستاد تا آنها را هدایت کنند ، اما آنها پیامبران خود را به قتل میرساندند ، آنقدر آنها پیامبرکشی کردند تا اینکه خشم خدا را برانگیختند و خداوند وعده عذابی عظیم را به آنان داد ، اما آنان توجه نکردند و نیز پیامبری را که وعده این عذاب را به آنان ابلاغ کرده بود ، به قتل رساندند .

تأیید حرف های دیگران در فضای مجازی

سلام

آیا لایک کردن پست کاربران در شبکه های مجازی یا مثلا در این سایت زدن دکمه صلوات و شبیه آن تایید گفته دیگران در فضای مجازی به حساب می آید ؟

و آیا تکلیف آور و روزی موجب بازخواست از انسان میشود؟

ممنون و سپاس.

مراد از امانت در آیه 72سوره احزاب

چراخدادرآیه 72سوره احزاب از"امانت" عنوان مشخصی مطرح نکرده امانت به چه معنااست وچراباصراحت ذکرنشده امانت به بنده تحمیل شد بلکه آمده بنده پذیرفت این دروغ است

عُجب و سیاهی قلب

سلام دانشجو ام سوال اعتقادي داشتم ،انسان هايي که عجب دارند يکي از صفتشان اينه که ميخوان بهترينارو داشته باشن ،اين انسان ها بجز ان که در دنيا عابرويشان ميرود اگر ديوانه بشوند و حافظشان از دست برود ايا از عذاب جهنمشان کم ميشود؟

افسردگی و تکلیف

انجمن: 

سلام.
۱- نقش ژنتیک در بیماری های روانی چیست؟ اگر ژنتیک نقش داشته باشد تکلیف فردی که ژنتیکی مشکل دارد چیست؟
۲- افسردگی رسما غیرقابل درمان است و دارو تنها نقش کند کننده دارد.تکلیف فرد افسرده چیست؟
۳-در انسان های افسرده یا بیماران روانی سطح پایین عقل در اغلب اوقات خوب کار می کند.اگر مبنای مجازات الهی بر مبنای عقل و آگاهی باشد تکلیف فرد افسرده و بیمار چیست؟

ورود افراد محجبه به مدارس و دانشگاه و محیط کار در غرب ممنوع است؛ تکلیف چیست؟

وظیفه ام در این دنیا چیست؟

سلام
مدتی است که پیرامونم مسایل مختلفی پیش آمده و باعث شده که در فکر فرو بروم که واقعا من به عنوان کسی که دارم ادعا می کنم که در راه خدا می خوام قدم بردارم وظیفه ام در این جهان هستی چیست ؟؟

از طرفی می بینم در مکانی که دارم کار می کنم ذات شرکت و هدف شرکت خوب است و به درد جامعه می خورد ولی چندین سال است که با مشکل مواجه است و هنوز بین مردم جایی ندارد
از طرف دیگر وقتی می بینم که جایی در دنیا مظلومی داره کشته می شه می گم شاید باید من هم برم کمک یا شایدم نه اوضاع ان قدر بد نیست که نیازی به من باشد

آیا بر انسان خواب، واجب است برای نماز بیدار شود؟

سلام علیکم

آیا واجب است برای نماز صبح بیدار شویم؟

انسان خواب تکلیف ندارد.
از طرفی خداوند فرموده که نماز صبح بخوانید
چگونه بر انسان خواب چنین امری میشود؟
آیا بیدار شدن بر عهده خداوند است؟

درست است که میگویند مقدمه واجب واجب است.
اما روی همین خیلی حرف است.
و ضمن اینکه اول باید وجوب بیدار شدن خوابیده ثابت شود تا بعد واجب بودن مقدمات ان را نتیجه بگیریم.
؟؟؟
لطفا این سوال در تالار و بخش درست قرار بگیرد.