هدف

«مرا بخوانید تا اجابت کنم شما را » ؛ چه نوع اجابتی مراد است؟

انجمن: 

سلام

فرض کنیم دو انسان وجود دارند یکی مومن به خداوند و خدا شناس دومی کافر به خدا که هیچ بخشی از زندگیش با خدا در ارتباط نیست.

هر دوی این ها هدفی مشترک دارند و میخواهند وارد دانشگاه بشوند و رشته ی پزشکی رو بخونند.
اولی که مومن هست همراه با تلاشی که میکنه دعا هم میکنه و کلا زندگیش با خداست. دومی هیچ دعایی نمیکنه و نماز هم نمیخونه و کلا خدایی توی ذهنش نیست اما تلاش میکنه.
هر دوی این ها به اهدافشون میرسند.
حالا سوال اینه که اثر دعا در اینجا چی بوده. چه فرق دنیوی بین کسی که با دعا به هدفش رسیده با کسی که نرسیده وجود دارد.

در روایت هایی شنیدیم که حتی نمک خونه خودتون رو از خدا بخواهید.
خداوند در قرآن فرموده ادعونی استجب لکم.

حال اینکه آیا ممکنه ما دعایی بکنیم و خدا معجزه بکنه؟
خیلیا بدون دعا به خواسته هاشون میرسن و خیلیا با دعا و نذر و نیاز هم نمیرسن.

پس تاثیرات دعا چی هست.
اگر ما با این دید که من از خدا میخوام چیزی به من بده بریم دعا کنیم دچار اشتباه شدیم؟

اگر کسی دعا نکنه هم خدا بهش کمک میکنه؟

چشم انداز برنامه های من برای سال آینده

سلام
من سه هدف کلیدی، برای سال پیش رو طراحی کرده ام (15 شهریور 97 تا 15 ش 98). هرچند ممکنه بعدا این اهداف تغییر کنند یا بیشتر شوند. حالا از شما میخوام که نظر اصلاحی یا پیشنهادی خودتونو درباره این اهداف، بیان بفرمایید. بابا وحی مُنزل نیست که @};-:x

1-روی 9 صفت اخلاقی خودم کار کنم
به اینصورت که ابتدا یک بازه چهل روزه مشخص می کنم، سپس کسب یک اخلاق حسنه یا دفع یک رذیله رو اولویت اون قرار میدم (مثلا نماز اول وقت) وهرشب هم خودمو محاسبه می کنم. بعد از چله ی اول، سراغ چله های بعدی میروم و خلاصه تا رسیدن به آخر هدف یکساله، روی 9 صفت اخلاقی کار کرده ام.

2- 40 کتاب برتر را در زمینه های مختلف دینی، علمی و... مطالعه کنم
به اینصورت که به ازای هز ماه (مثلا 15 شهریور تا 15 مهر) سه یا چهار کتاب تعیین می کنم. سپس، در پایان هدف یکساله، ان شاالله 40 کتاب مطالعه خواهم کرد.

3-آماده شدن برای کنکور 99 (اول مهر، یازدهم میخونم)
این هدف، خودش از دو هدف دیگر تشکیل شده؛ یعنی شاگرد اولی در پایه یازدهم و خواندن دروس پایه دهم و یازدهم در تابستان 98. ان شاالله!happy

خب نظرتون چیه؟
خوب و اصولی هدف گذاری کردم؟
چیزی هست که بنظر شما از قلم انداخته باشم؟
و...

هدف زندگی و خلقت

انجمن: 

سلام به دوستان
اول تشكر كنم از كساني كه اين فرصت رو در اختيار من گذاشتن تا سوال مهمي كه فكر منو چند مدتي مشغول كرده بپرسم
من نه تحصيلات حوزوي دارم نه در فقه و فلسفه و علوم اسلامي و حتي فلسفه غربي مطالعات زيادي نداشته ام و براي همين خيلي ساده و خودماني حرف ميزنم وتقاضا دارم شما هم پاسخ من رو با ادبيات ساده بديد و خيلي بحث تخصصي نشه������������

سوالم اينه كه هدف از زندگي چيه؟؟يا بهتر بگم هدف خدا از خلقت انسان چه چيزي هست؟؟؟
اگر خدا مارا آفريده چه هدفي داشته؟؟ ايا در جهت يك بازي يا سرگرمي خودش بوده يا نه به ما نياز داشته؟؟يا دليل ديگري؟؟؟

و اصلا هدف ما چيه؟،برخي هدف انسان رو بهشت ميدونن خب با اين توصيف بهشت فقط باغ بزرگي هست و لذت و شادي فراواني داره ولي بايد پرسيد كه آخرش چي بشه؟؟ما كلي غربي هارو نقد ميكنيم كه تنها به فكر لذت دنيا هستند و سعي در لذت از اين جهان با هر قيمتي دارند ولي چرا كسي نميگه بهشت ما نسخه اي بزرگ از غرب است كه تمام لذات دنيوي رو داره((حالا با نعمات بيشتري))

برخي هم هدف انسان رو لقاالله دونستن كه صادقانه بگم اين جمله يا بازي با كلمات است يا من هيچ دركي از اون ندارم.راست و حسيني من نه تنها پيوستن به خدا بلكه حتي نعوذبالله تبديل شدن به خداوند رو هم پوچ ميدونم چون اخرش خود خدا هم بايد حوصلش از بازي با انسان سر بره!!
اين رويداد پوچ و بي معني كه ذاتنا پوچ و بي معني است چه خداباور باشيم و چه بيخدا باشيم با چه هدف و منظوري ايجاد شده.خدا ميخواد قدرت نمايي كنه؟؟ميخواد ازمايش كنه؟؟يا چي؟؟

هرچه باشه باز پرسش اخر تنها يك چيزه:خب كه چي؟؟

بازیگری و رسیدن به کمال

سلام.
من حدود چند سالی هست که متوجه شدم در رشته بازیگری استعداد زیادی دارم.و قبلش به علت علاقه زیادم به این رشته پیگیر تمام امور مربوط به بازیگری بودم که به تدریج متوجه استعدادم هم شدم.
حالا سوالم اینه یه بازیگر چطور میتونه رفتار کنه که این رشته مانع رسیدن به کمال که همون هدف نهایی انسان هست نشه؟!چون توی این رشته ناخواسته مجبوری کارهایی انجام بدی که از نظر مراجع تقلید خیلی صحیح نیست.و همه می دونن یه بازیگر از روح خودش گذشته چه رسد به جسمش که باید در اختیار بازیگری باشه.ما بازیگران چادری داریم.اما معمولا سوپراستار هامون از حجابی برخوردارند که مطابق سلیقه عموم مردم هست که چادر نیست.و هدف هم وسیله رو توجیه نمیکنه.یعنی از علاقه و استعدادم بگذرم یا راهی هست؟؟

هدف از آفرینش افراد جهنمی

سلام
اگر به خلد عذاب بعضی از افراد جهنمی باور داشته باشیم این سوال مطرح است که خدایی که با علم ازلی و نامحدود خود
میدانست که بعضی از انسانها همیشه در جهنم معذب هستند پس چرا آنها رو آفرید؟ با انکه خدا قادر بود که آنها را نیافریند
و اصولا چیزی وجود ندارد که خدا را وادار یا تشویق به آفرینش کند.
آیا بهتر نبود خدا وقتی که میدانست یه سری از انسانها هستند که وقتی بدنیا میان طوری گناه میکنن که تا ابد در جهنم هستند
پس انها رو نمیافرید تا اونها در جهنم عذاب نکشن؟

هدف خدا از وعده به بهشت چيست؟

سلام

هدف خداوند از وعده دادن به بهشت و نعمت هاي آن چيست؟
اگر هدف از وعده بهشت از جانب خداوند ايجاد انگيزه نبوده چه بوده؟ ايجاد انگيزه مستلزم اين است كه بين نعمت هاي بهشت و دنيا ارتباطي حقيقي وجود داشته باشد. درسته ؟

اين كه ما در بهشت چقدر خوشحال ميشويم مربوط به خود آنجاست نه اينجا!

اينجا (در دنيا) فقط بحث تصورات و رغبت مطرح است كه آيا خداوند نظر به تصور شدنِ بهشت و رغبت به آن توسط انسان را داشته است يا خير؟
اگر داشته است چگونه اين امر با انديشه صدرايي كه اعتقادي به معاد جسماني (ولذت هاي محسوس) در آن نيست ممكن است؟

از همه چیز ناامید شدم و ادامه زندگی برایم بی معناست

انجمن: 

سلام

پسر جوونی هستم 23 ساله. یه موقع خیلی علاقه داشتم ازدواج کنم ولی الان خیلی کمتر شده. یه موقع خیلی دوست داشتم کار کنم و پول در بیارم ولی الان خیلی کمتر شده. به نظرم اون موقعی که خیلی بهشون نیاز داشتم و باید بهشون می رسیدم نرسیدم.خیلی مشتاق درس خوندن بودم ولی این هم الان کمتر شده (کاری که فقط بلدم تو عمرم انجام بدم همین درس خوندن بود).
کمال گرایی نیست ولی فکر می کردم میتونم تو آینده کارهای خیلی مهمی انجام بدم، بود و نبودم اگه واسه دنیا فرق نکنه لااقل برای کشورم فرق کنه. الان که دارم نگاه می کنم می بینم تاثیر خیلی خاصی رو از خودم نمی بینم.
وقتی که چیزایی رو که میخواستم به دست بیارم با چیزایی که یه دست آووردم رو مقایسه می کنم امید و نشاط چندانی برای ادامه زندگی نمی ببنم. طرز تفکری که از بچگی نسبت به دنیا و مردم و کشورم داشتم با طرز تفکر فعلیم خیلی تفاوت می کنه. الان که 23 سال از زندگیم گذشته، 23 سالی که هر کس تو اوج نشاط و شادابی خودش هست وضعیتم اینه، چه امیدی به بقیه عمرم هست؟
تو نگاه دین اصلا باید به چه امیدی زندگی کرد؟ اینکه هر کس بیاد ازدواج کنه و صاحب فرزند بشه، بعد بچه ش بیاد ازدواج کنه و همین طور الی آخر هدف زندگیه؟ اینکه فقط خدا یه سری موجودی رو خلق کرده که یه مدت بیارشون تو دنیا تا عبادتش کنن هدف زندگیه؟ اینکه یه سری کار خوب کنیم و کارهای بد نکنیم تا خدا ما رو جهنم نفرسته و بهشت بفرسته هدف زندگیه؟ اینکه سعی کنیم تا آدم خوبی باشیم تا اون دنیا نعمت های بهشتی به ما بدن هدف زندگیه؟ واقعا هدف اصلی زندگی ایناهاست؟

با تشکر

هدف از زندگی جانوران چیست؟

انجمن: 

در یک برنامه که از تلویزیون پخش میشد شنیدم نوعی پشه هست که عمرش 24 ساعت هست و تو همین 24 ساعت ازدواج و تشکیل خانواده میده و بعد میمیره! خب هدف از زندگی این پشه چیست؟! با توجه به اینکه حیوانات از منظر اسلام شعور دارند (تسبیح خدا را میگویند) چگونه عدالت خدا که شامل حال ما میشه و زندگی جاودانه پیدا میکنیم شامل حال این پشه با عمر کوتاهش نمیشود؟! آیا این منطقی هست که فقط ما عمر جاودانه داشته باشیم خب اون پشه هم اگر زبان داشت میخواست بی نهایت سال عمر کند!

هدف گذاری؛ مهارتی که همه باید بلد باشند!

انجمن: 

مهارت هدف گذاری
مهارت هدف گذاری برای زندگی بسیار پر اهمیت هست و طبق معمول در مدارس ما آموزش داده نمیشه بنده یک کتاب از آقای برایان تریسی به نام هدف خوندم به نظرم بعضی قسمتاش واقعا مفید بود
تجربیات خودم در هدف گذاری رو با مطالب این کتاب جمع کردم و خدمت شما ارائه میدم امیدوار کمکی باشه برای افزایش این مهارت مهم زندگی
چند تذکر:
1- بنده متخصص نیستم وادعا ندارم آقای تریسی هم وحی منزل نوشته بنابرین این توصیه ها رو صرفا در حد یک انتقال تجربه بدونید
2- از آنجایی که میخوایم مطالب مختصر و مفید باشه از هرگونه پراکنه گویی و مطالب بی ربط مثل نقد کلی و یا تشکر و ... خودداری کنید و شخصی پیام بدید
3- کارشناسان سایت یا سایر دوستان اگر نقدی دارن یا مایلا نظرشون رو بگن بنده مشتاقم ، البته اگر بعد از اتمام پست های بنده باشه بهتر هست

اگر مسئول ارجاع لطف کنند تاپیک رو باز کنند تا بنده شروع کنم و مطالبم رو بگذارم ممنون میشم
با تشکر

تصحیح اعتقادات برای چیست؟

انجمن: 

با عرض سلام و خسته نباشید
بنده یک سوال داشتم که می دانم یک کم سوالم سطحی است اما بد ندانستم بیان کنم. سوال من اینه که ما برای چی باید اعتقاداتمون به اصول دین را تصحیح کنیم؟ تصحیح اعتقادات چه فایده ای برای ما دارد؟ آیا ما به این عالم آمده ایم که اعتقاداتمون رو تصحیح کنیم؟ یعنی هدف از خلقت این بوده که ما قبول کنیم خدایی هست بعدش پیغمبری هست قرآنی هست معادی هست وامامی هست؟ آیا تصحیح اعتقادات به معنی آن است که باید قانع شویم که باید رساله مجتهدمون عمل کنیم. اگر این طور است خوب بیاییم همون اول رساله را عمل کنیم. اگر اصول دین را قبول کردیم بعدش قراه چه اتفاقی برامون بیفته؟