علم

آیا نسبت به شناخت معروف و منکر وظیفه داریم؟

سلام  مرجع تقلید ایت الله خامنه ایی اگه در امر به معروف و نهی ازمنکر علم اینکه گناهه یا نیست رو نداشته باشیم . ایا باید برای به دست اوردن علمش تحقیق و تجسس کنیم؟ یا علی خداحافظ

علوم پیشنهادی در دین اسلام

انجمن: 
سلام علیکم، در کل چه علومی پیشنهاد می شود؟ قال إمام علي(علیه السلام):« تَعـَلـَّموا العَرَبیّــﮥ و عَـلِّـموها النّاسَ زبان عربی را یاد بگیرید و آن را به مردم یاد دهید . حضرت امام علی (علیه السّلام) بفرزندش حضرت امام مجتبی (علیه السّلام) فرموده اند:هیچ عبادتی همانند تفکر و مطالعه در مصنوعات الهی نیست. منبع: سفینه ،((فکر)) ،صفحه 382    

آیا معصومین (سلام الله علیهم) کارهای فنی و کارهای بد هم بلد بودند؟

سلام معصومین علیهم السلام در کارهای خوب علم داشتند، آیا فنی هم بلد بودند زمان خودشون؟ آیا به علوم و فنون کنونی هم آگاه بودند و تسلط داشتند؟ و آیا کارهایی مانند تراشیدن ریش و کارهای بد هم بلد بودند یا کارهای بد را بلد نبودند؟ ممنونم

آیا علم الیقین خطرناک است؟

به نام خدا ایا این درست است که علم الیقین بسیار خطرناک است ؟ یعنی اگر کسی با عمل ضعیف ان را داشته باشد حتما برایش دردسر ساز خواهد شد ؟ یعنی میتوان گفت که این که ما علم الیقین نداریم خوب است چون کار را برای ما بسیار سخت میکند ؟ اگر علم الیقین داشتیم و عمل نمیکردیم حتما از جهنمیان میشدیم ولی حالا که نداریم احتمال رفتنمان به بهشت بیشتر است ؟  

معجزات حشرات

انجمن: 

از شگفتی های مورچه ها


کسی که می اندیشد این قرآن و آنچه در آن را سفت و آیات، و به تازگی در مورد همه چیز، همه موجودات که ما می بینیم در مورد قرآن به ما بگویید، در جهان از حشرات، به عنوان مثال، ما از خداوند متعال برای کندوی زنبور عسل، مورچه ها، مگس، عنکبوت، و غیره گفت، و شاید داستان حضرت سلیمان صلح یاد خدا بر او خدا تعلیم منطق منطق حشرات و پرندگان، و یکی از معجزات درود خدا بر او، و یاد خدا بود و او را برای این نعمت تشکر شده است.


هنگامی که حضرت سلیمان بود راه رفتن و سربازان خود را به دره مورچه ها آمد، در اینجا که من یکی از آمدن این مورچه ها ارتش (حضرت سلیمان ارتش) آنچه او می گویند به دست؟ خدا، خدای متعال می گوید:
(حتی اگر آنها از دره مورچه ها مورچه آمد گفت ای مورچه ها خانه خود را وارد کنید Ihtmenkm سلیمان و سربازان خود را، آنها احساس نمی شود) [نمل: 18].
در این آیه توصیف خداوند متعال ما را برکت دهد مورچه ها و موقعیتی که در آن کسانی که مورچه صحبت کرد و دوستان او هشدار داد که سربازان سلیمان از این زبان به پای خود ، بنابراین او به آنها گفت: (خانه خود را وارد کنید).

هنگامی که حفر انسان عمیق تر به جهان از مورچه ها را ببینید که دانشمندان اخیرا کشف کردند که مورچه ها زن، که دارای یک هشدار مهم در هنگام نزدیک شدن هر گونه خطر. خدا، قادر متعال گفت: (مورچه گفت) ، زمانی که دانشمندان تحقیقات بیشتری پیدا شده است که جهان از مورچه ها است زندگی خود را، و جوامع خود، به یک ملت مستقل، مانند کشورهای از مردم: (مورچه گفت ای مورچه ها خانه خود را وارد کنید) مورچه ها صحبت می کنند و این نازل شده است تازه دانشمندان.


در ابتدا آنها گفت: این صادر بو صحبت می کنند. آنها همچنین گفت: در امواج الکترومغناطیسی با دیگران صادر شده توسط مغز مورچه و در فواصل دوره های طولانی وجود دارد. اما حالا این کشف که مورچه ها سلول را راه اندازی فرکانس های صوتی در زمینه که ما می شنویم، و مولکول های DNA در داخل سلول مورچه این فرکانس صدا را صادر کرد، به طوری که خداوند متعال به توانایی حضرت سلیمان را برای مطابقت با دستگاه های اتمی است که دانشمندان امروزه به این سیگنالها و بزرگ و تقویت و گوش دادن به ظرفیت داد.

و در اینجا ما در مقابل معجزه قرآن هستند زمانی که او به ما از خداوند متعال برای کلمات از مورچه (مورچه گفت) گفت، اما در مورد این واقعیت است که دانشمندان اخیرا کشف کرده اند به ما بگویید، و هنگامی که او می گوید متعال: (مورچه گفت ای مورچه ها خانه خود را وارد کنید) کلمه (خانه) کلمه علمی دقیق، چرا که جهان از مورچه ها ایجاد یک خانه در هر معنی واقعی کلمه، حتی اگر دانشمندان غربی امروز گفت که مورچه ها در ساخت و ساز مهندس بسیار ماهر، می سازد خانه اش. وقتی کارهای خوب در یک محل بسیار مناسب و دست انداز تا کمی به ترس توسط شر باران، و ساخت این خانه دهانه تهویه مطبوع.

حتی زمانی که مورچه ها در داخل این خانه زندگی می کنند، خدا خالق متعال او مواد استریل ترشح شده توسط بدن را برکت دهد، این مواد ضد عفونی تخم مرغ، همراه با تخم مرغ قرار داده و آن این مواد استریل در غیر این صورت باید از این تخم مرغ ها و مورچه ها منقرض شده میلیون ها سال درگذشت پیش ادامه نداد. اما خداوند متعال این مواد داد و او را هدایت برای حفظ زندگی خود (مورچه ها خانه خود را وارد کنید) ساخت توسط مورچه ها ساخته شده است ساخت آن و آماده آن را به اقتباس است که سوراخ تهویه مطبوع کاملا مناسب برای حفظ درجه حرارت پایین در داخل این خانه.


همچنین اقدامات احتیاطی توسط مورچه ها در طول زمستان و در طول تابستان در محل اقامت خود گرفته به منظور خانه رویین تن نیز هستند، وجود دارد و در اینجا متوجه است که خداوند متعال زمانی که او گفت: (مورچه ها O آنچه خانه خود را وارد کنید) نگفت، برای مثال، (غارهای خود را) را به کلمه ای دیگر می گویند نیست. اما او (خانه) چونکه هر معنی واقعی کلمه.


دانشمندان می گویند:

"مهارت های مورچه ها در خانه های ساخت و ساز و مهندسی آن را به انسان برتر، در مقایسه با اندازه مورچه، مورچه قوی تر از انسان صد بار حداقل است."


برای مثال، وقتی مورچه گفت: این کلمه علمی دقیق، دانشمندان کشف کرده اند که پوسته خارجی مورچه بسیار سخت است، که شکستن درست مثل شیشه. این است که پوسته بیرونی یک مورچه است سختی بزرگ و سختی و نه مورچه وزن بیش از بیست برابر وزن خود حمل می کند.

اگر ما در جهان از مورچه ها نگاه توجه داشته باشید که بسیاری از اسرار وجود دارد، بنابراین به حضرت سلیمان علیه السلام آنچه که او گفت که او را دیدم این موقعیت؟ او گفت:
(خنده و گفت: خداوندا گفت برای تشکر از لطف شما است که من و پدر من برکت و من کار خوب و رحمت من در بندگان صالح به ارمغان آورد) [نمل: 19].
بنابراین باید هر مؤمن زمانی که او یک نشانه ای از خدا می بیند، حضرت سلیمان را دیدم این آیه در مقابل او: (خنده و گفت: خداوندا گفت ) که منظور من، پروردگارا، و الهام بخش من (برای تشکر از لطف شما) به من این آیات نشان می دهد.

دین و علم

انجمن: 

با سلام

چند پرسش در رابطه با دین و علم برای من مطرح است:

تعریف دقیق دین و علم چیست؟

چرا این دو مورد گاهی در تقابل هم قرار گرفته اند؟

و کدام یک برای بشر ضروری تر است؟

امکان حلول امر مجرد در امر مادی

انجمن: 

با سلام
با توجه به پیشرفت علوم تجربی دانشمندان توانسته اند هزاران کتاب و مباحث علمی رو توی یک دی وی دی یا هارد و تراشه جای بدن
ایا صرف همین امر نمیتونه دال بر امکان حلول امر مجرد [ علم) در امر مادی ( تراشه) باشه؟

تفسیر عرفانی و معرفتی آیه شریفه: «الذی علّم بالقلم» چیست؟

انجمن: 

هو الذی علّم بالقلم

با سلام و ادب

تفسیر عرفانی و معرفتی آیه شریفه ی "الذی علّم بالقلم" چیست؟

مقصود از قلم در این آیه چیست؟

و این چه نوع علمی است و حاملان آن چه کسانی هستند؟

آیا این علم عمومیت دارد؟

با تشکر

چند نمونه از حجاب ها بین انسان و خدا

بسم الله الرحمن الرحیم
چند نمونه از حجاب هایی که بین انسان و خدا بر اثر کارهایش به وجود می آید و او را از خیلی چیز ها مانند استجابت دعا محروم می سازد بی زحمت نام ببرید.

مقدار علم عالم مدینه

انجمن: 

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب .

در این لینک حدیثی آمده است که در مورد علم عالم مدینه است ، چند تا سوال در مورد این حدیث برایم ایجاد شد .

اولا بنده حدس میزنم منظور از این عالم مدینه خوده امام باشد آیا چنین برداشتی درست است ؟

دوم اینکه منظور از این عبارت چیه : فِي اَللَّحْظَةِ اَلْوَاحِدَةِ مَسِيرَةَ اَلشَّمْسِ تَقْطَعُ اِثْنَيْ عَشَرَ بُرْجاً وَ اِثْنَيْ عَشَرَ بَرّاً وَ اِثْنَيْ عَشَرَ بَحْراً وَ اِثْنَيْ عَشَرَ عَالَماً

ترجمه های مختلف رو نگاه کردم ولی نمیتونم تحلیل کنم چقدر میشه و منظور دقیقا چیه لطفا شرحی برای این جمله بدهید .