حجاب

چگونه با دوستان ناباب رابطه ام را قطع کنم؟

سلام
من دختری سیزده ساله هستم که به تازگی چادری شدم و سعی میکنم به احکام اسلامی عمل کنم.
دوستان نابابی دارم که نمیدانم چگونه با آنها قطع رابطه کنم که نه از من دلخور شوند و نه از دین زده شوند؟چیکار کنم؟

تفاوت رفتن به روضه با گوش دادن به آن در خانه

انجمن: 

سلام. آیا فرقی بین این هست که من حتما از خانه ی خودم خارج بشم و به روضه برم

با اینکه تو خونه بمونم و روضه از تلویزیون گوش کنم یا دانلود کنم؟

 

چه فرقی دارن؟ درهرصورت آدم داره به روضه گوش میده و غصه میخوره دیگه:-"

حجاب اجباری ؛ معلول سخت گیری فقها و دخالت مصلحت در دین

انجمن: 

مردم سده نخست به بی حجابی پذیرش داشتند و بی حجابی جزو منکرات نبوده است برای نمونه مستندات زیر را می آورم:

1) تفسیر عاملی ذیل تفسیر آیه 59 احزاب اشاره ای به این مضمون دارد که خلیفه دوم مسلمین با تازیانه به کنیزی حمله نموده و اعتراض می کند که چرا خودش را شبیه آزاد زنان نموده است و جلباب به سر نموه است و المیزان نیز ذیل تفسیر همان آیه اشاره به سه گروه بانوان بدون حجاب در آن روزگار دارد.

2) ویل دورانت در تاریخ تمدن خود در بخش مسلمانان هم اشاره به بانویی دارد که آزاد و بی حجاب بوده است و هم می گوید که حجاب در زمان بنی امیه دوم 98 هجری اجباری شد و هم به دوش به دوش بدون زن و مرد در سده نخست اشاره دارد.

حالا چه عواملی باعث شده که مثلا در دوران کودکی شاهد زنان با بدنی سراسر پوشیده حتی پوشیدگی کامل صورت بودم؟

متاسفانه فرصت پژوهش نداشته ام اما می دانم بزرگان دینی در هر دینی با گذشت زمان نسبت به پیروان خود سخت گیر تر شده اند.

در زمان فعلی تنها توضیحی که می توان به حجاب اجباری داد آن صلاح دید فقهاست که این با تغییر شرایط زمان و تاثیر فرهنگ ها بر همدیگر در عصر انفجار اطلاعات ظاهرا دارد ضرورتش را از دست می دهد.

نفی حجاب اجباری بر اساس آیه حجاب

سلام بر شما دوستان

این متن رو در یکی از کانالها دیدم. نفی حجاب اجباری بر اساس آیه حجاب. از کارشناس محترم در خواست پاسخ به آن را دارم.
متشکرم.

نویسنده: اخوان:
این روزها به شدت بحث‌های گوناگونی در خصوص حجاب اجباری و اختیاری رواج پیداکرده. طرح حجاب اجباری، طرحی حکومتی در مقابل طرح حجاب اختیاری با خاستگاه مردمی است.

نگارنده خود در این‌که رعایت حجاب امری پسندیده و خداپسندانه است شکی ندارم، اما از آن‌جاکه قائل بر داشتن حق انتخاب انسان از سوی پروردگارم، بر آن شدم تا با استناد بر آیات قرآن «حجاب اختیاری» را اثبات کنم، باشد که طرفداران حجاب اختیاری در مواجهه با طرفداران حجاب اجباری، که از جمله طرفداران ولایی و نظام هستند، پاسخی مستدل با منشأ قرآنی داشته باشند.

در کل قرآن در مورد حجاب سه آیه (کمترین آیات) آمده است؛ آیات ۳۳ و ۵۹ در سوره احزاب و آیه ۳۱ در سوره نور، که به جهت عدم اطاله کلام ترجمه این آیات و سپس نظرم را به سمع شما عزیزان می‌رسانم.

ترجمه آیه ۵۹ سوره احزاب: ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زن‌های مؤمنان بگو روسری‌های خود را بر خویش بی‌افکنند، نزدیک‌تر است به (عفاف و عفت) آن‌که شناخته شوند تا مورد تعرض و آزار قرار نگیرند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان است.

توضیحی در مورد آیه فوق: همان‌گونه که می‌بینید در این آیه از کلمه «قُل» به معنای گفتن استفاده شده است. یعنی «بگو»... ای پیامبر به همسران و دخترانت بگو... بگو فعل و حکم امری و دستوری نیست، بلکه به معنای پیامی را رساندن از جانب خداست، مثل این‌که به کسی بگوییم به فلانی بگو چنین کند. دستور و امری در ارتباط با فلانی در کار نیست و اگر چنین هم نکند، جرمی را مرتکب نشده است. مثالی دیگر، به فلانی‌ بگو فلان واکسن را بزند تا از ابتلای به فلان مرض مصون بماند، حال اگر فلانی به آن پیام توجه نکرد در واقع جرمی مرتکب نشده است هم می‌تواند انجام دهد و هم ندهد، و از این‌ها که بگذریم در این آیه مخاطبین آن زنان و دختران رسول خدا و زن‌های مؤمنه بوده‌اند و آیه دلالت بر عمومی بودن حجاب ندارد که اگر چنین بود، حتما در این آیه از کلمه «ناس» به معنای مردم (به صورت عام) استفاده می‌شد؛ «قُل الناس». در این آیه خداوند به پیامبر نفرموده است که زنان و دختران خود و زن‌های مؤمنه را اجبار به رعایت حجاب کند و جمله یا کلمه‌ای که نشان از اجبار کردن مخاطبین آیه به حجاب اجباری باشد، در آیه نیامده است.

در سوره نور آیه ۳۱ چنین آمده است (ترجمه: ... و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را فرو بندند و پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند، مگر آن‌چه که طبعا از آن‌ پیداست و باید روسری خود را بر سینه خویش اندازند و زیورهای‌شان را جز برای شوهران‌شان یا پدران‌شان یا پدران شوهران‌شان یا پسران‌شان یا پسران شوهران‌شان یا برادران‌شان یا پسران برادران‌شان یا پسران خواهران‌شان یا زنان خود یا کنیزان‌شان یا خدمتکاران مرد که بی‌نیازند یا کودکانی که بر عورت‌های زنان وقوف حاصل نکرده‌اند، آشکار نکنند و پاهای خود را نکوبند تا آن‌چه از زینت‌شان نهفته می‌دارند، معلوم گردد. ای مؤمنان، همگی به درگاه خدا توبه کنید، امید که رستگار شوید. استاد اخوان:
در آیه باز خطاب خداوند به یک قشر خاص از زنان، یعنی زنان مؤمنه است و در بر گیرنده‌ی عمومیت به معنای مردم نیست و آیه جنبه‌ی عمومی ندارد و هیچ واژه‌ای که بتوان از آن معنای اجبار استخراج کرد، در آیه وجود ندارد و همچنین آیه فاقد مکلف کردن حتی زنان مؤمنه به حجاب اجباری و نهادن تکلیف بر گردن آنان است و آیه در واقع پیامی غیر جبری و غیر دستوری است که در حد توصیه و یا پیشنهاد بیان شده و مخاطب عمومی به معنای ناس «مردم» ندارد.

در سوره احزاب آیه ۳۳ نیز چنین آمده است و باید توجه داشت که این آیه کاملا اختصاصی و اختصاص به اهل بیت رسول خدا دارد. (ترجمه آیه ۳۳ سوره احزاب: و در خانه‌های‌تان قرار گیرید و مانند روزگار عهد جاهلیت قدیم زینت‌های خود را آشکار مکنید و نماز برپا دارید و زکات بدهید و خدا و فرستاده‌اش را فرمان ببرید، خدا فقط می‌خواهد آلودگی را از شما اهل خانه (اهل‌ البیت رسول خدا) پاک کند و شما را از هر رجس و پلیدی پاکیزه گرداند.) در این آیه کلا مخاطب خداوند، خانواده رسول اکرم هستند نه جامعه و مردم. چنان‌چه در دو آیه قبلی همسران و دختران رسول خدا و سایر زنان مؤمنه بوده‌اند و هیچ نشانه‌ای از جبری بودن حجاب در آیه وجود ندارد، هر چند برای اهل بیت رسول خدا و زنان مؤمنه گفته رسول حتی اگر به صورت توصیه و سفارش هم باشد، امری واجب و حکمی نافذ است.

خداوند عذاب و پاداش زنان بدحجاب و با حجاب و مؤمنه را در هیچ کجای قرآن به احدی جز خود محول نکرده است و در هیچ کجای قران، حدود مجازات و... تعیین نشده است. و رسول خدا نیز چنین نکرده است. در حالی‌که در سایر موارد مثل قتل و زنا و سرقت، احکام جزایی به خوبی بیان شده است. لذا حتی اگر حجاب را واجبی الهی بدانیم، این واجب الهی نیز اختیاری است و با داشتن حق انتخاب، حق همه حتی همسران و دختران پیامبر بوده است. اصلا پذیرش رسالت از سوی پیامبر نیز اختیاری بوده و نه اجباری، از روی جبر و اجبار. رسالتی را تبلیغ کردن و رنج بسیار بردن در راه تبلیغ رسالت، فاقد ارزش است.

با اون چادری هایی که تبرج میکنن چکار باید کرد؟

سلام.
با توجه به اینکه اخیرا استفاده از فضای مجازی توسط همه ما خیلی زیاد شده،

و از برنامه هایی مثل اینستاگرام و... زیاد استفاده و فعالیت میکنیم بنا به دلایل زیاد،

در این فضا اخیرا زیاد مواجه میشیم با خانمهایی که ظاهرا چادری هستند و خودشون رو چادری و مذهبی معرفی میکنن ولی با گذاشتن مکرر عکسهایی از خودشون با چادر در حالیکه آرایش کردن، یا با ژستها و حالات جلب توجه کننده، یا با حرفها و پستها و استوری و مطالب به شدت توجه و دلبری و جلب توجه میکنند.

۱- سوال اولم : آیا از کنار چنین مواردی رد بشیم و چیزی نگیم؟

یا بگذاریم به این رفتارها ادامه بدن و باعث جلب توجه خیلی از جوونها بشن و یا دید عموم رو نسبت به چادریها و مذهبی ها منفی کنن؟

۲- سوال دومم: اگر بخواهیم مانع چنین رفتارهایی در اونها بشیم چه کنیم؟ اگر بهشون بگیم اینکار باعث جلب توجهه و گناهه که معمولا جواب هایی میدن که از بیحجاب ها و غیرمذهبی ها بدتره... مثلا میگن:
* مجبورت که نکردن بیای پیج منو ببینی نمیخوای آنفالو کن
* پیج خودمه هر عکسی دلم بخواد از خودم میگذارم
* به شما ارتباطی نداره از شما نظر نخواستم

دوستان چادری ام بی چادر شده اند

سلام به همگي
طي يه سال گذشته پنج تا از دوستهاي صميمي من چادر رو گذاشتن كنار با اين استدلال كه حجاب بدون چادر هم كامله و چادر يه مبحث تاريخيه نه ديني
همشون هم اهل نماز و حجاب و دين هستن
خانواده هاشون هم مذهبي ...
من تو خانواده كاملا غير مذهبي چادري شدم
و الان خيلي تو فشار روحي هستم
قبلا دلم خوش بود به همين دوستهاي مذهبيم چون برا انتخاب چادر خيلي فشارهاي زيادي از سمت خانواده ام تحمل كردم و هميشه به اين دوستهام پناه ميبردم
الان حس ميكنم بي خودي انقدر سختي به خودم دادم
ميتونستم بدون چادر هم محجبه باشم
واقعا سر دو راهي موندم
بدون چادر ميشه حجاب كامل داشت؟
من به خاطر خدا چادري شدم ولي الان بعد تحمل سختي ها
حس ميكنم خسته شدم از چادر

برچسب: 

جنبه های سیاسی امر به معروف و نهی از منکر

با سلام خدمت کارشناسان محترم

سوالم این بود که چند درصد از امر به معروف و نهی از منکر های اولیای الهی (حضرت محمد و حضرت علی ) جنبه سیاسی اجتماعی داشته و چند درصدش حنبه شرعی و دینی

و اینکه اگر ما به محیطی وارد شدیم که برخی از جنبه های امربه معروف و نهی ازمنکر رو غیر قانونی میدونستن آیا این وظیقه ازما ساقط میشه و فقط موی دختر خانوم ها مهم میشه یا نه ؟

با تشکر

بررسی سند و دلالت حدیث: «بهترین کار برای زنان آن است که مردی را نبیند و مردی او را نبیند»

سلام

حدیثی از فاطمه عليهاالسلام نقل شده که حضرت فرموده اند:

خَیْرُ لِلْنِّساءِ اَنْ لا یَرَیْنَ الرِّجالَ وَ لا یَراهُنَّ الرِّجالُ

این حدیث جزو احادیث معتبر است و در ادامه آن پیامبر حضرت «فاطمه زهرا را پاره جگر خود نامید».
تفسیرهای زیادی از این حدیث شده و هر کسی به نوعی سعی کرده این حدیث را در کنار نقش اجتماعی زنان قرار بدهد.
لازم می دانم قبل از آغاز بحث و بیان تفسیر مورد نظرم از این حدیث به بررسی اعتبار و دلالت این حدیث بپردازم

بنابراین از کارشناس محترم خواهشمندم در این خصوص نظرات خود را به طور مستنتد و مستدل بیان نمایند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

صحبتی امروزی و با نگاه انصاف درباره نقش اجتماعی زنان در جامعه اسلامی

خَیْرُ لِلْنِّساءِ اَنْ لا یَرَیْنَ الرِّجالَ وَ لا یَراهُنَّ الرِّجالُ

بررسی سندی و دلالی حدیث فوق در این تاپیک توسط کارشناس محترم ارائه شده است:

بررسی سند و دلالت حدیث: «بهترین کار برای زنان آن است که مردی را نبیند و مردی او را نبیند»

تفسیرهای زیادی از این حدیث شده و هر کسی به نوعی سعی کرده این حدیث را در کنار نقش اجتماعی زنان قرار بدهد. بعضی گفته اند زنان می توانند در محیطی جدا از مردان کار کنند. برخی گفته اند این حدیث معنی دیگری دارد و حضرت زینب را مثال می زنند که در مقابل یزید و مردم کوفه سخنرانی کرد. برخی به طور کامل در درست بودن این حدیث شک می کنند. برخی هم سعی می کنند با ساختن احادیث جعلی در مورد حضرت فاطمه زهرا جوی ایجاد کنند که حضرت زهرا هم لباسش چادر نبود و آرایش می کرد و با صحابه مرد پیامبر صحبت می کرد و امثال این حرف ها.
بیایید کمی کلاه های خود را با رعایت انصاف قاضی کرده و با در نظر گرفتن بعضی احادیث دیگر در معنی و چگونگی عمل به این حدیث بیاندیشیم.
این حدیث جزو احادیث معتبر است و در ادامه آن پیامبر حضرت «فاطمه زهرا را پاره جگر خود نامید».

در حدیثی دیگر زمانی که پیامبر کارهای داخل خانه را به حضرت زهرا سپرد و کارهای خارج از خانه را به حضرت علی روایت می شود که حضرت زهرا بسیار خوشحال شد و خدا را سپاس کرد که با این تقسیم کار از مراودت با مردان معاف شده است.
تصور کنید طبق گفته برخی از دوستان ما حضرت زهرا به قول امروزی ها «روابط اجتماعی بالا»یی داشته و در کوچه و خیابان با صحابه پیامبر مشغول گفت گو و سلام و علیک می شده است و بعد مردم او را« پاک ترین زنان» می نامند! با هیچ عقل و انصافی جور در نمی آید که معصومی از اهل کسا بگوید بهترین کار برای زن ان است که مردی را نبیند و مردی او را نبیند و خود با صحابه مرد پیامبر ارتباط به قول شما اجتماعی داشته باشد.

به هیچ وجه قصد ندارم نقش اجتماعی زنان را زیر سوال ببرم. با بیان این حرف فقط خواستم کمی با انصاف باشیم. روابط زنان در حد «ضرورت» اشکال ندارد. ولی به شرطی حد ضرورت را مطابق نفس خود تعریف نکنیم! به عنوان مثال وقتی می توان هنگام خرید کالایی را از قفسه برداشت و روی پیشخوان مغازه گذاشت و کارت کشید و بدون هیچ کلامی از مغازه خارج شد، حد ضرورت با انصاف شما کجاست؟ نه با نفس اماره شما؟ و یا وقتی در محیط اداری تنها می توان با چند کلمه بله، خیر، بسیارخوب، و عدد و رقم همه کارها را انجام داد، حد ضرورت با انصاف شما و نه با نفس اماره شما کجاست؟
در مورد حضرت زینب می دانیم که او در اسارت بوده و به زور به حضور یزید آورده شده و در جلو مردم و او به پیامبر و امامش توهین شده و اگر پاسخی ندهد جای تعجب است. در ثانی اگر حضرت زینب با صدای نازک و با سلام و احوال پرسی و روابط اجتماعی بالا پاسخ یزید را داده بود اینگونه از سخنرانی او تحت عنوان «کوبنده» یاد نمی شد!
بیایید کمی تخصصی تر به این مساله نگاه کنیم. در آیه «كُلٌّ يَعْمَلُ عَلى‌ شاكِلَتِهِ» راز و سری نهفته است که چشم هایی را که خدا می خواهد باز شوند را باز خواهد کرد. هر کسی بر اساس شاکله خود عمل می کند. لزومی ندارد همه زنان آن گونه باشند که فاطمه زهرا بود و گفت که بهترین زنان اینگونه اند. هیچ صحبتی از باید باشند نشده است. اتفاقا نباید همه آن گونه باشند و خدا هم سر این مساله را خوب می داند. اگر همه بخواهند آن گونه باشند که فاطمه زهرا گفته است، دیگر نه پزشک خانمی نه راننده تاکسی خانمی نه فروشنده خانم و نه کارمند خانمی وجود خواهد داشت! و اگر هم زنی بخواهد آنگونه که حضرت زهرا گفته باشد، در جامعه ای که همه کارها را مردها انجام می دهند نخواهد توانست از چشم مردان دور باشد!
توجه کنید که عبارات بالا به این معنی نیست که باید یک عده بد باشند تا یک عده بتوانند خوب باشند! خدا در ادامه آیه «كُلٌّ يَعْمَلُ عَلى‌ شاكِلَتِهِ» تصمیم گیری در مورد خوب بودن و بد بودن افراد را فقط در حوزه تصمیم خودش بیان کرده و گفته «فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدى‌ سَبِيلًا».
شما یا جزو دسته اول هستید که می خواهید سپر بلای خوبی خانم ها شوید و یا جزو دسته دوم که می خواهم به همان خوبی باشید که حضرت فاطمه زهرا فرموده. «اجر هر دسته با خداست به شرطها و شروطها!»
اگر جزو دسته اول هستید لطفا در مورد اعمال خودتان تبلیغ نکنید و سعی نکنید بگویید حضرت فاطمه زهرا چادری نبود و با صحابه مرد حرف می زد و آرایش می کرد! و لطفا سعی نکنید زن های دسته دوم را به راه خودتان هدایت کرده و به آن ها روابط اجتماعی بالا آموزش دهید! نیت خود را خدمت به خدا و خلق خدا قرار داده حتی الامکان در روابط اجتماعی بالای خود از رفتارهای ناپسند که خدا دوست ندارد بپرهیزید تا خدا اجر شما را بدهد. در پرانتز می گویم که اگر هنوز هم به خدا و پیامبر ایمان دارید، ممکن است خدا شما را از سر رحمت به خاطر روابط اجتماعی بالایتان مواخذه نکند، ولی گناه امر به منکر و نهی از معروف مصداق «صد عن سبیل الله» است و گناهی نابخشودنی است. و برای کسانی که خدای نکرده می خواهند با نسبت دادن آرایش و مراودت با مردان و چادر نداشتن و امثال این ها به حضرت فاطمه زهرا وجدان خود را راحت کرده و خود را پاک نشان دهند در پرانتز می گویم که حضرت فاطمه زهرا از اهل کسا و آل عبا و پاره تن پیامبر است و هر کسی به هر عنوانی به مقام او توهین کرده و جایگاه او را پایین بیاورد به پیامبر توهین کرده و به هیچ وجه نمی خواهم وضع چنین کسی را در روز قیامت توصیف کنم!
اگر جزو دسته دوم هستید، دیگر روابط اجتماعی بالا و نقش اجتماعی زن و مانند آن را به خدا واگذار کرده و به گفته فاطمه زهرا عمل کنید. این که سلام واجب است و خوشرویی در اسلام توصیه شده و مانند این ها را کنار بگذارید. جهت اطلاع شما در حدیث معتبر حضرت علی به زن های جوان سلام نمی کرد «وَ کَانَ یَکْرَهُ أَنْ یُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ» تا اگر زن جوانی بنا بر حیا نخواهد سلام کند مجبور به این کار نشود. پس سلام واجب است یک حرف بیشتر نیست! می خواهید یا مجبورید به سر کار بروید؟ اشکالی ندارد. من خانمی را می شناسم که در اداره خود به هیچ مرد همکار خود سلام نمی کند و بجز بله خیر و باشه و عدد و رقم هیچ صحبتی با هیچ مردی نمی کند ولی انچنان کار خود را خوب انجام می دهد که با کمک خدا از همه کارمندان دیگر معتبرتر است. این نتیجه ایمان به خداست. می خواهید یا مجبورید به خرید بروید؟ اشکالی ندارد. بسیاری فروشگاه های زنجیره ای فروشنده ندارند و صندوق دار آن ها خانم است. حتی اگر فروشنده مرد است می توان کالا را برداشت روی میز گذاشت کارت بانکی را کشید و نهایتا یک عدد چهاررقمی را به زبان آورد! می خواهید تاکسی بگیرید؟! مشکلی نیست! خدا را شکر به برکت حکمت خدا این روزها راننده های خانم حتی در نرم افزارها کم نیستند. و البته اگر خانم ها از هم حمایت نکنند دیگر انتظاری از مردان نخواهد رفت!
توجه کنید که «لا اکراه فی الدین». مجبور نیستید و هیچ کس هم شما را مجبور نخواهد کرد بهترین باشید. فقط تعریف بهترین بودن رو اونجور که نفستون می گه عوض نکنید. با انصاف باشید و به پاکی ها احترام بگذارید تا خدا هم در مورد شما با رحمت قضاوت کنه.
اسلام دین تقوی است. هر کسی بیشتر از خدا حساب ببره و بیشتر از نفسش بترسه و دوری کنه بالاتر می ره. حساب کتاب های احادیث برای شماست که بیاندیشید. «یک لحظه تقوی به هفتاد سال عبادت و هزاران انفاق مال می ارزه». چون انفاق از مالی اه که خدا بخشیده و تقوی در مورد شخص شخیص خود شماست که اصل کار خلقت و امتحان خدا هستید. بدانید و آگاه باشید که «احب العباد الی الله الاتقیاء الاخفیاء» و « ان التقوی منتهی رضی الله من عباده» و «أَفْضَلُ اَلدِّينِ اَلْوَرَعُ.».
بدانید و آگاه باشید که «کسانى که دوست دارند زشتی‌ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکى براى آنان در دنیا و آخرت است و خداوند مى‌داند و شما نمى‌دانید» (سوره نور آیه 19)
آقایون روشنفکر و آزاداندیش از شما هم یک خواسته منصفانه و مطابق با حقوق بشر غربی دارم. اگر خانمی نمی خواد به شما سلام کنه و باهتون حرف بزنه، مطابق اصول اخلاقی و آزادی اندیشه و حقوق بشر غربی باید به حقوق و عقاید شخصی اش احترام گذاشته و از حریم شخصی او به عنوان یک انسان آزاد فاصله گرفته و از روی منبر اخلاق و انسانیت به تفسیر نفس خودتون پایین بیایید تا فرهنگ بالایی داشته باشید.
به طور خلاصه، این یک حرف حقه که بهترین زن اونی اه که نه مردی رو ببینه نه مردی اونو ببینه، هر چند تعداد چنین فرشته هایی صفر یا به اندازه انگشتان یک دست باشند، و چه مردان جامعه ما لیاقت چنین زنانی رو داشته چه نداشته باشند! یادتون باشه «لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرَی».
خوب اگر تا اینجای متن را خوانده اید حتما جزو سه دسته از افراد هستید: دسته اول که این نوشته ها رو قبول نداشته و اونها رو به به مسایل سیاسی و جنسیتی و هزار چیز دیگر ربط می دهند!! از این دسته محترم خواهشمندم که دیگر به خواندن ادامه ندهند چون دیگر کاری با ایشان ندارم! دسته دوم کسانی هستند که «اگر دین ندارند لااقل آزاده اند» و با انصاف در مورد حرف های من فکر می کنند ولی خوب به هر حال دوست ندارند به همه بخش های آن عمل کنند. با کمال احترام به فرهنگ بالای ایشان از آن ها تنها یک تقاضا دارم و آن هم این است که با همان فرهنگ بالای خود به خوبی و پاکی و عقاید و حریم دیگران احترام گذاشته و از ترویج راه و روش خود و تحمیل خود به حریم شخصی دیگران پرهیز کنید. با دسته دوم نیز دیگر حرفی ندارم و ایشان را به خدای بزرگ می سپارم. دسته سوم کسانی هستند که ادعای دوستی اهل بیت و تقلید از حضرت فاطمه زهرا داشته و حدیث کسا می خوانند و برای تعجیل در فرج امام زمان دعا می کنند. شما احتمالا چادری و محجبه هستید. اگر جزو دسته ای هستید که چادر را برای منافع شخصی یا خوشگلی و یا هر نیت دیگر جز رضایت خدا و حضرت زهرا به سر کرده اید مجددا شما را به خدای بزرگ می سپارم. در غیر این صورت از شما می خواهم، به خاطر شادی پیامبر و فاطمه زهرا و برای تعجیل در فرج امام زمان و برای ترویج فرهنگ درست زهرایی در جامعه حدیث « خَیْرُ لِلْنِّساءِ اَنْ لا یَرَیْنَ الرِّجالَ وَ لا یَراهُنَّ الرِّجالُ » را به معنی واقعی کلمه سرلوحه کار خود قرار داده و بگذارید همه ببینند که می شود کارمند بود و چادری بود و به هیچ مردی سلام نکرد و جز بله خیر و باشه و عدد و رقم کلامی با نامحرم سخن نگفت، می شود به خرید رفت و جز رمز کارت بانکی حرفی به زبان نیاورد، می شود روابط اجتماعی بالا با مردان نامحرم را به خاطر خدا ترک کرد و مورد احترام همه نیز قرار گرفت زیرا که «ان العزه لله جمیعا»، می شود سوار ماشین هیچ مرد نامحرمی نشد و به همه کارها نیز رسید، می شود با هیچ آشنا و فامیل نامحرم سلام و احوال پرسی نکرد و از همه نیز عزیزتر و گرانقدرتر بود، و می شود آنگونه که فاطمه زهرا گفته بود تا به دیگران نیز نشان داد که مهربانی زهرایی یعنی چه. مهربانی این نیست که با هر نامحرم مهربان باشیم.«ان المومنون اخوه» یعنی مردان مومن برادرند نه این که مردان و زنان مومن خواهر و برادرند!! مهربان بودن یعنی مانند فاطمه زهرا لباس عروسی به زن مسمند ببخشیم نه این که با مردان نامحرم مهربان باشیم !! بگذارید فرهنگ پاک زهرایی ترویج شود و بدانید که این فرهنگ چنان نورانی و قوی است که هیچ بدی و ناپاکی در مقابل آن یارای ماندن ندارد و«جاء الحق و زهق الباطل» را با چشمان خود ببینید. شاید خدا آنقدر مهربان باشد که زنی را به خاطر محجبه نبودن در آتش نیاندازد، و قطعا این کار را نخواهد کرد، ولی اگر در قیامت به بهشت رفتید و در آنجا لباس مندرس و کثیفی به تن داشتید و اعتراض کردید که خدایا همه اهل بهشت لباس زیبا دارند و من لباس کثیف و مندرس و من شرم دارم در میان آن ها ظاهر شوم و ندا رسید که «این لباس مندرس و ناپاک عفت و حیای توست که خودت به تن خودت دوخته ای» چه خاکی بر سرتان می ریزید!!!؟؟؟ ممکن است خدای مهربان شما را به خاطر سلام و احوال پرسی و بگو بخند با همکار نامحرم تان به بهانه روابط اجتماعی بالا در آتش نیاندازد و قطعا نیز این کار را نخواهد کرد، ولی اگر روز قیامت وارد بهشت شدید و غذایی به شما دادند که در آن تکه های مدفوع بود و ناله کردی که خدایا چرا در غذای بهشتی من تکه های مدفوع است؟ و ندا رسید که «این مدفوع و نجاست متعلق به همان نامحرمی است که در دنیا با لذت و با حرص تناول می کردی پس اکنون نیز که چشمانت باز شده با لذت میل کن» چه خاکی بر سرتان خواهید ریخت؟؟!! آیا وقت آن نرسیده دست از اطاعت نفس اماره برداریم و با توسل به آیه «یرید الله لیذهب عنکم الرجس و یطهرکم تطهیرا» از تمام نجاست ها دوری کرده و خود و جامعه امام زمان را پاک کنید؟ آیا وقت آن نرسیده که به رفتارهای ناپاک و نجس نهیب بزنید که «انی بریء منکم»؟ آیا وقت آن نرسیده دست از عمل به آنچه مردم می خواهند برداشته و به عمل به آنچه خدا می خواهد بپردازیم؟ آیا وقت آن نرسیده که به جای مقصر دانستن زمین و آسمان در بارش بلاها بر سرتان و بر سر جامعه یک بار بگویید «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»؟
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

برخورد با بی حجاب و بد حجاب در سیره‌ی پیامبر و امامان معصوم (علیهم السلام)

سلام
می خواستم بدانم آیا در سیره پیامبر اسلام صلوات الله علیه و ائمه معصومین علیهم السلام برخورد با بی حجاب و بد حجاب موردی بوده است؟

اگر بوده است چگونه عمل می کرده اند؟
آیا تعذیری اعمال شده است؟

اجرکم عندالله