شهادت

ماه رجب؛ ولادت یا شهادت امام هادی (علیه السلام)

بسم الله الرحمن الرحیم تاریخ مشهور ولادت و شهادت امام هادی علیه السلام چیست. با توجه به اینکه سوم ماه رجب روز شهادت آن حضرت است. اما در دعای ماه رجب آمده: اللهم انی اسئلک بالمولودین فی رجب محمد بن علی الثانی وابنه علی بن محمد المنتجب. که تصریح روایت بیانگر ولادت و نه شهادت آن حضرت در ماه رجب است. البته سوال دیگری هم هست که چرا به روز ولادت در دعا اشاره شده و نه روز شهادت. و این نشان دهند آن است که در اسلام به ولادت بهایی خاص داده شده است آیا این برداشت صحیح است؟ متشکرم.

همسرم می خواهد مدافع حرم شود، ولی من ...

انجمن: 


سلام
همسرم میخواد مدافع حرم بشه ولی بنده به شدت علاقه ای که بهش دارم نمی تونم قبول کنم
می خوام اونو از این کار بازدارم، آیا این کار من اشکال داره؟

شهادت بر طبق گفته‌ی وکیل

سلام

دو نفر باهم معامه ای کردن وطرفی که چک رو داده چکش رو پاس نکرده واین وسط ادعا میکنه که من پول چک رو دادم در حالیکه که نداده
ونفر سومی این وسط که بعنوان وکیل خواهان هست این ادعا رو قبول نداره ومیگه اگه پول رو دادی به کی دادی وطبق چه رسیدی و.....
شخصی که بعنوان دفتر دار تو دفتر همون وکیل کار میکنه رو بعنوان شاهد ماجرا عنوان کردن .
حالا این شخص که تا حدودی در جریان پرونده بوده وطبق گفته های وکیل که مطمئنه پولی داده نشده میتونه شهادت بده که اون اقا پول چک رو پاس نکرده؟
اصلا شهادت برشهادت وطبق گفته های وکیل درست هست ؟
مقلد آیت الله خامنه ای هستم
با تشکر

ذکر شهادت حضرت محسن (ع) توسط علمای اهل سنت

سلام علیکم

آیا از علمای مهم اهل سنت کسی به شهادت حضرت محسن (ع) اعتراف کرده است؟

متشکرم.

دفاع از وطن و شهادت

با سلام و خسته نباشید

بنده دو سوال از اساتید محترم دارم

سوال اول اینکه اگر مسلمانی به دلیل مهاجرت در کشورهایی با دین مادری غیر اسلام زندگی میکند یا دین مادری خودش رو کنار گذاشته و مسلمان شده و عضوی از ارتش اون کشوره و یا اصطلاحا سربازه و وظیفش اطاعت از دستوراته در صورتی که ارتش اون کشور قصد وارد شدن به جنگ با یک کشور مسلمان رو داشته باشه وظیفه اون سرباز چیه؟
اگه به ارتش خودش خیانت کنه خودِ خیانت حالت خوشایندی نداره و البته برای یک زیر دست خیانت کردن کار راحتی نیست و شاید امکانش نباشه و حتی جونشو به خاطر این کار از دست بده از طرف دیگه امکان کنار رفتن از جنگ و پیروی نکردن از دستورات هم براش وجود نداره و اگر هم بخواد با مسلمان وارد جنگ بشه در واقع نمیشه دیگه بهش گفت مسلمان
میخوام بدونم تکلیف این شخص چیه

و سوال دوم اینکه آیا کسی که حضورش در جنگ فقط به خاطر وطن پرستی و دفاع از کشوره یا در کنار انگیزه خدایی و دفاع از دین، دفاع از وطنش هم براش هدف مهمیه و در اون جنگ کشته بشه آیا شهید محسوب میشه؟
چون آیه ای از قران دیدم که گفته بود اگر قصد وارد شدن به جنگ در راه خدا رو ندارید لااقل از مرزهای خود دفاع کنید
پس صرفا دفاع از مرز هم از نظر قران میتونه هدف مهمی باشه و مورد تشویق قرار گرفته
و اینکه مثلا اگه دو کشور شیعه با هم وارد جنگ بشن که سرباز های هر دو طرف که برای کشتن هم صف کشیدن هر دو اعتقادات مشترکی دارن در این صورت برای انگیزه جنگ باید هدفی جدای از دین هم برای سربازها به وجود بیاد که همون دفاع از مرز،ارتش و اعتبار کشوره
آیا صرفا دفاع از کشور میتونه به عنوان یک هدف مقدس ارزش کشته شدن رو داشته باشه؟ و آیا فردی که در جنگ با این هدف کشته میشه میتونه ارزش بالاتری نسبت به کسی که توی حوادثی مثل تصادف یا زلزله کشته شده داشته باشه یا حتی شهید محسوب بشه؟

با سپاس

اقوال در مورد شهادت و تدفین حضرت علی اصغر علیه السلام

دونقل درمورد شهادت وتدفین حضرت علی اصغر با عبدالله ابن الحسین دیدم
یکی خون راحضرت به آسمان پاشید وقطره ای بازنگشت
ودیگری پیکر آغشته به خون رابه خاک سپرد
من فکرمی کنم بعدازپاشیدن خون به آسمان دوباره خون ازگلوی حضرت جاری می شد؟

شهادت یا زندگی خادمانه؟

انجمن: 

با سلام به همه ی دوستان روزه دار و التماس دعا از همتون مخصوصا هر وقت حال و صفایی بهتون دست میده

یک جوانی مجرد و تحصیل کرده رو در نظر بگیرید که در شرف کسب شغل و ازدواج هست و از طرفی زمینه ی جهاد و شاید شهادت در راه اسلام رو هم داره.
از یک طرف روایات عجیبی از جهاد و مقام شهدا رو داریم و از طرفی ادم همیشه دنبال بهترین هست و با خودش میگه نکنه بشه با زندگی عارفانه و عاشقانه به مقامی بالاتر از شهدا هم رسید.

از یک طرف میگه تجربه و علمی دارم که میشه در راه خدمت به مسلمین بهره برداری بشه و از طرفی هم وظیفه ی جهاد و دفاع در برابر دشمنان اسلام او رو نگران می کنه.

از سویی می گه نکنه ورود به زندگی و گرفتاری های دنیا او رو مغلوب کنه و با گذر سن دیگه نتونه به جهاد حتی فکر کنه ،مثلا نگران بیوه شدن همسر و یتیمی فرزندان ایندش باشه و پول و خونه و.....و از طرفی اینم هست که محبوب ترین عاقبت هر زندگی در نزد خدا شهادته.

در شرایطی که زمینه ی هر دو اقدام وجود داشته باشه کدوم رو صلاح می بینید؟

کوفیان در زیارت عاشورا

سلام.
میخاستم بدونم چراازکوفیان که پشت امام حسین علیه السلام روخالی کردند وبه نوعی مقصر دربشهادت رسیدن حضرت بودند در زیارت عاشورا نام برده نشده یا لعنی برای انها نوشته نشده؟‌
تشکر

چرا کارد گلوی اسماعیل را نبرید ولی گلوی امام حسین (ع) را برید؟

چرا کارد گلوی اسماعیل رانبرید ولی گلوی امام حسین رابرید

آیا اصحاب امام حسین (ع) تشنه شهید شدند؟


بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر دوستان و کارشناسان سایت

در مطالعه برخی از نکات معرفتی امام حسین (علیه السلام) و اصحاب باوفایشان معجزه ای از امام حسین (ع) نقل شده که آب از دستان امام جوشیده و همه ی اصحاب سیراب از دنیا رفته اند و این با ظاهر داستان کربلا که داستان عطش و تشنگی است متفاوت است. به عنوان نمونه:

«ثاقب المناقب» از کتاب «بستان» نقل کرده از امام ثامن«حضرت رضا علیه السلام» که:
ملکي بر حضرت حسين نازل شد در حالي که اصحابش از او آب خواسته بودند و شکايت از تشنگي داشتند. آن ملک گفت: حق تعالي سلامت گويد و فرمايد: آيا تو را حاجتي هست؟ گفت: «هو السلام من ربي السلام» اصحاب من از تشنگي شکايت دارند.
گفت: خدا فرمايد که در مکان پشت سرت خطي بکش با انگشت؛ پس با انگشت سبابه خطي کشيد، نهري جاري شد از شير سفيدتر و از عسل شيرين‏ تر. آن حضرت و اصحابش آشاميدند و آن ملک نيز آشاميد و گفت: اين از آب رحيق مختوم است.

آیا این نقلیات معتبر می باشند؟
در صورت اعتبار آنها توضیح و تفسیر این روایت چیست؟

متشکرم