یگانگی خدا

توحید

سلام خسته نباشید آیا امکان داره مثلا این جهان و چند جهان دیگه وجود داشته باشند بعد این ها یک خدای مرکزی دارند که چند خدای کوچک تر از خودش رو بوجود آورده و الان خدای ما یکی از همون ها است؟ چرا ؟ اثباتش چیه؟ ممنون

دلایل یکتایی خداوند

انجمن: 

با سلام ، سن من ۱۵ است و از حدود یک سال پیش شبهه های گوناگون دینی در ذهنم ایجاد می شود و بار ها به دنبال جواب ان ها نیز رفته ام ولی مشکل من این است که این سوالات خیلی زیاد هستند و خیلی تکراری! یعنی مثلا من پاسخ سوالی را پیدا کرده ام ولی بعد از مدتی دوباره به سراغم می اید و ان قدر ذهنم درگیر این مسائل است که پاسخ ان ها را فراموش می کنم و دائما به خاطر این مسئله اذیت می شوم یعنی یک جور احساس سردرگمی می کنم و ان قدر ذهنم درگیر این مسائل می شود که نمی توانم هیچ کاری انجام دهم.برای مثال بسیار فراموش کار شده ام و به هنگام انجام امور شرعی دائما به سراغم امده و مرا دیوانه می کنند لطفا راهنمایی ام کنید.در ضمن من ادم وسواسی هستم و با این اوصاف وسواسم شدید تر شده . با تشکر از پاسخ گویی تان لطفا پاسخ را در ادامه پیام بنده ارسال کنید چون وقتی به جای دیگری منتقل می کنید من گاهی اوقات نمی توانم به ان جا وارد شوم و گاهی نمی توانم ان جا را پیدا کنم. من یک سوال دیگر نیز داشتم : ما از کجا به یکتایی خداوند پی می بریم ؟ یعنی چه اشکالی دارد که مثلا یک خدا مسئول یک چیز و دیگری مسئول چیز های دیگر باشد و ان قدر دانا باشند که باهم کنار بیایند؟ با سپاس از پاسخ گویی تان.

سوال های غیر منطقی در مورد یگانگی خدا که به ذهن می آید

انجمن: 

با سلام خدمت کارشناسان عزیز و تشکر بابت زحماتی که می کشید.

راستش من بیشتر ازیک سال هست که تلاش کردم خودمو به خداوند متعال نزدیک کنم. کاملا شهوت رو کنترل کردم و شکر خدا در خیابان نگاه به هیچ نامحرمی نمیکنم. دستورات خداوند متعال مبنی بر انفاق و صدقه. نماز. روزه و دعا و ذکر هم انجام میدهم. ولی یک جای کار من لنگ میزند. همه جا می گویند شیطان وقتی نتواند از راه نفسانی و شهوت انسان را گمراه کند به سراغ اعتقادات انسان میرود و حتی اجازه میدهد انسان مدتی خدا را عبادت کند بعد به یکباره حملات خود را شروع میکند. من احساس میکنم دقیقا به چنین مشکلی خوردم.
الان مدتی هست سوالات چرت و پرت به ذهنم می آید
بدبختی اینجاست که اگر نتوانم به آنها جواب کامل بدهم احساس میکنم اعتقاداتمو دارم از دست میدهم این سوالات همه در مورد یگانگی خداوند است و اصلا در وجود داشتن خداوند هیچ مشکلی ندارم.
و حالا سوالات
1- اگر یک خدای اصلی و اولی باشد و فقط یک خدای دومی خلق کرده باشد و از این خدای دوم خواسته باشد که او را بپرستد ولی مخلوقات خدای دوم می توانند خودش را یعنی خدای دوم را بپرستند جواب چیست؟
2- اگر یک خدای اصلی باشد و یک خدای دومی خلق کرده باشد و به خدای دوم بگوید باید منو بپرستی و هر چی هم خلق کردی باید منو بپرستند جواب چیست. حال مثلا اگراین خدای دوم تمرد کند و به مخلوقات خودش بگوید کسی مرا خلق نکرده و شما باید مرا بپرستین. و خدای اول هم کاری نکند و مثلا بگوید صبر میکنم شاید خدای دوم از تمرد برگردد جواب چیست؟
اینها نمونه سوالاتی هست که من برای همه آنها جواب داشته و دارم ولی نمیدونم چرا ول کن من نیستن. کاملا میدانم سوالات غیر عقلی هستند با این وجود تمنا میکنم شما به عنوان انسانی خارج از چارچوب فکری من به این دو سال من جواب بدین تا جواب شما را با جواب های خودم مقایسه کنم و در آخر هم منو بابت کنار گذاشتن این فکر های غلط یاری کنید. با تشکر فراوان

یک شبهه: آیه اول سوره اسرا از یک خدا سخن می گوید یا دو خدا؟

بنام خدا....
با سلام...

شبهه ای در مفهوم معنی ایه 1 سوره اسرا دارم...
در این ایه من چنین برداشت اشتباه کردم که گویا دو خدا در متن معنی ایه نمایان است...نعوذ بالله مشخصا ایراد از برداشت غلط منه اما شبهه شده برام که چگونگی برطرف شدن این شبهه رو با پاسخ به سوال از کارشناس خواستارم با تشکر...

ترجمه استاد الهی قمشه‌ای:
پاک و منزه است خدایی که در ( مبارک ) شبی بنده خود ( محمّد ) را از مسجد حرام ( مکّه معظّمه ) به مسجد اقصایی که پیرامونش را مبارک و پر نعمت ساختیم سیر داد تا آیات و اسرار غیب خود را به او بنماییم که او ( خدا ) به حقیقت شنوا و بیناست.

خوب به شبهه ای که در سرم ایجاد شده دقت کنید...
در این ایه می فرمایدپاک و منزه است خدایی که.....در ادامه ایه می گوید...بهتر است بگم می گویند...چون جمع بسته...حالا کاری به جمعش ندارم...منظورم اینه که در ادامه ایه کسی که ایه را تعریف می کند مشخص می شود که خداست چون می فرماید به سوی مسجد اقصایی که پیرامونش را مبارک و پر نعمت ساختیم سیر داد... پر نعمت ساختیم مشخصه از جانب خداست دیگه....یعنی خداست که نعمت میده نه مخلوقات...اما ادامش می فرماید سیر داد...که به او بنمایانیم اسرار غیب را.....بنمایانیم...که او بحقیقت شنوا و داناست....
دوباره مشخصه یکی داره تعریف میکنه از خدا ...بجا خدا داره میگه اما خودشم خدا معرفی میکنه.... مثلا مثل بزنم...علی داره میگه سپاس خدایی را که به همسایه ما محمود...که ما به او (ما یعنی علی و مثلا خانوادش) روزی و نعمت می دهیم موتور داد تا با موتور به سر کار برود...خوب دقت کنید...روزی و نعمت دادن دقیقا کار خود خداست و غیر خدا روزی نمیده ...پس در این مثال منظور از شخص علی غلط است و در مثال باید خدا قرار دهیم بجای کلمه علی تا روزی بخش دادن نیز به او معنا دهد چون جز خدا روزی نمی دهد....خب اما اگه بگیم در ایه منظور خداست...پس چرا خدا خودشو سوم شخص معرفی می کنه...در قران خدا خودشو جمع می بنده و در جایی تکی هم سخن گفته...و از حرف انا استفاده کرده... و جمع را هم اگه اشتباه نکنم برای همکاری با ملائک و جبریل و حضرت محمد که همگی پشت همدیگر قران را نازل کردند خدا جمع می بنده برای نشان دادن اتحاد و اینکه خدا یار مومنان است جمع بسته...و در سراسر قران از یگانگی خدا یاد شده و شرک را پوچ می داند...پس جمع بستن این ایه که نعمت بخشیدیم دقیقا خود خدا رو داره میگه...اما اولش میگه سپاس خدایی را که...نمیشه که فردی خودشو سوم شخص معرفی کنه طوری که در همون جمله که سوم شخص معرفی کرده خودشو در همون جمله خودشو اول شخص هم معرفی کرده...سپاس خدایی را که.....سوم شخص خودش....نعمت بخشیدم اول شخص خودش برای حالت دوم هم مثال بزنم...اگه هر دو یک خدا را نشان می دهند از زبان یک خدا هستند چرا اینگونه گفته مگر می شود؟
مثلا من مهدی هستم من می خوام خودمو معرفی کنم....خب میگم...بنده خدا مهدی خیلی پسر مهربونیه که به مسعود دوستش که خونه دادم حسادت نمی کنه..... واقعا کی باور می کنه این مثال هر دو فرد دقیقا منظور مهدی است که برای مسعود کار خوب کرده....یعنی مهدی از زبون خودش نه تنها خودشو سوم شخص معرفی می کنه بلکه در همون جمله اول شخص معرفی می کنه که میگه بهش خونه دادم!!!!

امیدوارم شبهه سنگینی که دارم رو درست بهتون منتقل کرده باشم مفهومشو.... هیچ جوابی ندارم برای این ایه....اگر فقط سوم شخص خدا خودشو معرفی می کرد می شد باور کرد نه دیگه هم اول شخص هم سوم شخص معرفی کنه در یک جمله...
ممنون میشم کارشناسان و کاربران عزیز دقیق تفکر کنید و منو از این شبهه خلاص کنید...
فک نکنم ساده باشه جوابش...
این شبهه ی منه و در اینکه ایراد از منه و من جوابی ندارم شکی ندارم وگرنه قران اشتباه نداره وخدا یکیست وبس

اثبات صفات واجب الوجود

سلام.
پس از اثبات واجب الوجود توسط برهانهایی نظیر برهان علیت،چگونه یگانگی واجب الوجود اثبات میشود؟
غیر از یگانگی چه صفاتی برای واجب الوجود اثبات میشود؟ و چگونه؟

*** درسنامه ی خداشناسی ***

انجمن: 

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام به همه ی دوستان:Gol:

در این تاپیک انشاالله به تدریج متن بخش خداشناسی کتاب آموزش عقاید استاد مصباح قرار داده میشه، در این تاپیک قرار نیست بحثی صورت بگیره و پست های از این دست حذف خواهند شد، دوستان هر نوع مطلبی در این رابطه داشتن می تونن در تاپیک دیگه ای مطرح بفرمان تا در اونجا راجع بهش صحبت بشه، شبیه این برنامه برای سه بخش دیگه ی این کتاب(پیامبرشناسی، امام شناسی، و فرجام شناسی) هم هست انشاالله، دوستان جهت اطلاع از مسائل اجرایی این طرح به این تاپیک مراجعه بفرمان:

طرح بزرگ جهادگران عرصه ی مجازی

سرکار نیایش سبز گرامی قبول زحمت فرمودن و مدیریت این تاپیک رو به عهده گرفتن، همین جا صمیمانه ازشون تشکر می کنم و امیدوارم خداوند متعال به بهترین وجه ازشون قبول بفرماد...