سود

شأن نزول آیه خمس و غنائم

انجمن: 

کارشناس گرامی لطفاً شأن نزول این آیه را بنویسید:

«و اعلموا أنَّما غنمتم من شى‏ءٍ فأنَّ للَّه خمسه و للرَّسول و لذى القربى و اليتامى و المساكين و ابن السَّبيل»(1)
«و بدانيد كه هر چه غنيمت گرفتيد، يك پنجم آن براى خدا و رسول و از آن خويشاوندان [او] و يتيمان و بينوايان و در راه ماندگان است».

چون ظاهراً این یک پنجم مربوط می شود به غنیمت جنگی و همان طور که فرمودید پیامبر در زمان حیات خودش این یک پنجم را از غنیمت های جنگی می گرفت. اما اگر خمس به اموال دیگر تعلق می گرفت پیامبر حتماً آن را از مردم دریافت می کرد. این که نوشته اید پیامبر بنا به مصالحی خمس سایر اموال را از مردم نگرفت، به نظر یک بهانه می آید.

با تشکر

تکلیف سود بانکی چه می شود؟ (به بهانه سخنرانی های اخیر آیت الله جوادی آملی)

سلام
وقتتون بخیر

به بهانه سخنرانی های اخیر آیت الله جوادی آملی و بعضی دیگر
بابت سود بانکی بنده (با توجه به وضع کشور) احتمال زیاد میدم پولی که بانک ها به عنوان سپرده به سپرده گذارها میدن از طریق غیرسرمایه گذاری هست و ممکنه توش ربا باشه (به احتمال زیاد)
از طرف دیگه اگه کل ملت پول هاشون رو به این عنوان از بانک ها بکشن بیرون، میشه گفت اقتصاد کشور از هم می پاشه.
الان حکم چیه؟

مرجع تقلید: آیت الله مکارم

حکم کسب درآمد از پول مجازی (بیت کوین)

با سلام
حکم کسب درامد از پول مجازی(بیت کوین)حلال یا حرام؟اگر هنوز مشخص نیست ایا میتوان تا مشخص شدن حرام بودن ان،از پول مجازی کسب درامد حلال داشت یا با ان کار کرد؟

چند نکته در مورد این نوع پول:
در جهان حدود 63 نوع پول مجازی وجود دارد که معروف ترین انها به نام بیت کوین می باشد که بعضی از کشورها ان را ممنوع کردند مثل روسیه و ارژانتین و بعضی از کشورها برای استفاده ان قوانین و مقررات وضع کردن مثل امریکا المان و چین و بعضی از کشورها مثل ایران هنوز هیچ قانونی برای استفاده کردن یا نکردن ان ندارند.(بلاتکلیفیم)
بیت کوین از سال 2009 استارت خورده و تاکنون ارزش هر بیت کوین به حدود 1000 دلاره :-o این نشون میده بسیار تونسته گسترش پیدا کنه و خیلی طرفدار داره حتی در بعضی از کشورها مثل امارات و سوئد و کانادا و ...خودپرداز بیت کوین نصب شده. توی گوگل مزایا و معایب اون به تفضیل ذکر شده ولی بزرگترین عیبی که بهش گرفتن اینبوده که انتقال پول از فردی به فرد دیگری قابل رد گیری و پیگیری و کنترل نیست به همین منظور مورد توجه خلاف کاران زیادی(پولشویان و هکرها) قرار گرفته چون هیچ مرکز ی وجود نداره که این سیستم مالی رو کنترل کنه و این به خاطر امنیت بسیار بالای هست که داره که هیچ کسی تا کنون نتونسته اختلال تو سیستمش ایجاد کنه .این پول بر خلاف پول های واقعی به هیچ عنوان قابل جعل یا کپی نیست و کلی مزایا دیگه نسبت به پول واقعی داره که گفته میشه مزایای ان بر معایب ان میچربه(مثل اینترنت) به همین خاطر کشورهای بزرگ مثل امریکا و المان و چین ... با وضع قوانین ومقررات ازش استفاده میکنند.
سیاست های کشور امریکا و المان و چین در رابطه با پول مجازی:
http://coiniran.com/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%AC/

لطفا با تحقیق و تفسیر پاسخ دهید چون مطمعنا برای خیلیها سوال میشه.

سود پول شبهه ناک

سلام
یک شرکت خارجی با یکی از شرکت های ایرانی همکاری می کند . شرکت ایرانی بخشی اش مال دولت و بخشی اش مال کشور خارجی است . شرکت خارجی پولی را میخواهد از طریق بانک به شرکت ایرانی انتقال دهد . بانک می گوید که کار اداری دارد و ان پول را یک شب سرمایه گذاری می کند و فردا شب به شرکت ایرانی می دهد . حال تکلیف کارمندان و مردمی که از این بانک پول میگیرند یا فعالیت مالی انجام میدهند چیست ؟ ( خواهشا نگویید چون شک دارید .... پول شبهه دار برای من قابل استفاده نیست ! )
این بانک دولتی است .
مرجع : اقای نوری همدانی

پس دادن وسیله به همراه مبلغی پول

انجمن: 

سلام
چندی پیش وسیله ای به فردی دادم و هزینه آن را نداد. بابت هزینه به وی اطلاع دادم اما گویا ناراحت شد بگونه ای که آن وسیله را پس داده و تقریبا دو سوم مبلغ آن را داد. نمی دانم آیا این مقدار وجه بابت هزینه آن وسیله است و یا بابت میزان استفاده می باشد.
در حال حاضر آیا می توانم از آن وسیله استفاده کنم؟

مرجع تقلید حضرت آیت الله خامنه ای (حفظه الله)

آیا امید و امیدواری فقط ازجانب خداست یا امیدهای شیطانی هم ممکن است وجود داشته باشد؟

انجمن: 

بنام او..
باسلام..

آیا امید و امیدواری صرفا ازجانب خدا نسبت به بندگان خود میباشد که درقلب و دل هرانسان شکوفه میزند تا او را نسبت به اقدامی دلسرد نموده یا متقابلا نسبت بزندگی یا آینده ای بهتر و روشن تر امیدوارتر و دلگرمتر نماید یا این امید میتواند ازنزد شیطان و صرفا جهت فریب انسان هم باشد ..؟؟

ممنون میشوم توضیح کاملی داده و اگر سند دینی یا قرآنی هم موجودباشد ارائه نمایید که آیا همه امیدها ازطرف خالق و پروردگاراست یا بین آنها فرق هم خواهدبود و ممکن است دسته ای از این امیدها واهی واز طرف شیطان بوده که به قصدفریب انسانها در دل انسانها ایجاد میشود ..؟؟

{{مثلادیده میشود که گاهی نسبت به امری مانند وخامت اوضاع اقتصادی یا معیشتی یا زندگیهای مشترک یا مثلا عزیزی که روی تخت بیمارستان رو بموت است یا ..؟؟ یا هزاران نمونه خوب و بد دیگر که در زندگی انسانها اتفاق میفتد یا درشرف اتفاق اند یک امید کوچک یا بزرگ بوجود می آید که همان امید درواقع مانع بسیاری از اقدامات آن شخص یا اشخاص شده یا خواهدشد که انسانها با دلگرمی به همان امید کوچک دست به اقداماتی که نباید بزند نمیزند منجمله خودکشی یا قتل یا جنایت یا دزدی یا انتقام یا ..؟؟ یا اعمالی که ظاهرا ممکن است ضررهایش بیشتر از منافع اش باشند و یا برعکس و یا ..؟؟ و یا ازاین دست نمونه ها یا مثالها..اما درطرف مقابل آیا ممکن است گاهی این مانع بازدارنده یا دلگرم کننده به ضرر خود آن انسان یا انسانها تمام شود ..؟؟}}

{ممنون و سپاسگذار}:Gol::Gol:

خرید جنس و فروش آن به قیمت بالاتر

با سلام

من طراحی سایت انجام میدم

شرکت ها برای طراحی سایتشون ، نیاز به هاست (فضایی برای بارگذاری سایت روی اینترنت) دارند و باید هاست رو تهیه کنند

بعضی هاشون تهیه هاست رو به من می سپارند (چون می دونن من میتونم هاست خوب با قیمت مناسب تهیه کنم و یا اینکه خودشان اطلاعات کافی برای تهیه هاست ندارند)

من هاست رو برای این شرکت ها از یک شرکت دیگه میخرم و کمی گرون تر به اون شرکت میفروشم (در حد عرف حتی پایینتر)

آیا سود این کار حلال است البته اینو بگم که با اینکه من یه مبلغی رو روی قیمت خرید خودم میکشم اما باز به هرکی قیمت میدم میگه قیمت هات پایینه و در کل راضیه !!!

لطفا کامل شرح دهید چون برام مشکل شده

اجرتان با سیدالشهداء (ع)

التماس دعا

احكام بانكي

لطفا در مورد بانکداری اسلامی توضیحاتی ارائه بفرمایید . آیا در حال حاضر بانکهای کشور ما به این شیوه اداره می شوند؟

طرح جدید بانک ملی(pls)----فقهی

سلام

بانک ملی یک طرح جدید داده به اسم مشارکت در سود و زیان

می خواستم ببینم حکم شرعی اش چیست؟

آیا این پول ربا است؟

مشکلی مثل وام ها دارد؟

پیشاپیش از پاسخگوییتان سپاس گذارم

(لطفا دلیل دادن حکم را هم ذکر نمایید)________رهبری:Gol:

ادرس سایت(کلیک کنید)

اگر باران و برف بیشتر بود

باران و برف اگر بیشتر از اندازه بود، همه سودهای آنها تبدیل به زیانها می گردید. سیلابها راه می افتاد. هر کوی و برزن را ویران می کرد. درختان و گیاهان را می شست و می برد. نه شهری می ماند، و نه دهی؛ و نه باغی و نه بوستانی. مردابهای بسیار در جمیع مناطق پیدا می شد و بهترین مؤسسه تولید حشرات می گردید. فرآورده های این مؤسسه، زنده ای در روی زمین باقی نمی گذاردند. گل و لای آن قدر زمین را می پوشاند، که دیگر قابل کشت و زرع نبود. برای جانوران جایی یافت نمی شد. کم کم همگی نابود می شدند. جانوران که می رفتند، انسان ها در دنبالشان بودند. آیا تشخیص مقدار احتیاج زمین را به باران، و دادن همان مقدار به زمینیان، نشانه او، نمی باشد؟ آیا هزارها سال به این روش ادامه دادن نشانه او، نشانه حکمت او، نشانه دانش او، نشانه قدرت او نمی باشد؟