خمس

خمس لوازم آرایشی

سلام، خسته نباشید
آیا لوازم آرایش خمس دارد ؟ 
مرجع آیه الله مکارم شیرازی

پرسش در مورد خمس پولی که قرض می دهیم

سلام

بنده این استفتاء رو از دفتر آیت الله مکارم کردم

پرسش : باسلام بنده یک مبلغی را به شخصی قرض دادم. موقع محاسبه سال خمسی کدام یک از گزینه‌های زیر را انجام دهم؟ الف) موقع محاسبه سال خمس، مبلغی که قرض دادم را جز سرمایه خودم حساب کنم. ب) بعد از سپری شدن سال خمسی، هر موقع که پول را پس داد همان موقع ۲۰ درصدش را خمس بدهم. ج) هر موقع که پول را به من داد صبر کنم تا سال خمسی دیگر فرا برسد و در صورتی که باقی مانده بود جزو سرمایه‌های سال جدید خمسی محسوب شود.

 

این جواب رو دادند:

پاسخ : چنانچه بازپس گيري آن براي شما براحتي ممکن باشد و سال خمسي بر آن بگذرد هر زماني که آن را به شما برگرداند بايد خمس آن را بپردازيد اما اگر بازپس گيري به راحتي امکان ندارد چنانچه از زماني که برگرداند تا سال خمسي بعدي چيزي از آن باقي مانده باشد خمس دارد.

 

من پاسخ رو قشنگ نفهمیدم، میشه برام بازش کنین و عامیانه‌تر همراه با مثال واضح توضیح بدین متوجه بشم؟

باتشکر

برچسب: 

خمس پول رهن خانه

با سلام و احترام
امیدوارم طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق باشه

بنده یک سال مشغول به کاری هستم که دو سوم حقوق را در این یک سال پس انداز کردم تا 6 ماه دیگر برای رهن خانه استفاده کنیم.
میخواهم بدانم آیا به این پول خمس تعلق میگیرد؟
ممنون

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

برچسب: 

سختی پس انداز و خمس

انجمن: 

باسلام
در تعریف خمس آمده است که خمس مالی است که از مخارج و هزینه های زندگی انسان در یک سال اضافه مانده است.
حال سوال اینجاست که با توجه به درآمدهای فعلی وضع اقتصادی برای اینکه بشود هزینه های روزمره اعم از تحصیل فرزندان و درمان و خرج ماشین و غیره، ما از خورد و خوراک و پوشاک و خیلی از چیزها میزنیم تا بتوانیم مخارج بچه ها را تامین کنیم یعنی به عبارتی اگر این عمل یعنی زدن از هزینه های خود و جمع کردن برای امور دیگر. اسمش را نمی‌شود پس انداز مازاد گذاشت چراکه اگر من امنیت شغلی و درآمد خوبی داشتم و درآمدم با هزینه ها برابری می‌کرد من دیگر مجبور نبودم از زندگی و حق مسلم خود بزنم تا بتوانم پولی برای هزینه های دیگر پس انداز کنم
به عبارت دیگر پول جمع شده در آخر سال پس انداز از پول (مازاد) نیست بلکه با هزار مصیبت از زندگی زده ام و پیش اهل و عیال شرمنده شده ام از حق آنها زده ام تا توانسته ام این پول را جمع کنم تا در جایی دیگر در موقع رسیدن جایش مثل ثبت نام در مدارس و دیگر هزینه ها صرف کنم
حال شما می‌گویید از پول جمع شده باید خمس بدهید!؟؟
ناگفته پیداست اون پول جمع شده از سر وضع خوش بودن نیست بلکه منشا آن وضعیت بد اقتصادی حاکم بر جامعه هستش که ما را مجبور میکنه از جای دیگر بزنیم تا بتوانیم آن مبلغ جمع شده را صرف کنیم
امید دارم که توانسته باشم کلامم را به شما رسانده باشم
ممنون

نحوه‌ی پرداخت خمس در صورت عدم دسترسی به فقیر شیعه

انجمن: 

با سلام

کسی که ساکن جایی است که دسترسی به فقیر شیعه ندارد و امکان مبادله ارزی مستقیم با ایران نیز وجود ندارد، چطور می تواند خمس، فطریه، صدقه و... را پرداخت کند؟ آیا ممکن است آنها را پس انداز و پس از بازگشت به ایران پرداخت کند؟
مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای
با تشکر

فراموشی یا تردید در سال خمسی

سلام علیکم
با احترام
فردی که به طور کامل سال خمسی خود را فراموش کرده وظیفه اش چیست؟

سوال دوم فردی در مورد سال خمسی خود بین چند روز مثلا اول مهر یا اول آبان یا اول آذر مردد است وظیفه اش چیست؟

لطفا نظر مقام معظم رهبری و آیت الله مکارم را بفرمایید.

اختلاف طبقاتی در اسلام ؛ تایید یا رد؟

سلامی به زیبایی دلهای پاک

آیا اسلام اختلاف طبقاتی را تایید کرده؟ یا رد؟

موضوع این بحث روشنه!

در کل طبق آیات زکات و آیات دیگری که مذمت از ربا میکند و .... اسلام اختلاف طبقاتی را رد نموده و این چون امری واضح است بیشتر توضیح نمیدم اگه کسی شک داره به این بگه تا دلیل بیارم

خوب اینا همه یه طرف شیوه عملی مبارزه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین با اختلاف طبقاتی یه طرف دیگر

اما خیلی از احکامی که امروزه بیان میشه توهم اینو بوجود آورده که اسلام ارزشی برای اختلاف طبقاتی قائل است

احکامی مثل دادن نفقه همانطور که دختر در خانه خویش است یا این که مرد باید برای خانه کنیز بیاورد ولی نباید زن را مجبور به کار کند یا این که خمس بعداز خرج مال طبق شان است و .....

اینها به نظرم اصلا توجیهی ندارند از کارشناسان میخوام که توجیه کنند.

با تشکر

پرداخت خمس در زمان غیبت، چگونه و به چه کسی؟

انجمن: 

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام خدمت دوستان
تفاوت اعتقادات و فقه شیعه با اهل تسنن در چیست؟
آیا نه این است که آن ها این حق را برای علمای خود قائل اند که فتوا و برداشت خود از مسائل را ـ گرچه برخلاف نصّ صریح قرآن و احادیث نبوی باشد ـ به مقلدین خود بقبولانند؟
ما چه امتیازی داریم؟
مگر غیر این است که می گوییم: «به قرآن و اهل بیت متمسک شده ایم»
آیا اگر فتوایی ـ البته اگر فتوا دادن به صورت امروزی اش، جایز باشد ـ را در نصّ قرآن و روایت نیافتیم ـ چه رسد به این که قطع اصولی!! پیدا کنیم که مخالفت آشکار با نصّ قرآن و روایت دارد ـ باز هم باید به این فتوا عمل کرد؟
بی مقدمه شروع می کنم:
پرداخت خمس ـ چه سهم امام و چه سهم سادات ـ در زمان حضور ائمه و غیبت، به هیچ عنوان به غیر سید جایز نیست، گرچه در این میان، دفتر و دستکی واسطه باشد!!
کسانی که پرداخت خمس به غیر سید را جایز می دانند، مدعی بوده و لازم است برای ادعای خود دلیل بیاورند. لازم به یادآوری است که دلیل در فقه شیعه ـ نه اهل تسنن!!ـ عبارت است از قرآن و روایت. اگر روایتی یافت شد که بویی از این جواز را به مشام برساند، باز هم قابل پذیرش است!!
لطفا در این مورد، بحث تقلید در احکام را کنار بگذارید. چون این بحث، یه جورایی مربوط به اعتقادات هم می شود؛ بعداً دلیلش را عرض می کنم.
ان شاء الله فردا دلایل/روایات عدم حلیت پرداخت خمس به غیر سادات را مشاهده خواهید کرد.
والسلام.

اختلاف عقیده در پرداخت خمس با خواستگار

با سلام
بنده خواسگاری دارم که به گفته خود و اطرافیان مقید به نماز و روزه می باشد و به احکام دیگر دینی مانند خمس و زکات اعتقاد دارد اما اصرار دارد که خمس مال را خود پرداخت کند و به دفتر مرحع پرداخت نکند ولی در همان راهی که مرجع تقلید گفته است مانند ساختن حوزه علمیه و مسجد و کمک به سادات خرج کند ولی به دست خود پرداخت کند و به دفتر مرجع پرداخت نکند. در صورتیکه قبل این در مورد خمس اطلاعاتی نداشته است و با توضیجات بنده قبول کرده اند به این نحو خمس را پرداخت کنند. و مرجع ایشان فوت کرده اند و حاضر نیستن مرجع خود را عوض کند. می خواستم ببینم کلا حکم ازدواج با همچین شخصی چیست با توجه به اینکه ممکن است موقعیت ازدواج مناسبی باشد از نظر اخلاق و ... برای یک دختره سی ساله.