خمس

شبهاتی پیرامون «خمس»!

با عرض سلام
چند مدتی است که در فضای مجازی شبهه ایجاد کرده اند و بعضی جوانان رو به آن آورده اند مبنی بر عدم پرداخت خمس و استدلالشان به این امور می باشد که 1. در زمان غیبت، حدیثی وجود ندارد که اذن در تصرف غیر معصوم را اجازه داده باشد لذا خمس را نباید به غیر از معصوم پرداخت کرد.2.بعضی بزرگان هم اینگونه احتیاط می کردند حتی انهایی که خمس هم می گرفتند، خمس را دفن میکردند تا حضرت وقتی ظهور کردند، خودشان خمس را بردارند 3. احادیثی از قبیل، اما الحوادث الواقعه دال بر بخشش خمس از سوی امام زمان بر شیعیان است، آیا مطالب فوق صحت دارد یا خیر، در صورت منفی بودن جواب، چگونه باید پاسخ این مسئله را بدهیم تا بعضی از مومنین به مسئله پرداخت خمس اهتمام بورزند با تشکر

برچسب: 

تعیین سال خمسی برای معاملات بورس

انجمن: 

سلام ، وقت بخیر.
من مقلد رهبری هستم.
سال قبل از محل هدیه ، سرمایه ای وارد بورس کردم و سال خمسی سود معاملاتم رو می خوام بدونم.
فکر کنم سال خمسی از زمانی که امکان دریافت اولین درآمد یا سود حاصل از کسب باشد شروع می شود ، درسته؟
در یک استفتا هم برای محاسبه خمس مغازه دار خوندم "هر چه کالا و پول نقد دارد، در سر سال خمسی حساب کرده و قیمت گذاری می‌کند و سپس مجموعه ی آن را با سرمایه ی اصلی می‌سنجد، اگر چیزی اضافه بر سرمایه موجود باشد، سود محسوب می‌شود و به آن خمس تعلّق می‌گیرد."
سوالم اینه برای کسی که در بورس معاملات سهام انجام میده شروع سال خمسی از روزیست که اولین بار نسبت به سرمایه اولیه وارد سود شدیم؟ یا روزی که نسبت به روز قبلش سود کردیم در حالی که به دلیل ضرر روزهای قبل ، نسبت به سرمایه اولیه همچنان در ضرر هستیم و مبلغ اضافی عایدمان نشده است؟

توضیح کامل تر با مثال :
در بورس شما در هر روز ممکنه چند سهم از شرکت های مختلف داشته باشید که با توجه به تغییر قیمتشون از بعضی سهم هاتون سود و از بعضی ها ضرر می کنید و هر روز می توانید سهم های خود را خرید و فروش و تغییر دهید یا اصلا هیچ کاری نکنید و یا با فروش سهام ، پول خود را از بورس خارج کنید.
سال قبل وارد بورس شدم. فرضا روز اول کارم در بعضی سهم ها سود و بعضی ضرر کردم اما جمع و برآیندش ضرر بوده (یعنی در آن روز ارزش سرمایه من نسبت به کل مبلغی که در ابتدا وارد بورس کردم کاهش یافته) پس مجموعا چیزی عایدم نشده
رو دوم و سوم هم به همین شکل در مجموع ضرر کردم.
اما روز چهارم برآیند عملکرد من نسبت به روز قبل (روز سوم) مثبت بوده یعنی نسبت به روز قبل سود کردم اما چون ضررهای قبلی زیاد بوده نسبت به سرمایه اولیه همچنان در ضرر هستم و چیزی بیشتر از سرمایه اولیه عایدم نشده است و فقط بخشی از ضررم جبران شده.
این اوضاع ادامه پیدا کرد (یعنی بعضی روزها ضرر و بعضی روزها نسبت به روز قبل سود اما جمعا نسبت به سرمایه اولیه همچنان در ضرر بودم و عایدی اضافه بر سرمایه ام نداشتم) تا سه ماه بعد که من نسبت سرمایه اولیه وارد سود شدم.

حالا سال خمسی من از کی شروع شده؟
1- از اولین روزی که سرمایه را وارد بورس کردم و سهم خریدم و هیچ سودی نکرده بودم.
2- از روز چهارم شروع کارم که نسبت به روز قبلش (روز سوم) سود کردم اما نسبت به سرمایه اولیه همچنان در ضرر بودم و مبلغ اضافی بر سرمایه اولیه عایدم نشده بود و فقط قسمتی از ضرر روزهای قبل جبران شد.
3- از 3 ماه بعد شروع کارم که خداروشکر ضررهای روزهای قبل جبران شد و نسبت به سرمایه اولیه ای که وارد بورس کرده بودم ، وارد سود شدم.
یا طریقه تعیین دیگری دارد؟

ممنون از وقتی که صرف کردید.

برچسب: 

سوالی درباره خمس

انجمن: 

باعرض سلام و خسته نباشید

عذرمیخوام من تاریخ ۱۷ تیرماه مشغول بکار شدم و همون تاریخ رو به عنوان سال خمسی انتخاب کردم؛ آبان ماه و دی ماه دو وام گرفتم و بهمن و اسفند ماه مبالغی پول بدستم رسید که قصد خرید ماشین دارم آیا در ۱۷ تیرماه امسال باید خمس همه اینهارو بدم؟

مرجع تقلید:آیت اله سیستانی

خمس پس انداز برای خرید خودرو

انجمن: 

با سلام و تشکر از شما

فردی مبلغی پول پس انداز کرده است که به آن سود هم تعلق گرفته است تا خودرو بخرد. به دلایل مختلف تا سال خمسی نتوانسته ماشین بخرد. آیا به این پول و سود آن که البته هنوز هم به دنبال خرید ماشین است خمس تعلق می گیرد؟ در این مورد اگر خمس پول و سود آن را بدهد به سختی میتواند ماشین در شان خودش بخرد. مقلد امام خمینی ره با اجازه آیه ا... سیستانی

خمس سهام بورس

با سلام و احنرام

می‌خواهم خمس سرمایه گذاری بورس در سال خمسی قبلی (که آن را نداده بودم) پرداخت کنم.

سوالم این است آیا برای پرداخت خمس می‌توانم قیمت 1/5 کل سهامم را در سر سال خمسی قبل محاسبه کنم و پرداخت کنم؟ (یا این که باید حتما 1/5 کل سهام را به قیمت فعلی بفروشم و پرداخت کنم؟ آیا این سود بعد از سال خمسی قبل تا الآن، مشمول سود همین سال نمی‌شود؟)

مقلد آیت الله سیستانی هستم.

باتشکر 

خمس سود بانکی

سلام وقت بخیر 

من برای خودم شغلی ندارم ولی توی بانک از پول هایی که به عنوان هدیه بوده حسابی دارم که برام سود میاد...حدود دو سال و نیم هست که این حساب رو دارم و بهش واریز و برداشت میکنم ولی خب خبر نداشتم برای سود باید خمس بدم...البته تا حد خیلی زیادی مطمئنم توی سال همه سود هام و گاها مبلغ اصلی مصرف میشده ولی از جایی شنیدم اگر اون خرج به نیت سود بوده اشکال نداره وگرنه باید میزان سود ها رو تا الان حساب کنم و خمسش رو بدم...میخواستم بدونم حکم درستش چیه و اینکه ایا میشه مبالغی که خرج شده به عنوان همون سود گذاشت و درنتیجه خرج شده و خمس تعلق نگیره ؟ (چون مبلغ سود زیاد هم نبوده و احتمال حدود صفر درصد میدم که خرج نشده باشه)

و برای سوال بعد 

اگر ما چیزی رو از کسی هدیه بگیریم (مثل فروش کتاب درسی که کسی برامون میگیره) ولی بفروشیمش ایا به اون خمس تعلق میگیره ؟ 

پرسش در مورد خمس پولی که قرض می دهیم

سلام

بنده این استفتاء رو از دفتر آیت الله مکارم کردم

پرسش : باسلام بنده یک مبلغی را به شخصی قرض دادم. موقع محاسبه سال خمسی کدام یک از گزینه‌های زیر را انجام دهم؟ الف) موقع محاسبه سال خمس، مبلغی که قرض دادم را جز سرمایه خودم حساب کنم. ب) بعد از سپری شدن سال خمسی، هر موقع که پول را پس داد همان موقع ۲۰ درصدش را خمس بدهم. ج) هر موقع که پول را به من داد صبر کنم تا سال خمسی دیگر فرا برسد و در صورتی که باقی مانده بود جزو سرمایه‌های سال جدید خمسی محسوب شود.

 

این جواب رو دادند:

پاسخ : چنانچه بازپس گيري آن براي شما براحتي ممکن باشد و سال خمسي بر آن بگذرد هر زماني که آن را به شما برگرداند بايد خمس آن را بپردازيد اما اگر بازپس گيري به راحتي امکان ندارد چنانچه از زماني که برگرداند تا سال خمسي بعدي چيزي از آن باقي مانده باشد خمس دارد.

 

من پاسخ رو قشنگ نفهمیدم، میشه برام بازش کنین و عامیانه‌تر همراه با مثال واضح توضیح بدین متوجه بشم؟

باتشکر

برچسب: 

خمس پول رهن خانه

با سلام و احترام
امیدوارم طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق باشه

بنده یک سال مشغول به کاری هستم که دو سوم حقوق را در این یک سال پس انداز کردم تا 6 ماه دیگر برای رهن خانه استفاده کنیم.
میخواهم بدانم آیا به این پول خمس تعلق میگیرد؟
ممنون

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

برچسب: