بورس

معامله گوشت حیوانات حلال گوشت در کشور های غیرمسلمان

با سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم سایت. 

سوال من کمی تخصصی و پیچیده است و چون پاسخی از دفاتر مراجع تقلید و سایت ها دریافت نکردم تصمیم به پرسیدن این سوال در این سایت کردم. 

من در بورس یک کشور غیر مسلمان فعالیت می کنم. در آنجا علاوه بر اوراق بهادار و برگه های سهام، کالاهای فیزیکی مانند قهوه، شکر و گوشت نیز به صورت مجازی معامله می شود. من در این بورس خرید و فروش گوشت گاو و دیگر حیوانات حلال گوشت نیز انجام می دهم. نمی دانم که این گوشت ها ذبح اسلامی می شوند یا خیر اما به احتمال زیاد با توجه به غیرمسلمان بودن کشور، این کار انجام نمی شود. سوال من این است که آیا سود حاصل از این معاملات حرام است یا حلال؟ در صورت حرام بودن و دانستن مقدار ریالی این سود چه کاری باید انجام دهم؟

من 21 ساله هستم و این کار شغل و حرفه ی من است. اگر جایی ابهامی بود لطفا سوال بپرسید که به پاسخی دقیق از مراجع مختلف برسم. 

پیشاپیش متشکرم. 

ملاک قیمت عادلانه در بورس

سلام و ادب ویژه خدمت همه دوستان زحمت کش سایت و کاربران عزیز. ضمن تشکر از همه بابت سالهای پیشین و عرض تبریک اعیاد شعبانیه

سوال

ملاک قیمت گذاری در فقه چیه؟ قیمت عادلانه چه تعریفی داره؟ آیا عرضه و تقاضا ملاک قیمت مشروع هست؟

همین سوال رو در مورد سهام بورس از شما میپرسم که آیا عرضه و تقاضا که در بازار بورس قیمت ها را تغییر میدهند، ملاک قیمت عادلانه یا مشروع است یا نه؟ با توجه به اینکه قیمت ذاتی خیلی از سهام  برای بخش زیادی  از سرمایه گذاران نامعلوم هست آیا خریدن سهام با توجه قیمت تابلو ای که بر اساس میزان عرضه و تقاضی شکل گرفته است، صحیح است و نمیتواند مصداق گران فروشی یا غرر باشد؟

در صورتی که عرضه و تقاضا ملاک شرعی برای قیمت سهام باشد، فهمیدن اینکه چه زمانی سهم از قیمت عادلانه فاصله گرفته (که البته با این فرض که تابلو ملاک باشه بعید هست همچین فرضی) چطور ممکنه؟

خلاصه در عمل ما جز موارد معدودی نمیتونیم تشخیص بدیم که چه سهمی بخریم؟؟ و این که کی بفروشیم؟ آیا بگذاریم زمانی که قیمت به اوج رسیده و  علایم فروش ظاهر شده بفروشیم یا اینکه زمانی که در محدوده قیمت عادلانه قرار گرفته بفروشیم. البته همین که ظاهرا یکی از مسئولین شورای فقهی بورس گفتن که بخاطر جلوگیری از رانت قیمت گذاری نمیکنیم خودش شاید نشان از تعیین کنندگی  شرعی عرضه و تقاضا باشه.

مطالب مرتبط رو  ساهم ازیت خوندم لطفا پاسخ کامل و مصداقی بفرمایید 

متاسفانه یا خوشبختانه  استدلال اکثریت بازار برای حلال بودن کسب در بورس فقط این  هست مراجع عظام فرمودند خرید و فروش (فی نفسه) مشکل نداره یا اینکه استناد میکنن به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند در بورس سرمایه گذاری کنید، در حالیکه جای یک کتابچه احکام بورسی خالی هست 

سپاس

جذب سرمایه با استفاده از عقد وکالت برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه

با سلام

بنده قصد دارم با الهام از نوع قراردادی که بین سپرده گذار و بانک در قانون عملیات بانکی بدون ربا طراحی شده است، از طریق "عقد وکالت" از دوستان و آشنایانم سرمایه جذب کنم و با سرمایه گذاری در بازار سرمایه سود به دست آورده و سود حاصل را بین خود و ایشان تقسیم کنم. اگر قرارداد من با ایشان به ترتیب زیر باشد آیا این فعالیت اقتصادی منطبق با موازین شرعی است؟

 

قرارداد:

" سرمایه گذار محترم؛

به موجب این قرارداد:

1. اینجانب وکیل شما می باشم تا مبلغ معین سرمایه شما را تا وقتی که عقد وکالت پابرجاست به صورت "مشاع با سایر سرمایه هایی که بعنوان وکیل در دست من است و سرمایه خودم" به کار بگیرم و در بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار-بورس کالا- بورس انرژی و فرابورس) سرمایه گذاری نموده و معاملات لازم را انجام دهم. و در انتهای مدت وکالت سود شما را به طور عادلانه از طریق محاسبه ی نسبت دقیق سرمایه شما از سرمایه مشاع در کل دوره ی سرمایه گذاری محاسبه نموده و پس از کسر حق الوکاله ی خود، آن را به شما اعطاء کنم

2. اینجانب به عنوان وکیل شما، اصل سرمایه شما را ضامن می باشم (یعنی ضرر احتمالی را بنده جبران میکنم اما سود را طبق بند 4 با هم تقسیم میکنیم)

3. روش دقیق محاسبه سود: از آنجا که در طول دوره وکالت ممکن است سرمایه گذار جدیدی غیر از شما بخواهد سرمایه اش را وارد سرمایه مشاع کند یا یکی از سرمایه گذاران فعلی (موکلین) بخواهد همه سرمایه اش را از این فعالیت اقتصادی مشاع خارج کند یا هر یک از سرمایه گذاران موجود بخواهند میزان سرمایه خود را در این فعالیت اقتصادی مشاع کم یا زیاد کنند، برای محاسبه دقیق و عادلانه سود هر سرمایه گذار و سهولت در محاسبات، مدت قرارداد وکالت اینجانب با شما به چند دوره ی مالی تقسیم می شود. زیرا هر وقت یکی از موارد مذکور واقع شود نسبت سهم سرمایه گذاران از سرمایه مشاع تغییر کرده و برای محاسبه عادلانه سود نهایی هر سرمایه گذار، لازم است میزان نسبت جدید سهم هر سرمایه گذار از سرمایه مشاع محاسبه گردد. فلذا بنده از طرف شما وکالت دارم که محاسبات مذکور را طبق قرارداد انجام داده و با محاسبه نسبت دقیق سرمایه شما از سرمایه مشاع در هر دوره مالی ، سود کل شما را با دقت محاسبه نمایم.

4. میزان حق الوکاله کل دوره ی سرمایه گذاری برابر است با 50 درصد سود شما در طول دوره سرمایه گذاری بعلاوه امتیازاتی که کارگزاری به ازای به کارگیری این وجوه مشاع به حساب معاملاتی اینجانب اعطاء میکند . سود شما به تناسب میزان سهم سرمایه شما از کل سرمایه مشاع در دوره های مالی ِ طول مدت سرمایه گذاری محاسبه میشود. (مثلا اگر در یک دوره ی مالی سرمایه شما 20 درصد سرمایه مشاع کل باشد، سود شما هم 20 درصد سود مشاع کل می باشد که نصف این مقدار بابت حق الوکاله کسر میگردد)

5. از آنجا که در محاسبات سود، زیان و حق الوکاله گاهی نیاز به گرد کردن اعداد به ویژه اعداد اعشاری می باشد و همچنین گاهی استخراج مقدار سود و زیان و حق الوکاله با درصد خطای صفر امکان پذیر نیست و گریزی از تخمین و مصالحه نیست، در تعیین مقدار نهایی سود و زیان و حق الوکاله بنده از جانب شما وکالت دارم که در صورت نیاز مصالحه لازم را بین خودم و شما انجام دهم ( حق مصالحه با بنده است)

6. حداقل مدت سرمایه گذاری برای دریافت سود یک ماه می باشد.

7. پرداخت سود در دوره های منظم و به صورت علی الحساب وجود ندارد اما سرمایه گذار پس از گذشت یک ماه از شروع قرارداد میتواند همه یا مبلغی از سرمایه و سود خود را هر وقت که خواست برداشت نماید. باتوجه به محدودیت های بازار سرمایه درصورت تمایل به برداشت همه یا بخشی از وجوه خود ، حداقل 5 روز پس از ابلاغ این امر به اینجانب وجه مورد درخواست به حساب شما واریز میشود

 

همه موارد فوق را مطالعه نمودم و بدینوسیله اعلام موافقت می نمایم

امضاء سرمایه گذار (موکل)     

 امضاء وکیل

پایان"

 

با تشکر از وقتگذاری شما؛

کسب درآمد از پیش بینی سهام بورس

انجمن: 

سلام علیکم

راستش بنده و چندتا از دوستان در بورس مشغول فعالیتیم

تو این فضا یه سری کانال تلگرامی هستن که اقدام به فروش سیگنال سهم های مستعد برای سوددهی خوب میکنن

برای مثال برای یک ماه داخل کانال عضو میکنن و با دریافت مبلغی چندتا سهم معرفی میکنن جهت خرید

حالا من با چندتا از دوستان باهم پول گذاشتیم مشترکن جمع شدیم و فقط یک نفر داخل یکی از کانال ها شد و به مابقی سهم های معرفی شده رو اعلام کرد

حالا مدیر اون کانال با ما طی نکرد که می تونیم سهم رو در اختیار کسی قرار بدیم یا نه

حالا خواستم ببینم اینکه با ما طی نکرد سر تعداد نفرات مشکلی از جهت حق الناس برای ما پیش امده یا نه؟

الان هم اون مدت یک ماه تموم شده و چیزی نگفته.

اگه بعدا بفهمیم ناراضی باشه از این شیوه کار و مدت زمان کار تموم شده باشه و من علم بهش نداشتم سود قبلی ها حلاله؟

و این که اون فکر میکرده من ی نفرم 

و اینکه مجدد بخواهم عضو بشم باید بپرسم یا خیر؟

بعد اینم اضافه کنم که بعضی از مدیران کانال ها اولش اعلام میکنن که راضی نیستن بعضی ها مثل این چیزی نمیگن

لطفا جواب کامل بدهید چون این پول در اینده خرج خانواده و زن و بچه خواهد شد

حکم بورس در کشورهای خارجی

انجمن: 

سلام علیکم خسته نباشید

باتوجه به اینکه بورس حلال هستش خواستم بدونم آیا بورس دیگر کشور ها هم حلال هستند

ممنون میشم پاسخ بدید

چه راهکاری را برای کاهش ریسک معاملات در بورس اوراق بهادار پیشنهاد می کنید؟

سلام و درود,
خدا قوت,
از مقلدین آیت الله مکارم شیرازی هستم. طبق نظر ایشان, معاملات آتی سهام, معاملات آتی کالا, معاملات آتی سکه و ارز و همچنین خرید اوراق مشتقه ی اختیار فروش, باطل است. چون در همه ی اینها جنس و عوض آن در حال حاضر موجود نیست, پس معامله باطل است.
البته در مورد اوراق اختیار فروش هنوز متوجه نشده ام چرا این نظر را دارند, چون که "اختیار فروش" اصلا در مورد خود جنس نیست, بلکه یک جور تعهد نسبت به فروش جنس در تاریخ معین است.
از اینها بگذریم. سوال من این است : من مقداری سرمایه دارم که در بازار بورس با آن سهام خریده ام, برای آنکه ریسک از دست دادن سرمایه ام کمتر شود می خواستم از "اختیار فروش" (یا نام دیگر آن بیمه ی سهام) استفاده کنم, یا از طریق معامله در بازار آتی ریسک سرمایه گذاری ام را کاهش دهم, اما وقتی دیدم از نظر آیت الله مکارم شیرازی اینها باطل هستند دست نگه داشتم.

حالا می خواهم بدانم آیا چیزی هست که جایگزین اینها باشد و شرعا جایز هم باشد, باطل نباشد ؟

اگر در مورد ساز و کار بازار آتی اطلاعاتی خواستید, می توانم توضیح دهم.

بورس چیه؟

انجمن: 

سلام

دوستان یکی از نحوه های کسب درامد سرمایه گذاری توی بورس

است:Gig:

ولی می خواهم بدانم

موازین شرعی در ان رعایت می شود؟:Gig:

یعنی مثل وام ها نیست که بعضی از مراجع انها را صحیح نمی دانند

یعنی ایا سود و زیان در ان برابر است

هرکی هر اطلاعاتی دارد که می تواند کمک کند بگویید:Mohabbat:

اگر کسی بخواهد سرمایه گذاری کند چه کار باید بکند؟

اگر کسی توی بورس شرکت کرده تجربیاتشو بگوید ممنون می شوم

:Gol: