برده

اسلام و برده داری

سلام آمده است دین اسلام هدف از بین بردن کامل برده داری را داشته است سوال من این هست که پس چرا فرزند دو برده نیز برده حساب میشه و نسل به نسل منتقل میشه فرزندان و همه برده باقی می مانند و چرا میشه کودک ى که در سرزمين کفر پيدا شده و پدر و مادر ش نامعلوم هستند و مسلمانى که احتمال انتساب کودک به او برود وجود نداشته باشد، به ملک يابنده‌اش درمى‌آيد. جواهر الکلام جلد ۳۴ صفحه ۹۲   بهتر نیست ان کودک را به دولت تحویل داد تا این که او را به بردگی گرفت؟

اگر مسلمانان به کشوری حمله کنند، آیا می توانند افرادی را به عنوان برده بگیرند؟

سلام. می خواستم بدونم ایا اسلام فقط اجازه گرفتن برده در جنگ رو داده و غیر اون نه؟ ینی اگه اسلام خودش به جایی حمله بکنه ایا اجازه گرفتن برده رو داره ؟ و اگه کسانی در جنگ با اسلام شرکت نکنن چه؟ مثلا در جنگ بین پیامبر (ص) و قبیله بنی قریظه من شنیدم گروهی هم اسیر شدن؟ این یعنی مجوز اینکه اگه اسلام به جایی حمله کنه می تونه اسیر بگیره ایا؟

ایا برده داری نیاز به اذن معصوم ع است؟

سلام. می خواستم بدونم ایا برده داری در اسلام نیاز به اذن معصوم ع هستش یا نه؟

مظلومی که هیچ کاری از دستش بر نمی آید

انجمن: 

سلام علیکم
امروز سخنرانی از آقای رائفی پور دیدم که فقط می خوام بمیرم
تصاویری رو در کلیپ پخش کردند که من طاقت دیدنشون رو نداشتم و حالم بد شد
تصاویری که گویای برده گی بود که همه چیزش رو ازش گرفته بودن دست ها و پاها رو قطع کرده بودن حتی تارهای صوتی رو از بین برده بودند
این انسان بی دفاع که برای خوش گذرانی آدم های هوس ران به این ذلت افتاده بود مگر انسان نیست
همیشه به خودم می گفتم مشکلات و گرفتاری ها برای هر کسی هست و یا برای تنبیه یا برای امتحان و .... است
امروز که این تصاویر رو دیدم که یک انسان کاملا حیوان شده بود و مجبور بود و دست خودش نبود حتی زبانی برای سخن گفتن نداشت و باید همیشه در فکر خودش آرزوی مرگ بکنه
این انسان مورد ظلم واقع شده برای چی به این مصیبت ها کشیده شده هیچ انسانیتی از او باقی نمانده
شاید روزی دزدیده شده و بعد از بهوش آمدن متوجه شده که دست ها و پاها ......
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برده داری و کنیز داری

سلام
من تازه واردم و نمیدونم که جای تاپیکم درسته یا نه خودتون درست کنید دیگه
پیشاپیش شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه رو هم به همه ی شما دوستان تسلیت میگم.
میشه یه مقدار در مورد برده داری و کنیز داری توضیح بدین ؟
اصلاً یعنی چی؟ یه برده یا کنیز چه ویژگی داشته و تا چه حدی باید به اربابش گوش میکرده؟
با اینکه این کار غیر انسانی به نظر میرسه، چرا تو اسلام این موضوع رو داریم؟
چرا توی جنگ ها خانواده دشمن رو به اسارت میگرفتن و زن و دختر طرف رو به کنیزی خودشون میگرفتن و میتونستن باهاشون ( به زور فک کنم ) ازدواج کنن؟
فقط سوء برداشت نشه که من از اینایی هستم که ضد دینن و این صحبتا
اتفاقاً من پایه بحث های دینی هستمو خیلی از هم سن و سالای خودم رو ( من 17 سالمه ) عقیده شونو در مورد دین مطهر اسلام عوض کردم و خیلی شبهاتی که براشون پیش اومده بود رو رفع کردم.
اما سر این موضوع هنوز خودم گیجم میخوام اطلاعات کسب کنم.
پیشاپیش هم ممنون از جوابایی که ارسال میکنید.

برده داری در اسلام و شبهات مطرح شده

مدت ها این پرسش ذهنم را درگیر کرده بود که آیا برده داری توسط اسلام منسوخ شده یا نه؟؟
برای یافتن جواب پرسشم تاپیک های مرتبط به این موضوع رو در سایت دیدم که کارشناسان محترم سایت فرموده بودن که اسلام از ابتدا با برده داری مخالف بوده ولی به خاطر شرایط جامعه آن زمان ابتدا برای آن احکامی آورده و پس از مدتی آن را منسوخ کردند.
با خوندن این پرسش شبهه ام تا حدودی بر طرف شد اما چند سوال دیگر برام پیش اومد.

1-مگر اسلام با برخی از احکام نادرست دوران جاهلیت مبارزه و با آنها مخالفت نکرده بود.پس چطور به خاطر شرایط جامعه نمیتوانست برده داری هم مانند آن ها از بین ببرد؟

2-اگر اسلام واقعا با برده داری مخالف بود و به خاطر شرایط جامعه آن را پذیرفتن.پس چرا خود ائمه اطهار برده داشتند؟!

3-طبق فرموده کارشناسان محترم برده داری بعد ها توسط خود اسلام منسوخ شد.اما هیچ دلیل یا مدرک معتبری برای این موضوع ارائه نکردن و در صورت صحت این مطلب اسلام از چه زمانی با آن مخالفت کرد؟

4-به فرض پذیرش اینکه برده داری یا کنیز داری از روی اجبار مورد پذیرش اسلام قرار گرفته آیا برخی احکام آن (که توسط خود اسلام بیان شده) نظیر مجوز رابطه زناشویی با کنیز غیرانسانی نیست؟!

آیا برده گیری در اسلام نسخ شده است؟

انجمن: 

سلام

با توجه به اینکه در فضای مجازی عده ای مدعی هستند برده داری و برده گیری در اسلام منسوخ شده است و تحت هیچ شرایطی برده گیری مجاز و شرعی نیست.
این سوال برایم پیش امده است؟
ایا برده گیری یعنی برده کردن انسانها در جهاد با حفظ شرایط ان کلا حرام است و نسخ شده است؟

پی نوشت : ایت الله خامنه ای و سیستانی و مکارم و فاضل و بهجت و ....

فتوای عمر درباره مکاتبه

انجمن: 

سلام

میگویند عمر پذیرش مکاتبه را بر مالک عبد و کنیز واجب دانسته است
و امیر المومنین ان را مندوب دانسته اند

ریشه ی این کلام کجاست؟ ( در کتب تاریخی و روایی و فقهی)

لطفا این جستار را در تالار و بخش درست قرار دهید اگر نیست.

شبهه ای درباره آیه 33 سوره نور

با سلام.من یک مطلبی می خواندم که برایم شبهه شد.
به آیه زیر توجه کنید(بخش پر رنگ شده):
33 سوره نور:
ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله والذین یبتغون الکتاب مما ملکت ایمانکم فکاتبوهم ان علمتم فیهم خیرا واتوهم من مال الله الذی اتیکم ولا تکرهوا فتیاتکم علی البغاء ان اردن تحصنا لتبتغوا عرض الحیوه الدنیا و من یکرههن فان الله من بعد اکراههن غفور رحیم
....
کنیزان خود را که می خواهند عفیف باشند به خاطر مال دنیا به زناکاری وادار نکنید و هر کس آنها را وادار نمود خداوند به واسطه اکراهشان نسبت به آنها آمرزنده و مهربان است
[SPOILER]
تفسیر المیزان:
...و در ادامه می فرماید: اگر مالکی کنیز خود را علی رغم اکراه وعدم تمایلش وادار به این عمل نماید، خداوند نسبت به آن کنیز آمرزنده و مهربان است و او را به سبب این عمل مؤاخذه نمی نماید. البته این کلام مستلزم آن نیست که اگر کنیزی اراده تعفف و احصان نداشته باشد جایز باشد که مالک او را وادار به زنا کند، بلکه نهی الهی در صورت اکراه خود آنها شدیدتر است (14).
[/SPOILER]
در آیه بالا آمده که خدا نسبت به کنیزانی که اکراه دارند و میل ندارند که خود فروشی کنند ولی اربابانشان آنها را مجبور به خود فروشی می کنند به خاطر متاع دنیا، مهربان و آمرزنده است.ولی این بدیهی است دیگر گفن ندارد که.آن زن توسط اربابش مجبور شده، طبیعی است که خدا باید نسبت به او مهربان و آمرزنده باشد و دیگر گفتن ندارد.بر خلاف تفسیر المیزان که در بالا نقل کردم، مفسرانی، آمرزنش و مهربانی خدا که در آیه بالا آمده را به ارباب آن کنیز نسبت می دهند.که خوب شبهه ایجاد می شود که این ممطقی نیست.ارباب کنیز را مجبور کند و خدا هم نهی می کند این را.ولی اگر ارباب این کار را کرد، خدا آمرزنده و مهربان است!!!!!!!!؟؟؟اگر می شود، لطف کنید این آِیه را بشکافید و شبهه زدایی کنید.مرسی
[SPOILER]به طور مثال، اگر اشتباه نکنم، جالب است که تفسیر نمونه نظر دومی را برگزیده و آمرزش و مهربانی را متصل به ارباب کرده و بر خلاف تفسیر المیزان می گوید:
و هر کس آنها را بر این کار اکراه کند خداوند بعد از اکراه آنها غفور و رحیم است
(!!!!!!!!!!!!)
[/SPOILER]
با تشکر

علت تفاوت بین کنیزان و زنان آزاد در برخی احکام چیست؟

سلام
می خواستم بپرسم که چرا قوانین کنیزها (در رابطه با حجابشان، محرمیت و ..) متفاوت از زنان آزاد می باشد، در حالی که ما از ابتدا همه یکسان آفریده شده ایم؟