منسوخ

فلسفه آیات ناسخ و منسوخ

انجمن: 

سلام
من تاپیکهایی که درباره ناسخ و منسوخ بود رو مطالعه کردم اما هنوز جوابمو نگرفتم !!!
میخوام بدونم فلسفه آیات ناسخ و منسوخ چیه؟! در اون تاپیکهایی که درباره نسخ در قرآن ایجاد شده بود پاسخ داده شده که برای تکامل دین خداوند یکسری آیات رو نسخ میکنه و آیات دیگه ای جایگزینش میکنه .خوب این یعنی چی؟!
این پاسخ اصلا قابل توجیه برای یه فرد عادی مثل من نیست !!! اگه میشه برام فلسفه ناسخ و منسوخ در قرآن رو توضیح دهید.
باسپاس فراوان
:Gol:

لیست آیات منسوخ

انجمن: 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

ما ننسخ من آیه او ننسها نات بخیر منها او مثلها.

واضح هست که بعضی از آیات قرآن توسط خود قرآن نسخ شده اند.

اما اون چیزی که همیشه ذهن من زو مشغول می کنه

اینه که دقیقا منسوخ ها کدامند و ناسخ ها هم کدامند؟

یه لیست کامل اگه باشه که چه بهتر!
ممنون:)

آیا برده گیری در اسلام نسخ شده است؟

انجمن: 

سلام

با توجه به اینکه در فضای مجازی عده ای مدعی هستند برده داری و برده گیری در اسلام منسوخ شده است و تحت هیچ شرایطی برده گیری مجاز و شرعی نیست.
این سوال برایم پیش امده است؟
ایا برده گیری یعنی برده کردن انسانها در جهاد با حفظ شرایط ان کلا حرام است و نسخ شده است؟

پی نوشت : ایت الله خامنه ای و سیستانی و مکارم و فاضل و بهجت و ....

کاربرد عملی آیات منسوخ شده چیست؟

سلام

قرآن ، بنابر آنچه پیرامونش گفته می شود ، کتابیست برای هدایت . و هدایت نیز با مفاهیم عملی به دست میاد .

آیات منسوخی که در مصحف های امروزی وجود دارن ، چه کاربرد عملی ، یا چه فایده ای دارند ؟!

فرض بفرمایید قرآن را بدون هیچ تفسیر و تاویلی بخواهیم به غیر مسلمانی بدهیم تا مطالعه کند . او به عنوان مثال برای منع شراب سه حکم متناقض میبیند . و از همان ابتدا کتابی پر از تناقض ( که مسلمانان به بیشتر انها میگویند ناسخ و منسوخ ) میبیند .

حالا ممکن است کسی بگوید به وی تفسیری از قران ارائه میدهیم تا مشکلش رفع شود . اما کدام تفسیر ؟! تازه آیا مطالب موجود در تفاسیر صد در صد با آنچه اسلام گفته منطبق است ؟!

پس وجود این آیات ناسخ و منسوخ نوعی مشکل بزرگ در فهم مطالب قرآن برای یک غیر مسلمان است .

:Gol:

نسخ چیست ؟

انجمن: 

نسخ ، عبارت از «صرف نظر كردن از يك حكم شرعى پيشين ، به خاطر يك حكم شرعى پسين است ; به شرطى كه از لحاظ معنايى ميان اين دو حكم ; تنافر ، ناسازگارى بيّن و آشكار وجود داشته باشد يا بر نسخ آن اجماع يا نص معتبرى ، داشته باشيم .»
لزوم نسخ : نيازهاى انسان ، گاه با تغيير زمان و شرايط محيط دگرگون مى شود و گاه ثابت و برقرار است . با توجه به قانون تكامل انسان و جامعه ـ بخصوص در هنگام شروع انقلابهاى اجتماعى و عقيدتى ـ گاه برنامه اى مفيد و سازنده و گاه ناكارامد است ; بنابراين ، لزوم دگرگونى برنامه ها در مقطعهاى مختلف زمانى ، روشن به نظر مى رسد . نسخ ، هيچگونه منافاتى با حكمت خداوند ندارد ; زيرا:
1 . احكام ، تابع مصلحتها و مفسده هايند . همانطور كه ممكن است ساعت معين ، روز معين و هفته معين ، در مصلحت فعل تأثير داشته باشد ، سال و سالها هم امكان دارد در مصلحت فعل مؤثر باشد ; مثل اينكه مصلحت براى مسلمانان در يك زمان (به خاطر ضعف نيرو) عفو و گذشت از منافقان و كفار است ، و در زمان ديگر ، مصلحت (به خاطر داشتن تجهيزات و نيرو) جهاد با آنان مى باشد .
2 . درست است كه ظاهر حكم وضع شده به وسيله شارع ، دوام و استمرار است ، ولى در واقع خود شارع محدوديت زمانى آن حكم را مى داند و به خاطر مصالحى مثل آماده كردن مردم براى اطاعت و انقياد ، و تسهيل و تخفيف در عبادات ، زمان پايان يافتن حكم را براى مردم ابلاغ نكرده است ; بنابراين ، نسخ منافاتى با علم و حكمت خداى متعال ندارد ; علاوه بر اينكه دقت در آيات منسوخ ، وجود قراينى را ثابت مى كند كه حاكى از موقتى بودن حكم است .
3 . در وضع احكام به وسيله آيات قرآن ، هدفهاى مختلفى دنبال مى شود كه يكى از آنها تشريع حكم است كه با نسخ ، حكم از بين مى رود ; ولى هدفهاى ديگر ، مثل اعجاز آيات ، تلاوت آيات و در برخى موارد به عنوان سند تاريخى ـ در موردى كه شأن نزول خاصى داشته باشد ـ به حال خود باقى مى مانند .
بيشتر مفسران قائل به نسخ در قرآن مى باشند ; امّا در نوع نسخ (نسخ حكم و تلاوت ; نسخ تلاوت نه حكم ، نسخ حكم نه تلاوت ) اختلاف نظر دارند . علماى شيعه ، فقط نوع اخير (نسخ حكم نه تلاوت ) را پذيرفته اند ; ولى در تعداد آيات منسوخ هم اتفاق نظرى ديده نمى شود ; و بيشتر آنها فقط هشت مورد را كه بر نسخشان دليل قطعى و اجماع وجود دارد پذيرفته اند . آياتى كه نسخ شدند عبارتند از: 1 . آيه نجوا ; (مجادله ، 12) 2 . عدد مقاتلين ; (انفال ، 65) 3 . آيه امتاع ; (بقره ، 240) 4 . آيه جزاى فحشا ; (نساء ، 15) 5 . آيه توارث به ايمان ; (انفال ، 72) 6 . آيات صفح و عفو ; (جاثيه ، 14) 7 . آيات معاهده ; (نساء ، 89) 8 . آيات تدريجى بودن تشريع قتال . براى آگاهى بيشتر به تفسير البيان مراجعه شود .

روزه سكوت وحسن وقبح عقلي

انجمن: 

اگر افعال اختياري داراي حسن وقبح عقلي هستند چرا زماني روزه سكوت حلال بوده واكنون حرام است؟