عیسی

آیا مسحیان با دیدن حضرت عیسی (ع) به سرعت ایمان می آورند؟

سلام. این سوالیه که برام پیش اومده. تو قران و تو روایات اومده که مسیحیان با امدن مسیح به او ایمان می اورند.در حالی که خود حضرت عیسی به امام زمان ایمان میاره. پس در واقع مسیحیان به امام زمان ایمان میارند. اما اگر واقع بینانه نگاه کنیم اموزه هایی که از اسلام از زبان اهل بیت برای ما اومده با این کارهایی که غربیان می کنند زمین تا اسمون فرق میکنه. غربی ها شراب می خورند. غربی ها موهاشون رو باز می گذارند و ....

هضمش برای من سنگینه که با امدن حضرت عیسی به یکباره متحول می شوند و روی به اموزه های اسلامی می اورند. کلا بعضی از این روایات اخرالزمانی خیلی احساسی اند تا واقع بینانه. اقا کسی که عمری رو شراب خورده و عمری رو موهاش باز بوده چه طوری با دیدن اینکه حضرت عیسی با امام زمان بیعت می کنه از این ها دل می کنند؟ مگر اینکه بگوییم چشم و دل این غربی ها از این جور اعمال سیر شده و عقده ای نیستند . با کمال ارامش با حضرت عیسی و امام زمان بیعت می کنند. و نتیجه اش این میشه که مسلمانان هم چون عقده ای شدند دشمن امام زمان می شوند. ایا تحلیل من درسته؟

عیسی پیامبری که از نو باید شناخت

انجمن: 

چندین وقت پیش یک سوالی برام مطرح شده بود که چرا خدا عیسی ع را بی پدر بدنیا آورد که زمینه ای ایجاد کند که یک دین خرافی و شرک آمیز و تحریف شده پدید بیاد.
خوب من با دید انتقادی به داستان نگاه می کردم... و با همین دید با یک سری از اسطوره ها و تاریخ و داستان های مصری آشنا شدم.و نظر کارشناسانی که می گفتن تثلیث در مسیحیت از اسطوره های مصری برداشت شده که به نظر بیراه نمی گفتن رو شنیدم و برام سوالاتی ایجاد شد....
که حالا خلاصه وار مطرحشون می کنم.
سکانس اول.سرزمین مصر :jangjoo::khoshgel:
آیزیس و ازیریس برادر و خواهر بودن و ست هم برادر ایندو بود.آیزیس و ازیریس خواهر برادری با هم ازدواج می کنن.ست از روی حسادتی که داشته ازیریس رو می کشه و بعد از طی یک ماجرایی بدن برادرش ازیریس رو کشته بوده، تیکه تیکه می کنه و در مناطق مختلف مصر پخش می کنه که مبادا دست ایزیس به اون تیکه ها برسه و بخواد اونا رو سر هم بکنه و دوباره ازیریس رو زنده کنه.ناقلا ایزیس می ره و می گرده و تیکه های برادر و یا همون شوهرش رو پیدا می کنه و به هم می چسبونه که البته در این بین یکی از تیکه های شوهرش رو نمی تونه پیدا کنه.که همون آلت جنسی شوهرش هست.ازیریس یک حالت نیمه مرده نیمه زنده پیدا می کنه و می شه خدای مردگان.خوب ازیریس که آلت تناسلی نداشت و نمی تونست در فرزند آوری نقشی داشته باشه ولی با این حال ایزیس می تونه باردار بشه و هروس رو بدنیا می آره.در واقع هروس رو بی پدر بدنیا می آره.بعد هروس بزرگ می شه و می ره عموشو (ست) رو می کشه و انتقام پدرش رو می گیره و الی آخر که کاری نداریم...خلاصه اینجا ایزیس و ازیریس و پسرشان هروس در مصر محبوب و مطرح می شن و به عنوان خدایان سه گانه شناخته می شن و پدر پسر و مادر خدایان سه گانه مصری شناخته می شن...
سکانس دوم.مدرسه اسکندریه در مصر :Narahat az:
پولس مقدس یکی از دانش آموزان مدرسه اسکندریه، در مصر با عقاید و اسطوره ها و داستان های مصر و خصوصا با ماجرای خدایان سه گانه و تثلیث مصری آشنا می شه

سکانس دوم.تبلیغ مسیحیت توسط پولس مقدس :Esteghfar:
پولس مقدس از مدرسه اسکندریه بر می گرده به غرب رفته و اولین انجیل رو به زبان یونانی می نویسه و خدایان سه گانه و یا تثلیث رو از عقاید مصر وارد مسیحیت می کنه.البته با شکلی متفاوت.در مصر داشتیم پدر پسر مادر اما در تبلیغات پولس داشتیم پدر پسر روح القدس


در تصویر بالا می بینید تندیسی از ایزیس و هروس به جای مانده از تمدن مصر و نقاشی از مریم باکره و پسرش عیسی


گره های داستانی :Motehayer:
1-اولین بار قضیه بی پدر بودن عیسی ع توسط چه کسی و چه زمان در مسیحیت مطرح شد؟؟

2-آیا این احتمال مطرح هست که عیسی تحریف شده یا ساخته شده گروهی از اشخاص و مخصوصا پولس و کپی ای از عقاید کهن مصری یونانی باشد؟و در پی آن قرآن هم به تقلید از مسیحیت بی پدر بودن مسیح را تکرار کند؟؟(یکی از قزائن برای این ادعا این است که قرآن اشاره می کند که عیسی ع در نوزادی به سخن آمده و یک معجزه به نمایش گذاشته.در حالی که همچین اشاره ای در کتب عهد جدید و یا اناجیل مشاهده نمی شود.چرا مبلغان و نویسندگان مسیحیت سخن گفتن مسیح در نوزادی را که یک معجزه است و باعث تشویق و جذب مردم می شود را پنهان کرده اند و حرفی به میان نیاورده اند؟این دلیل نمی شود که قرآن عقیده مسیحیت را گرفته و با اشاراتی از خود مثل سخن گفتن عیسی در نوزادی ترکیب کرده و برای عموم مطرح کرده؟؟)

3-گذشته از همه ی اینها به فرض واقعا عیسی پیامبر خداست و هر آنچه قرآن گفته صحیح باشد.چرا خدا عیسی ع را بی پدر بدنیا آورد تا زمینه و مقدمه ای فراهم آید برای تحریف دین و مطرح شدن خدا بودن عیسی ع؟؟

دو گره اول به نظر بیشتر سوالاتی تاریخی باشند.ولی سوال سوم سوالی مربوط به عقاید و کلام است.امیدوارم کارشناس محترم این سه گره ی داستان را باز کنند؟
با تشکر

๑۩๑๑۩๑روح پاکی ها(میلاد حضرت عیسی مسیح(ع))๑۩๑๑۩๑

سلام بر مسیح
میلاد مسیح، دیباچه زرّین کتاب حقیقت است و بهار تجلی انوار خداوندی در زمین.مسیح آمد تا در کالبد بی جان بشر، روح ایمان، برادری، صفا و صمیمیت بدمد و نوید بخش «حیات طیبه» در پرتو مهر الهی باشد.

مسیح، از سلاله پاکان و از دامن مریم عفیف آمد و با خود طراوت قلوب و بهار جان ها را به ارمغان آورد.

میلاد او، باران نور و مهربانی بر این خاک تیره است که از دیو جهل و خرافه به تنگ آمده. مسیح آمد تا جهل بمیرد و روح مانای الهی بر آسمان دل ها بتابد.

سلام بر عیسی، روح خدا.


روزه سكوت وحسن وقبح عقلي

انجمن: 

اگر افعال اختياري داراي حسن وقبح عقلي هستند چرا زماني روزه سكوت حلال بوده واكنون حرام است؟

قرآن یا انجیل کدام یک عیسی را مقدس می دانند ؟

به بهانه ایام کریسمس:
قرآن یا انجیل کدام یک عیسی را مقدس می دانند

آغاز سال جدید میلادی و تولد حضرت عیسی بن مریم (ع) فرصت مناسبی است تا نگاه متفاوت قرآن کریم و انجیل به شخصیت و جایگاه حضرت عیسی و مادر مقدسش حضرت مریم (س) را بررسی کنیم.

آنچه می‌خوانید حاصل گفتگوی خبرنگار سرویس علمی- فرهنگی مرکز خبر حوزه، با حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رضوی محقق و پژوهشگر حوزوی در عرصه ادیان و مذاهب پیرامون نگاه دو کتاب آسمانی به این پیامبر عظیم الشأن است.
* تولد عیسی از منظر انجیل و قرآن
مکان تولد
تصویری که اناجیل به ما می دهند با تصویری که قرآن به ما می دهد متفاوت است، داستان انجیل این‌گونه است که «حضرت مریم به همراه شوهر یا نامزدش یوسف نجار برای شرکت در سرشماری به جنوب فلسطین یعنی بیت اللحم می روند؛ در بیت اللحم[1] بخاطر شلوغی جایی را پیدا نمی کنند و مجبور می شوند در یک آغولی شب را به صبح برسانند که در همان شب، عیسی به دنیا می‌آید، یعنی محل تولد ایشان آغول گوسفندان و جایی بوده است که حیوانات را نگه می داشتند و دو نفر هم حضور داشته اند؛ یکی یوسف نجار و دیگری مریم ؛ در حالی که قرآن محل تولد را مکان شرقی معرفی می کند « وَ اذْكُرْ فِي الْكِتابِ مَرْيَمَ إِذِ انْتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِها مَكاناً شَرْقِيًّا » [2]. کسی هم همراه مریم نبوده است و نگاه قرآن به مکان تولد و وقایع میلاد آن حضرت با کمال احترام و حفظ حرمت پیامبر الهی است در حالی که در انجیل تحریف شده، این وقایع به صورتی نقل شده که از ساحت مقدس انبیای الهی به دور است.
* جشن کریسمس سابقه تاریخی ندارد
در مورد زمان تولد هم تاریخ های مختلفی گفته شده است ؛ خود مسیحیان با محاسبه ای که ما می کنیم معتقدند حضرت مسیح، چهار سال قبل از تاریخ میلادی که اکنون برای او معین کرده‌اند به دنیا آمده است و این تاریخ میلادی دقیق نیست، زیرا تاریخ میلادی را ششصد سال بعد از میلاد مسیح به عنوان تاریخ میلادی قرار دادند لذا در محاسبه اشتباه کرده اند و اگر بخواهیم تاریخ دقیق میلادی را محاسبه کنیم الان در سال 2014 باید باشیم و چهار سال با تاریخ کنونی اختلاف است ؛ در مورد فصل هم اطلاع دقیقی در دست نیست و اینکه مسیحیان زمستان و کریسمس را به عنوان زمان تولد مسیح جشن می گیرند دقیق نیست و به احتمال زیاد این را از «میترا پرستان» گرفته اند ؛ گفتنی این امر ضروری است که جشن های کریسمس از قرن چهاردهم به بعد متداول شده است و جشن هایی به نام جشن کریسمس [3] تا قبل از این قرن نداشته ایم .
چگونگی تولد :
در مورد چگونگی تولد، اختلافی بین قرآن و اناجیل وجود دارد ، اناجیل می‌گویند: وقتی عیسی مسیح در آن آغول گوسفندان که عیسی به دنیا آمد، فر شتگان،چوپان هایی که در اطراف آن منطقه بودند را خبر کردند که بیائید در اینجا نوزاد مبارکی به دنیا آمد است و مجوسی هایی که از شرق به آن منطقه آمده بودند به دنبال یک ستاره که در محل تولد، طلوع کرده بود به آن منطقه رفته بودند ؛ و وقتی هم که مردم به آنجا آمدند، همگان فکر می کردند که عیسی فرزند مریم و یوسف است و طبق گزارش اناجیل، هیچ کس اطلاع نداشت که حضرت عیسی پدر ندارد.

اما از منظر اسلام اینگونه نیست و اسلام، نامی از یوسف نجار نمی برد و بیان می‌کند که در محل تولد حضرت عیسی فقط حضرت مریم (س) هست و وقتی که به واسطه روح القدس به این فرزند آبستن می شوند در ابتدا خیلی ناراحت می شوند، ولی خدا در این خصوص و برای تسلی دل حضرت مریم می فرماید که این امر الهی است.
همگان از تولد عیسی تعجب می کنند و به او تهمت می زنند و حضرت عیسی بخاطر رفع این تهمت در گهواره سخن می گوید و مسئله تولد عیسی به سرعت در بین بنی اسرائیل می پیچد « فَأَتَتْ بِهِ قَوْمَها تَحْمِلُهُ قالُوا يا مَرْيَمُ لَقَدْ جِئْتِ شَيْئاً فَرِيًّا (27)يا أُخْتَ هارُونَ ما كانَ أَبُوكِ امْرَأَ سَوْءٍ وَ ما كانَتْ أُمُّكِ بَغِيًّا (28)فَأَشارَتْ إِلَيْهِ قالُوا كَيْفَ نُكَلِّمُ مَنْ كانَ فِي الْمَهْدِ صَبِيًّا (29)قالَ إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آتانِيَ الْكِتابَ وَ جَعَلَني‏ نَبِيًّا (30)وَ جَعَلَني‏ مُبارَكاً أَيْنَ ما كُنْتُ وَ أَوْصاني‏ بِالصَّلاةِ وَ الزَّكاةِ ما دُمْتُ حَيًّا (31)وَ بَرًّا بِوالِدَتي‏ وَ لَمْ يَجْعَلْني‏ جَبَّاراً شَقِيًّا (32) » [4] حتی در انجیل «متی» اولین مطلبی که در این خصوص آورده است، نسب نامه عیسی (ع) است و در حقیقت نام اجداد یوسف نجار را می شمارد و در واقع ایشان را فرزند یوسف نجار معرفی می کند .