ادیان

دین اسلام برای زمان حال

انجمن: 
سلام. من درباره ی اسلام سوال دارم.شما خودتون رو در نظر بگیرین خودتون رو با پدربزرگ مادربزرگت که شاید تفاوت سنی تون ۵۰ سال باشه ، ازهر نظر فکری چقدر نسبت بهشون تفاوت و برتری دارین ، بعد چطوری میشه یه دینی برای مردم ۱۴۰۰ سال پیش بیاد و هنوز هم برای مردم الان قابل استفاده باشه؟ البته میگن کامل ترین دین اسلامه و .... ولی اسلام یه آپشنی داره که یه سری احکام میشه در طول زمان تغییر داده بشن ولی خب این آپشن رو ادیان دیگه ندارن خب چرا ندارن؟ :/ چرا باید مدام دین جدید بیاد ولی ب اسلام ک میرسه متوقف بشه. در ذات کتاب های ادیان ابراهیمی ( تورات ، انجیل ، قرآن ) زیاد تفاوتی وجود نداره ، بجز یه مقدار اختلافات جزئی راجع به شخصیت ها مثلا همه ی ادیان در مورد خودارضایی یک نظر دارن ، یا مثلا در مورد دروغ ، تهمت ، و ..... پس علت تکرار این مکررات چی میتونه باشه؟ حتی در قسمت هایی از تاریخ میبینم قرآن رو از روی تورات تفسیر میکردن یا اصلا چرا همه ی پیامبرها ، در یک زمان واحد در همه ی دنیا ظهور پیدا نکردن؟ چرا یک پیامبری بر پیامبر دیگه ولایت داشته؟ با اینکه هر دو داشتن یک کتاب و یک دین رو تبلیغ میکردن چرا تبار پیامبری یکباره تغییر میکنه؟ علتش چی میتونه باشه؟ ممنون میشم سریع جواب بدین

آیا رد برهان فطرت یا نظم ، منجر به رد دین می شود؟

با سلام و احترام
بنده یک حالت فرضی رو در نظر میگیرم میخواستم بپرسم طبق نظر کار شناس محترم آیا نتیجه گیری بنده صحیح هست یا خیر؟
مقدمه اول: تمام تقریر های مربوط به برهان فطرت یا برهان نظم یا هر دو باطل است و این استدلال ها وجود خدا یا ناظمی را اثبات نمی کنند.
مقدمه دوم: در دین اسلام و مسیحیت و یهود به این دو دلیل ( فطرت و نظم) به عنوان دلایل وجود خدا به صورت غیر قابل انکاری اشاره شده و این براهین را از ادله وجود باری می دانند.( در قرآن و روایات و کتاب مقدس به آن ها مستقیما اشاره شده)
مقدمه سوم: وجود خدا ممکن است با براهینی نظیر وجوب و امکان و برهان صدیقین( حال با هر تقریر و بیانی) ثابت بشود یا نشود.
نتیجه1: ادعای ادیان مذکور رد و بطلان ادعای آن ها ثابت است. (عدم حقانیت این ادیان با رد ادعای آوردنگان آن ها در مورد این دو برهان)
نتیجه 2: وجود یا عدم وجود خدا همچنان محل بحث است و باید با برهان های دیگر نظیر دو برهان مقدمه 3 بررسی گردد. ولی این امر تاثیری بر نفی ادعای ادیان مذکور ندارد.
به نظر کارشناس محترم آیا این نتیجه گیری بر فرض صحت مقدمات صحیح هست یا خیر؟( دقت کنید با فرض صحت مقدمات)
سپاس

نظر اسلام در مورد ادیان الهی قبل

سلام وقت بخیر
چند سوال داشتم خدمتتون:
1-آیا از نظر قران و روایات ادیان الهی که بعد از اسلام همان رویه خود را ادامه دادند کافر هستند یا خیر؟( لطفا بله یا خیر جواب بدهید همراه با اسدلال و سند از آیات و روایات)
2-تکلیف مسحیان و یهودیان که به سبب عمل رهبرانشان که دین مسیحیت و یهودیت را تحریف کردند چیست؟ (همراه با سند از آیات و روایات)
3-در روز قیامت با احکام ادیان غیر تحریفی(منظور تورات و انجیل واقعی هست) خودشان محاکمه میشوند یا با احکام اسلام؟

دین و شریعت انبیاء گذشته چه بوده است؟

سلام، شریعت و مذهب حضرات نوح و ابراهیم و آدم علیهم اسلام چه بوده است؟

دین پیامبر صلی الله علیه و آله و پدارن ایشان قبل از اسلام

سلام
می‌خواستم ببینم پیامبر قبل از اینکه به پیامبری مبعوث بشن و هم‌چنین آباء و اجداد ایشون پیرو چه دینی بودند؟
با توجه به اینکه آخرین فرستاده حضرت عیسی بودند آیا موظف به پیروی از آیین ایشون بودند؟ به تعبیر دیگه آباء و اجداد پیامبر مسیحی بودند؟

چگونه نسل سرخپوستان آمریکا به آدم و حوا می رسد؟

شبهه ای که چند روزیست ذهن منو درگیر کرده و متاسفانه در هیچ جا جواب درستی دریافت نکردم این است که چطور سرخپوستان قاره آمریکا نسلشان به حضرت آدم میرسد درحالیکه تاریخ سکونتشان در قاره آمریکا به سی هزار سال می رسد و این در حالی است که آدم و حوا نهایت به هشت هزار سال پیش می رسند؟ و این سرخپوستان همین الان نیز در قید حیات هستند و در قاره آمریکای شمالی و جنوبی ساکنند و آن چیزی که مسلم است آنان نسلشان به بیش از سی هزار سال می رسد و به هیچ وجه آنان از نسلی زن و مردی که هشت هزار سال پیش آفریده شده اند نیستند، به نظرم کشف قاره آمریکا برخی از آموزه های دینی رو به شدت زیر سوال برده از جمله جهانی بودن طوفان نوح که بعد از کشف قاره آمریکا صد در صد منتفی شد چون عقل سالم نمی تونه تصور کنه که یک خزنده یا موجود چهارپا که شنا بلد نیست اقیانوس چند هزار کیلومتری رو برای رسیدن به کشتی نوح طی کنه ولی متاسفانه ما یک حدیث صریح از امام صادق داریم که بر جهانی بودن طوفان حکم میده ، اینطور که معلومه رهبران دینی ما با وجود وصل بودن به خدا و عالم کل نمی دونستند که قاره کشف نشده ای وجود داره وگرنه اینگونه صریح حکم نمی دادند،

از امام صادق نقل شده: همه دنیا زیر آب غرق شد #قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر القمی، محقق و مصحح: موسوی جزائری، سید طیب،‏ ج 1، ص 328، دار الکتاب، قم، چاپ سوم

آیه ای در مخالفت با امام زمان و رجعت!

با سلام به همه...


همانطور که ميدانيد طبق وعده تمام اديان و کتب مقدس قرار است يک منجي در آخرازمان ظهور کند وهمه را به يک کلمه جمع کند..ان شاءا...
ولي من امروز شبهه اي تمام ذهنم رو گرفت و اونم خواندن اين آيه بود:سوره مائده ايه 64-65:

وَأَلْقَيْنَا بَيْنَهُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ كُلَّمَا أَوْقَدُوا نَارًا لِّلْحَرْبِ أَطْفَأَهَا اللَّـهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَسَادًا وَاللَّـهُ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ.....

اگر قرار امام زمان عليه السلام دنيا را پر از عدل و دادکند همچنان که پر از ظلم شده......ولي در اين آيه خدا پيش بيني کرده اهل کتاب تا روز قيامت دشمني و فساد دارند....

حالا سئوال من اينه که ميشه هم اهل کتاب باشن با دشمنيهاشون و هم دنيا پرازعدلوداد بشه و هم همه يک دينو پيروي کنند؟؟؟در ضمن احاديث زيادي در مورد رجعت و وراثت صالحان است و رجعت وصل به قيامت هستش......يعني ميشه هم حضرت عيسي باشه بازم عده اي مسيحي باشند؟؟؟؟
خود خدا اين دشمني رو تا قيامت تخمين زده!!!!

نظر ادیان مختلف از داستان خلقت آدم و حوا

[="DarkSlateBlue"]بنام او..
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم تاریخ انبیا..

سوال:

{جسارتا میخواستم نظر ادیان و اعتقادات و مذاهب مختلف مردم جهان ار داستان خلقت و مخصوصا داستان خلقت انسان و همچنین داستان حضرت آدم{ع} و حضرت حوا{س} را {البته بصورت تفکیکی و جداگانه} جویا شده و بفرمایید که هریک از آنان یا معتقدین،چه برداشت یا اعتقادی نسبت به این داستانها یا جریانات داشته و دارند ..؟؟} البته اگرامکانش میباشد نظر و اعتقاد سایر مردم جهان که دارای دین و مرامی غیر الهی اند نیز بیان بفرمایید که نظر کلی آنان {مثلا بودائیان یا زرتشتیان یا هندوهان یا ..} از این مسئله چه بوده یا چه میباشد..؟؟}پیشاپیش نیز ممنون و سپاسگذار ازاین لطف و محبت و زحمتی که احتمالا برای پاسخ متحمل شده یا خواهید شد..

:Gol::Gol:

{باسپاس}

[/]

« ادیان و فرهنگ زمانه »

انجمن: 

در نگاهی به احکام متوجه می شیم که بسیاری از آنها با فرهنگ زمانه خود بسیار منطبق بودند .
گفته می شود برای اینکه در آن زمان ممکن بود ایده آل ها مورد قبول واقع نشوند ، بسیاری از مسائل فقط تعدیل شدند در غالب احکام .
مثل احکام برده داری ، احکام راجع به زنان و ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اما سوال اینجاست که حکمی که آسمانی باشد هدفش ایده آل است ، مثل ایجاد فرهنگ خدا پرستی به جای بت پرستی .
پس حکم آسمانی چطور در مقابل عرف زمینی سر خم می کند و کف خواسته ها را به جای سقف خواسته ها مطرح می کند ؟
یعنی فرهنگ زمانه مردم جاهل قدیم ، اینقدر صحیح بوده که احکام به جای تغییر آن ، متناسب با اونها شکل گرفتن ؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چندان قابل قبول نیست که فرض کنیم پیامبران فقط انسان هایی باهوش بودند که برای هدایت مردم خود ، خود را پیامبر نامیدند و امر غیر زمینی در کار نیست .
در تاریخ فلاسفه و دانشمندان زیادی بودند و هستند ، اما هیچ کدام نتوانسند در این مقیاس زمانی و مکانی تاثیر گذار باشند .
از طرفی بسیاری از همان احکام بیش از حد بر ضعف فرهنگی زمان و جغرافیای خود صحه گذاشتند و نهایتآ فقط تعدیلش کردند .
آیا از این موارد می توان نتیجه گرفت که بخشی از دین آسمانیست و بخشی دیگر کاملآ تحت تاثیر زمان و افراد و فرهنگ زمان خود بودند و کاملآ زمینی ؟
و اتفاقآ بخش دوم است که نارضایتی ایجاد می کند و باعث دین گریزیست و مقبولیتی برای اذهان پرسش گر نمی تواند داشته باشد...