آثار گناه

متقاعد کردن دوستم برای ندیدن فیلم مبتذل

سلام 

دوست من ازم پرسید که آیا میتونه که فیلم های مبتذل رو بدون اینکه قصد لذت بردن داشته باشه ببینه یا نه و من حکمش رو نمیدونستم اما برای اینکه مطمئن شم از ترس حرام بودن به هیچ وجه نگاه نمیکنه بهش گفتم مطمئنم حرامه.

حالا من بهش دروغ گفتم؟ مرجع تقلید نداره البته ولی مرجع خودم رهبره نمیدونم بدون قصد لذت داشتن و از روی کنجکاوی حرامه یا نه به هر حال بهش گفتم چون اون آدما نا محرم هستن و اون فیلم حتما به روحت آسیب میزنه و احتمال داره تحریک بشی و خلاصه کلی قصه گفتم تا منصرف  بشه.

آخرش هم بهم گفت یه نفر برای انجام کارهای تحقیقاتی و ساختن مستند  از اون فیلما دیده و مجوز شرعی گرفته و من بهش گفتم غیر ممکنه و مجوز رو خدا باید بده که خدا هم راضی نیست یه آدم مجرد بشینه از اینها ببینه بهونه تحقیق و پروژه! 

خلاصه دوستم خیلی تو کف فیلم های بد دیدنه و من سعی کردم خیلی دوستانه باهاش حرف بزنم حالا اگه راهی دارید به من پیشنهاد بدین که یه جواب دندان شکن بهش بدم که اصلا به بهونه کنجکاوی هم سمتشون نره. خدارو شکر دوستم به حرام و حلال اهمیت میده و میدونم حرفام روش اثر میکنه و فکر نمیکنه من دارم نظرمو بهش تحمیل میکنم.

راستی یه بار هم برای کنترل افکار بهم یه راهنمایی مفصل کرده بودن یکی از کارشناسای سایت همونا رو در قالب جملات دوستانه یکی یکی بهش گفتم. 

راستش من نگران دوستم هستم نمیدونم این مجوز شرعی که ازش حرف میزد چیه! و اصلا بهونه ای هست واسه اینکه کسی از این فیلما ببینه و خودشو توجیه کنه که کارش حروم نیس!

آثار گناه و سنت استدراج

سلام خسته نباشید

در مورد استدراج میخواستم بدونم و زمانی که خدا مانع نفوذ وسوسه های شیطان به انسان نمیشه یعنی وسوسه های شیطان به انسان اثر می‌کنه و بهش میگن گمراه کردن انسان توسط خدا میخواستم بدونم اینم یه لطفیه از طرف خدا که طرف پی به اشتباهش ببره یا نه ؟

مسئولیت آثار گناه

با سلام

سوالی که داشتم اینه که اگر عمل شر یک شخص جدای از نفس عمل باعث آثار دیگری هم بشه آیا شخص در مقابلش از نظر اخروی مسئوله؟

به عنوان مثال شخصی با کلاهبرداری خانه یک نفر را از او میگیرد و به نام خودش می زند.شخصی که خانه اش را از دست داده نمی تواند جایی برای خانواده اش دست و پا کند.همسر شخص به همین دلیل مجبور به طلاق از شخص می شود و فرزندان شخص نیز با توجه به تبعات از دست دادن خانه و طلاق پدر و مادرشان مسیر زندگی شان عوض می شود.حال شخص کلاهبردار تنها پاسخگوی دزدیدن خانه است و ما بقی قضایا در گرو انتخابات و اختیار شخص مالباخته و خانواده اش است یا شخص کلاهبردار باید بابت تمامی این مسایل در آخرت پاسخگو باشد؟

رها کردن بنده توسط خدا

انجمن: 

سلام خسته نباشید

در سایت هایی نوشته خدا درباره بعضی از بنده هاش میگه فرشته ها این بنده رو رها کنید کارش تمامه نزارید سمت من بیاد....این شخص باید چیکار کنه ؟آیا راهی داره؟

تأثیر گناهان فرزند در زندگی پدر

سلام

پدرم بیماره و من باکوله بار گناهان صغیره و کبیره عذاب وجدان گرفتم و دارم دق میکنم که نکنه بیماری پدرم بخاطر گناهان منه...

یا وقتی میخوام براش دعاکنم میگم شاید بخاطر گناهان من دعای خانواده مستجاب نشه؟!

 

آثار و عواقب گناه

سلام خسته نباشید

مخواستم اثار جانبی گناه رو بدونم و گفته پیامبر که یک تیکه از عقل رو از بین میره

ببخشید من افسردگی داشتم و گناه نمیکردم ولی بعدش با چند نگاه به نامحرم افسردگیم بیشتر شد و و اونجوری که قبلا از زندگی لذت میبردم و اعتماد به نفس و عزت نفس داشتم دیگه ندارم و دیگه اونقدر از  زندگی لذت نمیبرم  و اعتماد به نفسم حین انجام کار و استعداد هام که بدست میاوردم دیگه از بین رفته

لطفا کمک کنید

ممنون

عدالت خداوند و سکرات مرگ

انجمن: 

با سلام و خسته نباشید.

میخواستم بدونم روایت زیر که در کتاب رساله لقاء الله آمده است آیا با عدالت خداوند در تضاد نیست؟
اگر قرار باشد فرد صالح و مومن به این شدت جان بدهد پس چه انگیزه ای باقی می ماند برای انجام اعمال نیک و صالح وقتی قرار است به این شدت عذاب شویم و فرقی بین ما و افراد فاسد و گناهکار نباشد؟
خیلی ممنون

و أما الأخبار؛ فیکفی منها ما فی تفصیل موت من أخبر سلمان الفارسی المحمدی حین وفاته و فیه: انه قال: یا سلمان! القرض بالمقاریض و النشر بالمناشیر أسهل و أهون علی من غصه واحده من غصص الموت و کنت أنا من أهل الخیر و السعاده فاذا جاء شخص عظیم الجثه مریب المنظر مابین السماء و الأرض فأشار الی عینی و لسانی و سمعی فعمیت و خرست و بکمت الی أن قال فقال ملک الموت ابشر انک من أهل الخیر و دنی منی و جذب روحی و کان کل جذبه مکان شده تنزل من السماء الی الأرض و هکذا کان یجذب حتی بلغ الی صدری فاذا جذب جذبه واحده شدیده بحیث لو وقعت علی الجبال لذابت من شدتها فاخرج روحی... هذا.

اما اخبار و روایات؛ پس کفایت می کند روایتی که درباره مرگ است که یکی از مردگان به تفضیل آنچه که هنگام مردن بر او گذشته بود برای سلمان فارسی محمدی بیان کرده که قسمتی از آن این است که گفت: ای سلمان! اگر بدن مرا با قیچی تکه تکه می کردند و با اره استخوان های مرا می بریدند برای من آسان تر و راحت تر بود از غصه یک لحظه از غصه های مرگ؛ در حالی که من از اهل خیر و سعادت بودم ولی ناگهان دیدم شخص بسیار تنومندی که نگاهش تند و نگران کننده بود، در میان آسمان و زمین ظاهر گشت و اشاره ای به چشم و زبان و گوش من کرد که هر سه از کار افتادند - تا اینکه آن شخص گفت: - پس فرشته مرگ گفت: تو را بشارت باد که تو از اهل خیر و نیکی هستی و به من نزدیک گشت و روحم را قبض کرد و وقتی روح را از هر عضوی می گرفت آن چنان با شدت و سختی بود مثل اینکه کسی از آسمان به زمین سقوط کند! و همین طور قبض روح را ادامه می داد تا آنکه به سینه ام رسید پس ناگهان در یک آن با تمام شدت روح را بیرون کشید، به طوری که اگر این شدت و سختی بر کوه ها واقع می شد، کوه ها در اثر آن ذوب می شدند! آری این چنین روح مرا بیرون کشید!...

یا اخی! هذه الروایه قد انقض ظهری! لأن هذا الرجل انما کان من أهل الایمان و أهل الخیر فان کان أمره بهذا المنوال فکیف یصنع؟! من لا یطمئن بل لا یظن لنفسه خیراً؟!
و ان شئت أزید من ذلک فاسمع بعض الأخبار فی تفصیل شده النزع للکفار.

ای برادر من! این روایت کمر مرا شکسته است! برای اینکه وقتی با کسی که اهل ایمان و خیر و نیکی چنین برخورد نمایند، با کسی که اطمینانی به نیکوکار بودن خود ندارد بلکه گمان نیکوکار بودن نیز نمی تواند داشته باشد، چه برخوردی با او خواهند کرد و او چه باید بکند؟!

آیا گناه کردن کودک قبل از بلوغ در دنیا از نظر تکوینی برایش اثری دارد؟

سلام
آیا گناه کردن کودک قبل از بلوغ در دنیا از نظر تکوینی برایش اثری دارد؟
یعنی اگر به طور مثال یک مسر در ده سالگی در شرایطی که عقلش فی الجمله درست و غلط را متوجه می‌شود
گناهی انجام دهد؛ آیا این گناه که قبحش را فی الجمله می‌داند ممکن است باعث شود بلایی در دنیا به او برسد؟
چون قطعا گناه برایش ثبت نمی‌شود چون به سن تکلیف نرسیده
اما می‌خواهم بدانم بر طبق روایات!!!! آیا گناهی که عقلش فی الجمله معصیت بودن آن را ادراک می‌کند
برایش عقوبت دنیوی دارد یا نه.
اگر روایات وجود این عقوبت را تایید می‌کرد دلیل عقلی هم بیان کنید که چرا.
سپاس

آیا حیای از دست رفته برمی گردد؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که طرح آن با آیدی خودشون ممکن نبود

لذا سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام
از روی کنجکاوی چت با نامحرم رو امتحان کردم.
ولی به چشم دوست معمولی میدیدم و برداشت بدی نداشتم.
کم کم متوجه شدم که مخاطب های مجازی من چنین دیدگاهی ندارن و اگه فک کنن پسر هستم تمایل به ادامه صحبت ندارن.
از کارم پشیمون شدم و نمیخوام تکرارش کنم، اما حس میکنم مثل قبل قبح این کار برام از بین رفته و مثل گذشته نیستم.
حس خیلی بدیه و از این موضوع ناراحتم.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

فراموش شدن گناه

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام .
من جایی خوندم وقتی کسی توبه ی واقعی بکنه و از گذشته پشیمون باشه . خداوند تمام آثار گناه رو از بین میبره . آیا این واقعیت داره ؟ و اینکه اگه کسانی از این گناه با خبر باشن یا با هم این گناه رو انجام داده باشن بازم در صورت توبه آثار گناه از بین میره ؟ یعنی گناه فراموش میشه ؟ ساحت مقدس ولی عصر از احوالات ما شیعیان با خبر هستند :Ghamgin: ، امکانش هست وقتی آبروی کسی پیش امام زمان رفته ، برگرده ؟ یعنی به کلی فراموش بشه .
با تشکر


با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol: