ت.13

مقصود علامه مجلسی از مجاز بودن اطلاق كلمه «قرآن» بر مصحف

با سلام
مراد علامه مجلسی از اینکه مجاز است بر مصحف لفظ قرآن گفته شود چیست؟

[=&amp]و يحتمل أن يكون مبنيا على أنه ليس المراد بالإيمان بالقرآن الإذعان به مجملا بل فهم مضامينه و الإذعان بجميعها، و لا يتيسرون ذلك إلا بمعرفة الإمام فإنه الحافظ للقرآن لفظا و معنى و ظهرا و بطنا، و العامل به، بل هو القرآن حقيقة إذ إطلاق [/][=&amp]القرآن على المصحف مجاز[/][=&amp]، إذ القرآن عبارة عن الألفاظ المخصوصة من حيث دلالتها على المعاني المعلومة، أو عن المعاني من حيث دلالة تلك الألفاظ عليها أو عن المجموع، فإطلاقه على المصحف لتضمنه نقوشا تدل على ألفاظ دالة على تلك المعاني، فإطلاقه على نفوسهم المقدسة المنتقشة بألفاظ القرآن و جميع معانيها مع اتصافهم بجميع الصفات الحسنة التي أمر بها فيه و اجتنابهم عن جميع المناهي التي نهي عنها فيه، كما ورد في وصف النبي صلى الله عليه و آله و سلم كان خلقه القرآن، أصوب و أقرب إلى الحقيقة، و لذا قال أمير المؤمنين صلوات الله عليه و في مواطن شتى: أنا [/][=&amp]كلام الله الناطق[/][=&amp] فظهر سر تأويل ما ظاهره القرآن فيه بهم عليهم السلام في الأخبار الكثيرة.

منبع: مرآت العقول

[/]با تشکر

روحيه مسلمان

با سلام
سؤال اين است كه ما لازم داريم روحيه خود را بالا نگه داشته،ابراز شكست و درماندگي نكنيم،ابراز بي پولي ويا كم آوردن نسبت به ديگران نداشته باشيم و......
از طرفي خيلي از موارد فوق در دين ما سفارش شده ويا واجب ومستحب است ودين براي اينكه جامعه را روي پا نگه دارد ومسلمان ضعيف وخوار نشده وبتواند اهداف بزرگ را با انگيزه طي كند اين سفارشات رادر آيات ويا احاديث بر گردن مؤمنين قرار داده است.حال چنانچه اين نمودها باعث حسادت ويا سنگ اندازي ويا از طرف كساني برداشت شود كه اين شخص خودرامطرح مي كند ويا از جائي تغذيه شده وتقويت مي شود چگونه بايستي برخورد كرد؟
آيا بايستي مقاومت كرد يا در اينگونه موارد جهت جلوگيري از ضرر تقيه نمود در حالي كه تقيه كردن نمي تواند روحيه يك مسلمان واقعي را نشان دهد.
باتشكر از جواب شما

به دنبال نشانه

با سلام و احترام
من همیشه منتظر نشانه و دیدن خواب هستم. خواب های صادقانه بخصوص در مورد بزرگان دین، و یا ائمه اطهار ( ع ) و پیامبر (ص )
لطفاً بفرمایید چطور و چگونه میتونم به این مهم دست پیدا کنم.؟

کسی که کفر نعمت میکنه چطوری می تونه توبه کند؟

سلام

کسی که کفر نعمت میکنه چطوری میتونه برگرده؟

کفر نعمت عذاب زیادی هم در این دنیا و هم آخرت داره

اما چطوری میشه که طرف برگرده و دوباره خدا رو شکر کنه؟

و خدا هم دوباره رحمت و نعمت رو به اون برگردونه؟

با تشکر

روابط همکاران آقا و خانم در محل کار

سلام خدمت کارشناسان و اسک دینی ها
حدود هشت ماهی هست که در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شده ام. خداروشکر کارفرمای خوبی دارم و خیلی مقید به اسلام و واجبات است درحدی که برنداشتن چادر را الزامی میدونه و ادمه خیلی خوبیه. مشکلی که وجود داره اینکه دوهفته ای میشه سرکارم احساس می کنم که دوتا از همکارانم با هم ارتباط دارند.
چندمورد هم دیدم اما باورم نمیشد. همه ی همکاران تویه یه سالن هستیم و همه ی میزها وسیستم ها اونجاست و نه اتاقی داریم و نه چیزی و سرکار دوربین هم هست.
ساعت کار ما تا 4:30عصر هست.فقط ماسه تا دفتر بودیم.اون اقا و اون خانم و من.هردو کلید دفتر را دارند. اولین مورد که ازش دیدم ساعت 4ونیم شد که اون خانم گفت من منتظر دوستم هستم. خیلی منتظر شد. منم دیدم حالا که بچه ها هستند منم بمونم اضافه کاری کنم. ساعت 5شد 5نیم شد دوست اون خانم نومد اذان شد دیدم هرچقدر میمونم دوستش نمیاد اخرسر هرطوری بود من رفتم و اون دوتا تنها موندند. یعنی اصرارشون بر این بود که من برم زودتر
توی این دوهفته به وضوح دارم میبینم که وقتی کارفرمام نیست مداااااام باهم اس بازی میکنند
اون اقا که از در میرسه اون خانم با نگاهش دنبالش میکنه تا بشینه سرجاش
مدام باهم اشاره ای صحبت میکنند
یا دنبال بهانه هستند تا من بیرون برم و تنها بشند
یا اون خانم موقع نهار برای اون اقا لقمه میگیره!! بااینکه کارفرمام قانون گذاشته که غذا بین خانمها واقایون نباید تقسیم کنند
دیروز به وضوح دیدم که یواشکی چیزی رو جابجا کردند
یا ازاینجور مسائل همش پیش میاد.
خیلی دارم اذیت میشم چون بالاخره محل کارمن هم هست و من برای رسیدن به اینجا خیلی تلاش کردم! هم اینکه نمیخام کارمو و اعتبارمو از دست بدم هم اینکه از رفتار اینها بدم میاد. چندروز پیش به اون همکاره اقام به گوشه پیام زدم که زاویه دید خانمها 160درجه است حتی با اینکه سرشونو نچرخونن پشت سرشونو میبینن. قصدم از این پیام این بود که ایشون بفهمه من متوجه ریان شدم و یه مقداری رعایت کنه بقول معروف خجالت بکشه. اما تنها جوابی که ازش گرفتم این بود که زوددارین قضاوت میکنین و من با اون خانم شش ساله همکارم و من مسئول رفتار بقیه نیستم!!

به نظرم اومد تا به کارفرمام بگم جریانو. اما دیدم اگه بهش بگم و رفتار کارفرمام باهاشون عوض بشه اونوقت اونام مطمئنا حاشا میکنن و دنبال بهانه ای برای خراب کردن من میگردند و درنتیجه منو جلوی کارفرمام خراب میکنن و کارمو از دست می دم و نهایتا یه همکار خبرچین تلقی میشم!

بنظرتون چطوری چه راهی چه کاری انجام بدم تا اینها حداقللللل سرکار بس کنند از این رفتارشون؟؟
چون خیلی ذهنمو مشغول کرده. محیط کاره منم هست!!!

تشکر از خدا در همه حال !!!

با عرض سلام و ادب

با توجه به برخی آیات و خیلی از احادیث، سپاس و شکر گذاری خدا فقط در مقابل گرفتن نعمت و یا رزق و روزی می باشد.
درصورتی که هنگام بلا و مصیبت و سختی سفارش به صبر شده

آیا با توجه به این دسته روایات فقط باید هنگام رسیدن به نعمت شکر گذار خدا شد و هنگام بلا و سختی تشکر معنا ندارد و فقط باید صبر و شکیبایی ورزید ؟
یا اینکه روایاتی وجود دارد که در هنگام بلا دیدن هم دستور به شکر داده باشند ؟ ( منظور شکر کردن نه فقط رضایت داشتن)

با تشکر و سپاس

قرآن تزئینی!

انجمن: 

السلام علیکم و رحمةالله و برکاته

روایتی منسوب به امام جعفرصادق علیه السلام است که می فرماید:

نقل قول:
سه چیز نزد خدا شکایت می کنند:1 ) مسجد ویرانه ای که مردم در آن نماز نمی گذارند؛
2 ) دانشمندی که در میان مردم نادان قرار دارد؛
3 ) قرآنی که برای زیبایی – در منزل – گذاشته شده که گرد و خاک روی آن نشسته است و کسی آن را نمی خواند

در اینجا منظور، مذمت "قرآن نخواندن" است یا مذمت "نخواندن از قرآن مورد نظر!" و "تزئینی شدن آن" ؟!

چرا که برخی افراد در خانه هایشان قرآن هایی دارند، حالا یا هدیه یا جایزه گرفته اند یا یادگار سفره ی عقدشان است یا...
که فقط نقش تزیینی دارد و اصلا از آن نمی خوانند....و قرآن را فقط از روی موبایل و لبتاب و نرم افزارهای مشابه می خوانند، یعنی آدمهای "قرآن نخوان" نیستند! اما از روی قرآن هایی که در خانه دارند هرگز نمی خوانند.
این کار از نظر شرعی و اخلاقی، چگونه است!؟

متشکرم....التماس دعا

دو سوال در مورد راهنمایی و رانندگی

با سلام

سوالی در مورد راهنمایی و رانندگی داشتم که برای خیلی از ماها ممکنه به وقع پیوسته باشه.

اینکه مثلا در یک جاده تابلو زده شده حداکثر سرعت 60 کیلومتر ، یا مثلا بستن کمربند ایمنی اجباری هست ، حالا بعضی راننده های بد شانس مثلا طرف حواسش به تابلو نیست و با سرعت 80 کیلومتر رانندگی میکنه و پلیس در جاده متوقفش میکنه و مثلا صد هزار تومن جریمه اش میکنه. در حالیکه کنار همان خودرو و پشت سر و جلوی همان خودرو هم خودروهای فراوانی هستند که با سرعت غیرمجاز رانندگی میکنن و پلیس اینها رو جریمه نمیکنه و بصورت رندم ماشین ها رو جریمه میکنه. ایا این تبعیض و ظلم در حق راننده ای که جریمه میشه نیست؟ ایا اون فردی که جریمه میشه در این دنیا که دستش به جایی بند نیست ولی در اخرت میتونه جلوی اون ماموری که جریمه اش کرده رو بگیره و ازش بپرسه چرا ماشین جلویی رو جریمه نکردی و من رو جریمه کردی و مثلا صد هزار تومن به من ضرر زدی؟

آیا انجام کار نیک از روی اکراه؛ ثواب دارد؟

[="Tahoma"][="Blue"]سلام

در برخی از مواقع، فردی در حال عبور است و بطور ناگهان همسایه اش را می بیند که درخواست کمک دارد. اگرچه فرد تمایل به کمک کردن ندارد اما این کار را انجام می دهد.

آیا این کار نیکی که از روی اکراه و بی رغبتی است، ثواب دارد؟

با تشکر [/][/]

چگونه با تمرکز و حواس نماز بخوانم؟

انجمن: 

باسلام خدمت دوستان و اساتید محترم
بنده یه سرای مواقع در یه برهه های زمانی تغییراتی تو روش نماز خواندنم و تمرکز حواسم تو نماز و حضور قلبی رو پیدا میکنم و پس از اون دعا و تعقیبات و ذکر های تسبیحی که اکثر افراد ممکنه انجام میدن مثل ذکر یونسیه و استغفار و توجه بیشتری به خدا دارم و حس خوبی بهم دست میده و یجورایی مشکلاتی که به سختی حل میشن رو حل میکنه و کسایی که مدت ها ندیدمشون ناخود آگاه جایی ملاقات میکنم یا مشکلی برام پیش میاد و تو مخمسه ای میفتم فقط تو ذهنم تصورش کنم یجوی حلش میکنه برام و شاید حتی حدس و گمان هایی در مورد هر چیزی که به ذهنم میرسه دقیقا عین اون از آب در میاد ....
ولی متاسفانه شیطان هم بیکار ننشسته و با یه درگیری لفظی تو ناراحتی تو خونه یا محل کار و یا نگاه هایی که ناخوداگاه یا شایدهم آگاهانه بیرون از منزل به نامحرم و کلا حرکاتی که آدم رو از اون حال و هوا فاصله بده زیاد پیش میاد (بعد ازون عذاب وجدان هم پیش میاره) فاصله میگیرم ازون حس خوب با خدا بودن رو ...
به نظر شما عزیزان چجوری این رو حفظ کنم و نطارم شیطان این حس خوب رو ازم بگیره و انی اتفاق بجای اینکه یه ماه یا دوماه در سال که اتفاق می افته بشه همیشگی و بزرگان دین و مردان خدا چکار میکردن که دچار هیچگونه وسوسه ای تا آخر عمرشون نشدن که بخوان ازون هدف اصلیشون فاصله بگیرن ... چگونه تمام راه ها رو رو شیطان ببندیم ؟ مشکل ما فقط همینه که موفق نمیشیم.
هرچند ما علم فلسفه و اخلاق و سیروسلوک هم بلد نیستیم ...
ممنون میشم دوستان و اساتید محترم راهنمایی کنن