جمع بندی متقاعد کردن دوستم برای ندیدن فیلم مبتذل

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
متقاعد کردن دوستم برای ندیدن فیلم مبتذل

سلام 

دوست من ازم پرسید که آیا میتونه که فیلم های مبتذل رو بدون اینکه قصد لذت بردن داشته باشه ببینه یا نه و من حکمش رو نمیدونستم اما برای اینکه مطمئن شم از ترس حرام بودن به هیچ وجه نگاه نمیکنه بهش گفتم مطمئنم حرامه.

حالا من بهش دروغ گفتم؟ مرجع تقلید نداره البته ولی مرجع خودم رهبره نمیدونم بدون قصد لذت داشتن و از روی کنجکاوی حرامه یا نه به هر حال بهش گفتم چون اون آدما نا محرم هستن و اون فیلم حتما به روحت آسیب میزنه و احتمال داره تحریک بشی و خلاصه کلی قصه گفتم تا منصرف  بشه.

آخرش هم بهم گفت یه نفر برای انجام کارهای تحقیقاتی و ساختن مستند  از اون فیلما دیده و مجوز شرعی گرفته و من بهش گفتم غیر ممکنه و مجوز رو خدا باید بده که خدا هم راضی نیست یه آدم مجرد بشینه از اینها ببینه بهونه تحقیق و پروژه! 

خلاصه دوستم خیلی تو کف فیلم های بد دیدنه و من سعی کردم خیلی دوستانه باهاش حرف بزنم حالا اگه راهی دارید به من پیشنهاد بدین که یه جواب دندان شکن بهش بدم که اصلا به بهونه کنجکاوی هم سمتشون نره. خدارو شکر دوستم به حرام و حلال اهمیت میده و میدونم حرفام روش اثر میکنه و فکر نمیکنه من دارم نظرمو بهش تحمیل میکنم.

راستی یه بار هم برای کنترل افکار بهم یه راهنمایی مفصل کرده بودن یکی از کارشناسای سایت همونا رو در قالب جملات دوستانه یکی یکی بهش گفتم. 

راستش من نگران دوستم هستم نمیدونم این مجوز شرعی که ازش حرف میزد چیه! و اصلا بهونه ای هست واسه اینکه کسی از این فیلما ببینه و خودشو توجیه کنه که کارش حروم نیس!

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد شفیق

جمع بندی

پرسش:

دوستم از من پرسید که آیا می تواند فیلم های مبتذل را بدون قصد لذت ببیند و من چون حکمش را نمی دانستم اما برای اینکه او بترسد و نگاه نکند گفتم حرام است. آیا من به او دروغ گفته ام؟ مرجع تقلید ندارد البته مرجع من رهبری است. به او گفتم چون آنها نامحرم هستند و به روح تو آسیب می رسد و احتمال تحریک شدن هم هست. گفت فردی برای انجام کارهای تحقیقاتی و ساختن مستند برای دیدن این فیلمها مجوز شرعی گرفته است. ولی به او گفتم خدا راضی نیست آدم مجرد به بهانه تحقیق و پروژه از این فیلم ها ببیند. لطفا راهنمایی کنید که جواب دندان شکنی به دوستم بدهم تا به بهانه کنجکاوی هم سمتش نرود.

پاسخ:

خیلی ستودنی است که شما نگران دوستتان و مواظب سلامتی روح ایشان هستید.

درباره حرام بودن یا نبودن دیدن فیلم­های مبتذل؛ خوب هست از بخش احکام مشاوره بگیرید.

ولی بالاخره انسانها برای انجام هر کاری به دنبال هدفی هستند و هدف­ها هم در زندگی برای اقناع نیازی در انسان هست. این دوستتان از دیدن این فیلم ها چه هدفی دارد؟ آیا این هدف، منطقی است؟ بعد از دیدن این فیلم ها چه اتفاقی در ذهن و روح ایشان می افتد؟

همه اینها چالشهایی است که می توانید با دوستتان داشته باشید.

امواج الکتروماینتیک چشم

«ازچشم بعضی موجودات امواجی فرستاده می­شود که سرعت آن مانند سرعت نور(300000)کیلومتر بر ثانیه است که بر چشم دیگران و بقیه اعضا تأثیر می­ نهد. مراتب ضعیف و قوی این امواج در نگاه هر انسانی وجود دارد و چون نگاه با خشم و خیانت و هوس درآمیزد موثر می­گردد.

...با دیدن چیزی که به دست آوردن آن مقدور نیست هورمونهای آزاردهنده سمی در خون ترشح می شود و در زمانی کمتر از یک دهم ثانیه مغز که با شبکه­ های ارتباطی به سراسر بدن وصل است، به کمک غده هیپوفیز و فرمان مرکز هیپوتالاموس این سم را به همه اعضاء روانه می­کند.

بدن برای بیرون راندن این سم به تکاپو می ­افتد و جنگ داخلی اعصاب آغاز می­گردد. سردرد خفیف، ازدیاد تنفس، احساس خفقان در اطراف قلب و ناآرامی فرد را منجر می­گردد. با استمرار این حالت ،بیماری های جسمی مانند زخم معده و اثنی عشر فرد را آزار می­دهد و به گفته روانکاوان او را به بیماری روان­ تنی دچار می­کند».(1)

امام صادق فرمودند: «هیچ کس غنیمتی به چنگ نیاورده است که پرفایده­ تر باشد از غنیمتی که آدمی، از راه فروآوردن چشم به دست آورده است».(2)

حضرت علی (علیه ­السّلام) نیز می­فرمایند: «چشمت را ببند تا روحت آرامش یابد».(3)

   شاید بتوان گفت سخن فوق در مورد نگاه، تحلیلی علمی برای کلام گوهربار امام صادق باشد در هزار و چهارصد سال پیش که فرموده­ اند: «النّظرة سهم من سهام ابلیس مسمومه من ترکها من خوف اللّه جل و عزّ أثابة اللّه ایمانا یجد حلاوته فی قلبه : نگاه به نامحرمان تیری از تیرهای زهرآگین شیطان است، هرکس بپرهیزد از ترس خدا، ایمانی به او می­دهد خداوند، که شیرینی­ اش را در دلش می­ چشد».(4)

مکان تیرخورده پس از مدتی التیام می­یابد و درد آن تمام می­گردد اما تیر زهرآگین را اگر از بدن بیرون هم کشند آثار آن باقی می­ماند. زهر نگاه آلوده یکی از همان اوهام و فشار روانی­ست که در کوتاه ترین زمان سراسر جسم و روح را دربرمی­گیرد و خاطره صحنه مشاهده شده، با تزیین و تصویرسازی قوه خیال، تلاطم و فشار روانی را منجر می­گردد.

شاید این تحلیل علمی درباره نگاه به چیزهایی که مناسب نیست برای دوستتان اثربخش باشد.

 

پی نوشتها:

[1]. غلامی، یوسف، اخلاق و رفتارهای جنسی، 1384، دفتر نشر معارف، تهران، ص 227.

2. منسوب به امام صادق علیه السلام، مصباح الشریعه، ترجمه حسن مصطفوی،، 1360، انجمن حکمت وفلسفه ایران، تهران، ص 9.

3. حسینی، میرجلال الدین معروف به محدث، شرح غررالحکم و دررالکلم، 1373، دانشگاه تهران، تهران، ج 5، ص 449.

4. حاکم نیشابوری، محمد بن عبدالله، المستدرک علی الصحیحین، 1390، علمی و فرهنگی، تهران، ح 7875.

موضوع قفل شده است