ریا

تشخیص ریا از اخلاص

سلام، بعضی کارهای خیری که انجام میدیم بخاطر تبلیغ ودیده شدن کار فرهنگی بودن حس بد ریا به انسان دست میده که نکنه ریاکاری محسوب بشه،سوال بنده اینه از کجا تشخیص بدیم که مبتلا به ریا شده کارما یا اینکه تبلیع فرهنگی کارخیره
برچسب: 

کدام اعمال ریا محسوب می شود؟

انجمن: 
سلام روزتون بخیر خواهش میکنم کمکم کنین من تا شروع به وضو و نماز میکنم فکر ریا دیوانه م میکنه... اول رساله خوندم فهمیدم ریا اعمال و باطل میکنه حساس شدم اما مشکلم از وقتی بیشتر شد که خواهر و خانواده گفتن نماز و بلند میخونی، غلیظ ادا میکنی ، خیلی خم میشی،و در وضو هم گفتن خیلی طول میدی... حالا با این که نماز و در زیر زمین دور از چشم همه میخونم و وضو رو حتی تو زیر زمین میگیرم بازم فکر ریا بکوب اذیت میکنه...جلوی یه نفرم نمیتونم نماز بخونم و حتی وضو بگیرم..وضو رو زود میگیرم یه چی میگه الان میگن چه خوب و سریع وضو گرفت طول میدم تا کسی متا یه کم وضو رو طول میدم میگم الان میگن چقدر طول میدی زود وضو میگیرم بعد یه چیزی تو ذهنم میگه الان چون به خاطر مثلا خواهرت زود وضو گرفتی که دعوا نکنه ریا شد و باطل میشه.. حالا میخوام از شر این بدبختی راحت شم ترخدا بگید چی کار کنم اگه وضو بگیرم و همش فکر کنم باطل شد و ریا شد میتونم اهمیت ندم و در نماز میخوام دیگه تو زیر زمین نماز نخونم چون داره وضعم بدتر میشه از فکر هم نمیشه جایی فرار کرد در نماز اگه بیام اتاق بالا اما جداگانه نماز و از اول با صدای آروم بخونم که اصلا خانواده نشنون یا صاف بایستم که ایراد نگیرن مخصوصا راجع به بلندی صدا بازم چون به خاطر اینه که خواهرم نگه چقدر بلند میخونی یعنی ریا کردم و نمازم باطل میشه ترخدا کمکم کنید دیگه خسته شدم  اصلا چی کار کنم که نمازهام هم قبول باشه هم خودم مثل مردم متدین نماز و راحت بخونم سر نماز صبح و نماز مستحبی ام همین مشکل و دارم تو نماز صبح چون نمیشه برم زیر زمین اینقدر حواسم به یواش خوندن که خیلی اذیت میشم چون تا یه حرف و بلند میگم با خودم میگم الان خواهرت میگه چقدر بلند میخونی و دوباره آروم میخونم بعد میگم خب اینو که به خاطر حرف مردم خوندی پس ریاست و باطل و دوباره و چند باره میخونم به خدا خسته شدم این فکر لعنتی ریا واقعا بیچاره م کرده و جز شما کسی رو نداشتم که حرفامو راحت بزنم  

انجام مستحبات در مسجد

انجمن: 

سلام

انجام اعمال مستحبی بعد از نماز جماعت در مسجد باید تا چه حدی باشد؟

مثلا ما می خواهیم سجده شکر بجا آوریم و دوست داریم این سجده را طولانی کنیم ولی از طرفی احساس راحتی نمی کنیم . خصوصا در مساجدی که جمعیت آنها 40 یا 50 نفر بیشتر نیست.

در این موارد شاید احساس ریا کنیم یا اینکه در دلمان این احساس ایجاد شود که مردم جور دیگری به ما نگاه خواهند کرد.

دقیقا نمی دانم ولی فکر کنم از واعظی شنیدم که این اعمال را در خانه بجا بیاورید ولی زمان برگشت از مسجد به خانه دیگر آدم آن حس و حال را ندارد یا کم است.

ممنون و سپاس

دین و مذهب ؛ عامل ترویج نفاق و دو رویی در جامعه

سلام
همانطوری که همه میدانیم نفاق، دورویی، ریا و تزویر از بدترین خصوصیات اخلاقی است و در پلیدی آن شکی نیست. اما وقتی این صفات را ریشه یابی میکنیم به نتیجه عجیبی می رسیم. این صفات نه در میان جوامع کفر و خانواده های غیر مذهبی که در میان جوامع مذهبی ظهور و بروز پیدا میکند. مثلا یک جامعه و یا خانواده لابالی را در نظر بگیرید.
هیچ دلیلی وجود ندارد که افراد بیمار دل تظاهر کنند و یا به دورویی روی بیاورند. چراکه به راحتی میتوانند عقائد و سلائق خود را ابراز کنند و نگران چیزی نباشند. اما همین افراد وقتی در جوهای مذهبی قرار میگیرند مجبور هستند خودسانسوری کنند و اهداف شوم خود را در ظاهری آراسته به دست آورند. مثلا در کشور خودمان متاسفانه افراد و گروه هایی با اغراض منفی و منفعت طلبی های شخصی وجود دارد. اما همین افراد اغراض خود را در لباس منفعت عمومی و مصلحت عرضه میکنند.
آیا این مسئله یکی از آسیب های حکومت دینی و یا به طور کلی جوهای مذهبی محسوب نمی شود؟ برای مقابله با آن چه باید کرد؟

فرار از دروغ با ریـا


سلام
آیا مي­توان براي ريا نکردن دروغ گفت؟
مثلاً فردي از ما بپرسد که آيا روزه هستيم يا خير و براي ريا نشدن به دروغ بگوييم که روزه نگرفته ­ايم.
يا کسي از ما بپرسد آيا نماز مي­خوانيد و ما هم به درورغ بگوييم خير؟

اعلام کمک به یتیم ؛ ریا یا دعوت به کار خیر؟

[="Navy"]سلاممن در طرح کمک به ایتام شرکت کردم و به خانواده و دوستام گفتم تا تبلیغی بشه که اونها هم شرکت کنند هدفم همین بود اما توی یک سخنرانی درباره اعلام کار خیر شنیدم که بعد از دوبار تبدیل به گناه ریا میشه و الان دچار شک شدم که نکنه ریا باشه
حتی میخواستم تو پیج اینستام با حفظ حریم بچه کارتم رو بگذارم تا بقیه هم در این طرح شرکت کنند اما حالا شک دارم که این کار رو بکنم یا نه
میترسم عمل خیرم تبدیل به گناه بشه
با اینکه اصلا قصد ریا ندارم
ممنون
[/]

اخلاص و پذیرش عمل

انجمن: 

باسلام، چند تا سوال داشتم:

1- آیا روزه شخصی که روزه میگیره تا هم فرمان الهی رو انجام بده و هم خودش رو لاغر کنه، پذیرفته میشه؟ اگه فقط برای لاغر شدن بگیره چطور؟

2- آیا درس خوندن کسی که هم هدف خوبی داره و هم می خواد در آینده مشهور بشه، برای آخرتش ثواب داره؟ اگه فقط برای مشهور شدن بخونه چطور؟

3- آیا درس خوندن شخصی که هم هدف الهی داره و هم با دوستش رقابت میکنه، براش ثواب داره؟ اگه فقط برای رقابت باشه چطور؟

و خیلی موارد این چنینی، آیا برای عاملش ثواب داره یا نه؟ و اگه ثواب داره، ثوابش به همون اندازه هست یا کمتره؟

در پناه حق.

جلب توجه

انجمن: 

صلوات شمار به دست در خیابان ذکر بگویم و دیگران نگاه کنند آیا جلب توجه است؟ ذکر حتما باید بر لب جاری شود فقط در قلب بگوییم کافی نیست ؟

کارشناس بحث : سمیع

رضای خدا یا رضای دلم ؟

سلامبعضی اوقات که فکر می کنم که مثلا فلان کار رو انجام بدهم نمی تونم تشخیص بدهم که اون موقع رضای خدا در نظرم بوده یا گرفتاد احساسات شدم و برای رضای دلم هستالبته بعضی اوقات به خودم می گم اشکال نداره ان شاالله که برای خدا انجامش می دهم و سریع سعی می کنم از احساسات تبدیلش کنم به رضای خدا که البته این یه جور گول زدن به خود هستواقعا این که در آن واحد نمی تونم برای رضای خدا تصمیم بگیرم فکرش اذیتم می کنهبه خودم می گم خب این کار رو که خدا گفته انجام بده چرا برای خشنودی خدا این کار رو نکردی چرا برای دلت بود حالا سوالم اینه چه طور تشخیص بدم که رضای خدا در کارم بوده و مخلصانه بوده کارم ؟؟؟

مشکل در کمک کردن به فرد محتاج

انجمن: 

سلام علیکم

راستش موضوعی که میخوام میگم نمیدونم عادی هست واسه دوستان یا نه
ولی کلا همیشه با این مشکل دست و پنجه نرم میکنم و همیشه هم عذاب وجدان میگیرم

من وقتی تو خیابون و .... یه فرد تهی دست میبینم خجالت میکشم جلو بهش کمک کنم
خیلی دلم میخواد بهش کمک کنم
ولی نمیدونم چرا موقع کمک کردن اگه کسی منو نگاه کنه از این رفتار خجالت زده میشم و جلو نمیرم
اگه جلو در خونه و یا خلوتی باشه مشکلی ندارم و کمک میکنم ( حتی خوشحالم میشم از اینکه کمک کردم و تونستم دل یکی رو شاد کنم )
ولی اگه در خونمم بزنه و همسایمون داره منو میبینه بازم خجالت میکشم و نمیتونم برم جلو واسه کمک

ولی دور از چشم مردم و خانواده مشکلی ندارم و اصلا ناراحت نمیشم
چند روز قبل تو صف نونوایی بودم و یه خانومی اومد گفت میشه برام یه نون بخری ؟؟
نمیدونم چرا نتونستم بگم باشه بمونید بخرم
نوبتم که شد خریدم نون رو واسش ولی وقتی خواستم بهش بدم دیدم تو صف خانوما هست و خجالت کشیدم از اینکه برم جلو و بهش بگم خانوم بفرمایید نون
بعد اون ماجرا اگه بگم عذاب وجدان گرفتم شاید دروغ نگفته باشم !
به شدت ناراحت شدم از این حرکت خودم ولی واقعا نمیتونستم !!!!!

همیشه همین مشکل رو داشتم و نتوسنتم حلش کنم
و الان واقعا داره اذیت میکنه ( حتی تو خیابون یه تهی دست میبینم دلم میخواد بهش کمک کنم ولی نمیتونم )

اگه راه حلی و یا حدیثی در این زمینه هست که کمک میکنه خوشحال میشم راهنمایی کنید

سپاس