جمع بندی انجام مستحبات در مسجد

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انجام مستحبات در مسجد

سلام

انجام اعمال مستحبی بعد از نماز جماعت در مسجد باید تا چه حدی باشد؟

مثلا ما می خواهیم سجده شکر بجا آوریم و دوست داریم این سجده را طولانی کنیم ولی از طرفی احساس راحتی نمی کنیم . خصوصا در مساجدی که جمعیت آنها 40 یا 50 نفر بیشتر نیست.

در این موارد شاید احساس ریا کنیم یا اینکه در دلمان این احساس ایجاد شود که مردم جور دیگری به ما نگاه خواهند کرد.

دقیقا نمی دانم ولی فکر کنم از واعظی شنیدم که این اعمال را در خانه بجا بیاورید ولی زمان برگشت از مسجد به خانه دیگر آدم آن حس و حال را ندارد یا کم است.

ممنون و سپاس

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

پرسش: انجام اعمال مستحبی بعد از نماز جماعت در مسجد باید تا چه حدی باشد؟ مثلا ما می خواهیم سجده شکر بجا آوریم و دوست داریم این سجده را طولانی کنیم ولی از طرفی احساس راحتی نمی کنیم . خصوصا در مساجدی که جمعیت آنها 40 یا 50 نفر بیشتر نیست. در این موارد شاید احساس ریا کنیم یا اینکه در دلمان این احساس ایجاد شود که مردم جور دیگری به ما نگاه خواهند کرد. از واعظی شنیدم که این اعمال را در خانه بجا بیاورید ولی زمان برگشت از مسجد به خانه دیگر آدم آن حس و حال را ندارد یا کم است.

پاسخ: ریا یک حس باطنی و قلبی ست به این معنا که انسان اعمالش را برای خوشایند و تحسین دیگران انجام بدهد. مهمترین نشانه عمل ریائی اینست که اگر کسی نباشد که ببنید، انسان آن را انجام ندهد.

امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرمودند: ثلاثُ علاماتٍ لِلمُرائي: يَنشَطُ إذا رَأى الناسَ؛ و يَكسَلُ إذا كانَ وَحدَهُ؛ و يُحِبُّ أن يُحمَدَ في جَميعِ اُمُورِهِ؛ رياكار را سه نشانه است: وقتى چشمش به مردم مى افتد كوشا مى شود؛ وقتى تنهاست سستى و تنبلى مى ورزد؛ و دوست دارد كه در هر كارى ستايش شود. (۱)

با این تعریف اگر حس می کنید که با چنین اعمالی ممکن است دچار وسوسه و ریا شوید، بهتر است که آن را به داخل منزل موکول کرده؛ و البته تلاش کنید که حتما فرصتی برای اینکار قرار دهید.

توجه بفرمایید که گاهی اوقات هم شیطان چنین وسوسه هایی را در دل انسان می افکند تا او را در انجام عبادت سست کرده و در اراده اش اخلال ایجاد کند. در چنین مواقعی بهترین کار بی توجهی به وسوسه و بالا بردن اخلاص در عمل می باشد.

در این مورد در تاپیک های زیر هم صحبت شده که مطالعه آنها در شناخت عمل ریائی به شما کمک می کند:

ریا در عبادت و غیر عبادت

راه های دفع ریا

ریا یا توهم؟


پی نوشت:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۴؛ ص ۳۳۶

موضوع قفل شده است