صفین

ربیع بن خُثیم یا همون خواجه ربیع

سلام
نظر کارشناسان در مورد صحت تاریخی مطلب زیر رو میخواستم

نوشت:
تو مشهد خیلیا میرن مزار خواجه ربیع رو زیارت میکنن. حالا ببینید کی هست ایشون


ربیع بن خُثیم یا همون خواجه ربیع یکی از هشت عابد و زاهد برجسته صدر اسلام و از اصحاب امیرالمؤمنین بود. قبل از جنگ صفین اومد به حضرت گفت، آقا من خیلی شمارو قبول دارم ولی شک دارم به این جنگ، آخه معاویه هم مسلمونه. من نمیخوام به جنگ مسلمونا بیام. منو به جایی بفرس که بدون شک و تردید انجام وظیفه کنم. حضرت هم فرستادش در مرزهای اسلام که اگه جنگی اتفاق افتاد با مشرکین بجنگه. بزرگواری حضرت رو ببینید، سرزنشش نکرد که عبادت هات بدرد عمت میخوره و این حرفا. فرستادش یه جا دیگه.


یعنی انقدر عبادت میکرد، وقت نداشت بشینه یکم فکر کنه ببینه معاویه و یزید با امام علی و امام حسین فرق دارن. دین اسلام داره از بین میره، با عبادت خالی که نمیشه دینو حفظ کرد. از حضرت زهرا عابدتر و باحیاتر مگه داریم؟ نامحرم نمیدیدش، ولی بخاطر دفاع از ولایت رفت تو مسجد بین کلی مرد(نامرد) خطبه خوند. بعد این بابا رفته بَست نشسته صبح تاشب ذکر و عبادت.


میگن زمان امام_حسین (ع) هم بود ولی خب قطعا وقت نکرد بره به یاری حضرت، داشت عبادت میکرد. حتی میگن خبر شهادت امام حسین رو بهش دادن چند جمله ابراز تاسف کرد، بعدش از این کارش استغفار کرد که چرا در حد چند جمله خودشو به دنیا مشغول کرده و از یاد خدا غافل شده. اینجاست که میشه معنی اون حدیث رو فهمید که یک ساعت تفکر از هفتادسال عبادت بالاتر است. این بابا اگه یک ساعت عبادتو تعطیل میکرد، مینشست یکم فکر میکرد، میفهمید الان وظیفش یاری امام زمانشه و اگه در جهاد شرکت میکرد، قطعا خیلی جلوتر میفتاد. یا مثلا در حدیث دیگه ای
پیامبر(ص) فرمود:
رُبَّ تالی القرآن و القرآنُ یَلعنُه
چه بسا تلاوت کننده قرآن که قرآن اونو لعنت میکنه


ودرجای دیگر به امیرالمؤمنین توصیه کرد:
ای علی وقتی مردم خودشونو به انواع نیکوکاری به خدا نزدیک میکنن، تو با تعقل و تفکر از همشون سبقت بگیر.


خلاصه ما که خداروشکر تاحالا توفیقمون نشده بریم خواجه ربیع، فکر کنم اعمالمون خوب بوده که سعادت نشده، شماهم نرید، اگرم رفتید بهش بگید برات متاسفم، بای برای همیشه.


منبع: (این مطلب رو در کلاس تاریخ اسلام دکتر رجبی دوانی شنیدم که همین منبع کافیه، در کتاب شهید مطهری هم دیدم، ظاهر شیخ عباسی قمی هم در سفینه البحار نقل کرده، همچین برخی منابع دیگه، آیت الله خويي و شوشتری هم خواجه ربیع را نکوهش کرده اند)آیا مصیبت صفین در حال تکرار است؟ (انتخاب اشتباه مردم در انتخابات)

با سلام
جریان صفین از تاسف آورترین فرازهای تاریخ برای شیعه است. زمانی که فرمانده لشکر امیرمومنان ع تا رسیدن به خیمه فریبکاران یعنی معاویه و عاص چند گامی بیشتر نداشت فتنه حماقت خوارج که ظاهربینی آنها کار دستشان داد جنگ برده را به شکستی بزرگ کشاند. جنگی که می توانست ریشه اموی را به هم بپیچد و اسلام را از این شجره خبیثه رها سازد، شد دردسری بزرگ برای خلاف علی ع و پس از آن امت اسلام. مصیبتی که به کربلا و عاشورا رسید و تا غیبت ادامه یافت و هنوز هم امت اسلام چوب آنرا می خورد....
و اما تاریخ برای عبرت ماست. که ما را برای عبرت گیری و آزموده شدن خلق کردند. ظاهرا امروز صحنه صفین در حال تکرار است. در حالی که ایران گروگان گرفته شده دوران طاغوت، زنجیرهای اسارت و بردگی استکبار را پاره کرده و بر دهان متجاوزان نخستین زده و به قدرت بزرگی در منطقه بدل گشته که بتواند از ملتهای مظلوم و آرمان های فراموش شده دفاع کند و در حالی که توانسته بزرگترین فتنه استکبار در منطقه یعنی فتنه گروه های تروریستی منطقه را به شکست بکشاند و عنقریب است که اسرائیل غاصب که ریشه هر فتنه ای در این منطقه است؛ خودبخود مضمحل گردد عده ای از داخل به تحریک و فریب دستگاه عریض و طویل استکبار دم از سازش با دشمن جنایتکار می زنند.
آیا اینان همان جاهلان ظاهرپرست زمان نیستند که نقش خوارج در صفین را بازآفرینی می کنند؟ چه بسا چنین است بخصوص که آنان نیز محور و مدار حقانیت در زمان خود را نمی شناسند و نمی دانند خدای متعال به لطف و کرمش حجت آشکاری به آنها عنایت کرده که راه را از بیراهه تشخیص دهند و علی زمان را به شکست نکشانند.
اما با کدام فریاد می توان ذهن خمود و عقل خموش آنها را بیدار ساخت؟ آیا این همه آیت و نشانه برایشان کافی نیست؟ منتظر چه اند؟ آیا منتظرند مسیح از آسمان نزول کند و یا مهدی از پشت پرده آشکار شود و بگوید این حق است و آن باطل تا قدم از بیراهه پس کشند؟ اگر چنین می اندیشند زهی خیال باطل که خداوند هیچ امتی را چنین هدایت نکرده چه اینکه حجت عقل را به آنها عطا کرده تا بکارش ببرند و حق را بیابند نه اینکه آن را پشت هواها و هوسها و ظاهربینی ها مخفی سازند.
برادر! خواهر! کیستی ؟ کجایی؟ چه می اندیشی؟ اینسوی میدانی یا آنسو؟ گوش به سخن کدام زبان سپرده ای؟ و عقل را چه کرده ای؟ و دین را چگونه تفسیر می کنی؟ امروز زمان آزمون بزرگ من و شماست. من و شما هم فرداروز مورد قضاوت تاریخ و آیندگانیم. آیا مارا هم به جبهه حق و بصیرت ملحق می سازند یا به جبهه باطل و کوردلی؟ لختی بیاندیش....
یا علیم

نماز با سه تکبیر در جنگ صفین

سلام .

جایی شنیدم که حضرت علی ع در جنگ صفین چون موقعیت نبوده در اوج جنگ هنگام نماز به یارانش فرموده به جای هر نماز فقط سه تکبیر بگویید .
چنین موضوعی در تاریخ یا حدیث نقل شده ؟
ممنون

اعتراض به فریب حکمیت ابوموسی در جنگ صفین

باسلام

مقدمه مختصر

بنظرم مظلومترین امام شیعیان امام علی است . حتی مظلوم تر از امام حسین
و
یکی از ظلم های بزرگی که به حق ایشان شد در همان مسیله حکمیت جنگ صفین بود.
جنگی که اگر یک ساعت دیگر ادامه پیدا میکرد معاویه راهی جز رفتن به زیر زمین ان هم بدون روح نداشت.

سوال
اما موضوعی که ذهن مرا مشغول به خود کرده است
این است
یعنی ابوموسی پس از ان فریب اشکار اعتراضی نکرد؟؟؟اعتراضی با صدای بلند که همگان بشنوند.
اعتراضی که باعث جلب توجه حضار بشود و در دم ان قایله را بخوابانند و همان دم جمعیت پی به فریب خوردنش ببرند و نتیجه با حکمیت مجدد یا جنگ آنی رقم بخورد؟؟؟

ب