زکات فطره

مصرف زکات فطره در شهر دیگر

 سلام علیکم

طاعات قبول

بزرگوار میشه زکات فطره را به فقیر در شهر دیگه داد؟ رهبر

زکات فطره

سلام علیکم
خداقوت
چند سوال داشتم
مرجع تقلیدما هم آیت الله خامنه ای هستند
۱.فطریه ی ماه رمضان امسال را تاکنون نپرداختم ونمیدانم چقدر وکجا بپردازم؟
اعضای خانواده ام سه نفرهستند.
۲.خانمی دو سال پیش به علت بارداری یک روز را نتوانست قضا کند وبه ماه رمضان سال قبل رسید و درهمان ماه رمضان سال جدید ده روز دیگر به دلیل شیردهی نتوانست روزه بگیرد اما قضایشان را گرفت
مد طعام یازده روز چقدر میشود وکجا باید پرداخت کند؟.
متشکرم.

حکم پرداخت زکات فطره به صورت آنلاین به حساب فقیر یا یتیم

با سلام. در زیر دو استفتاء از سایت رهبری امام خامنه ای در مورد حکم پرداخت زکات فطره ی کنار گذاشته شده بصورت آنلاین به حساب یا کارت یتیم یا فقیر که بصورت زیر پاسخ فرموده اند:

حالا از کارشناسان محترم پاسخگو به مسائل شرعی سایت اسک دین  سوال دارم،

سوال اول) در پاسخ استفتاء دوم چطور باید از یک فقیر وکالت در قبض زکات فطره بگیرم و  یعنی چه و لطفا با توضیح کامل و روان و ساده بفرمایید چطوری انجام میشه؟

سوال دوم) منظور از اینکه گفته شده (پولهایی که احتمال می دهید زکات فطره در میان آنها باشد را از جانب او قبض کنید) یعنی چه و دقیقا چطوری اینکار انجام میشه؟ 

سوال سوم) مثلا با توجه به اینکه من الان نمیدانم خود این پول کنار گذاشته شده که از پدرم دستی گرفته بودم آیا الان در جیب من است یا خرجش کرده ام و یا به حسابم واریز کرده ام، یا به کسی داده ام و تا الان آیا خرج شده یا نه، با این فرض چطوری باید این موارد را قبض کنم؟ 

سوال چهارم) آیا منظور از قبض کردن اینه که مثلا من چند تکه کاغذ سفید کوچک آماده کنم و روی کاغذ اولی مثلا بنویسم 100،000 تومان پول در جیبم که احتمال میدم پول زکات فطره کنار گذاشته شده در آن است و روی کاغذ دوم برای احتمال دوم مثلا بنویسم 200،000 تومان پول در کیف پولی و روی کاغذ سوم مثلا بنویسم  1000،000 تومان پول در کارت بانکی ؟

سوال پنج) اینها را چطور به فقیر بفهمانیم، لطفا یکی کمک کنه گیج شده ام؟ آیا اینقدر تکلف لازمه؟ 

خواهش دارم به تفکیک سوالاتم پاسخ بفرمایید. بسیار ممنونم

سوال و جواب استفتاء اول: 

با سلام و وقت بخیر. ببخشید سوالی در مورد زکات فطره داشتم. پدرم زکات فطره کل اعضا خانواده را درغروب عید کنار گذاشت، از طرف دیگر مادرم یتیمی از طرف کمیته امداد امام خمینی ره تحت پوشش دارد و شناسه ای مخصوص حساب یتیم جهت واریز پول از طرف کمیته امداد امام خمینی ره در اختیار داریم، پیامکی از طرف کمیته امداد امام خمینی ره برای مادرم بطور خلاصه با این مضمون آمد که : ((حامی گرامی، طاعتتان مقبول .... در صورت امکان زکات فطره خود را با شناسه ای که در اختیار دارید پرداخت تا در رفع مشکلات ایتام سهیم باشید. کمیته امداد امام خمینی ره)) به دنبال همین، من و پدر و مادرم با مشورت و هماهنگی تصمیم گرفتیم که زکات را به حساب یتیم، واریز کنیم، لذا پدرم پولی که کنار گذاشته بود را دستی به من(پسر خانواده) داد و من هم از کارت بانکی خودم که موجودی داشتم به حساب شناسه یتیم که کمیته امداد امام خمینی ره در اختیار ما داده واریز کردیم، * سوال اول) حال با توجه به پیامک کمیته امداد امام خمینی ره و در فرض سوال، زکات ما ادا شده است و چیزی بر ذمه ما نیست؟ 
سوال دوم) آیا پولی که من از کارت شخصی(با نیت زکات فطره) به حساب یتیم کمیته امداد امام خمینی ره واریز کرده ام حکم همان پولی دارد که پدرم برای زکات فطره کنار گذاشته است و من از پدرم دستی گرفته ام؟
سوال سوم) در هر دو حالت بالا تکلیف چیست؟ آیا مشکلی ندارد و بر ذمه ما چیزی نیست؟
یا زهرا س

پاسخ:  سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
در فرض سوال اگر فرد دریافت کننده مستحق شرعی باشد(فقیر شیعه) اشکال ندارد ولی چون عین پول کنار گذاشته را نپرداخته اید شما و پدرتان بریئ الذمه نشده اید. 
موفق و مؤید باشید

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

سوال و جواب استفتاء دوم: 

با عرض سلام و خسته نباشید، من یک سوالی از شما پرسیده ام که شما پاسخ داده اید و ممنونم اما جوابم را نگرفته ام، با توجه به سوال مطرح شده در استفتاء قبل، از آنجایی که پولی که پدرم برای زکات فطره کنار گذاشته بود را دستی به من داده و الان این پول که دستی گرفته ام بخاطر گذر زمان، و بعد از این جریان الان معلوم نیست که در جیب من است یا خرجش کرده ام و یا به حسابم واریز کرده ام، نمیدانم، حالا خواهش می کنم واضح بفرمایید با توجه به استفتاء قبلی، من و پدرم چکار کنیم که بریئ الذمه بشویم و از نظر زکات فطره سال ۹۸، چیزی بر گردن ما نباشد؟

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
شما می توانید(بعد از اجازه از پدر که پرداخت کننده زکات فطره بود) از یک فقیر وکالت در قبض زکات فطره بگیرید و پولهایی که احتمال می دهید زکات فطره در میان آنها باشد را از جانب او قبض کنید و بعدا به مقدار زکات فطره، پولی (به مقدار زکات فطره) به فقیر بپردازید.
موفق و مؤید باشید

آیا زکات فطريه به خانواده ی پدر تعلق مي گيرد؟

[=&amp]
سلام
زکات فطريه به خانواده پدر تعلق مي گيرد؟
لطفا طبق فتوای مشهور فقها پاسخ دهید.

با تشکر[/]

برچسب: 

رونمایی از نرم افزار اندرویدی احکام روزه - توليد مرکز ملي پاسخگويي

بسمه تعالي


با سلام و احترام
و آرزوي قبولي طاعات و عبادات


به میمنت ماه مبارک رمضان و میلاد پر برکت کریم اهل بیت، مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، در راستای پاسخگویی به مسائل شرعی و دینی، اقدام به تهیه و انتشار نرم افزار موبایلی احکام روزه، نسخه اندروید، مطابق با فتاوای مقام معظم رهبری(مدظله) نموده که انتظار می رود با توجه به گسترش روز افزون استفاده از تلفن همراه و قابل دسترس بودن آن به عنوان یکی از کلیدی ترین ابزار مورد استفاده مردم، این نرم افزار بتواند دسترسی آسانی را به برخی از سوالات شرعی مرتبط با روزه که بیشتر مبتلا به مردم بزرگوار می باشد، فراهم کند.
این نرم افزار در چهارده شاخه با عناوین معنای روزه، انواع روزه، شرایط وجوب روزه، راه های ثبوت اول ماه، نیت روزه، مبطلات روزه، احکام پزشکی روزه، احکام بانوان، احکام روزه مسافر، زکات فطره، روزه قضا، روزه استجاری، و کفاره روزه دسته بندی شده و با قابلیت مطالعه و جستجو عرضه شده است.

منبع خبر


فایل: 

زکات فطریه من چقدر است ؟؟

سلام خدمت شما دوستان گرامی
سوال:
من مدت 1 سال است که عقد کردم اما خانمم در خانه پدرش و من هم در خانه پدرم هستم (هنوز عروسی نگرفته ایم و به خانه ی خودمان نرفته ایم ) آیا من باید زکات فطریه خودم و خانمم را بدهم یا باید برای هر کداممان را پدرانمان بدهند؟
ممنون میشم اگه جواب بنده رو بدید

الهم عجل لولیک الفرج

دادن زکات فطره به پدر و مادر

آیا زکات فطره را می توان به پدر و مادر خود که نیازمندند پرداخت کرد؟
همه مراجع: اگز پدر و مادر فقیر باشند، فرزندان باید مخارج واجب آنان را بپردازند و نمی توان چیزی از زکات فطره به آنان داد.
(توضیح المسائل مراجع، مسئله1948؛ نوری، توضیح المسائل، مسئله944)