حکم پرداخت زکات فطره به صورت آنلاین به حساب فقیر یا یتیم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم پرداخت زکات فطره به صورت آنلاین به حساب فقیر یا یتیم

با سلام. در زیر دو استفتاء از سایت رهبری امام خامنه ای در مورد حکم پرداخت زکات فطره ی کنار گذاشته شده بصورت آنلاین به حساب یا کارت یتیم یا فقیر که بصورت زیر پاسخ فرموده اند:

حالا از کارشناسان محترم پاسخگو به مسائل شرعی سایت اسک دین  سوال دارم،

سوال اول) در پاسخ استفتاء دوم چطور باید از یک فقیر وکالت در قبض زکات فطره بگیرم و  یعنی چه و لطفا با توضیح کامل و روان و ساده بفرمایید چطوری انجام میشه؟

سوال دوم) منظور از اینکه گفته شده (پولهایی که احتمال می دهید زکات فطره در میان آنها باشد را از جانب او قبض کنید) یعنی چه و دقیقا چطوری اینکار انجام میشه؟ 

سوال سوم) مثلا با توجه به اینکه من الان نمیدانم خود این پول کنار گذاشته شده که از پدرم دستی گرفته بودم آیا الان در جیب من است یا خرجش کرده ام و یا به حسابم واریز کرده ام، یا به کسی داده ام و تا الان آیا خرج شده یا نه، با این فرض چطوری باید این موارد را قبض کنم؟ 

سوال چهارم) آیا منظور از قبض کردن اینه که مثلا من چند تکه کاغذ سفید کوچک آماده کنم و روی کاغذ اولی مثلا بنویسم 100،000 تومان پول در جیبم که احتمال میدم پول زکات فطره کنار گذاشته شده در آن است و روی کاغذ دوم برای احتمال دوم مثلا بنویسم 200،000 تومان پول در کیف پولی و روی کاغذ سوم مثلا بنویسم  1000،000 تومان پول در کارت بانکی ؟

سوال پنج) اینها را چطور به فقیر بفهمانیم، لطفا یکی کمک کنه گیج شده ام؟ آیا اینقدر تکلف لازمه؟ 

خواهش دارم به تفکیک سوالاتم پاسخ بفرمایید. بسیار ممنونم

سوال و جواب استفتاء اول: 

با سلام و وقت بخیر. ببخشید سوالی در مورد زکات فطره داشتم. پدرم زکات فطره کل اعضا خانواده را درغروب عید کنار گذاشت، از طرف دیگر مادرم یتیمی از طرف کمیته امداد امام خمینی ره تحت پوشش دارد و شناسه ای مخصوص حساب یتیم جهت واریز پول از طرف کمیته امداد امام خمینی ره در اختیار داریم، پیامکی از طرف کمیته امداد امام خمینی ره برای مادرم بطور خلاصه با این مضمون آمد که : ((حامی گرامی، طاعتتان مقبول .... در صورت امکان زکات فطره خود را با شناسه ای که در اختیار دارید پرداخت تا در رفع مشکلات ایتام سهیم باشید. کمیته امداد امام خمینی ره)) به دنبال همین، من و پدر و مادرم با مشورت و هماهنگی تصمیم گرفتیم که زکات را به حساب یتیم، واریز کنیم، لذا پدرم پولی که کنار گذاشته بود را دستی به من(پسر خانواده) داد و من هم از کارت بانکی خودم که موجودی داشتم به حساب شناسه یتیم که کمیته امداد امام خمینی ره در اختیار ما داده واریز کردیم، * سوال اول) حال با توجه به پیامک کمیته امداد امام خمینی ره و در فرض سوال، زکات ما ادا شده است و چیزی بر ذمه ما نیست؟ 
سوال دوم) آیا پولی که من از کارت شخصی(با نیت زکات فطره) به حساب یتیم کمیته امداد امام خمینی ره واریز کرده ام حکم همان پولی دارد که پدرم برای زکات فطره کنار گذاشته است و من از پدرم دستی گرفته ام؟
سوال سوم) در هر دو حالت بالا تکلیف چیست؟ آیا مشکلی ندارد و بر ذمه ما چیزی نیست؟
یا زهرا س

پاسخ:  سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
در فرض سوال اگر فرد دریافت کننده مستحق شرعی باشد(فقیر شیعه) اشکال ندارد ولی چون عین پول کنار گذاشته را نپرداخته اید شما و پدرتان بریئ الذمه نشده اید. 
موفق و مؤید باشید

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

سوال و جواب استفتاء دوم: 

با عرض سلام و خسته نباشید، من یک سوالی از شما پرسیده ام که شما پاسخ داده اید و ممنونم اما جوابم را نگرفته ام، با توجه به سوال مطرح شده در استفتاء قبل، از آنجایی که پولی که پدرم برای زکات فطره کنار گذاشته بود را دستی به من داده و الان این پول که دستی گرفته ام بخاطر گذر زمان، و بعد از این جریان الان معلوم نیست که در جیب من است یا خرجش کرده ام و یا به حسابم واریز کرده ام، نمیدانم، حالا خواهش می کنم واضح بفرمایید با توجه به استفتاء قبلی، من و پدرم چکار کنیم که بریئ الذمه بشویم و از نظر زکات فطره سال ۹۸، چیزی بر گردن ما نباشد؟

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
شما می توانید(بعد از اجازه از پدر که پرداخت کننده زکات فطره بود) از یک فقیر وکالت در قبض زکات فطره بگیرید و پولهایی که احتمال می دهید زکات فطره در میان آنها باشد را از جانب او قبض کنید و بعدا به مقدار زکات فطره، پولی (به مقدار زکات فطره) به فقیر بپردازید.
موفق و مؤید باشید

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد سجاد

سلام علیکم 

با تشکر از سؤال شما 

1. ابتدا از پدر اجازه بگیرید و آنگاه فقیری که شرایط دریافت زکات فطره را دارد پیدا کنید و به او بگویید که شما را برای قبض و تصرف پول، وکیل خود نماید (همین که بگوید شما را وکیل خود کردم کافی است).

2،3،4.  سپس همه پول هایی که احتمال می دهید زکات فطره با آن مخلوط شده را با نیت قبض از طرف فقیر در دست بگیرید و آنگاه به مقدار زکات فطره خود از آن جدا کرده به دست فقیر برسانید.

5. همان بخش اول یعنی وکالت گرفتن از فقیر را با فقیر در میان بگذارید سایر قسمت ها را خودتان باید انجام دهید.

موفق باشید 

 

سوالات جدید: ضمن تشکر از پاسخ شما چند سوال دارم.

سوال اول) ببخشید با توجه به این قسمت از پاسخ شما که فرمودید:  (همه پول هایی که احتمال می دهید زکات فطره با آن مخلوط شده را با نیت قبض از طرف فقیر در دست بگیرید)، یکی از احتمالاتی که من می دهم اینه که پول زکات فطره ممکنه در حساب بانکی ام باشه و موجودی من چندین میلیون است و گرفتن از بانک برایم راحت نیست آیا برای این احتمال می توانم به نیت قبض، خودِ کارت بانکی را در دست بگیرم و آنگاه به مقدار زکات فطره، از محل سایر احتمالات مثلا پول در دست یا پول در جیب یا پول در کیف جدا کنم و به دست فقیر برسانم؟ اصلا میتوانم قبض کاغذی درست کنم و معادل آن مبالغ را روی کاغذ بنویسم؟

سوال دوم) با توجه به اینکه یکی از احتمالات این است که کل پول زکات فطره یا مقداری از آن ممکنه تا الان خرج و مصرف شده باشد(برایم معلوم نیست) و یا خود این پول را به کسی داده باشم؛ با این احتمالات تکلیف چیست؟

سوال سوم) اگر من موفق بشوم از یک فقیر وکالت در قبض زکات فطره بگیرم، آیا همان موقع می توانم پولی را که جدا میکنم یا معادل زکات فطره از محل معادل پولی که قبض کرده ام به همان فقیر و یا به فقیر دیگری بدهم؟ بله یا خیر؟  

سوال چهارم)  ببخشید قبض کردن برای من آسان تر است، آیا من می توانم به جای  همه پول هایی که احتمال می دهم زکات فطره با آن مخلوط شده، در چند تکه کاغذ بصورت دستی معادل آن مبالغ احتمال ها را در کاغذ بنویسم و بعد به جای گرفتن همه پول ها این چند کاغذ را در دست بگیرم و بعد به مقدار زکات فطره از پولی دستی یا پول در حسابم به فقیر بدهم؟  

سوال پنجم) فردی میشناسم که اکثر اوقات شبها درشهر در یک جای ثابت مینشیند و گدایی میکنه، آیا میتوانم از او این درخواست را بکنم و پول را به او بدهم؟