مبطلات روزه

قطره گوش و روزه

کسی که بیماری گوش دارد و روزه دارهست باید هر 4ساعت قطره در گوش بچکاند آیا روزه او صحیح است؟  مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی

روزه و باقیمانده غذا در انتهای دهان

باعرض سلام و قبولی طاعات. همیشه مقداری خرده غذا (قطعات بسیار ریز غذا که رنگشان حاکی از وجودشان است) در انتهای دهان و ابتدای حلق، باقی می‌ماند که بیرون ریختن آن به طور کامل بسیار سخت است مگر اینکه قبل اذان آب بخوریم تا آن را بشوید (باز هم ممکن است آن خرده غذاها به طور کامل پاک نشوند و اگر سعی کنیم آب دهان را از انتهای حلق بیرون بریزیم، متوجه وجود این خرده غذاها می‌شویم) سوالم این است که: ۱. آیا وجود این خرده غذاها که دسترسی بهشان سخت است و در انتهای زبان هستند، مصداق خوردن می‌کند؟ ۲. آیا باید برای رفع این خرده غذاها، حتما قبل از اذان صبح، آب بنوشیم و واجب است؟ ۳. اگر واجب است، در گذشته گاهی این خرده غذاها در انتهای زبان می‌ماند، و پس از چندبار سعی کردن از بیرون ریختن آن، فرض را بر این می‌گرفتم که وظیفه من همینقدر بوده، و البته ممکن است مقداری از آن را خرده باشم؛ آیا باید قضا کنم؟ کفاره چطور؟   ممنون

مزه کردن غدا در حال روزه

با عرض سلام و ادب آیا اگر حین روزه انگشتمان در اثر برخورد با چیزی طعم دار شود و آن را غیر عمد بعدا به دهان ببریم و طعم را حس کنیم روزه باطل میشود؟ و آیا لازم است که پس از آن دهان را بشوییم؟

ندانستن حد دخول و باطل شدن روزه

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان اسک دین.
همونطور که میدونید ، دخول تا ختنه گاه یا بیشتر از آن منجر به واجب شدن غسل جنابت میشه.
در ایام ماه مبارک رمضان متأسفانه بنده منظور دقیق از محل ختنه گاه رو نمیدونستم و قبل از سحر ، دخول بیشتر از این مقدار انجام میدادم ولی به انزال نمی رسوندم خودمو
و نمیدونستم غسل به من و همسرم واجب میشده.
تقریباً 4 روز آخر ماه رمضان بود و همه ی این 4 روز مبطلات روزه که همون دخول بیشتر از ختنه گاه بوده انجام شده و میخوام بدونم که کفاره باید بدم؟
قضای روزه رو باید به جا بیاریم؟ قضای نمازها رو چطور؟

با تشکر
مرجع تقلید: مقام معظم رهبری و آیت الله بهجت.
مرجع تقلید همسرم: مقام معظم رهبری.

مکیدن شکلات با دهان روزه

سلام.
میخواستم بدونم در ماه مبارک رمضان و با دهان روزه اگر ضعف بر شخص روزه دار غلبه کرد.آیا میتواند شکلاتی یا چیزی مانند آن چند ثانیه در دهانش نگه دارد(بدون قورت دادن) و سپس بیرون آورد یا این کار باعث ابطال روزه میشود؟

مرجع تقلید بنده حضرت آقا هستند.

با تشکر

روزه و ترشح آب مذی

سلام. خسته نباشید. در هنگام حرف زدن یا چت با جنس مخالف در طول روز ممکنه آب مذى ترشح بشه . آیا باعث میشه روزه باطل بشه ؟؟؟ شاید با شهوت و این چیزا باشه اما به قصد خود ارضایی و خروج منی نیست. چون در طول روز زیاد چت میکنم. تشکر

باطل شدن روزه با عمل حرام

با سلام

کسی که میدونسته استمنا روزه رو باطل میکنه ولی علم به این نداشته که این عمل علاوه بر باطل کردن روزه ،کفاره و... داره .... برای جبران باید چه کار کنه ؟
اینکه این کار رو قبل از ظهر انجام داده یا بعد از ظهر در حکم فرقی میکنه ؟
مرجع محترم : آیت الله شبیری زنجانی

روزه و خون دماغ

سلام دوستان عزیز...
بنده چند روز پیش هنگامی که روزه بودم از بینی ام خون خفیفی آمده بود من رفتم دراز کشیدم تا قطع شه ولی خون بینیم به حلق رسید منم چون نمیتونستم پاشم مجبورا قورتش دادم ..
الان این روزه منو باطل میکنه ؟؟؟؟
مرجع تقلید:امام خامنه ای

سوالی درباره احکام روزه و مبطلات آن

سلام
خسته نباشید
سوالی داشتم
آیا کسی که عمدا تا اذان صبح برغسل جنابت و حیض و نفاس باقی مانده باشد باتوجه به اینکه روزه اش باطل است وقضاو درشرایطی کفاره بر ذمه دارد آیا میتواند در طی روزغذا بخورد؟؟؟؟؟؟؟؟