حضرت موسی (ع)

معرفی کتاب در بردارنده ی : مکالمه های حضرت موسی (ع) با خداوند

با سلام درود خداوند بر شما عزیزان وصاحبدان بیدار دل . به دنبال کتابی و یا اثری هستم که مجموعه ای کامل باشه از گفت و گوی های حضرت موسی (ع) و داستان ها و روایت ها و ماجراهای این حضرت گرد آوری شده باشه !

نقل قول:
حضرت موسی (علیه السلام ) در مناجات خود در کوه طور عرض کرد: یا اله العالمین (ای معبود جهانیان) جواب شنید: لبیک (یعنی ندای تورا پذیرفتم) سپس عرض کرد: یا اله المحسنین (ای خدای نیکوکاران ) همان جواب را شنید. سپس عرض کرد: یا اله المطیعین : (ای خدای اطاعت کنندگان ) باز همان پاسخ را شنید. سپس عرض کرد: یا اله العاصین (ای خدای گنهکاران) سه بار در پاسخ شنید: لبیک ، لبیک لبیک . حضرت موسی (علیه السلام ) عرض کرد: خدایا چرا، در دفعه چهارم ، سه بار پاسخم دادی ؟! خداوند به او خطاب کرد: عارفان به معرفت خود، و نیکوکاران و اطاعت کنندگان به نیکی و اطاعت خود، اعتماد دارند،ولی گنهکاران جز به فضل من ، پناهی ندارند، اگر از درگاه من ناامید گردند، به درگاه چه کسی پناهنده شوند؟
با تشکر بر شما. یا علی(ع) .

گفتگوی حضرت موسی علیه السلام باخداوند

گفتگوی حضرت موسی علیه السلام باخداوند

حضرت موسى به خداوند عرض كرد:
كدام يك از بندگانت نزد تو محبوب تر است ؟
خداوند فرمود:
آن كس كه مرا ياد كند و فراموشم نكند.
موسى عرض كرد: كداميك در قضاوت برتر از ديگران است ؟
خداوند فرمود:
آن كس كه به حق قضاوت كند و از نفس پيروى ننمايد.
موسى عرض كرد:
كداميك از بندگانت دانشمندتر است ؟
خداوند فرمود:
آن كس كه علم ديگران را بر علم خود بيفزايد، ممكن است در اين وقت به سخنى برخورد كه سبب هدايت او گردد و از هلاكت باز دارد...
بحارالانوار جلد 13، ص 281.

واژه ترک اولی ( حقیقت یا غیر از حقیقت )


سوال:

آیا واژه ترک اولی که به پیغمبران نسبت میدهند درست است!؟

یا صرفا زمانی که علمای گذشته نمی توانستند به بعضی از شبهات پاسخ دهند از این واژه استفاده کردند!؟

پاسخ من:

هیچ یک از پیغمبران کاری انجام ندادند که به عنوان ترک اولی حساب شود.
بلکه عملشان درست ترین عمل بود.و اگر آن عمل را که دیگران به عنوان ترک اولی می نامند انجام نمیشد آنوقت مرتکب گناه میشدند.

زیرا عمل پیغمبران از دو حالت خارج نیست:

یا حلال است یا حرامدرخواست منبع روایتی در مورد حضرت موسی علیه السلام

سلام . لطف نمائید منبع و آدرس دقیق روایت را بگذارید . تشکر

(( خداوند به حضرت موسی علیه السلام وحی نمود که ای موسی ! موجودی را بیاور که از تو پایین تر باشد ، حضرت لاشه سگ مرده ای را دید و خواست آنرا ببرد که پشیمان شد و آنرا رها کرد در این حال خداوند به او وحی نمود که اگر یک قدم دیگر آنرا می آوردی تو را از مقامت خلع میکردم . ))

چرا یهودیان حضرت عیسی (ع) را قبول ندارند؟

سلام
چرا با آن همه معجزه حضرت عیسی (ع)، یهودیان انگشت شماری به ایشان ایمان آوردند؟
من در جایی می خواندم که از نظر تورات، مسیح موعود به صلیب کشیده نخواهد شد و چون از دید مردم ایشان به صلیب کشیده شدند او را به عنوان پیامبر قبول نکردند. آیا چنین چیزی صحیح است؟
همچنین لطفا توضیح دهید که آیا حواریون هم باور کردند که حضرت عیسی (ع) به صلیب کشیده شد یا آنها فهمیدند که شخص دیگری بالای صلیب رفت؟

آیا حضرت موسی خدا را دید ؟

انجمن: 

سلام

من تا اونجای که میدانم فکر کنم حضرت موسی دوبار خداوند را دید .
یکیش کوه طور : اى موسى! * من خود پروردگار توام كفش‌هاى خود را بيرون آر كه تو در سرزمين مقدس طوى هستى

یکیش هم کوه سینا که ده فرمان وحی شد .

سوالم این است که واقعا آن حضرت خدا را با چشم دید ؟ یعنی دید که خدا چه شکلی است ؟؟؟

بررسی اعتبار و صحت و اسناد سه نقل تاریخی از بحار الانوار در مورد سرزمین کربلا

سلام و عرض ادب و احترام

سه نقل تاریخی در کتاب بحار الانوار علامه مجلسی هست میخواستم صحت و اعتبار و اسناد این سه نقل رو مورد بررسی قرار بدین با تشکر ...

* تقریبا هر سه نقل شبیه هم هستند.

نقل اول ) در بحار الانوار ، ج 44 ، ص 242 ، آمده که حضرت آدم ابوالبشر علیه السلام در سرزمین کربلا زمین خورد و پای او مجروح گردید و خون از پایش جاری شد . آنگاه حضرت آدم (ع) به خدای متعال عرضه میدارد : پروردگارا خطایی از من سر زده که مرا عقاب نموده ای ؟ خداوند به او میفرماید : ای آدم گناه تازه ای نکرده ای لکن در این سرزمین فرزند تو حسین علیه السلام از روی ظلم کشته خواهد شد پس خون تو به جهت موافقت با خون حسین علیه السلام جاری شد و ... .

نقل دوم ) در کتاب بحار الانوار ، ج 44 ، ص 243 ، نیز روایت شده است که حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام در حالی که سوار بر اسب بود از زمین کربلا می گذشت ، پس اسب او لغزید و ابراهیم افتاد و سرش شکست و خون آن جاری شد . حضرت ابراهیم علیه السلام عرضه داشت :پروردگارا خطایی از من سر زده که اینچنین مرا عقاب نموده ای ؟ خداوند به او میفرماید : گناهی نکرده ای ، لکن در اینجا سبط خاتم الانبیاء فرزند خاتم الاوصیاء کشته میشود . پس خون تو به خاطر موافقت با خون او جاری شد ... .

نقل سوم ) درست مانند دو نقل قبلی ! حضرت موسی کلیم علیه السلام بهمراه یوشع بن نون از سرزمین کربلا عبور میکرد که بند نعلین آن جناب گسست و خار داخل آن شد و پای مبارک آن حضرت زخم و خون از آن جاری شد و ... «ادامه همانند دو نقل قبل» ( بحار الانوار ، ج 44 ، ص 244 )

:Gol::Rose::Gol:

آیا کوبیدن تورات توسط حضرت موسی (ع) بر زمین، توهین به مقدسات نیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم...ما در قرآن داریم که وقتی حضرت موسی(ع) بعد 40 شب از کوه بیرون آمد دید که بنی اسراییل گوساله می پرستند با عصبانیت توراتی که بر او نازل شده رو می کوبد زمین...تا اونجایی که یادمه یه هم چین چیزی...سوالم اینه آیا این عمل حضرت موسی(ع) یه جور اهانت به تورات نیست؟ آیا از یک پیامبر چنین عمل سنگینی بعید نیست؟ ممنون اگه کسی پاسخی قوی بده....هر چقدر هم عصبانی شده باشن از پرستش گوساله ی بنی اسراییل بازم بعید از یک پیامبر چنین عملی.....

آیا حضرت موسی (ع) مشروب می خورده؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

از یک فرد (احتمال خیلی زیاد) مشروب خواری بصورت اتفاقی شنیدم که در توجیه مشروب خواری خود می گفت: "خوب حضرت موسی هم مشروب می خورده!"

چه جوابی باید بهش داد که قانع بشه؟

با تشکر

یا حسین شهید (ع)