جبر

×

پیغام خطا

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated در include_once() (خط 29 از /home/askdinorg/domains/askdin.com/public_html/sites/all/modules/bbcode/bbcode.module).

مرگ با دانستن سرنوشت

سلام.
فرضا این درست باشد پرسیدن برای خلق شدن قبل از به دنیا آمدن غیرمنطقی است ، اما حالا به دنیا آمدن اتفاق افتاده است، [="#FF0000"]چرا افرادی که در آینده شکست سنگین می خورند یا در شر می افتند یا شر ایجاد می کنند یا کلا شقاوتمند اند در کودکی یا نوجوانی نمی میرند تا گرفتار نشوند و زجر نکشند؟[/]

این نمردن می تواند بهترین گزینه ی جبر و نقشی از پیش تعیین شده باشد که این افراد در راستای خواست خداوند برای اهدافی [="#FF0000"]استفاده ابزاری[/] شده اند ؟

مراد از محتوم در حديث

انجمن: 

مُحَمَّدُ بْنُ يَعْقُوبَ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنِ اِبْنِ أَبِي عُمَيْرٍ، عَنْ عُمَرَ بْنِ أُذَيْنَةَ، عَنِ اَلْفُضَيْلِ، وَ زُرَارَةَ وَ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ، عَنْ حُمْرَانَ:

أَنَّهُ سَأَلَ أَبَا جَعْفَرٍ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ عَنْ قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَّ: إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ فِي لَيْلَةٍ مُبٰارَكَةٍ ؟
قَالَ: نَعَمْ، لَيْلَةُ اَلْقَدْرِ وَ هِيَ فِي كُلِّ سَنَةٍ فِي شَهْرِ رَمَضَانَ فِي اَلْعَشْرِ اَلْأَوَاخِرِ، فَلَمْ يُنْزَلِ اَلْقُرْآنُ إِلاَّ فِي لَيْلَةِ اَلْقَدْرِ قَالَ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ:
فِيهٰا يُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ ،قَالَ: يُقَدَّرُ فِي لَيْلَةِ اَلْقَدْرِ كُلُّ شَيْءٍ يَكُونُ فِي تِلْكَ اَلسَّنَةِ إِلَى مِثْلِهَا مِنْ قَابِلٍ، خَيْرٍ وَ شَرٍّ وَ طَاعَةٍ وَ مَعْصِيَةٍ وَ مَوْلُودٍ وَ أَجَلٍ وَ رِزْقٍ، فَمَا قُدِّرَ فِي تِلْكَ اَللَّيْلَةِ وَ قُضِيَ فَهُوَ اَلْمَحْتُومُ، وَ لِلَّهِ فِيهِ اَلْمَشِيَّةُ، اَلْحَدِيثَ.

مراد از محتوم در حديث چيست آيا اين مستلزم جبر نيست؟

 

لذت نیستی و علم خداوند

انجمن: 

سلام.
من علاقه ای به خلق شدن نداشتم و از این که خلق شدم شدیدا ناراحتم.
چندبار بهم گفتند تو کجا بودی اون زمانی که خلق نشده بودی تا ازت سوال کنن و اصلا در شان خداوند نیست و ...
و جبر و اختیار به چالش کشیده می شود ، ولی چیزی که من می دونم خداوند با علم به آینده و اینکه در فلان تاریخ از خلقت خودم ناراضی ام خبر داشت اقدام به خلق کردن من کرد ؟ چرا ؟

چرا خدا مرا به زور آفرید؟

با عرض سلام و احترام خدمت شما ..
چند وقتی بود سوالی برای من پیش آمده بود که چرا اصلا خداوند مارو به زور اورده تو این دنیا و چرا ازمون نپرسیده میخوای زندگی کنی یا ریسک جهنم و بهشت رو به جون میخری یا نه تا این که برای بدست اوردن جواب یکم تحقیق کردم و چند نفر این جوابو دادن در حالی ک قانع نشدم میخواستم ببینم شما جوابی غیر از این دارید برای سوال من؟ جواب این بود که چون فطرت انسان کمال گراست و همیشه میل به بالاترین درجه رو داره دیگه لازم نبود خداوند بیاد و از ما بپرسه که آیا میخوایم ب این دنیا بیایم یا ن چون همیشه جوابمون بخاطر طمعی که داشتیم مثبت بود حال سوال من اینه که چرا اصلا خداوند ذات مارو اینجوری آفرید خب این خودش یه نوع ظلمه دیگه و ما بدون اختیار دقیقا اومدیم و این همه زجر میکشیم
ممنون از وقتی که برای سوال من میزارید.

صحنه های آشنا و اختیار

سلام.
دلیل وجود صحنه های آشنا که انگار قبلا اتفاق افتاده است چیست ؟
بعضی گفته اند رویای صادقه است انا رویای صادقه برای هر چیزی اتفاق می افتد واضح تر اینکه مثلا من و دوستم در کتابخانه نشسته بودیم و در مورد چیزهای بی خود حرف می زدیم که لحظه ای در ذهنم فهمیدم انگار این صحنه قبلا اتفاق افتاده است و مثال های دیگر.
آیا این دلیلی بر خلقت قبل از ورود به دنیا و عوالمی مثل ذر نیست ؟
آیا این مبنای این نیست همه برنامه ریزی شده ایم و مجبوریم طبق برنامه جلو برویم؟
آیا ما اختیار داریم و همانند خداوند به لوح محفوظ دسترسی داریم که می توانستیم آینده را ببینیم ؟

چرا من منم ؟!


یک سوال بزرگ و عجیب برام به وجود آمده که همیشه ذهنم رو مشغول میکنه:

چرا من جای هری پاتر به دنیا نیومدم ؟! برای مثال ؟!
چرا من در کشور امریکا به دنیا نیومدم؟
چرا من مسیول اداره این جسم هستنم ؟!
چرا من مسیول اداره اون یارو نیستم ؟!
چرا من منم ؟! :دی

این روحه منه که داره سوال میکنه اگر کسی میدونه بگه ما هم بدونیم
چون به هر کی گفتم اون ذهنش مشغول شده و جوابی نبود که بده
تشکر

جبر و اختیار در نظر فقها

قول سدید;997071 نوشت:

رخی از فقیهان و اصولیان شیعی برای توضیح اختیار آدمی، ضرورت علّی در فاعلیت موجودات مختار را انکار نمودند. در نظر ايشان، قاعده ضرورت علّی در علّت‌هاي موجَب (مجبور) سريان دارد؛ ولي در علت‌هاي مختار قابل اجرا نيست؛ بنابراين جايگاه قاعده فقط علّت‌هاي تامّه موجَب است، نه مختار؛ زيرا فاعل مختار نسبت به فعل و ترك، دست و پايش بسته نيست و سلطنت ذاتي دارد و تا زماني كه فعل را انجام نداده‌ است، همواره در برابر او دو راه وجود دارد كه مي‌تواند هر كدام را برگزيند؛ بنابراين معنا ندارد قبل از انجام فعل، تحققش ضروري گردد.
از این منظر، فاعل مختار بر فعل و ترك، سلطه ذاتي دارد و هيچ‌گاه نسبت به انجام آن مجبور نخواهد بود و فعل و معلول با وجود علّت تامّه واجب نمي‌شود مگر پس از انجام آن (ضرورت لاحق). بنابراین، ضرورت علّی دو قسم است: ضرورت سابق و ضرورت لاحق. در فاعل های موجَب، هر دو ضرورت وجود دارد. اما در فاعل های مختار، فقط ضرورت لاحق وجود دارد.
آیت الله نائینی و آیت الله خوئی و شهید صدر و علامه جعفری از این دسته اند. به باور آنها بعد از تجمع علل و شکل گیری اراده، باز هم نفس مختار است که چنین بکند یا نکند. در واقع، در مورد افعال انسانی، علل سابق (علل بیرونی یا درونی از جمله علم و اراده)، علت تمام کننده نیستند. تنها در صورتی فعل محقق می شود که من وقوعش را طلب کنم. از این رو، فعل اختیاری فعلی است که مطلوب من است

سلام

این مطلب برام مبهم مونده بودش.

ممنون میشم مقداری بیشتر توضیح بدین.

مگر علیت ضرورت عقلی نیست؟ پس چرا در مورد انسان جاری نشه؟!

سلطنت و طلب غیر از اراده هستند؟ دقیقا چین؟

آیا نمیشه در مورد آنها اصل علیت را مطرح کرد؟ چرا؟!

همه آیات عظام چنین نظری دارن؟

وظایف خداوند

سلام.
خداوند جز آفرینش و دستور دادن و جهنم وظیفه ی دیگری درقبال انسان ها دارد؟؟
وظیفه خداوند در قبال کسانی که از کودکی در رنج و عذاب اند چیست؟؟

ما که به اختیار خودمان به این دنیا نیامده ایم ؛ پس چرا باید امتحان بشویم؟

سلام ما که به خواسته خودمان وارد این دنیا نشدیم به اجبار بوده ایم پس چرا باید امتحان بشویم؟

جبر در اختیار و مسئولیت

سلام.
جبر در اختیار داریم ؟ به این منظور که شرایطی در تصمیمات و اختیارات انسان تاثیر دارد شرایطی که بیشتر شبیه دوراهی است و نقش مسئولیت چیست؟
بهتر چند مثال بزنم تا راحت تر متوجه بشید.
[SPOILER]
۱- فردی هفت تیری روی شقیقه ی خانواده ی قربانی قرار می دهد و می گوید علیه خودت دروغ بگو. اولیت این فرد چیست خانواده کشته شوند یا دروغ بگوید ؟
۲- فردی از نداری و جبر اجتماعی و گرسنگی اختیارا رو به دزدی می آورد و چند سال در زندان می ماند و یا بدتر.اولیت این فرد از گرسنگی مردن است ؟
۳- فردی فرد دیگری را شکنجه می دهد و ظلم می کند تا اعمال درخواستی او را اجرا کند.اولیت فرد مردن زیر شکنجه است ؟
[/SPOILER]
اینگونه شرایط اختیار چگونه توجیه می شود ؟