اقرار به گناه

نقدی بر «از لاک جیغ تا خدا»

سلام
احتمالا برنامه ی تلویزیونی «از لاک جیغ تا خدا» را دیده اید. این برنامه، داستان زندگی افرادی را روایت می کند که در گذشته اهل گناه بوده و اکنون، توبه کرده اند. در این برنامه، افراد مذکور، جلوی دوربین مینشینند و شروع می کنند به بیان رفتار های ناپسند گذشته شان؛ و اینکه چطور به لطف خدا، از دام شیطان نجات و تولدی دوباره یافته اند. بعضی ها با یک سفر کربلا، دل به معشوق حقیقی میسپارند و معشوق های غیر حقیقی را رها می کنند. بعضی ها در شروع رفاقت با «ابراهیم هادی»، مُهر پایان بر رفاقت های دیرین میزنند. بعضی ها هم با شهدای گمنام آشنا می شوند و پوشش اسلامی «چادر» را بر می گزینند.
با این حال، مشکلی که معمولا بر این برنامه وارد می شود، مسئله ی «اقرار به گناه» است که محور اصلی «از لاک جیغ تا خدا» را تشکیل میدهد. یعنی فرد، گذشته ی خود را به نیت «عبرت آموزی» برای دیگران شرح میدهد، که یقینا بازخورد مثبت نیز خواهد داشت؛ ولی از طرفی آبروی آن فرد در معرض خطر قرار می گیرد.
کاری به نیت سازندگان برنامه (که یقینا خالصانه بوده) ندارم و از طرفی، خود بنده هم یکی از بینندگان آن هستم. امّا خواهشمندم درباره ی مسئله ی مذکور توضیحی ارائه بفرمایید.

اقرار به زنا پیش قاضی

سلام

ایا کسی که پیش قاضی میرود و اقرار به گناهی میکند که حد یا تعزیر دارد ، کار حرامی انجام داده است؟

روایتی داریم که مولا علی علیه السلام جوانی را نهی کردند
اما باز کسی در اسک دین گفت اسلام به اقرار تشویق نمیکند. گویی حرام نیست و مکروه است.
بالاخره اقرار به زنا و .. پیش قاضی شرع کار حرامی است یا خیر ؟

ازدواج با دختری که قبلا رابطه جنسی داشته

باعرض سلام و تشکر از همه خوانندگان یکی از موضوعاتی که در حال حاضر برخی از جوانان ما با آن دست و پنجه نرم می کنند موضوع ازدواج با دختری که می دانند قبلا رابطه عاطفی و یا جنسی با فرد دیگری داشته است حتی در مواردی ممکن است دختر مورد علاقه شان هیچ تقصیر نداشته و به نحوی اغفال شده است و یا اینکه در حال حاضر توبه کرده و پاک است در این موقعیت ها فرد عاشق با احساس مسؤلیت درونی ، عذاب وجدان و احساس گناه در صورت رد کردن دختر روبرو است و دچار یک تعارض درونی می باشد از یک طرف احساس مسؤلیت نسبت به معشوق دارد و از طرفی با تجربه جنسی طرف مقابل نمی تواند کنار بیاید و همیشه نگران آینده خود است بنابراین در این گونه شرایط بسی دشوار مراجعه به یک مشاور، بسیاری از تعارض ها و فشار های روانی را کاهش می دهد برای فردی در این وضعیت راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:

1- پرهیز از تصمیم گیری شتاب زده

2- مبارزه با احساس گناه و مسولیت های غیر منطقی و نامناسب

3- نوشتن لیستی از مشکلات و آسیب هایی که در آینده نسبت به خود و طرف مقابل خواهد داشت این آسیب ها عبارتند از :

الف: احساس ندامت و پشیمانی: با گذشت مدتی از زندگی زناشویی و کاهش احساسات اولیه دیده شده حتی افرادی که همسرشان تجربه جنسی و زناشویی مشروع هم داشته اند دچار وسواس فکری و احساس تنفر و خیانت شده اند زیرا تا حد زیادی احساسات و هیجانات با شرع و عقل همخوانی ندارد.
ب: بدبینی ها و سوءظن هایی که باعث محدودیت های نامناسب و بازپرسی های شکننده می شود و باعث درگیری ها زناشویی می شود.

ج: نداشتن انگیزه در رابطه جنسی به دلیل افسردگی نسبت به همسری که باعشق آنرا انتخاب نکرده ای بلکه به خاطر احساس مسؤلیت و احساس عذاب وجدان با آن وصلت کرد است.

4- برای خلاص شدن از شر افکاری مانند اینکه اگر من ایشان را ترک کنم ممکن است به راههای بدتری کشیده شود و تجارب متعددی داشته باشد ویا...، ارجاع طرف مقابل به مشاوره و قطع کامل رابطه بسیار مفید است.

5- نوشتن لیستی از نقاط ضعف ها و ریسک هایی که ایشان انجام داده اند و وارد رابطه جنسی شده اند و اینکه ممکن است فردی نامطمئن باشند چون طرف مقابلش هم تجربه دارد و هم جرأت و ممکن است با اندک ناملایمت شما را با افراد دیگری مقایسه کرده و حتی جذب شود

6- برای فراموش کردن باید به صورت منطقی برای اولین و آخرین بار با طرف مقابل صحبت کند و ادامه رابطه و ازدواج را ظلم به طرف مقابل و ظلم به خودش بداند و به تدریج با حذف محرک های وسوسه برانگیز بیرونی مانند شماره تلفن ، هدیه و حتی مکان رفت آمد از طرفی با مدیریت افکار و احساسات درونی و پرهیز از پرداختن به خاطرات گذشته زندگی جدیدی را شروع کرده و با چشمانی باز به یک ازدواج سالم و مناسب و منطقی اقدام کند

گفتن ارتباطات گذشته به همسر

[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]پرسشگر :[/][=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] سلام و خسته نباشید آقای مشاور بنده در دوره نامزدی هستم ولی احساس گناه و عذاب وجدان شدیدی نسبت به نامزدم که خیلی دوستش دارم در جودم باعث اضطراب و افسرده گی ام شده . احساس می کنم که به همسرم خیانت کرده ام . آقای مشاور با اینکه توبه کردم و وارد زندگی جدید شدم ، خیلی حالم بده نمی دونم چیکار کنم می خوام همه روابط گذشته رو حتی رابطه جنسی ام [/][=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] را [/][=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]به همسرم بگوییم و از این عذاب وجدان خلاص شم یا اینکه طلاقم میده یا اینکه به هر حال یه جوری میشه به نظر شما چیکارکنم؟[/]

[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] مشاور :[/][=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] باعرض سلام و تشکر از ارتباطتان با مشاور برای اینکه به پاسخ مناسب خودتان دست پیدا کنید به توضیحات زیر دقت فرمایید.[/]

[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]در ابتدا بهتر بود علت عدم ازدواج با فردی که قبل از این وصلت با هم ارتباط داشتیدد و یک نوع وابستگی عاطفی نسبت به همدیگر داشتید را توضیح می دادید به هر حال با توجه به تجارب مشاوره ای بنده ، معمولاً بیشتر دخترها با هدف ازدواج با پسر دوست می شوند زیرا به دلیل توقعات و انتظارات والدین و موقعیت های ازدواج به هیچ وجه در وضعیت دوستی با پسر مورد علاقه شان نمی مانند و یا ازدواج می کنند و یا اینکه با قلبی شکسته و پر از نفرت جدا می شوند .
[/]

[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]اما به هر حال شما با توجه به توضیحاتی که دادید توبه کرده اید و فرد هوس بازی که شما را به این وضعیت انداخت و بعد از احساس یکنواختی و تکراری شدن ... شما را تنها گذاشته و با فرد دیگری ازدواج کرد را با استفاده ازا تکنیک های قبلی به طور کامل فراموش کرده اید و با ذهن و روانی پاک وارد زندگی شده اید پس همانطور که ما در احادیث و گفتار معصومین علیهم السلام داریم ، کسی که از گناهی توبه کرد مثل اینکه اصلا گناهی نکرده است ، خودتان را ببخشید و بی جهت خودتان را سرزنش نکنید زیرا ممکن است به امانت خدا که همان روحیه و روان سالم است خیانت کنید از طرفی شما نه عقلاً نه شرعاً و نه اخلاقاً مجاز به گفتن ارتباطات گذشته نیستید زیرا نه تنها باعث به هم ریختن وضعیت روحی طرف مقابلتان می شوید بلکه باعث به وجود آمدن افکار بدبینانه واضطرابی شده که باعث محدودیت ها ، بازپرسی ها و کنترل شدید که در بعضی مواقع باعث درگیریهای فیزیکی از طرف همسرتان خواهید شد و نهایتاً این زندگی به طلاق و جدایی منجر خواهد شد.[/]

[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]بنابراین احساس گناه و عذاب شما کاذب است و واقعی نیست پس با خودگویی مثبت و امید به بخشش الهی با احساس گناه و عذاب وجدان کاذبتان مبارزه کنید و برای همیشه فکر روابط گذشته را در زباله دان ذهنتان دفن کنید.
[/]

[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]موفق باشید.
[/]