ارث

سهم الارث

انجمن: 

سلام وشب بخیر
شخصی وقتی کوچک بوده پدر ومادرش از هم جداشدند سرپرستی نامبرده با پدر بوده ومادر ازدواج میکند وصاحب چند تا بچه میشود منزلی که سکونت میکرده سه دانگ آن بنام مادر بوده
الان که مادر فوت کرده ارثی از سهم مادر بش ندادند وگفتند فقط یک هشتم تعلق میگیرد آیا از سهم مادر که همسر کسی دیگه ای بوده تعلق میگیرد یا خیر وچقدر؟ ممنونم

آیت الله مکارم

برچسب: 

نحوه تقسیم ارثیه پدربزرگ

انجمن: 

سلام دوستان

یکی از بچه چند سالیه پدر بزرگش فوت کرده و پدر خودش و عمو و عمه هاشم فوت کردن کلاً 5 تا عمو داشت با که پدر خودش میشد 6 تا و 2 تا عمه که یکی از عمه ها هم فوت کرده

حالا فقط یه عمه داره یکی از عمو ها هم که زن و بچه نداشت کلاً الان اینا به جز بچه های اون عمه 30 تا نوه هسن و یه عمه حالا از پدر بزرگشون یه ارث به اینا رسیده میخواست بدونه این سهم چجوری تقسیم میشه بین اینا نوه های دختر و پسر؟ آیا همشون مساوی سهم میبرن؟

واسه اینکار تقسیم ارثیه همه باید حاضر باشن؟ منظورم 30 تا نوه و یه عمه

ممنون

تصرف شیعیان در احکام ارث به خاطر حضرت علی علیه السلام

سلام
سوال این هست
پسرعموی ابوینی در ارث مقدم بر عمو ی ابی هست
گفته شده این حکم سیاسی هست بخاطر حضرت علی علیه السلام و شیعه اون رو جزو احکام ارث قرار داده، دلیل بر رد این شبهه چیست؟

خدا و ریاضیات (کارشناسان محترم لطفا حتما جواب دهید)

انجمن: 

با سلام خدمت همه کارشناسان محترم و دوستان عزیز.لطفا حوصله کنید و بخوانیدو لطفا هر کس بلده جواب این مساله مهم را بدهد.مدت زیادی است که این مساله توسط بلوتوث و تحت عنوان "Allah and math"(خدا و ریاضیات)، در سطح دانشگاهها بلوتوث می شود و در بین دانشجویان ایجاد شبهه کرده است.جواب این مساله را بنده از چند نفر از روحانیون پرسیدم که بعضی بلد نبودند و بعضی گفتند این مساله در فقه مطرح شده است و تحت عنوان "عول" مطرح شده است که باید نقصان به خواهرها برسد.ولی خیلی برای من قانع کننده نبود.چرا باید خواهرها کمتر بگیرند تا صورت مساله درست شود؟تا اینکه با سایت خوب شما آشنا شدم و تصمیم گرفتم این سوال را در اینجا مطرح کنم.
من خلاصه ای از سخنان شبهه کننده را (که اسم خبیثش را هم نمی دانم)می آورم و بعضی جاها قسمت کمی از توهین های او را هم می اورم تا غیرت دینی تان باعث پاسخگویی به این مساله مهم شود.البته خیلی توهین کرده است که من نیاوردم.البته وی مکررا ادعا می کند که تعصبی ندارد و می گوید اگر جواب قانع کنند ای بشنود حرفش را پس می گیرد.متن ذیل صحبتهای وی است :


" آیه12 سوره نساء : اگر همه فرزندان ،دختر و بیش از دو تا بودند دو سوم ارث به آنها می رسد و اگر فقط یک دختر بود نصف ارث و به هر یک از پدر و مادر یک ششم می رسد در صورتی که متوفی بچه داشته باشد و اگر بچه نداشته باشد ، و وارث او فقط پدر و مادرش باشند مادرش یک سوم را می برد و اگر برادرانی داشته باشد مادر یک ششم از ارث را می برد-البته بعد از وصیت و دیون- این حکم واجبی است از سوی خدای حکیم دانا.نصف ارث زنانتان مال شماست در صورتی که فرزندی نداشته باشند و اگر فرزندی داشته باشند یک چهارم ارث به شما می رسد-البته بعد از وصیت و دیون- و اگر شما بمیرید و فرزندی نداشته باشید یک چهارم ارث به زنانتان می رسد و اگر فرزندی داشته باشید یک هشتم ارث به آنها می رسد-البته بعد از وصیت و دیون- واگر مردی یا زنی باشد که بمیرد و برادر و خواهری داشته باشد هر کدام از آنها یک ششم می برند و اگر بیشتر از آن باشند در یک سوم ارث شریک هستند-البته بعد از وصیت و دیون-.

آیه 176 :از تو فتوا می خواهند بگو خدا درباره کلاله نظر می دهد.اگر مردی بمیرد و فرزندی نداشته باشد و خواهری داشته باشد نصف آنچه برجاگذاشت مال خواهرش خواهد بود و برادر تمام آنچه خواهرش بجا گذاشته به ارث می برد به شرطی که خواهرش فرزندی نداشته باشد.اگر خواهرها دو نفر باشند یک سوم ارثیه مال آنهاست و اگر چند برادر و خواهر بودند،برادر دو برابر خواهر ارث می برد خدا برای شما بین می کند که گمراه نشوید خدا هر چیزی را می داند.
اما این خدا جمع کسری را نمی داند.
اما مساله اول : فرض می کنیم که یک مردی بمیره و سه تا دختر داشته باشه،پدر و مادر داشته باشه و زنش.بنابر آیه 12 دخترها چون از دوتا بیشترند دو سوم ارث را می برند.والدین مطابق این آیات یک سوم می برند.یعنی دو تا یک ششم که روی هم جمع کنیم می شود یک سوم.همسرش هم یک هشتم می برد.
خب هر پدیده ای در جهان صد در صد است.اگر ده دلار در جیب من باشد ، دارایی من صد در صد ده دلار است.این داستان مثل این است که بنده بگویم وقتی من مردم نصف پولم را بدید به حسن ، نصفشو بدید به حسین ، پانزده درصدش را هم بدید به جعفر!
حالا میاییم جمع می کنیم :دو سوم به علاوه یک سوم به علاوه یک هشتم باید بشود صد در صد.اگر یک مخرج مشترک بگیریم ،می شود16+8+3تقسیم بر24می شود بیست و هفت بیست و چهارم.یعنی ما دوازده و نیم کم میاریم.یعنی بجای اینکه بشه "1" میشه یک ممیز125.(1/125)
خداوند تبارک و تعالی که حکیم و دانا هم هست نتونسته بفهمه و این کسری را جور کند که همش بشه 1.طبیعی هم هست در زمانی که اقلیدس 16جلد کتاب محاسبات داشته در جزیره العرب خدای دانا دسترسی به آن نداشته باشد.حالا چی می شد اگر ما محاسبات اینشتن را می دادیم به این خدای دانا!

حالا مساله دوم :اگر یک مردی بمیرد ، ازش مادر و همسر و دو تا خواهر بماند.طبق آیات فوق مادر یک سوم می برد.همسر یک چهارم و خواهرها هم دو سوم می برند.حالا می خواهیم جمع کنیم : یک سوم +یک چهارم+دو سوم ، با یک مخرج مشترک ، می شود پانزده دوازدهم.به عبارت دیگر می شود یک ممیز 25.(1/25)!
آقا جواب دهید.تا ما حرف می زنیم رگهای گردنشون میاد بالا و هرکس حرف زد دهنشو پاره کردند!خب بیایید جواب دهید.شاید من اشتباه می کنم اما هر چه ما این آیات را خواندیم و این مساله را بالا پایین کردیم دیدیم جور نمیشه." پایان کلام وی.


خدا همه مان را هدایت کند...
این هم فایل صحبت های وی که پیوست می شود :

وصیت به ثلث در صورت احتیاج وراث؟!

انجمن: 

سلام
شخصی می خواهد وصیت نامه بنویسد و وراث صغیر نیستند اما وضع مالی آنچنان خوبی ندارند از جهت دینی اگر شخص وصیت به ثلث اموال در امور خیر بنماید در صورتی که حقوق مالی واجبی هم بر گردنش نیست افضل است یا اینکه این اموال به وراث مذکور برسد؟
اگر از آیات و روایات پاسخ داده می شود که هیچ ولی اگر نیاز به مرجع تقلید هست رهبر

مطالبه مهریه پس از فوت زوجه توسط خانواده وی

انجمن: 

[="Tahoma"]سلام و عرض ادب.

اگر مهریه زوجه، 114 سکه طلای بهار آزادی باشد (یعنی وجه رایج نباشد) ، و زوجه قبل از فوتش مهریه را طلب نکرده باشد، آیا خانواده وی (پدر و مادرش و یا مثلا برادران و خواهرانش) میتوانند به عنوان ورثه، مهریه وی را از زوج طلب نمایند؟
اگر پاسخ سؤال مثبت باشد، پرسشهای دیگری نیز دارم.[/]

نحوه ی تقسیم ارث

انجمن: 

اگر فردی اینچنین دارایی داشته باشد
یک خانه300000
یک خانه 250000
یک خانه 75000
یک ماشین 30000
حساب بانکی 30000
و ورثه شامل :
همسر(زن) - پدر و مادر(نامادری) - دو پسر و سه دختر
یک برادر- سه خواهر (که از یک مادر نیستند.) و بخواهد تا جایی که شرع و قانون اجازه میدهد از اموال خود صرف امور خیریه و یا به اشخاص دیگری بدهد.
سوال: نحوه ارث بین فرزندان. همسر، پدر و مادر و دیگران چطور است؟

آیت الله محمد اسحاق فیاض مرجع تقلید من است. با تشکر

این پول را چکار کنم؟

انجمن: 

سلامچندی پیش ، به ما خبر داده شد که زمینی به نام پدربزرگم در اداره ثبت ، ثبت است. فرزندان پدر زرگم حتی دایی رشدم ،؛خبری از این ملک پدر خود نداشتند. معلوم شد که زمین ، در جریان اصلاحات ارضی شاه معدوم ، به نام پدربزرگم ثبت شده است. دایی ام از افرادی که در جریان بودند پرسید آیا پدر من در این زمین سهم داشته است؟ همگی گفتند خیر.یکی از دایی هایم دنبال فروش زمین رفت و نهایتا آن را فروخت و سهم هعر یک از ورثه را داد. ما سهم خود را نخواستیم چون آن را مشروع نمی دانستیم. اما پس از مدتی به دلیل مشکلاتی که در زندگی پیش آمد و وضعیت مالی ما هم بسیار ضعبف بود ، مادرم سهم خود را گرفت. ماجرا از این قرار بود که مستأجری در منزل پدری مادرم نشسته بود و چون این منزل تقریبا ویرانه بود و ا خرج این منزل کرده بود و نوسازی کرده بود (الیته بدون اعلام به ما و رضایت ما) موقع تخلیه ، میگفت تا پ.لی را که خرجش کرده ام ندهید تخلیه نمیکنم. چونمستأجر ، داماد ما بود ، مادرم ناچارا سهم خود را از دایی ام گرفت و با قسمتی از پول فروش آن زمین ، به آن مستأجر (دامادمان) داد تا شر بخوابد و او خانه را تخلیه کرد. نصف دیگر پول هم صرف عمل جراحی قلب پدرم شد که البته بیمه حدود 90% آن را به ما برگردانده است.ما می دانیم که زمین فوق ، مال چه کسی بوده ست. اما او فوت نموده و ورثه متعددی دارد. یکی از ورثه اش ، دخترش است که مبتلا به بیماری صعب العلاج است و خیلی وضع مالی ضعیفی دارد و برادرانش هم ارث او را به او نداده اند.ما اگر پول فوق را (سهم خودمان از فروش زمین) به برادرانش بدهیم ، ممکن است آن را از خواهرشان دریغ کنند.اگر به آن خواهر نیازمند بدهیم ، بقیه ورثه چه میشوند؟تازه ، فقط نصف پول برای ما باقی مانده است و وضع مالی ما هم بسیار ضعیف است و توانایی تأمین آن مقداری از پول که به دامادمان دادیم را نداریم.مادرم می گوید: من پیرم و عمرم در فقر گذشته و این آخر عمری نمیخواهم گرفتار پول حرام بشوم.از طرف دیگر ، بین فرزندان پدربزگم و ورثه آن شخص ، دعوا روی داده و چون زمینبه نام پدربزرگم بوده ، آنها راه به جایی نبردند. اگر ما سهم خودمان را به آنها برگردانیم ، دباره دعواها و طلبکاری ها و حرفها و دشنام ها تازه می شود و شدت می گیرد.سئوال دیگر:این پول در حسابی در بانک بوده است که پولهای حلال و بدون شبهه هم در همان حساب بوده است. حال که ما میخواهیم به مقدار پول شبهه ناک ، از آن حساب برداریم ، آیا مقداری که برداشت می شود ، از محل پول شبهه ناک است یا از محل پول حلال؟ مرجع تقلید: مقام معظم رهبری (ارواحنا فداه)با تشکر.

ارث فرزند نامشروع

انجمن: 

در جایی خواندم که در بین احکام حقوقی در مورد ارث ظاهرا قانونی وجود دارد که پدر و مادر و فرزند حاصل از زنا هیچ کدام از همدیگر ارث نمی برند و در جایی دیگری نیز بیان شده بود که حکم اسلام است. از طرفی در رساله مرحوم بهجت در حکمی آمده :" مرد و زن زناکار و خویشان آنها از فرزندی که از زنا به دنیا آمده ارث نمی برند،...". که برداشت من از این حکم این است که پدر و مادر و اقوام از این فرزند ارث نمی برند و خود فرزند از این پدر و مادر ارث می برند. که این با قانون موجود درباره ارث در تضاد است. آیا این حکم در مورد ارث ولد زنا در بین همه مراجع یکسان است و یا اختلاف نظر وجود دارد؟

خمس ارث

[=&quot] با سلام و احترام

آيا در موارد زير خمس به ارث مي رسد : [/]

[=&quot]الف : اگر از خويشاوندان نزديك كه اهل خمس بوده ، ارثي برند .[/]
[=&quot]ب : اگر از خويشاوندان دور ارثي برند .

لطفا بر طبق نظرات آيات عظام سيستاني ، رهبري و مكارم شيرازي بيان بفرماييد .

متشكرم
[/]