جمع بندی «اشهد أن علیا ولی الله» در نماز

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
«اشهد أن علیا ولی الله» در نماز

سلام
چرا ما در نماز شهادت به حجت بودن ایشان نمیدهیم؟
آیا نماز در طول زمان تغییر یافته؟
با ذکر دلیل و منبع معتبر پاسخ دهید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محسن

javadbhr;884734 نوشت:
سلام
چرا ما در نماز شهادت به حجت بودن ایشان نمیدهیم؟
آیا نماز در طول زمان تغییر یافته؟
با ذکر دلیل و منبع معتبر پاسخ دهید.

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت شما پرسشگر گرامی و دیگر همراهان محترم.
پاسخ:
این که چرا شهادت به مولای متقیان(شهادت ثالثه) جزء نماز نیست، مثل بسیاری از چرا هایی است که ظاهرا جوابی برایش نداریم و خدا خود می داند و ما از علم خدا بی خبریم. زیرا در امور تعبدی و فرایضی چون نماز،روزه،حج و....اسراری نهفته است که قابل رمز گشایی نیست و تکلیف ما فقط پیروی است. به تعبیر دیگر، این جا جای استنباط یا اجتهاد نیست. در این وادی همه عوام و مقلد اند و باید از تعبد تقلید کنند.
به بیان دیگر، شهادت به حجت بودن مولای متقیان که به عنوان شهادت ثالثه معروف می باشد، نه جزء اذان است و نه جزء تشهد و تقریبا همه مراجع به این مسئله اذعان دارند. البته در اذان می شود نام مولای متقیان را با قصد تبرک و قربت بر زبان آورد. این موضوع مستند به استفتائات علما است.
در ضمن یک سری از احکام الهی و فرایض دینی چون نماز و روزه این گونه نیست که در مرور زمان دست خوش تغییر(کم و زیاد) شود. این گونه احکام از زمان تشریع تا بر پایی قیامت در یک شیوه و قالب خاص از طرف خدا به رسول گرامی اسلام و از طرف حضرت به مردم ابلاغ شده است. پس با مرور زمان دست خوش تغییر و تبدل نخواهد شد و اگر در این بین مطالبی دیده می شود که نشان دهنده تغییر در جملات امری عبادی چون نماز است، قابل اعتنا نیست.
بنا بر این،اثبات موضوعی چون نماز به شکل امروزی که آیا در زمان رسول خدا صلوات الله علیه نیز چنین بوده، نیازی به دلیل ندارد.زیرا اساس آن با سنت نبوی و تواتری که از ابتدا وجود داشته، اثبات شده است.شاهد مثال موضوع مورد پرسش این است که پیامبر صلوات الله علیه هنگامی که می خواستند نماز را به مردم تعلیم دهند فرمودند"
"صلّوا كما رأيتمونى أصلّي" ر،ک، کتاب الالفین علامه حلی،با ترجمه وجدانی،‏ ص 817
یعنی به شیوه ای که من نماز را انجام می دهم، شما هم انجام دهید. سپس به عین نمازی که ما امروزه می خوانیم نماز را تعلیم کردند.
در عین حال در کتاب های مورد اعتماد اهل سنت شرح کاملی از نحوه نماز پیامبر خدا صلوات الله بیان شده است که کاملا با نمازی که ما می خوانیم مطابقت دارد. پس برای دست یابی به مستندات این مطلب هم می توان به کتاب الانصاف آیت الله جعفر سبحانی جلد اول و هم به کتاب های مشهور و مورد اعتماد اهل سنت چون صحاح سته،سنن ابن ماجة ، ج 1، ص 280 ، سنن أبي داود، ج 1، ص 170 كتاب الصلاه باب استفتاح الصلاه ، سنن الترمذي، ج 1، ص 188 باب ما جاء في وصف الصلاه ، مسند أحمد ج 5، ص 424 و....مراجعه کرد.
در پایان لازم به ذکر است، چون سمت و سوی پرسش بیشتر فقهی است، پس می توان برای دست یابی به اطلاعات بیشتر، پاسخ آن را از گروه فقه -شاخه فقه استدلالی- جویا شد.
و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم

محسن;885519 نوشت:
البته در اذان می شود نام مولای متقیان را با قصد تبرک و قربت بر زبان آورد. این موضوع مستند به استفتائات علما است.

مسأله ى 232ـ اذان و اقامه مستحب است و شهادت سوم ـ خصوصا به قصد اذان يا اقامه ـ بدعت است و هرگز در روايتى حتّى ضعيف هم چنان شهادتى از اجزاى اذان و اقامه نيامده است چنان كه تمامى اين شهادت ها در ضمن سوره هايى در نماز بدعت است، كه هر سخن جايى و هر نكته مقامى دارد،

مثلاً شهادت و گواهى به تصديق معاد ـ كه از اركان دين است ـ در ضمن اذان ،اقامه يا در بين آيات سوره ى حمد در نماز كلاً بدعت است ـ

آرى پس از شهادت دوم كه «اَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّدً رسول اللّه » است برحسب سنت محمّديه و بلكه بالاتر، سنت الهيّه، ضميمه ى آل رسول گرامى واجب است كه «صلى اللّه عليه و آله» بگويى، زيرا اين جمله مشتمل بر تمامى معصومان محمدى صلى الله عليه و آله وسلمپس از حضرتش مى باشد. ولى در ضمن اذان و اقامه و نماز و در ميان آيات حمد و سوره چنان چه گفته شد بدعت است.اما در تشهدِ نماز، صلوات بر آن حضرت و آلش از واجبات نماز مى باشد و در ركوع و سجود و قنوت هم از مستحبات است.

منبع: http://www.olumquran.com/fa/publication/farsi-books/item/resale-novin

از نظر فقهای شیعه «اشهد ان علیا ولی الله» در اصل تشریع اذان نبوده است، از این‌رو آن را در شمار فرازهای اذان و اقامه نمی‌آورند.[۷]

شیخ صدوق اخباری را که بر جواز شهادت ثالثه در اذان و اقامه دلالت دارند، ساخته غلات می‌داند.[۸]

از نظر شیخ طوسی این روایات شاذ و عامل به آنها(کسی که در اذان و اقامه، شهادت ثالثه را بگوید) خطاکار و گناهکار است.[۹]


منبع:http://fa.wikishia.net/view/%D8%B4%D9%87%D8%A7%D8%AF%D8%AA_%D8%AB%D8%A7%D9%84%D8%AB%D9%87


بسم الله الرحمن الرحیم
پرسش:
چرا ما در نماز شهادت به حجت بودن ایشان نمی دهیم؟
آیا نماز در طول زمان تغییر یافته؟
با ذکر دلیل و منبع معتبر پاسخ دهید.

پاسخ:
با سلام خدمت شما و دیگر همراهان گرامی.
باید گفت از این دست چراهای بدون پاسخ در باره برخی از احکام دینی وجود دارد. بنا بر این، پاسخی برای این پرسش که چرا شهادت به مولای متقیان(شهادت ثالثه) جزء نماز نیست،به ظاهر وجود ندارد. و فقط خدا می داند. زیرا در فرایضی چون نماز،روزه،حج،اسرار مگویی نهفته و تکلیف ما فقط پیروی است. در نتیجه در باره چنین اموری، استنباط و اجتهاد راه ندارد و تکلیف فقط تقلید است.
در ضمن شهادت به حجت بودن مولای متقیان که به عنوان شهادت ثالثه معروف می باشد، نه جزء اذان است و نه جزء تشهد و تقریبا همه مراجع به این مسئله اذعان دارند. البته در اذان می شود نام مولای متقیان را با قصد تبرک و قربت بر زبان آورد. این موضوع مستند به استفتائات علما است.
در عین حال یک سری از احکام الهی و فرایض دینی چون نماز و روزه از زمان تشریع تا بر پایی قیامت در قالب خاص به مردم ابلاغ شده است که با مرور زمان دست خوش تغییر و تبدل نخواهد شد و اگر در این بین مطالبی دیده می شود که نشان دهنده تغییر در جملات امری عبادی چون نماز است؛ قابل اعتنا نیست.
پس اثبات موضوعی چون نماز به شکل امروزی که آیا در زمان رسول خدا صلوات الله علیه نیز چنین بوده، نیازی به دلیل ندارد.زیرا اساس آن با سنت نبوی و تواتر اثبات شده است.شاهد مثال این که پیامبر صلوات الله هنگام که تعلیم نماز فرمودند" صلّوا كما رأيتمونى أصلّي" یعنی به شیوه ای که من نماز را انجام می دهم، شما هم انجام دهید. ر،ک، کتاب الالفین علامه حلی،با ترجمه وجدانی،‏ ص 817
علاوه، در کتاب های مورد اعتماد اهل سنت شرح کاملی از نحوه نماز پیامبر خدا صلوات الله بیان شده است که کاملا با نمازی که ما می خوانیم مطابقت دارد. پس برای دست یابی به مستندات این مطلب،می توان به کتاب الانصاف آیت الله جعفر سبحانی جلد اول ،هم چنین کتاب های مشهور و مورد اعتماد اهل سنت چون صحاح سته،سنن ابن ماجة ، ج 1، ص 280 ، سنن أبي داود، ج 1، ص 170 كتاب الصلاه باب استفتاح الصلاه ، سنن الترمذي، ج 1، ص 188 باب ما جاء في وصف الصلاه ، مسند أحمد ج 5، ص 424 و....مراجعه کرد.
در پایان لازم به ذکر است، چون سمت و سوی پرسش بیشتر فقهی است، پس می توان برای دست یابی به اطلاعات بیشتر، پاسخ آن را از گروه فقه -شاخه فقه استدلالی- جویا شد.
و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
اللهم صل علی محمد و آل محمد.

موضوع قفل شده است