کبر

دستور العمل ترک غرور

سلام علیکم.

چطوری میشه تکبر و غرور رو ترک کرد؟

آدم وقتی چند وقتی یه سری کارای خوبی انجام میده دچار خود بزرگ بینی و خود برتر بینی میشه.

با فروتنی ظاهری و شکست نفسی میشه تا حدیشو کنترل کرد ولی بعد از یه مدت خود این فروتنی ظاهری هم دلیلی برای غرور میشه چون یک صفت خوبه!

حالا چطور میشه این غرور رو ترک کرد؟ غرور واقعا مثل یک دیواری میمونه. یه کارای خوبی میکنی به دیواره میرسی اونورتر دیگه ممکن نیست بری! این دردناکه. اگه این دیوارو بشه از بین برد فکر میکنم آدم به چیزای خوبی برسه.

یه دستور العملی برای ترک غرور بدید لطفا.

ممنون

چه کار کنیم تا تعریف و نکوهش دیگران برای ما مهم نباشد؟

انجمن: 

سلام چیکار کنیم که برامون مهم نباشه دیگران دوسمون داشته باشن یا نداشته باشن
مثلا اگر حتی بهمون ابراز علاقه کردن هم بخودمون نگیریم جلو اون فرد منظورم نیست در درونمون منظورمه اینکه مثلا شخصی مارو بشدت دوس داشته باشه درونمون باید چه فکری کنیم خوشمون بیاد واقعا نمیدونم چجور باید باشیم ازطرفی آدم اذیت میشه هی درونش کلنجار بره که زیاد بخودت نگیر و اینچیزا اینطور احساسی به طرف مقابل نداره یاازبین میره واقعا نمیدونم چیکار باید کرد
وکلا اینکه برامون تعریف ونکوهش دیگران مهم نباشه البته من مسئله م بیشتر رو موضوع اولی هست مثلا اگر دوستی محبتش به ما کم شد رنجیده خاطر نشیم که محبتش کم شده و ما دنبال محبت بیشتر باشیم.
کلا در بالاترین سطح رفتار وکمال ما باید چجور باشیم دراینمورد و چطور ما بهمچین چیزی میتونیم برسیم .
تشکر.

آیا انتظار احترام از دیگران، تکبر است؟ و آیا باید از هر کسی خودمان را کمتر بدانیم؟

انجمن: 

باسلام.
طبق مطالعاتی که داشتم(بیشتر از کتاب اخلاق در قرآن) استکبار و کبر، به اخلاقی میگن که فردی که این اخلاق رو داره خودش رو از آدم های دیگه بالاتر می بینه و دیگران رو پست و حقیر می دونه(که گاهی فقط در حد عقیده هست و گاهی عملا متکبر دیگران رو تحقیر می کنه) و از این احساس خوشحالی و رضایت می کنه.
تا جاییکه بنده فهمیدم صرف اینکه آدم بدونه از دیگری بهتره تکبر نیست. اینکه بخاطر این فضیلت و برتری دیگران رو حقیر و پست بدونه و در عقیده یا عمل اینو نشون بده متکبر هست.
من اینجا دو تا سوال دارم:
1) انسان باید خودش رو از هر کسی پایینتر بدونه؟ مثلا یه معلم دبستان باید خودش رو در علم از دانش آموزاش پایینتر بدونه؟ وقتی که ما برتری محسوسی نسبت به دیگری داریم باید خودمون رو پایینتر از اون بدونیم و برتری خودمون رو انکار کنیم؟ اینطوری که من در احادیث دیدم در اینجور مواقع بجای نفی برتری انسان نسبت به انسان دیگه، توصیه شده که انسان خودش رو با خدا مقایسه کنه و کوچیک بودن خودش رو ببینه(توصیه ی امام علی(ع) به مالک) و این نوع نگاه باعث میشه که آدم در عین داشتن فضیلت نسبت به بقیه هیچ وقت نگاه تحقیر آمیزی به دیگری نداشته باشه. به نظر من این نوع نگاه خیلی منطقی و شدنی هست تا اینکه آدم کلا تمام داشته های خودش رو انکار بکنه و از دیگران پایینتر بدونه. به هر حال می خوام نظر دین رو بدونم.

2) اینکه آدم انتظار احترام از دیگران داشته باشه تکبره؟ مثلا اگر یه پدر از فرزندش یا یه استاد از شاگردش و ... انتظار احترام داشته باشه متکبره؟ احترام در حد معمول البته. مثلا سلام کردن، بلند شدن، رعایت کردن ادب.

باتشکر.

(( سؤالی در رابطه با غرور، کبر و عجب ))

با سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم

ریشه برخی رذائل مانند عجب و کبر و غرور، حب نفس و بزرگ شمردن اعمال خوب انسان است.

سئوال من این است که وقتی ما یک کار خوبی انجام می دهیم ( مثل نماز اول وقت_ نماز شب_ کمک به دیگران ) این سئوال به ذهن خطور می کند

که درست است که همه نعمت ها از طرف خداست ( تک تک اعضاء ما عنایت و نعمت خداوند است، سلامتی نعمت خداوند است و حتی این انتخاب و اختیار انسان

نعمت خداوند متعال است ) ولی بهر حال انسان می تواند کار خوب را انجام ندهد و کار بد را انجام بدهد و چرا انسان به خاطر همین انتخاب کار خوب نباید خود را بهتر از دیگران

در همین کار خوب بداند؟ یعنی در واقع بنده منشأ عجب و کبر به کارهای خوب را در این می بینیم که شخصی از حق انتخاب و اختیار (که عنایت حضرت حق است) در کارهای خوب استفاده می کند

و بعد و یا حین عمل خوب، از عمل خودش بسیار خوشش می آید و یا می شود گفت که عمل خوب خود را با عمل دیگری مقایسه می کند و این مقایسه کردن باعث غرور او می شود.

چرا عُجب بد است؟

سلام.

در تعریف عجب گفتند "اگر انسان کمالات خود را بزرگ بشمارد"

سوال 1. لطفا توضیح دهید چرا عجب صفت بدی است. چه اشکالی دارد انسان به کمالاتی که در خود سراغ دارد افتخار کند؟

گفته شده "کبر به این معناست كه شخص، خود را بالاتر از دیگران بداند. ولى در عجب، پاى کس دیگری در میان نیست"

سوال 2. چگونه می شود انسان بدون در میان بودن پای دیگران و بدون مقایسه خود با دیگران به کمالات خود پی ببرد و افتخار کند؟

فعلا همین دو تا سوال رو دارم.

با تشکر.

دارم از تکبر می میرم

سلام به دوستان
سعی می کنم ادمی متواضعی باشم .:chakeretim::frind: این تکبر را چگونه نابود کنم؟؟؟؟؟؟:Gig: وقتی برای بعضی ها تواضع می کنم پر رو می شوند و اونا به من تکبر می کنند .قضیه برعکس می شود:please:ا
از تکبر خیلی خیلی خیلی بدم می اید .وقتی تکبر می کنم می خام خودم بکشم خیلی عذاب وجدان دارم. مخصوصا وقتی به یکی نگاه مغرورانه می کنم:grye:
نمی دونم چرا برای مردم ارزش قائل نیستم:god::god:

کارشناس بحث : بصیر