وحی

تمام علوم و اتفاقات مهم جهان در قرآن

با سلام
آیا تمام علوم و اتفاقات مهم جهان در قرآن آمده است
مثلاً فرمول های مهم علمی، و وقایع مهمی که در گذشته اتفاق افتاده و یا در آینده اتفاق خواهد افتاد
منشأ این اعتقاد از کجاست
و چرا در قرآن به جای برخی از داستان های تکراری که در تورات و انجیل آمده بوده، چند فرمول پیچیده و اساسی علمی به صراحت قرار نگرفت و گفته نشد این را آیندگان خواهند فهمید تا نشانه ای برای عظمت این کتاب باشد

کیفیت نزول آیات قرآن بر پیامبر


سلام
چه آیاتی از قرآن بر پیامبر بدون واسطه و مستقیم نازل شده است و طرز نازل شدن آنها به چه طریق بوده است؟
لطفا با منبع بفرمایید.

وحی ، کلام خداوند یا کلام پیامبر؟

انجمن: 


سلام

وحی کلام خداوند است یا تجربه دینی و کلام پیامبر؟
لطفا این شبهه را به طور کامل و ساده توضیح بدید؟

توضیح مطلبی از کتاب «نزاهت قرآن از تحریف»

بسم الله الرحمن الرحیم .

سلام به همه
در ارتباط با دلایل صرفا عقلی (و نه روایی و قرآنی) برای اثبات عدم تحریف قرآن کریم بنده کتاب نزاهت قرآن از تحریف از آیت الله آملی تهیه کردم و برای شما هم میفرستم.
ولی متاسفانه صفحات انتهایی را متوجه نمیشوم . لطفا راهنمایی بفرمایید.
مطلبی به نام شبهه دور . از صفحه 86 تا 97 .
نکته : ادمین لطفا تاپیک را نبندید تا این موضوع شبهه دور تفهیم شود .

بررسی و نقد نظریه روان ناخودآگاه در تفسیر وحی

انجمن: 

در روانکاوی جدید ثابت شده است که انسان دارای دو روان است: روان خودآگاه، و روان ناخودآگاه. روان خودآگاه مربوط به بخش‌هایی از روان است که انسان آن را در خود احساس می‌کند و از وجود آن آگاه است، و یافته‌های آن از طریق حس یا عقل یا درک وجدانی حاصل می‌شود، مفاهیم و احکام علمی که انسان در حافظه خود نگهداری کرده و در مواقع خاص تداعی می‌شود، مربوط به روان خودآگاه است. روان ناخودآگاه بخش دیگری از روان انسان را تشکیل می‌دهد. این بخش در مواقعی که روان خودآگاه به دلیل خواب یا بیماری و مانند آن از کار باز می‌ایستد، به فعالیت می‌پردازد. در چنین مواقعی روان ناخودآگاه فعال می‌شود، و رازهایی را که در خود دارد، به بخش خودآگاه روان انتقال می‌دهد، و این رازها سپس به زبان جاری می‌گردد. براین اساس، وحی مربوط به بخش روان ناخودآگاه پیامبران است. و آن چه آنان به عنوان وحی و اسرار و اخبار غیبی مطرح می‌کنند، در حقیقت اسراری است که از روان ناخودآگاه آنان سرچشمه گرفته است. بر این تفسیر دو اشکال روشن وارد است: ۱. روان ناخودآگاه ـ چنان که اشاره شد ـ در حالات غیرعادی فعالیت می‌کند، در حالی که وحی در شرایط عادی که دستگاه عقل و حس و وجدان پیامبران فعالیت داشته، و روان خودآگاه آنان هوشیار بوده است، بر آنان نازل گردیده است، نه در حال خواب، یا بیماری یا خستگی مفرط و مانند آن. ۲. پیامبران دریافت‌های خود را از عالم غیب و به عنوان وحی الهی توصیف کرده‌اند، بنابراین، اگر دریافت‌های آنان از روان ناخودآگاهشان سرچشمه گرفته بود، باید آنان دست به دروغگویی زده باشند، در حالی که به گواه تاریخ، دامن پیامبران از ارتکاب چنین عمل ناروایی پاک است. آیا این نقد صحیح است یا خیر؟ و دیدگاه درست چیست؟ با تشکر

امکان الهام و وحی به انسان های عادی

انجمن: 

با سلام و خسته نباشید

اگر انسان در حالت کاملا هوشیار باشه و کسی که مشکل داره سراغش بیاد و مشکلش رو مطرح کنه و راه حل اون مشکل شامل نماز و .... به انسان( کسی که مشکل پیشش مطرح شده) الهام بشه ، از اقسام الهام محسوب میشه؟ این الهامات شامل چه کسانی میشن؟ آیا ممکنه خداوند به کسی عنایت کنه و همچنین نعمتی به او بده؟

قرآنِ ائمه

انجمن: 

باسلام با کمی تردید سوالم رو در این قسمت مطرح کردم.

لو كان من عند غير الله لوجدوا فيه اختلافا كثيرا

اگر اهل بیت علیهم السلام اجمعین یا خود نبی اسلام بخواهند قرآن بنویسند آیا مشمول این اطلاق هستند؟

علت نزول وحی تا زمان رحلت پیامبر (ص)

انجمن: 

وقتی با فوت پیامبر وحی قطع شده، چطور میشه مطمئن شد که اگر پیامبر زنده بودند چیزی به ایشون وحی نمیشد. چرا نزول قرآن تا زمان فوت پیامبر ادامه پیدا کرد؟

لیست موضوعات بخش وحی سال 1396

انجمن: 

علاقه قلبی به کلام وحی شده

انجمن: 

سلام، خیلی از اوقات مشاهده می کنیم یا می شنویم از کسی که به ما می گوید من با شنیدن یا خواندن قرآن آرام می شوم یا اصلا همینکه قرآن در کنار من باشد سبب آرامشم است. آیا این حب ما به قرآن قلبی است و صرفا به علت قرآن بودن آن ؟ اگر در آزمونی جمله ای از ادعیه یا چند آیه پس و پیش از قرآن برای امتحان کردنمان جلوی چشممان بگذارند یا بپرسند با کدام آرام می شود و ما هم متوجه نشویم که کدام یک آیه ای از قرآن است، باز هم می توانیم چنین ادعایی داشته باشیم؟