رجال شیعه

سوالاتی راجع به قاعده رجالی مشایخ ثلاثه که « لا یروون و لا یرسلون الا عن ثقه »

با سلام

سوال این بود که در مورد مشایخ ثلاثه یعنی جناب « محمد بن ابی عمیر » و « صفوان بن یحیی » و « احمد بن محمد بن ابی نصر بزنطی » که در مورد ایشان آمده است « لا یروون و لا یرسلون الا عن ثقه » و ظاهر قضیه هم این است که علما و رجالیون ما آنرا پذیرفته اند ، آیا تنها راویانی که این مشایخ از آنها بدون واسطه نقل حدیث می کنند ثقه هستد و یا اینکه تمام کسانی که ایشان از آنها روایت می کنند چه با واسطه و چه بدون واسطه اینان ثقه هستند و یا بعبارتی آیا هر آنکس که در سلسله راویان قبل از مشایخ ثلاثه ذکر شده اند ثقه اند چه کسی که شیخ از او با واسطه روایت کرده باشد و چه بدون واسطه ؟

بطور مثال در سند مقابل چنین آمده است : « حدثنا فلان عن فلان عن ابن ابی عمیر عن زید عن ابی عبدالله علیه السلام یقول : ... » ؛ در این سند طبق قاعده فوق الذکر جناب «زید» قطعا ثقه می باشد و در این بحثی نیست .

حال اگر سندی چنین باشد : « حدثنا فلان عن فلان عن ابن ابی عمیر عن زید عن عمرو عن بکر عن رسول الله صلی الله علیه و آله یقول : ... » ؛ در این سند آیا تمامی اشخاصی که ابن ابی عمیر از آنها نقل حدیث کرده است (چه با واسطه و چه بی واسطه) یعنی زید و عمرو و بکر هر سه ثقه و مورد اعتمادند ؟

و سوال دیگر اینکه این « لا یروون » و « لا یرسلون » که در عبارت آمده است چه تفاوتی با هم دارند چه از نظر معنا و چه از نظر دلالت ؟

متشکرم ... :Rose:

درخواست پاسخ به سه اشکال در نرم افزار درایة النور

با سلام

بنده سه اشکال در نرم افزار درایة النور مشاهده کردم میخواستم در صورت امکان کارشناسان محترم پاسخ بدهند . با تشکر

در برخی اسناد هنگامی که موس بر روی اسم راوی بنام « جمیل بن صالح » میرود بجای نام او نام « جمیل بن دراج » نمایش داده میشود در صورتیکه نام جمیل بن صالح در سند آمده است . (( الکافی ، ج 1 ، ص 35 ، ح 2 ))

در برخی اسناد مشاهده میشود که سند مذکور در نرم افزار با سندی که در کتاب کافی برای یک حدیث آمده است اندک تفاوتی دارد مثلا بجای اینکه آمده باشد : روی فلان عن فلان عن فلان (سند در کافی ) ، آمده است : روی فلان و فلان عن فلان . یعنی اینکه سند حدیث در نرم افزار با سند همان حدیث در کتاب کافی اصلی متفاوت است . (( کافی ، ج 1 ، ص 23 ، ح 17 ))

سند در نرم افزار درایه : « عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْأَشْعَرِيِّ وَ عُبَيْدِ اللَّهِ الدِّهْقَانِ عَنْ دُرُسْتَ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ عَبْدِ الْحَمِيدِ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع‏لیه السلام

سند در کافی اصلی (کتاب) : « علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن جعفر بن محمد الأشعري عن عبيد الله الدهقان، عن درست، عن إبراهيم بن عبد الحميد قال: قال أبو عبد الله عليه السلام . لینک .

و سوال دیگه اینکه در مورد برخی راویان در نرم افزار درایه آمده است که بطور مثال ( امامی ، ثقه علی التحقیق ) ، اینها تا چه اندازه معتبر و مورد قبول است و بر اساس تحقیقات چه کسی استنباط شده است ؟

:Rose:

ارتباط روایت کردن احمد بن محمد بن عیسی اشعری قمی از شخصی و صحت مذهب او

با سلام

سوال این بود که اگر جناب احمد بن محمد بن عیسی اشعری قمی از شخصی حدیث روایت کند و از آنجا که جناب احمد بن محمد بسیار به مذهب و عقیده اشخاص در نقل روایت اهمیت میداده است میتوان نتیجه گرفت که آن شخص صحیح المذهب است ؟ ( حداقل در زمانی که احمد از او روایت کرده است )

متشکرم

معنا و مفهوم دو واژۀ « ثبت » و « عین » در علم رجال شیعه

با سلام

سوال بنده این بود که معنای دو واژۀ « ثبت » و « عین » در علم رجال شیعه چیست و چه تفاوتی با « ثقه » دارند ؟

سپاس ... :Rose:

سکوت جناب نجاشی و شیخ طوسی و توثیق راویان

با سلام . سوال اين بود كه اگر نام شخصي از راويان حديث ، در دو كتاب رجال نجاشي و الفهرست شيخ طوسي آمده باشد و نجاشي و طوسي راجع به مذهب و وثاقت او سكوت كرده باشند و فقط نام او را ذكر باشند اين ميتواند دال بر امامي و ثقه بودن آن شخص باشد ؟ و يا اينكه اگر شخصي را نام برند و تنها او را توثيق نمايند و راجع به مذهب او سكوت كنند ميتواند امامي بودن راوي را اثبات كند ؟ سپاس

برچسب: 

سوالاتی در مورد دو نرم افزار «درایة النور» و «اسناد شیخ صدوق»

با سلام

بنده سوالاتی پیرامون دو نرم افزار رجالی درایه النور و اسناد شیخ صدوق داشتم .

اول اینکه جرح و تعدیل و توثیق راویان روایت در این دو نرم افزار تا چه اندازه معتبر و صحیح است و آیا میتوان به آنها اعتماد کرد ؟

دوم اینکه اثبات صحت و وثاقت و ضعف روایات توسط این دو نرم افزار تا چه حد صحیح و قابل اعتماد است ؟

سوم اینکه در نرم افزار درایه النور ، تعداد کل روایات کتاب کافی 18536 روایت می باشد در صورتیکه طبق نظر بسیاری از علما تعداد روایات کافی برابر 16199 روایت است ، این اختلاف ناشی از چیست ؟

سپاسگزارم

ترحم و توثیق از نظر آیت الله سبحانی و آیت الله شبیری زنجانی

با سلام

میخواستم بپرسم از نظر آیت الله سبحانی و آیت الله شبیری زنجانی ، ترحم علما و محدثین بزرگ و برجسته شیعه بر شخصی از راویان روایت که از او جرح و تعدیلی در کتب رجال شیعه نیامده است می تواند او را توثیق کند ؟

سپاس

سوالی در مورد یکی از رجال کتاب کفایة الاثر مرحوم خزاز قمی

انجمن: 

با سلام

سوال بنده این بود که در کتاب کفایة الاثر ، مرحوم خزاز قمی ره روایاتی را از شخصی بنام « حسین بن علی » بدون واسطه نقل می کند . میخواستم ببینم این شخص کیست و چه وضعیتی در علم رجال شیعه دارد ؟ شیعه امامی و مورد اعتماد است یا خیر ؟

حناب حسین بن علی از هارون بن موسی تلعکبری نیز روایاتی نقل نموده است .

درخواست بررسی شخصیت «حارث بن کعب»

انجمن: 

با سلام و عرض ادب خدمت شما

لطفا وضعیت (( حارث بن کعب )) را از نظر علم رجال شیعه بررسی نمایید . آیا این شخص صحیح المذهب و مورد اعتماد است ؟ میتواند از امام سجاد علیه السلام بدون واسطه حدیث نقل کند ؟ تشکر