آثار توبه

آیا خدا با من هم حرف می زند؟

سلام من مدتی هست که نماز شب می خونم. تمامی نمازهام اول وقت هست و خیلی از مستحبات را انجام میدهم مثلا روزی 50 آیه قران خواندن و زیارت عاشورا و دعای عهد و ایه الکرسی و تسبیحات و........ اما احساس می کنم هیچ کدام مورد قبول نیست. چون حال معنوی ای که باید داشته باشم را ندارم. یادم هست دوران نوجوانی نماز شب که میخواندم تاثیر آن را به وضوح میدیم. که البته بعد مدتی ترکش کردم. مثلا حس ششم فوق العاده قوی ای پیدا کرده بودم یا اگر کسی میخواست مرا وادار به گناهی کند به هیچ وجه شرایطش محیا نمیشد تا جایی که خود طرف هم میگفت انگار خدا نمیخواد گناه کنی. خودم احساس می کنم چون اون موقع پاک تر بودم و الان غرق در گناهم. و کمتر عبادات ام مورد قبول واقع میشه. از طرفی هم احساس می کنم انگار خدا من رو نپذیرفته. گاهی وقت ها با خودم میگم بجز نمازهای یومیه باقی رو ترک کنم. چون اونقدر غرق در گناه ام که خدا برای من وقتی نمیذاره. خیلی دچار دودلی شدم. میخواستم بدونم اگر گناهی رو چندین بار مرتکب شده باشم و هر بار توبه کرده باشم باز هم خداوند توبه من رو میپذیره؟ با خودم میگم حتما این چندبار گناه و توبه و باز انجام گناه باعث شده از چشمش بیافتم. وقتی زندگینامه یکسری از شهدا رو که به مرحله عرفان رسیدن میخونم با خودم میگم خدا با امثال اینا حرف میزنه و بهشون توجه داره نه تویه گناه کار که هربار گناه میکنی و هر بار توبه و باز گناه. و چه گناهانی که در گذشته نکردم که از گفتنش شرم دارم. بهشون افتخاری هم نمی کنم اما یه مدتی خیلی غرق در کثافت بودم. هر بار میگم نکنه بخاطر اونهاست. یا نکنه خدا اون گناهانی رو که براش توبه کردم هنوز از کارنامه اعمالم پاک نکرده و بخاطر همون هاست که هیچ وقت اون حال معنوی رو ندارم. باید چیکار کنم؟  

امکان تعالی معنوی گناهکار

انجمن: 
سلام علیکم و رحمت الله  سوال بنده از جنابعالی این است که آیا هر شخص گناه کاری در هر جایی که قرار داشته باشد میتواند مثل ایت الله بهجت رضوان ا... شود یا نه ؟اگر میشود چگونه

شرایط و آداب توبه نصوح

سلام وقت بخیر اینکه میگن توبه نصوح باعث میشه که تمام گناهان و شواهدش از بین بره آیا حقیقت دارد یا خیر؟ و اگر واقعا این مفهوم درست است شرایط و آداب این توبه چگونه است؟ حقیقتا تمام شواهد چه از ذهن خود و دیگران و ثبت اعمال پاک می شود و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است؟