365 سخن تربیتی (هر روز يك سخن)

تب‌های اولیه

370 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
365 سخن تربیتی (هر روز يك سخن)

[=Tahoma][=Tahoma][=Tahoma]

[B][=&amp]به نام خدا

[/][/][/][=Tahoma][=Tahoma][=&amp]در زندگی پر تب و تاب روزمره مان هر روز با وقایع و رویدادی جدید مواجه هستیم که با اندکی آگاهی و دانش در زمینه های گوناگون به راحتی میتوان از هر روز زندگیمان لذت و بهترین بهره را ببریم.
[/]

[=&amp]در کتاب حاضر برای هر روزمان یک هدیه معنوی در نظر گرفته شده است که هر صفحه آن یک روز زندگیمان می باشد تا با محکم کردن این صفحات به یکدیگر بتوانیم صحافی ماهر باشیم.[/]
[/]
[/]

[=Tahoma][=Tahoma]

[=&amp]معرفی کتاب

کتاب 365 سخن تربیتی (هر روز یک مطلب )

[/]


[/]فصل اول:
فروردین
اردیبهشت
خرداد
[=Tahoma][=&amp]
[/]

[=&amp]فصل دوم:[/]
[=&amp]تیر[/]

[=&amp]مرداد[/]
[=&amp]شهریور
[/]

[=&amp]فصل سوم:[/]

[=&amp]مهر[/]
[=&amp]آبان [/]
[=&amp]آذر
[/]

[=&amp]فصل چهارم:[/]
[=&amp]دی [/]
[=&amp]بهمن[/]
[=&amp]اسفند
[/]
[=&amp]منبع : تقویم شمیم یار93[/][/][/][/B][/]دانلود: جلد
(1)و(2)

فصل بهار
فروردین

[=microsoft sans serif]روز اول


[=B Mitra]مدیریت روان‌شناختی روزهای نوروز

[=B Mitra]اشاره
روزهای خاص، برنامه‌های ویژه خود را می‌طلبد. شخصیت‌های سالم و بهنجار زمانی که با موقعیت زمانی اختصاصی و متفاوتی روبرو می‌شوند، هوشمندانه از خود انعطاف نشان داده و هماهنگ با موقعیت خود را به سازگاری با شرایط و بهره‌وری بیشتر از آن نزدیک می‌کنند. در مقابل شخصیت فاقد انعطاف، این روزهای متفاوت را به بیهوده‌گذرانی یا سردرگمی و اضطراب سپری می‌کنند و نتیجه‌ای غیر از نارضایتی و احساس بی‌کفایتی آزاردهنده نصیب‌شان نمی‌شود. روزهای آغازین سال نو، با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، فرصتی برای سنجش مدیریت روانی است.

مدیریت هیجان‌ها
تمایل افراد این است که سال جدید را با شادی و خوشی آغاز کنند. داشتن نشاط، یک امتیاز روانی است و انسان‌های شاد، از موفقیت‌های بیشتر برخوردارند. نکته اصلی در مدیریت این هیجان مثبت است. زمانی که چنین هیجان و شوری به درستی مدیریت نشود، ممکن است تبدیل به احساس‌های منفی مانند احساس گناه، احساس حسرت، پشیمانی، سرزنش و مانند آن گردد. با ایجاد اعتدال در شاد بودن، می‌توان سراسر سال را از این موهبت الهی بهره‌مند بود، چه اینکه افراط در این مهم ممکن است به آسیب‌هایی منتهی شود که دیگر روزها را تحت تأثیر خود قرار دهد.

مدیریت ارتباطات
با داغ شدن تنور ارتباطات در ایام نوروز، از طرفی پدیده‌ خجسته‌ای به نام دیدار اقوام بروز می‌کند و از طرف دیگر، برخی از ارتباط‌ها ممکن است با شرایط روحی افراد سازگاری نداشته باشد. ارتباطی که نتیجه آن افت روحی و احساس افسردگی باشد، مطلوب نیست. اگر در میان کسانی که در لیست ارتباط قرار دارند، افرادی را دارید که حضور شما در منزل آنها همراه با گناه، تغییر مسیر در زندگی سالم، دخالت‌های بی‌جا و مخرب و مانند آن است، توصیه می‌شود این ارتباط را محدود و مدیریت نمایید تا از پیامدهای منفی آن در امان بمانید.

مدیریت اقتصادی
یکی از جلوه‌های بارز نوروز، هزینه کردن است. موقعیت‌های فراوانی در این روزها رخ می‌دهد که نیاز به خرج کردن دارند. داشتن برنامه‌ای از پیش تعیین شده برای میزان هزینه کردن متناسب با درآمد، راهکار مناسبی برای کم آوردن در اولین روزهای سال اقتصادی است. زمانی که با به بهانه همرنگی با جماعت، هزینه بالایی را بر خود تحمیل می‌کنیم، طبیعی است که در روزهای باقیمانده از ماه فروردین، با کمبودهای فرسایشی روبرو خواهیم شد. برخی از هزینه ها قابل مهار و مدیریت هستند، تنها نیاز به تدبیر و برنامه دارند.

مدیریت اوقات
آفت مهم دیگری که در روزهای نو از سال جدید، سیستم روانی ما را به مخاطره می‌اندازد، اتلاف زمان و عادت به تن‌پروری و راحت‌طلبی است. فراغت به معنای بیهوده‌گذرانی نیست، بلکه به معنای فعالیت‌های مفید غیررسمی است. از نظر روانی، انسان‌ها مستعدند تا کمترین انرژی را مصرف کنند. زمانی که شرایط غالب زمانی چنین فضایی را حاکم کند، این استعداد بروز کرده و ریشه‌کن سازی آن زمان زیادی را می‌طلبد. پیشنهاد می‌شود این مشکل را با کار منظم و اندک روزانه برطرف کنیم. هر روز برنامه مشخصی برای خود داشته باشیم و با کارهایی مثل مطالعه، محاسبه برنامه سال و مانند آن، ذهن و روان خود را از رکود باز داریم.

مدیریت تغذیه
بازار پرکالری ایام نوروز، با تمام جذابیت‌های فرهنگی خودش، ممکن است ما را دچار دردسر کند. زمانی که بیشتر از انرژی مورد نیاز و متعادل، مواد غذایی دریافت می‌کنیم، با انباشتگی انرژی روبرو می‌شویم که مانند انبار باروت عمل کرده و در شکل‌هایی مانند اضطراب، آمادگی برای پرخاشگری، احساس بی‌حوصلگی و خستگی خود را نشان می‌دهد. فراوانی دید و بازدید، نیازمند اعمال مدیریت فردی و خانوادگی برای مصرف مواد غذایی رایج این ایام است. خصوصا در مصرف مواردی مانند آجیل، شیرینی و تنقلات دقت بیشتری بنماییم.

مدیریت خواب
اعتدال در خواب یکی از عوامل اصلی سلامت روان است. بخش مهمی از اختلال‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب و وسواس با کیفیت و کمیت خواب مرتبط است. روزهای تعطیل، برای عده‌ای بهانه بیشتر خوابیدن است، در حالیکه خواب زیاد با تولید اسیدلاکتیک، بدن و به دنبال آن روان را دچار اختلال در کارکرد می‌نماید. با افزایش میزان خواب، ضمن به هم خوردن برنامه‌های از پیش تعیین شده نوروز، با کسالت‌های روانی دیگر نیز همراه خواهد شد. فزون‌خوابی همانند کم‌خوابی، روند طبیعی جسم و جان فرد را دچار مشکل می‌سازد. در روان‌شناسی سلامت نیز این نکته برجسته شده است که خواب به اندازه نیاز مطلوب است ولی خوابی که به عنوان تفریح و فراغت در برنامه‌ تعطیلات گنجانده می‌شود، آسیب رسان است.

مدیریت گفتگو
زبان، ابزار انتقال محتوای فکر است. شرایط نوروز به گونه‌ای است که این وسیله به بیشترین سطح از بهره‌برداری می‌رسد. با نگاهی به رهنمودهای دین و روان‌شناسی در این حیطه، لازم است مراقبت بیشتری از گفتگو در این ایام خاص داشته باشیم. آسیب‌هایی چون وارد شدن به دنیای غیبت، تهمت، بدگویی از زندگی و شرایط آن که موج منفی در روان ایجاد می‌کند، تحقیر دیگران، پرگویی‌های آزاردهنده، گفتگوی زیاد از مسائل مادی که سبب سختی دل و دوری از معنویات می‌گردد، گفتگوهای وسوسه‌انگیز، سخنان ضداعتقادی و ایمان‌سوز، معرفی مسیرهای انحرافی و مانند آن می‌تواند از آسیب‌های شایع گفتگوهای نوروزی باشد.

مدیریت نگاه
چشم دریچه‌ و دیدبانی برای دل و فکر است. نگاه‌های عبرت‌آمیز و هدفمند، اطلاعات سودمندی را در اختیار انسان می‌گذارد و نگاه‌های بی‌هدف، آلوده و هرزه، سیستم روانی را آلوده می‌سازد. دید و بازدیدهای نوروزی از یک طرف و تمایل گذراندن این روزها با رسانه‌های داخلی و خارجی از سویی دیگر، تهدیدهایی برای دیده به شمار می‌آیند. چه بسیار افرادی که با یک نگاه ناصواب، مسیر زندگی‌شان از موفقیت به شکست تغییر یافت و بازگشت به تعادل برای‌شان امری محال جلوه کرد. مراقبت از این دیده‌بان دل و اندیشه، نتایج سودمند سرشاری را نصیب ما خواهد کرد.[1]

[=B Mitra]پی نوشت :
1. ابراهیم اخوی،ماهنامه فرهنگی، اجتماعی و آموزشی قدر، ویژه خانواده سازمان اوقاف و امورخیریه شماره 60، فروردین 1392

فروردین


روز دوم
[=B Mitra]عید و شادی


[=B Mitra]سؤال: همان طور که مستحضرید یکی از سنت‌های ملی ملت ایران برپایی عید نوروز است که پیرایه‌هایی نیز برای آن قرار داده شده که از جمله مراسم چهارشنبه سوری و سیزده بدر است که در طول سال های اخیر برپایی این مراسم ها علاوه بر به جا گذاشتن تلفات و خسارات جانی و مالی، موجب هتک حرمت مسائل شرعی شده و به ویژه در روز سیزده بدر در صحراها و بیابان ها برخی علاوه بر اختلاط محرم و نامحرم به رقص و پایکوبی و انجام برخی محرمات دیگر می پردازدند. از آنجایی که متاسفانه روز به روز این گونه سنت ها در حال رواج است خواهشمند است نظر مبارک را در مورد این عید پیرایه های آن بیان فرمائید تا متدینین وظیفه خود را در قبال آن بدانند قبلا از ارائه طریق حضرتعالی سپاسگزارم.
[=B Mitra]
[=B Mitra]1- آیت الله خامنه‌ای:[=B Mitra] در اصل عید و عید گرفتن اشکالی نیست ولی باید از کارهای حرام احتراز شود.
[=B Mitra]2- آیت الله صافی گلپایگانی:[=B Mitra] رقص و اختلاط محرم و نامحرم در هر روز و هر جا حرام است خواه در عید نوروز باشد یا سیزده یا غیر اینها و همچنین هر عملی که موجب هتک حرمت اسلام باشد و همچنین آتش بازی در چهارشنبه سوری و یا هر وقت دیگر، و شخص مسلمان باید اسلام را بر همه شوون و مراسم مقدم بدارد و آنچه که ایرانیان قبل از اسلام به عناوین مذکوره بنام مراسم ملی و غیره انجام می داده اند محکوم اسلام است و اسلام بر آن خط بطلان کشیده کسی که مجددا بخواهد تحت هر نامی و عنوانی آن را احیاء کند برخلاف وظیفه اسلامی خود عمل کرده است.
[=B Mitra]3- آیت الله مکارم شیرازی: [=B Mitra]عید نوروز مراسم و جنبه های مثبتی دارد مانند پاک سازی منازل و صله رحم و دید و بازدید و امثال اینها که از نظر شرع مقدس اسلام خوب است ولی از مراسم خرافی مانند شب چهارشنیه سوری و سیزده بدر سزاوار است اجتناب شود.
[=B Mitra]4- آیت الله فاضل لنکرانی: [=B Mitra] عید فی حد نفسه مانعی ندارد ولی انجام محرمات شرعی در هیچ حال و تحت هیچ عنوان جایز نیست و مسلمانان و مؤمنان باید از کار حرام همواره اجتناب کنند و در این گونه موارد نهی از منکر کنند.
[=B Mitra]5- آیت الله تبریزی: [=B Mitra]فعل حرام، حرام است و فعل حلال، حلال است چه در عید نوروز و چه در غیر آن و تکلیف دیگران است که در این موارد امر به معروف و نهی از منکر کنند. [1]
[=B Mitra]
پی نوشت :
1. سید محسن محمودی، مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع ، ج1، ص159
[=B Mitra]

فروردین

روز سوم

[=B Mitra]برخی عوامل شادمانى در احادیث1


[=B Mitra]1. خرد
2. باورهاى دينى (الف - ايمان ، ب - اعتماد كردن به فضل خدا)
3. كارهاى شايسته و اخلاق پسنديده
الف - رفتارهاى شايسته
ب - حُسن نيت
ج - خوش خُلقى
د - خوش گمانى به خدا
ه - خدمت به مردم
و - سازگارى و مدارا
ز - انس با نيكان
ح - شوخى
ط - قناعت
ى - دورانديشى
ك - پاك دامنى
ل - چشم پوشى
م - پرهيز از كينه ورزى
ن - رازپوشى
س - ديدار برادران
ع - و اين چند صفت ( وفاداری، رعایت حقوق، پایداری در برابر دشواری ها، افطاری دادن روزه دار، تهجد در آخر شب و..) [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1 . محمدی ری شهری، محمد، الگوي شادي از نگاه قرآن و حديث، دارالحدیث، 1391، ص304- 355

[=B Mitra]

فروردین

[=microsoft sans serif]روز چهارم

[=B Mitra]برخی از عوامل شادمانی از نگاه احادیث2

[=B Mitra]1. عبادت ها[=B Mitra]
الف - نماز
ب - نماز شب
ج - روزه
د - ياد خدا و انس با او
ه - تلاوت قرآن
و - درخواست شادمانى از خداوند
[=B Mitra]
2. عناصِر مادى و لذّت هاى طبيعى
[=B Mitra]الف - خوردن گوشت
ب - خوردن كدو
ج - نوشيدن سركه
د - به كارگيرى رنگ زرد
ه - استحمام
و - خوابيدن
ز - انگشتر فيروزه به دست كردن
ح - و اين چند كار(بوی خوش، لباس لطیف، عسل، نگاه به سبزه زار، سوارکاری، خواندن سخنان دل نشین و حکیمانه، شستن سر با گل خطمی، گفتگو با مردان، شنا، پیاده روی )
[=B Mitra]
3. عوامل غير ارادى
[=B Mitra]الف - پيوند روحى
ب - الهام فرشته [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1 . محمدی ری شهری، محمد، الگوي شادي از نگاه قرآن و حديث، دارالحدیث، 1391، ص304- 355.فروردین

[=microsoft sans serif]روز پنجم[=microsoft sans serif]

[=B Mitra]آغاز از مراسم عروسی...


[=B Mitra]در همه‌ی امور زندگی‌تان «سادگی» را رعایت كنید. اولش هم از همین مراسم ازدواج است، از اینجا شروع می‌شود. اگر ساده برگزار كردید قدم بعدی‌اش هم می‌شود ساده و الا شما كه رفتید آن مجلس كذاییِ مثل اعیان و اشراف‌های طاغوت را درست كردید، بعد دیگر نمی‌توانید بروید توی خانه‌ی كوچكی مثلا با وسایل مختصری زندگی كنید. این جور نمی‌شود دیگر. چون خراب شده و از دست رفته است. از اول، زندگی را پایه‌اش را براساس سادگی و ساده‌زیستی بگذارید تا زندگی بر خودتان، بر كسانتان و بر مردم جامعه ان‌شالله آسان شود.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آيت‌الله‌ سيدعلی خامنه‌ای، خطبه عقد 74/06/13


فروردین

[=microsoft sans serif]روز ششم

[=B Mitra]غم زدایی با واسطۀ امین


[=B Mitra]اگر از اختلاف ميان زن و شوی آگاه شديد، داوری از کسان مرد و داوری ازکسان زن برگزينيد اگر آن دو را قصد اصلاح باشد خدا ميانشان موافقت پديد می آورد، که خدا دانا و آگاه است.


[=B Mitra] وَإِنْ خِفْتُمْ شِقَاقَ بَيْنِهِمَا فَابْعَثُواْ حَكَمًا مِّنْ أَهْلِهِ وَحَكَمًا مِّنْ أَهْلِهَا إِن يُرِيدَا إِصْلاَحًا يُوَفِّقِ اللّهُ بَيْنَهُمَا إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيمًا خَبِيرًا؛ [1]

[=B Mitra]
And if you fear a breach between the two, then appoint judge from his people and a judge from her people; if they both desire agreement, Allah will effect harmony between them, surely Allah is Knowing, Aware


[=B Mitra]
پی نوشت :
1. نساء (4)، 35.فروردین

[=microsoft sans serif]روز هفتم


[=B Mitra]اسلام دین شادی


[=B Mitra]یک چیز بگویم که دل افراد غیرمذهبی آب شود. اسلام دین نشاط و شادابی است و با غم و حزن که سبب رکود شود مخالف است. اگر گریه و عزاداری بر شهدا به خصوص سالار شهیدان امام حسین (ع) را جایز می داند، به این دلیل است که در دل آن حرکت و پویایی است، نه افسردگی.

امام صادق (ع) فرمود: «در شادی ما شاد باشید و در حزن ما اندوهگین [1] ». امام در همین حدیث هم ابتدا شاد بودن را مطرح کردند. یعنی اصل بر بانشاط و شاد بودن است. دایره عوامل و اسباب نشاط و تفریح و شوخی بی نهایت است و فقط از بین آن‌ها قسم حرام را رد کرده است.

بوستان خنده و شوخی حلال، بسیار شادی زا و بزرگ است شوخی پنج فاز دارد:

[=B Mitra]1- متعالی:[=B Mitra] شوخی حکیمانه که در آن نیت الهی وجود دارد، حقی گفته شود و باطلی رد شود و یا از مظلومی دفاع شود و ظالمی را تباه کند.
[=B Mitra]2- مفید: [=B Mitra]حلال است و برای کسب نشاط و با نیت الهی است.
[=B Mitra]3- مباح:[=B Mitra] دروغ گفتن به شوخی به گونه‌ای که دیگران بدانند شوخی است.
[=B Mitra]4- مکروه: [=B Mitra]خنثا است و حلال. نه حرام نه مستحب و نه مکروه.
[=B Mitra]5- مبتذل: [=B Mitra]حرام است مثل شوخی برای مسخره کردن یا تحقیر و اذیت کردن یک فرد یا یک قوم. شوخی با نامحرم با ترس افتادن در گناه و به قصد لذت جنسی.
[=B Mitra]
دایره وسیع شوخی
[=B Mitra]بنابراین دایره شوخی وسیع است و از پنج قسم یک قسمت آن مرداب است که نباید نزدیک شویم. تصور کنید به مهمانی ای رفته باشیم و میزبان برای ما غذا و خوراکی های متنوع و متعددی آماده کرده باشد و از ما بخواهد که به فلان ظرف دست نزنیم چرا که اگرچه ظاهری جذاب و خوش رنگ و بویی دل انگیز و حتی مزه ای خوش دارند ولی زهری کشنده دارند. ما یواشکی بخوریم؛ و در دل از او نارحت باشیم که چرا مانع خوشی ما شده است در واقع وقتی ما از گناهی منع می شویم به جای تشکر از ائمه (ع) که خون و آسایش خود و خانواده خود را برای هدایت ما دادند فاصله می گیریم. [2]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1 . خصال، ج2.
2. محمدعلي قديري، محمدحسين قديري، ‌قوانین شوخی و خوشی، کتابخانه سایت اسک دین

[=B Mitra]

فروردین

[=microsoft sans serif]روز هشتم

[=B Mitra]شادى هاي اندوه زا

[=B Mitra]1. شادى ناحق ،
2. دلخوشى به روى آوردن دنياى نكوهيده
3. دل خوش بودن به دانش، بدونِ ايمان
4. باليدن به گنهكارى
5. سرمست بودن از فراوانىِ مال
6. خوش بودن از ستايش هاى دروغين
7. دل خوشى حزبى
8. خوش حالى از كيفر دادن ديگران
9. خوش حالى از لغزش ديگران [1]

[=B Mitra]پی نوشت :
1. محمدی ری شهری، محمد، الگوي شادي از نگاه قرآن و حديث، دارالحدیث، 1391.

فروردین

[=microsoft sans serif]روز نهم

[=B Mitra]مؤلفه هاي شوخی حلال حكيمانه

[=B Mitra]• دلقك نشدن
• كوچك نكردن خود یا ديگران
• اخلاق مداری
• شرع مداری
• حق گویی
• همدلی
• ادخال سرور
• غم زدایی ازخود ودیگران
• اهانت به اقوام ممنوع
• اهانت به ادیان دیگر ممنوع
• اهانت به جنس مخالف ممنوع
• تفرقه زدا نبودن
• نكته و ادب آموز
• نشاط زا براي عبادت، کار، معاشرت
• قهقهه مستانه ممنوع
• متناسب با شخصيت افراد
• متناسب با فهم مخاطب
• متناسب با جنسيت مخاطب
• رعايت مقتضاي حال
• عدم افراط و تفريط
• هزل و هجو ممنوع [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. محمدحسین قدیری، شوخ طبعي هاي طلبگي، ص329 و 330.


فروردین

[=microsoft sans serif]روز دهم

[=B Mitra]آثار شوخی غیر حلال

[=B Mitra]1. کاهش نیروی عقل
2. کاهش نور ایمان
3. گم شدن حقایق
4. از بین رفتن وقار و هیبت
5. از بین رفتن نورانیت و صفای باطن
6. کینه و دشمنی
7. ریختن آبروی دیگران
8. دوری از خدا
9. شادی شیطان و دشمن
10. جسور شدن نادان و دشمن
11. ایجاد تفرقه بین مسلمانان
12. رواج فساد و فحشا
13. عِقاب اخروی [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. محمدحسين قديري، ‌شوخ طبعی هاي طلبگي، ص 333.فروردین

[=microsoft sans serif]روز یازدهم
[=B Mitra]شوخی دروغی و خالی بندی


[=B Mitra]سؤال:[=B Mitra]امروزه از افراد زيادى دروغ مى شنويم، و هنگامى كه نهى از منكر مى كنيم مى گويند: «شوخى كرديم!» يا مى گويند: «دروغ مصلحتى است!» لطفاً بفرماييد دروغى كه به شوخى باشد چه حكمى دارد؟ و دروغ مصلحتى چيست؟[=B Mitra]

[=B Mitra]آیت الله مکارم شیرازی: [=B Mitra]در صورتى كه مخاطب بفهمد قصد جدّى ندارد و شوخى می كند دروغ محسوب نمى شود و دروغ مصلحتى آن است كه دروغ، مصلحت مهم‌تری از راست گفتن داشته باشد؛ مانند دروغ گفتن براى اصلاح ذات البين. [1]
[=B Mitra]
دو نکته:
[=B Mitra]-اصلاح ذات بین: آشتی دادن دو نفر یا دو گروه.
- در اصلاح ذات بین به دلیل مصلحت موضوع عوض می شود و چون دفع مفسده می کند اشکال ندارد. همان گونه که وقتی شراب به سرکه تبدیل می شود حلال می شود چون موضوع(شراب) تغییر کرد. پس در واقع می توان گفت دروغ همیشه بد است مگر این که موضوع عوض شود چون دروغ مفسده خیز است ولی برای اصلاح ذات بین مصلحت خیز است.(دروغ مصلحت آمیز به ز راست فتنه انگیز).
[=B Mitra]
تأثیر پینوکیوی
[=B Mitra]زمانی به شوخی می گفتند اگه دروغ بگوی دماغت دراز میشه! ولی تحقیقات و کشفیات علمی ثابت کرده که اگر دروغ بگوید دماغتان داغ می شود. این یک کشف علمی است و به هیچ وجه شوخی نیست، چون متخصصان دانشگاه گرانادا در یک مطالعه جدید ادعا کرده‌اند که افزایش اضطراب پس از دروغ گفتن باعث افزایش دمای نوک بینی می‌شود. این متخصصان می‌گویند با استفاده از دوربین‌های تصویربرداری حرارتی از طریق بررسی چند داوطلب، موفق به کشف این پدیده شده‌اند. به نوشته روزنامه دیلی‌میل، این متخصصان پدیده تازه کشف شده را «تأثیر پینوکیوی» نامیده‌اند. این متخصصان در تصاویر حاصل از دوربین‌های حرارتی مشاهده کرده‌اند که تغییرات خلقی موجب افزایش یا کاهش دمای نوک بینی و نیز عضلات اطراف گوشه داخلی چشم‌ها می‌شود. [2]

- البته بدون دوربین هم تا حدود زیادی می شود فهمید چه کسی دروغ می گوید. دروغ بر خلاف طبیعت و فطرت ما است. اگر دروغ بگوییم طبیعت و فیزیولوژیک ما واکنش نشان می دهد به همین دلیل برخی کمی لکنت می گیرد، یا صورت قرمز می شود و یا فرد حرکات اضافه مانند خاراندن سر را انجام می دهد. زنان در خواندن زبان بدن از مردان قوی تر هستند، بنابراین در بیشتر موارد دروغ شوهر و فرزندان لو می رود.

- شکی نیست که هر چه افراد از فطرتشان فاصله بگیرند این واکنش ها کمتر می شد. روحانی مشاوری می گفت: در زندان قم یک فردی پشتش به من بود من را نمی دید داشت به زندانی دیگر فحش و ناسزا و سخنان رکیک می گفت. زدم روی کتفش گفتم. زشته عفت کلام داشته باشید. زندانی برگشت و خیلی ریلکس انکار کرد و گفت: چی؟ ببخشید به نظرم اشتباه شنیده اید؟

- امام على (عليه السلام) : ما أَضمَرَ أَحَدٌ شَيئاً إِلاّ ظَهَرَ فى فَلَتاتِ لِسانِهِ وَصَفَحاتِ وَجهِهِ؛ هيچ كس چيزى را در دل پنهان نداشت، جز اين كه در لغزش هاى زبان و خطوط چهره او آشكار شد. [3]
[=B Mitra]
لطیفه
[=B Mitra]پدر: آره پسرم دروغ کار بديه پسرم ما اندازه تو بوديم دروغ نمي گفتيم.
پسر: خب بابا جون ميشه بگي دقيقاً دروغگويي رو از چه سني شروع کرديد. (دو صد گفته چو نيم کردار نيست.)

می گویند دروغگو کم حافظه است اسن حرف خیلی دقیق است. بنابراین در کنار دروغگویی کلاس های تقویت حافظه ضروری است.
دروغ مثل بهمن است از یک توده بسیار کوچک شروع می شود و بعد به بهمن ویرانگر تبدیل می شود، بنابراین تنها تخم مرغ دزد شتر دزد نمی شود بلکه همه عادات زشت از کوچک شروع می شود. بر همین اساس می گویند:
the cigarette is gate of addiction سیگار دروازه اعتیاد است. [4]

[=B Mitra]پی نوشت :
1. آیت الله مکارم شیرازی، استفتائات، ج 3، احکام بیع، سؤال 490.
2. ماهنامه فرهنگی، اجتماعی و آموزشی ویژه خانواده سازمان اوقاف و امورخیریه، ش 57، دی ماه 1391، ص39.
3. نهج البلاغه، حكمت 26.
[=B Mitra]4. آيين ‌ شوخی و قوانین خوشي، محمدعلی قدیری و محمدحسین قدیری، کتابخانه سایت اسک دین

فروردین

[=microsoft sans serif]روز دوازدهم
[=B Mitra]عقوبت خنده زياد


[=B Mitra]پیامبراکرم (ص) می‌فرماید: کسی که خنده و قهقهه او زیاد باشد به ده عقوبت گرفتار گردد:


[=B Mitra]1. قلبش می میرد (یعنی عقل او روز به روز کم می شود)،
2. آبرویش می رود،
3. مورد سرزنش دشمنان و شیطان قرار می گیرد،
4. خداوند رحمان بر او خشم می کند،
5. در روز قیامت بدقت از او حسابرسی می کند،
6. در روز قیامت، پیامبر(ص) از او روی بر می گرداند،
7. ملائکه او را لعنت کنند،
8. اهل آسمان ها و زمین با او دشمنی کنند،
9. هر چه را حفظ کرده فراموش می کند،
10. روز قیامت رسوا گردد.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1 .علي مشكيني، مواعظ العددیه، ص 370.

فروردین

[=microsoft sans serif]روز سیزدهم
[=B Mitra]ریشه ی فكر نحوست 13


[=B Mitra]اساساً این فكر از كجا پیدا شده است؟ من نمی خواهم و همچنین نمی توانم در این وقت مختصر اینها را بحث بكنم، چون از بحث قرآنی و حدیثی خودم می مانم، به طور اجمال عرض می كنم: به نظر من دو خاصیتی كه در بشر هست سبب پیدایش فكر نحوست در اشیاء و اعداد شده است.

1- یكی اینكه بشر به طور كلی خودخواه است، یك حالت گریز از مركزی در مسئله ی تقبل مسئولیتها دارد، یعنی نمی خواهد مسئولیت شكستهای خودش را متوجه خودش بكند. همیشه دنبال این می گردد كه یك چیز دیگری پیدا كند و بگوید این بدی، این شكست، این بدبختی كه پیدا شد، این من نبودم، این فكر من نبود، این خُلق من نبود، این روح من نبود، این عادت اشتباه من نبود، این جهل و نادانی من نبود كه باعث این شكست شد، یك چیز دیگری بود. این یك علت بوده است كه بشر برای اینكه از تقبل مسئولیتها فرار كند، آمده است برای اشیاء، برای چهارشنبه، برای 13، برای 25، برای صدای كلاغ، برای صدای جغد نحوست قائل شده است.

2- خاصیت دیگر، روح تنبلی است كه در انسان می باشد. انسان وقتی بخواهد علت قضایا را بفهمد، باید از طریق علمی و عقلی كاوش و تفكر و جستجو و تفحص كند تا علت واقعی اشیاء را درك كند، ولی با خیال، همه ی قضایا را زود می شود حل كرد. اگر در جنگی شركت كردیم و 52شكست خوردیم، چنانچه بنا بشود روی اصول دقیق علمی بررسی كنیم كه چرا شكست خوردیم، دو ناراحتی دارد: یكی اینكه می رسیم به اینكه خودمان مسئول این شكست بودیم؛ دوم اینكه مدتها باید زحمت بكشیم، به خودمان رنج بدهیم تا علتها را به دست بیاوریم؛ بعد رنج دیگری متحمل شویم آن علتها را از میان ببریم و وضع خودمان را اصلاح كنیم. ولی با یك كلمه خودمان را راحت می كنیم، می گوییم علت اینكه ما در این جنگ شكست خوردیم این بود كه مثلاً در روز چهارشنبه شروع كردیم یا روز 13 بود یا وقتی كه از شهر خودمان خارج می شدیم سگی جلو ما درآمد عوعویی كرد و این نحوست داشت و شكست ما اثر عوعو آن سگ بود. [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1.مجموعه آثار شهید مطهری . ج25، ص: 404


[CENTER]فروردین

[/CENTER]
روز چهاردهم

[=B Mitra]شوک کودکانه


[=B Mitra]بعد از نماز داشتم تند تند زیارت عاشورا می خواندم که کودک خردسالم آمد کنارم نشست و گفت بابا چه کار می کنی؟ گفتم دارم با خدا و امام حسین (ع) حرف می‌زنم. با تعجب گفت: بابا! باباجون! زیارتم رو قطع کردم و گفتم باز چی شده؟ گفت: اونا می فهمند چی بهشون میگی؟ گفتم بله؟ بعد که احساس کردم سئوالش عجیب است گفتم: چرا این رو بپرسیدی؟! گفت: خب خیلی تند تند باهوشون حرف می زنی و معلوم نیست چی می خونی؟ اگه من جای اونا بودم که اصلاً نمی فهمیدم چی داری میگی؟[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1.محمدحسين قديري، ماهنامه خانه خوبان، ش 21، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)
[CENTER]فروردین

[/CENTER]
[=microsoft sans serif]روز پانزدهم
[=B Mitra]نرم افزارهاي موسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی


[=B Mitra]لوح فشرده هاي منتشر شده توسط اين انتشارات:
لوح فشرده اصول موفقیت در آموزه های دینی
لوح فشرده به رنگ آسمان ...
لوح فشرده تصویری به آسمان نگاه کن: نماز و بهداشت روان
لوح فشرده تصویری شادکامی در آموزه های دینی
لوح فشرده فیلم آموزشی خانواده آسمانی: آموزش های دوران تربیت فرزند
لوح فشرده فیلم آموزشی خانواده آسمانی: آموزش های دوران عقد
لوح فشرده فیلم آموزشی خانواده آسمانی: آموزش های دوران قبل از ازدواج
لوح فشرده فیلم آموزشی خانواده آسمانی: آموزش های دوران قبل از ازدواج
لوح فشرده فیلم آموزشی خانواده آسمانی: آموزش های ویژه دوران استقلال
لوح فشرده فیلم آموزشی خانواده آسمانی: آموزش های ویژه دوران استقلال
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (1): ارتباط موثر در دنیای همسران
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (10): بهداشت روابط جنسی همسران
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (11): زندگی پایدار
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (12): اندیشه ی فرزندآوری
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (2): زوج شاد، زوج با نشاط
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (3): شناخت و کنترل خشم
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (4): من و خانواده همسرم
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (5): همسر خوش اخلاق من
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (6): خانواده ی منسجم
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (7): هنر معیشت را بیاموزیم
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (8): شادی را به خانه ببریم
لوح فشرده مجموعه چند رسانه ای ویژه ی آغاز زندگی مشترک (9): گذر از تعارضات زندگی
لوح فشرده نرم افزار تعلیم و تربیت دینی کودک
لوح فشرده نرم افزار رسانه و دنیای امروز: اینترنت
لوح فشرده نرم افزار رسانه و دنیای امروز: بازی های رایانه ای
لوح فشرده نرم افزار رسانه و دنیای امروز: تلفن همراه
لوح فشرده نرم افزار رسانه و دنیای امروز: ماهواره
لوح فشرده نرم افزار ریشه ها اندیشه ها 1
لوح فشرده نرم افزار ریشه ها اندیشه ها 2
لوح فشرده نرم افزار ریشه ها اندیشه ها 3
لوح فشرده نرم افزار ریشه ها اندیشه ها 4
لوح فشرده نرم افزار چند رسانه ای باغبان درخت سیب
لوح فشرده نرم افزار چند رسانه ای حرف ربط، جای خط فاصله... (دخترانه)
لوح فشرده چند رسانه ای بهار زندگانی با امام مهربانی

منبع: http://javan.aqr.ir/Portal/Home/Default.aspx[CENTER]فروردین

[/CENTER]
روز شانزدهم

[=B Mitra]
شناخت تضميني


[=B Mitra]1- بررسی دورنمای و ظاهری فرد و مجموع خانواده

2- تحقیق
محل زندگی جدید و قبلی ( همسایه ها و مغازه ها)
محل تحصیل جدید و قبلی (مسؤلان و همکلاسان دوست و غیر دوست)
محل کار جدید و قبلی ( همکاران و کارفرما و مدیر)
دوستان جدید و قبلی
اقوام نزدیک و دور
دشمنان و منتقدان
واسطه ها و افرادی که همراه او هستند
معرفان( افرادی که خودش معرفی می کند برای تحقیق )
مسجد و هیأت محل
خواستگار قبلی (ممکن است از آنها اطلاعات کاربردی دریافت کنید در رد یا قبول)
همسر سابق (در ازدواج های دوم)
افراد خانواده مثل پسران یا دختران و داماد و عروس خانواده

3- گفتگو خانواده ها و گرفتن نظر افراد همراه ( بهتر است چند نوبت گفتگو شود و هر نوبت با یک همراه بالغ و فهیم و متأهل باشید)

4- گفتگوهای دو نفره ( با اصول گفتگو مدیریت مذاکره: ابتدا و در جلسه اول از اسرار خاص زندگی و خودتان نگویید - توجه به تسامح های شرعی که به ارتباط دختر و پسر این جا داده شده - گفتگو در چند جلسه باشد- تناقض ها یا همخوانی های گفتاری او و خانواده دقت شود - همیشه در منزل نباشد بیرون رسمی بودن نیست و فرد بهتر خودش را نشان می دهد)

5- درخواست دیدن آلبوم عکس به خصوص عکس های چند سال( در ضمن دیدن می توان به دوستان، همراه هان، محل ها و...دقت کرد ولی باید مراقب بود که ممکن است گزینشی باشد)

6- در خواست دیدن کتابخانه/ کامپیوتر / کیف سی دی/ دفترچه خاطرات و...(البته بهتر راه باز کن همراه باشد که او از زبان دختر یا پسر این را بخواهد). می توان از کتابخانه ای که او کتب امانی هم می گیرد اطلاعات خوبی گرفت که مثلا بیشتر به چه موضوعی علاق دارد و...

7- مشاوره های ازدواج: در امر مهمی چون ازدواج توصیه می شود از مشاور کمک گرفته شود مشاور متخصص فرد بی طرفی است که بدون جانبداری سخن می گوید و با مصاحبه و تست هایی که می گیرد اطلاعات و راهنمایی های خوبی به ما می دهد. مشاوره برای افراد وسواسی، مشکل پسند بسیار اهمیت بالایی دارد چون آنها باید از چراغ راهنما او کمک بگیرند و به یافته های خود زیاد توجه نکنند.

نكته: با توجه به مطالب بالا متوجه مي شويم كه براي شناخت كانال هاي متفاوتي وجود دارد و منحصر به ارتباط دختر و پسر نيست كه به هم وابسته شوند.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1 . محمد حسین، قدیری، نیش ها و نوش ها، ص12-13(كتاب و نرم افزار موجود در سايت گفتگوي ديني براي دانلود)

[CENTER]فروردین

[/CENTER]
[=microsoft sans serif]روز هفدهم
[=B Mitra]آتش حسادت


[=B Mitra]سؤال:[=B Mitra] حکمت 256 نهج البلاغه را توضیح دهید.

[=B Mitra]پاسخ: [=B Mitra]حضرت علي(ع) می فرماید : سلامتی تن و جسم در دوری از حسادت است.
ما همه به هم می‌گوییم که تندرست باشی ولی نمی‌گوییم چه‌طور و چگونه. در نگاه امیرالمومنین جسم ما مثل یک گلدان و روح و روان ما مثل گل می‌ماند. اگر یک گلدان شکسته و فرسوده باشد و ترک خورده باشد هیچ گاه در آن گل رشد نمی کند و خشک می‌شود،زیرا ریشه نمی‌تواند آب جذب کند.
امیرالمومنین می‌فرماید که بدن شما مثل گلدان است مواظب باشید که ترک برندارد و نشکند. بعد می‌گوید که چه چیزی این گلدان را می‌شکند و چه چیزی به این گلدان بیشترین آسیب را می‌زند. «حسادت» بدن را از پای در می آورد. اجازه ندهید که حسادت وارد بدن و دل بشود. دل ما حالت نایلونی دارد، حسادت شبیه خار، تیغ و سنجاق است و اگر آنرا در نایلونی بریزید آنرا پاره می‌کند و از اطراف آن بیرون می زند و مشخص می شود که داخل آن چیست. حسادت به انسان آسیب می زند و دیگران می‌فهمند که طرف حسود است و خودش را نشان می دهد.

امیرالمومنین(ع)می‌فرماید: اگر می‌خواهید تن شما سالم باشد حسادت نداشته باشید. البته الان می‌گویند که باید ورزش بکنید و تغذیه سالم داشته باشید تا بدن تان سالم بماند. اینها هم اشکالی ندارد. حضرت طبیب است و ناشی نیست. کسانی که برای از بین رفتن حسادت راه کار می‌دهند آنها ناشی هستند. می‌گوید: حسادت مثل آتش است و دل شما مثل یک فرش ابریشمی است. وقتی یک خال آتش روی فرش می‌افتد. شما راه کار آن را پیدا می‌کنی که چه‌طور آتش را از روی فرش بردارید یا هرجوری شده آتش را از آن دور می‌کنی؟
امیرالمومنین می‌گوید که حسادت آتش است. هر جوری شده این را از خودت دور کن و نمی‌گوید که چه‌طور آن‌را دور کن و شما را محدود نمی‌کند. اگر با ذکر و خیر طرف است این کار را بکن. اگر شما نسبت به کسی حسادت کنی وقتی پیش دیگران ذکر خیرش را بکنی حسادت کمرنگ می شود. اگر ما بدگویی کسی را نکنیم و به این اثر بهاء ندهیم حسادت رشد نمی کند. گاهی با هدیه دادن می توان حسادت را کمرنگ کرد. گاهی طرف خطاط خوبی است و شما به او حسودی می کنی. خوب شما هم نقاش خوبی باش یا یک حرفه و هنری یاد بگیر که تو هم کم نیاوری و همان جور که مردم به او توجه می کنند به تو هم توجه کنند.[1]


[=B Mitra]پی نوشت :
1.برنامه سمت خدا، شبكه سوم، حاج آقاي رنجبر، تاريخ3/4 /1390[CENTER]فروردین

[/CENTER]
[=microsoft sans serif]روز هجدهم
[=B Mitra]سبک هاي شوخ طبعي


[=B Mitra]همه سبک هاي شوخ طبعي مشکل زدا و غم زدا نیستند. برخی از سبک ها خود مشکل زا و غم زا هستند:
1- پر خاشگرانه (مسخره کردن ديگران)
2- خود شکنانه (دلقک بازي براي خنديدن ديگران)
این دو اوضاع را بدتر مي کنند

1- خودارزنده ساز (حفظ روحيه در مقابل مشکلات با نگاه شوخ طبعانه )

2- پيوند دهنده (شوخ طبعي به عنوان ابزار ارتباط و صميميت با ديگران)
این دو را بايد پرورش داد. [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1.نرم افزار حكايات و شوخ طبعي‌هاي طلبگي، سايت گفتگوي ديني( دانلود كنيد )
[CENTER]فروردین

[/CENTER]
[=microsoft sans serif]روز نوزدهم
[=B Mitra]چای تلخ


[=B Mitra]در حکمت 158 نهج البلاغه آمده: برادرت را با احسانی که در حقش می‌کنی سرزنش کن و شر او را با بخشش به او برگردان. بعضی ها مثل «چای تلخ» هستند هر کاری که با چای تلخ می‌کنی باید با آنها هم بکنی. ما چای را با قند یا شکر می خوریم.
امیر المومنین علي عليه السلام مي فرمايند که اگر کسی تلخ بود شما با شیرینی با او برخورد و صحبت کن. حالا بعضی ها بدتر از چای هستند، قهوه هستند. هرچقدر هم که در قهوه شکر بریزید شیرین نمی‌شود اما قابل تحمل می‌شود و تلخی آن قابل کنترل می‌شود حتی اگر مثل قهوه باشد با او تلخ صحبت نکن و تلخ رفتار نکن. نگویید که او باید چوب بخورد. مگر نمی‌خواهی که او دردش بیاید. این کاری را می‌گویم اگر انجام بدهید او بیشتر دردش می‌آید. یعنی وقتی کسی به شما لطمه‌ای زد، اگر شما به او خدمت کنی شرمسار می‌شود. او حاضر است که به او توهین بکنی ولی این کار را نکنی. پس معلوم می شود که سختی این خیلی بیشتر است. لذا امیرالمومنین راه سرزنش کردن را به ما یاد می‌دهد و می گوید که اگر برادرت به تو آسیب رسانده سرزنش کن. حتی می گوید که بالاخره برادرت است. اگر او به تو بدی کرده، تو به او خوبی کن. اگر به شما گفتند که فلانی هرجا می‌نشیند بدی تو را می گوید، شما بگویید که نه او انسان درستی است. شر او را با یک نعمت برگردان. یعنی به تو سرایت نمی‌کند.

اگر لباس شما چاک بخورد چاک آن را که بیشتر نمی کنی بلکه آن را می دوزی. اگر می‌خواهی شر او به تو نرسد دهان او را ببند. سخن تلخ نخواهی دهانش شیرین کن. سعدی می‌گوید که اگر کسی دهانش را باز کرده و دارد به شما فحش می دهد، اگر یک شیرینی در دهانش بگذاری دیگر نمی‌تواند حرفی بزند. جواب خوبی را خوبی دادن سگ کاری است. جواب بدی را بدی دادن خرکاری است. اگر شما به الاغ یک لگد بزنی او هم به شما یک لگد می زند ولی جواب بد را نیکو دادن کار خواجه عبدالله انصاری است. یعنی این کار انسان است و اگر کسی بخواهد آقا باشد باید یک کاری از خودش نشان بدهد. در حکمت قبلی داشتیم که اگر کسی به شما خوبی کرد شما پاسخ خوب تری به او بده. حالا می گوید که اگر کسی بدی کرد شما به او خوبی کن.[1]


[=B Mitra]
پی نوشت :
1- برنامه سمت خدا، شبكه سوم، حاج آقاي رنجبر، تاريخ90/4/24
[CENTER]فروردین

[/CENTER]
[=microsoft sans serif]روز بیستم
[=B Mitra]مثلث عشق


[=B Mitra]عشق دارای سه ضلع است: میل، تعهد و صمیمیت.

[=B Mitra]1. میل: [=B Mitra]انگیزه هایی مانند جذابیت و تمایلات جنسی
[=B Mitra]2. تعهد:[=B Mitra] اینکه برای حفظ رابطه مطلوب تلاش کنیم.
[=B Mitra]3. صمیمیت:[=B Mitra] رفتارهایی که نزدیکی عاطفی را افزایش می دهد.

براین مبنا می توان عشق را به 8 قسم تقسیم کرد:
[=B Mitra]1- فقدان عشق:[=B Mitra]
در اين رابطه هيچ يك از عناصر عشق حضور ندارد. اين رابطه را در زندگي روزانه با مردم عادي داريم. اگر احساستان درباره شريك زندگي تان از اين نوع باشد، مي توان گفت كه رابطه تان در معرض خطر است.

[=B Mitra]2- عشق دوستانه: [=B Mitra]
اين احساس زماني دست مي دهد كه ميل و تعهد به مقدار كم وجود داشته باشد يا اصلاً وجود نداشته باشد، اما «صميميت» در حد بالايي حضور دارد.

[=B Mitra]3- عشق شهواني: [=B Mitra]
«ميل» در اين عشق بيشتر حضور دارد. هيجانات و ميل زيادي در اين رابطه وجود دارد، اما صميميّت و تعهد در سطح ضعيفي قرار دارد.

[=B Mitra]4- عشق پوچ: [=B Mitra]
اين عشق زماني احساس مي شود كه «تعهد» قوي باشد، اما ميل و صميميت در سطح پاييني قرار داشته باشد يا اصلاً وجود نداشته باشد.

[=B Mitra]5- عشق خيال انگيز: [=B Mitra]
اين عشق در بين زوج هايي مشاهده مي شود كه رابطه آنها تا اندازه اي تازه است. «ميل و صميميّت» شديد است، اما زوج ها به اندازه كافي، زندگي مشترك يا تجربه هاي مشترك ندارند كه متقابلاً احساس تعهد كنند.

[=B Mitra]6- عشق مشفقانه:[=B Mitra]
در اين عشق «صميميّت و تعهد» شديد است اما ميل ضعيف است. عشق مشفقانه در زوجهايي ديده مي شود كه به مدت تقريباً طولاني با هم هستند و از يكديگر رضايت دارند، اما جاذبه جنسي آنها از بين رفته است.

[=B Mitra]7- عشق ابلهانه: [=B Mitra]
در اين عشق «ميل و تعهد» بالاست اما صميميت ضعيف است.

[=B Mitra]8- عشق كامل: [=B Mitra]
اين عشق سه عنصر را به طور سخاوتمند در خود جاي داده است.[1]

[=B Mitra]پی نوشت :
1. مهدی، میرمحمد صادقی، آموزش پیش از ازدواج، ص40-41

فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و یکم

[=B Mitra]خشم و میخ


[=B Mitra]پدری به پسرش که دائم عصبانی می شد گفت :
پسرم تو باید یاد بگیری که خودت رو کنترل کنی و مراقب رفتار و گفتارت باشی.
و بعد تعدادی میخ به او داد و خواست هر بار که عصبانی می شه یکیش رو به دیوار اتاقش بکوبه!
پسر روز اول هیجده میخ به دیوار زد.
روز دوم شانزده تا و ...!
او هر روز ناخودآگاه وقتی دیوار اتاقش رو می دید تلاش می کرد تا کمتر عصبانی بشه وتعداد میخ هائی که به دیوار می کوبید مدام کم و کمتر می شد.
تا اینکه روزی پدر گفت :
پسرم از این به بعد میخی به دیوار نزن و هر وقت تونستی خودت رو کنترل کنی و جلوی عصبانیتت رو بگیری ، یکی از اون میخ ها رو بیرون بکش.
چند روز بعد همه میخ ها از دیوار اتاق بیرون کشیده شده بودند.
پدر که خیلی خوشحال بود از پسرش بخاطر عوض شدن رفتارش تشکر کرد و گفت :
عزیزم خیلی خوبه که دیگه عصبانی نمی شی ، ولی یه نگاه به دیوار اتاقت بنداز.
پسر نگاهی به دیوار انداخت ، چیزی که به وضوح دیده می شد سوراخ های زیادی بود که اون رو زشت و بد شکل کرده بودند.
پدر ادامه داد :
پسرم دیوار اتاقت دیگه مثل گذشته اش نیست.
تو وقتی با دیگران با عصبانیت صحبت می کنی ، حرف هات در دل اونها چنین اثری رو ایجاد می کنه.
اگر هم دیگه به رفتار غلطت ادامه ندی ، اثرش می مونه.
عزیز دلم کاشکی قبل از آزردن احساسات و عواطف دیگران کمی فکر کنیم.

کاشکی دقت بیشتری روی گفته ها و رفتارمون داشته باشیم.
و کاشکی بدونیم التیام زخم ها به سادگی ایجاد کردن اونها نیست.[1]


[=B Mitra]
پی نوشت :
1 . نرم افزار نیش ها و نوش ها، سايت گفتگوي ديني( موجود براي دانلود )

فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و دوم

[=B Mitra]خودآگاهي و مديريت


[=B Mitra]زندگی زناشویی بدون تغییر و اختلاف، اجتناب ناپذیر است. زن و شوهرها باید از خود بپرسند آیا نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسیم؟ و در نهایت با چه روشی می‌توانیم نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را رفع کنیم؟اما به راستی به چه میزان از رابطه خود شناخت داریم؟بر سر چه چیزهایی توافق داریم؟ برای چه چیزهایی همکاری می کنیم؟به خاطر چه چیزهایی دعوا می کنیم؟از چه چیزهایی عصبانی و از چه چیزهایی خوشحال می شویم؟ نکته مهمی که در شناخت روابطمان وجود دارد، «پیش آگهی» است. وقتی می دانیم که در مورد چه چیزها و چه موقعیت هایی، چه واکنشی نشان می دهیم، می توانیم کنترل زندگی خود را برای بهبود آن، افزایش دهیم.

[=B Mitra]سه نكته مهم[=B Mitra]
1- دانايي، توانايي كنترل و مديريت به ما دهد؛ توانا بود هر كه دانا بود.
2- خودشناسي مقدم بر ديگر شناسي است تا خود را خوب نشناسيم ديگران را نمي توانيم خوب بشناسيم.
3- در ارتباط باديگران و روابط زناشويي، شناخت هيجان ها(شادي، غم، اضطراب، عشق، نفرت، و..) و مديريت هيجاني نقش بسيار مهمي در شادكامي و رضايت دارد.[1]


[=B Mitra]
پی نوشت :
1. سايت گفتگوي دينيفروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و سوم

[=B Mitra]اعتياد و شش باور غلط

[=B Mitra]
1- با يك بار مصرف مواد كسي معتاد نمي شود!
تحقيقات نشان داده است مواد اعتيادآور به محض ورود به سيستم عصبي( حتي براي بار اول) برخي مراكز ترشح كننده دوپامين را در مغز خاموش مي كنند. تصاويرMRI رنگي از مغز معتادان و مقايسه آن با افراد سالم نشان مي دهد كه افراد سالم، مغزي درخشنده با رنگ هاي متنوع دارند اما افراد معتاد از يك مغز خاموش با تصويري سياه و تيره برخوردارند. علت اين مسئله همان قطع ترشح دوپامين و ساير واسطه هاي شيميايي در مغز است. افراد مصرف كننده(پس از مصرف) با وسوسه به دنبال جايگزيني براي همان واسطه هاي از دست رفته هستند و اين بي قراري و ميل به مصرف تا زمان مصرف مجدد ادامه مي يابد كه اين زمينه هاي اوليه اعتياد است. پس مي توان گفت: آري، حتي يك بار مصرف مواد مخدر نيز اعتياد آور است.

2- مصرف تفنني مواد مخدر كسي را معتاد نمي كند.
بسياري از جوانان كه مصرف مواد را آغاز مي كنند بر اين باورند كه مصرف تفنني منجر به اعتياد نمي شود و گمان مي كنند مي توانند سالها مواد را مصرف كنند و خوب و سرحال باقي بمانند. همين طرز تفكر و باور غلط، زمينه ساز اعتياد است و بسيارند معتاداني كه سالهاست مواد مصرف مي كنند و شدت اعتيادشان افزايش يافته اما خود را معتاد نمي دانند. اگر بتوانيد جواب اين سئوال را بدهيد، مي توانيد ريشه هاي اين باور غلط را نيز بشناسيد. سئوال اين است: همه مي دانند اعتياد بد است اما چرا جوانان معتاد مي شوند؟ مشكل اينجاست كه جوانان مصرف كننده گمان مي كنند معتاد نيستند يا به نيت اعتياد مواد را آغاز نكرده اند و اين مصرف تنها جنبه تفنن دارد.

3-مواد اعتياد آور براي افراد بالاي 50 سال ضرر ندارد و مفيد است!
اين تصور باطل كه مواد مخدر مانند ترياك، فرد را جوان نگه مي دارد، قند خون و فشار بالاي خون را درمان مي كند، زمان روابط زناشويي را به تأخير مي اندازد و تقويت كننده قواي جنسي است پايه علمي و درستي ندارد. چه بسيارند افرادي كه مصرف اين مواد در روابط زناشويي دچار مشكل شديد هستند. معتادان فراواني هستند كه به دنبال سكته مغزي با قند خون بالا و فشار شديد خون در بيمارستانها بستري شده اند. شايد در مصارف اوليه، مقداري قند خون يا فشار خون افت پيدا كند اما به ياد داشته باشيم كه اين مواد درمان محسوب نمي شوند. چه بسا كه نوشيدن مقادير زيادي آبليمو نيز فشار خون را كاهش دهد، آيا مي توان به يك بيمار قلبي تا آخر عمر براي درمان فشار خون وي آبليمو داد؟ بايد دانست كه مواد مخدر براي هيچ بيماري درمان نيست.

4- بايد هر چيز را در زندگي يك بار تجربه كرد!
برخي افراد بر اين باورند كه هر خطري ارزش يكبار تجربه كردن را دارد. حال بايد از آنان پرسيد كه اگر سوزني آغشته به ويروس هپاتيتB يا ايدز داشته باشيم، حاضرند آن را يك بار وارد بدن خود كنند؟ آيا اين افراد حاضرند با يك فرد مبتلا به آنفولانزاي خوكي يك بار روبوسي كنند؟ خطر اعتياد آوري مواد مخدر نيز كمتر از مثالهاي ياد شده نيست. پس نمي توان هر خطري را تجربه كرد. اين عقل انسان است كه با توجه به شرايط و در نظر گرفتن ميزان خطر موجود، تعيين خواهد كرد كه اقدامي انجام بشود يا نه. پس اگر آن عقل سليم وجود داشته باشد، بايد بدانيم كه حتي يك بار مصرف مواد مخدر اعتياد اور است و مصرف آن دستاوردي جز اعتياد براي فرد به همراه ندارد.

5- مواد مخدر هميشه از سوي يك آدم خلاف كار با چهره اي خطرناك به من تعارف مي شود!
بايد بدانيم كه داستان آغاز اعتياد اين طور نيست. معتادان بسياري وجود دارند كه اولين بار مواد را از پسر خاله، پسر عمو، يك دوست صميمي يا يكي از بستگان و اعضاي درجه يك خانواده دريافت كرده اند. اين تصور كه افراد ذكر شده هيچ وقت بد مرا نمي خواهند و اتفاقي براي من نخواهد افتاد، يكي از عوامل اوليه ايجاد كننده اعتياد است. در مورد مصرف مواد مخدر به هيچكس نمي توان اعتماد كرد. بايد بدانيد كه هر كس مصرف مواد مخدر را به شما پيشنهاد كند، دشمن شماست. البته ذكر اين نكته الزامي است كه در بسياري از موارد، افراد پيشنهاد دهنده نيز به علت نا آگاهي سعي مي كنند اين مواد را به نزديكان خود پيشنهاد دهند اما غافلند كه اين به معناي آغاز اعتياد است و ناخواسته در حق نزديكان خود دشمني مي كنند.

6- معتاديني وجود دارند كه كارتن خواب و بيچاره نشده اند و حتي برخي از آنان از نظر اقتصادي و اجتماعي جايگاه خوبي دارند!
بايد بدانيم هر فرد معتاد در هر جايگاهي كه قرار گرفته است، اگر معتاد نبود در جايگاهي صدها برابر بهتر قرار داشت. اگر معتادي را مي شناسيد كه يك فروشگاه دارد، بدانيد اگر معتاد نبود پنج فروشگاه داشت. مواد موجود در بازار ناخالصي بسياري مانند پودر استخوان،خاك، فضولات حيواني، پودر سمي سرب و لوله بازكن و ... دارند، پس كسي كه اين مواد را مصرف ميكتد به طور قطع آدم سالمي نيست. بايد بدانيم، مواد مخدر در زندگي هر انساني نقش ترمز و بازدارنده از موفقيت را دارد. تجربه نشان داده است كه هيچ كس با مصرف مواد مخدر حتي يك پله نيز بالا نرفته است.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. سايت کلینیک پارسه (مرکز جامع پزشکی اعصاب و روان و مشاور اصفهان)فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و چهارم

[=B Mitra]پير غلام امام حسين(ع)


[=B Mitra]جوان گفت:عزاي بر امام حسين(ع)و سیاه پوشیدن در محرم سبب افسردگي نميشه؟
پير مرد با تبسم گفت: خدا رو شكر يه روز هم از زندگي ام ناراضي نبودم و درجه آمپر خُلقم پايين نیومده. آخه من « پيرغلام» حسينم. با این که نه تنها محرم، بلکه که نه تو کل عمرم در عشقش می سوزم.

[=B Mitra]تذكر: [=B Mitra]پيرغلام لقب خادمان و مداحان و ذاكران پيري است كه در طول سال هم در ایام سوگ و غم ایشان،«روضه خواني» و هم در روزهای شادی و فرح اهل بیت(ع) «مولودي خواني» دارند.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. م. ح قديري، ماهنامه خانه خوبان، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)

پیرغلام امام حسین علیه السلام "محمد مهدی علامه"


فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و پنجم


[=B Mitra]مشاوره ديني


[=B Mitra]امام علي(ع) : لَا غِنَى كَالْعَقْلِ وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ
هيچ ثروتى چون عقل ؛ هيچ فقرى چون نادانى ؛ هيچ ميراثي چون ادب و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.[1]
****

[=B Mitra]باور غلط: [=B Mitra]طلاب و روحانيون نبايد مشاوره بدهند، مشاوره امري تخصصي است.
[=B Mitra]
پاسخ:
[=B Mitra]زندگي ما شؤون مختلف سياسي، اقتصادي، ديني، روان‌شناختي، رفاهي، پزشكي و....دارد. اسلام ما را به تفكر، تحقيق، مشورت با افراد با تجربه و متخصص متعهد سفارش كرده‌است. كارشناسان حوزوي متناسب با رشته تخصصي خود مي‌توانند مشاوره احكام شرعي، اعتقادي ، اخلاق و تربيتي و.....بدهند. بسياري از حوزه‌هاي تربيتي با حوزه‌هاي مشاوره روان‌شناختي همپوشي دارد، به عنوان نمونه تربيت كودك، درمان دروغگويي كودك، دوست‌يابي و ....، اما چيزي كه مهم است اين است كه متخصصان بايد در حوزه خاص خود مشورت دهند و وارد حوزه ديگري نشوند و در صورت نياز افراد را به متخصص مربوطه ارجاع دهند، بنابراين مشاور مذهبي نبايد مشاوره روان‌پزشكي و باليني بدهد و مشاور روان‌شناس نبايد مشاوره مذهبي بدهد.[2]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1.نهج البلاغه ، حكمت54
2. روان شناسي و تبليغ غير مستقيم( عايق هاي تبليغي با تأكيد بر باورهاي غلط)، ص40(موجود در سايت گفتگوي ديني براي دانلود)

فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و ششم

[=B Mitra]عشق مانيايي


[=B Mitra]يكي از انواع عشق، عشق مانيايي است. عشق مانيايي عشق ديوانه وار است، همراه با اشتغال ذهني وسواس گونه، حسادت، احساس مالكيت، ناامني، علائم جسماني و هيجانات شديداً نوساني. بسياري از روان شناسان تأكيد مي كنند كه عشاق مانيايي به لحاظ روان شناختي دچار مشكل مي شوند. [برای برون رفت از این وضعیت مراجعه به روان شناس باليني پیشنهاد می شود]
سؤالات زير تا حدي مي تواند ما را نسبت به عشق مانيايي هشيار كند. به اين سؤالات از 5 تا 1 نمره دهيد. 1 كمترين ارزش و5 بالاترين ارزش را دارد.

1- زمانی كه بين ما كارها درست پيش نمي رود، دلم آشوب مي شود؛ يا اين كه احساس مي كنم حال تهوع دارم.
2- اگر من و او از هم جدا شويم آن قدر افسرده مي شوم كه به فكر خودكشي بيفتم.
3- گاهي آن قدر از عشقش به هيجان مي آيم كه خوابم نمي برد.
4- وقتي كه او به من توجه نمي كند، احساس مي كنم كه همه بدنم ناخوش است.
5- از وقتي كه عاشق او شده ام، تمركزم دچار مشكل شده است.
6- اگر شك كنم كه او با يك نفر ديگر است، نمي توانم آرام باشم.
7- اگر براي مدتي به من توجه نكند، گاهي با كارهاي احمقانه تلاش مي كنم كه توجهش را به خودم جلب كنم.

نمرات را با هم جمع كنيد. هر چه نمره بدست آمده به عدد 35 نزديكتر باشد، عشق مانيايي در شما شدت بيشتري دارد و هر چه نمره به عدد 7 نزديكتر باشد عشق مانيايي خفيف تر است. [1]

[=B Mitra]نکته:[=B Mitra] کسی که در استفاده از عقل صرفه جویی کند، عاشق می شود!

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. مهدی، میرمحمد صادقی، آموزش پیش از ازدواج، ص64-65فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و هفتم

[=B Mitra]تكنيك خاموشي


[=B Mitra]بهترين تدبير براي رويارويي با مزاحم تلفني، پاسخ ندادن به طور مطلق است. از قديم هم گفته‌اند: « جواب ابلهان خاموشي است.» البته آدم عصباني و غيظي مي‌شود و وسوسه مي شود بد و بي‌راه بگويد، ولي اگر صبوري كنيم زودتر به نتيجه مي‌رسيم. از قديم گفته اند سگ را اگر كم محلي كنيم كمتر واق واق مي كند.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. سايت گفتگوي ديني


فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و هشتم


[=B Mitra]بیماری شدید روانی


[=B Mitra]سؤال: [=B Mitra]برخی کسانی که درگیر بیماری شدید روانی (سایکوز) هستند ممکن است به خود یا دیگران ضرر جانی یا مالی و ناموسی سنگینی بزنند. با توجه به اینکه هنگام شدت گرفتن این بیماری، «کنترل» این بیماران از عهدة خانواده خارج می‌شود، آیا بر افراد آگاه، به‌ویژه خویشاوندان و ارحام، واجب می‌شود که برای درمان یا بستری کردن این بیماران به خانوادة آنها کمک کنند؟ حکومت اسلامی چه وظیفه‌ای در ‌این ‌باره دارد؟

[=B Mitra]پاسخ: [=B Mitra]جلوگیری از ضررهای جانی و ناموسی او بر همه واجب است؛ اما جلوگیری از خسارت مالی بر دیگران واجب نیست و معالجة او بر ولیّ واجب است، مگر اینکه هزینة درمان نامتعارف باشد و بیمار مالی نداشته باشد که در این صورت، معالجه و نگه‌داری بر حکومت لازم است. [۱]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1 . سید محمدتقی علوی و محمدحسین قدیری، مشاوره زیر گنبد فیروزه ای، مرکز مشاوره مؤسسه امام خمینی قم، ۱۳۹۲، ص19.فروردین

[=microsoft sans serif]روز بیست و نهم


[=B Mitra]آثار تربيتي لقمه حلال


[=B Mitra]حاکمی به واعظی گفت: این که می گویند لقمه حلال در نطفه اثر دارد، بی خود است. من لقمه حرام به بچه‌ام دادم پسر خداشناسی شده و تو لقمه حلال دادی او بی دین شده است. واعظ حاضر جواب گفت: اون حرف درست است یه روز من مهمون تو بودم از لقمه تو خوردم پسر بد شد و زمانی تو مهمان من شدی از غذای حلال من خوردی بر نطفه‌ات اثر گذاشت و پسرت خوب شد.[1]

[=B Mitra]دو نكته تربيتي‌ [=B Mitra]
1- ائمه(ع) به كسب و كار و لقمه حلال سفارش زيادي كرده‌اند، لقمه حرام منشاء خشونت، بزهكاري و پاگذاشتن روي وجدان و فطرت مي‌شود. امام حسين فرمود اين لشكر به خاطر اين كه شكم هايشان از حرام پر شده است، چشم و دل شان كور شده‌است.

2- تربيت كودك در واقع از قبل از انعقاد نطفه شروع مي‌شود با مراقبت از خوراك هاي غذايي، فكري و معنوي براي اطلاع بيشتر به كتاب ريحانه بهشتي نشر جامعه الزهراء رجوع كنيد.


[=B Mitra]
پی نوشت :
1.نرم افزار حكايات و شوخ طبعي‌هاي طلبگي، سايت گفتگوي ديني( موجود براي دانلود در اين سايت)
فروردین

[=microsoft sans serif]روز سی ام
[=B Mitra]نرم افزار نیش ها و نوش ها


[=B Mitra]نرم افزار «
[=B Mitra]نيش‌ها و نوش‌ها[=B Mitra]» ، مجموعه‌ای از هشدارهای روان‌شناختي به همراه معرفي نکات مهم و کليدي برای يك «[=B Mitra]زندگی عاقلانه و شادمانه[=B Mitra]» در قالب كتاب، سايت و نرم افزار است. اين نرم افزار عمدتاً بر مبناي مشاوره هاي واقعي و مشاهدات نگاشته شده، و به «[=B Mitra]مشکلات و چالش‌هاي جوانان در سنين بلوغ[=B Mitra]»، «[=B Mitra]آمادگي براي زندگي مشترک[=B Mitra]»، «[=B Mitra]مشکلات دوران خواستگاري، نامزدي و ازدواج[=B Mitra]» ، «[=B Mitra]مشکلات پس از ازدواج و آداب بهتر زيستن[=B Mitra]»، «[=B Mitra]سوء استفاده ها و خيانتهاي طرفين در زندگي مشترک[=B Mitra]» ، «[=B Mitra]مشکلات ازدواجهاي مدت دار و يا اختلافات سنين[=B Mitra]» و ... در قالبي بسيار زيبا و با لحني شيرين پرداخته است. و براي اولين بار در اينترنت توسط انجمن گفتگوي ديني وابسته به مرکز ملي پاسخگويي به صورت رايگان عرضه مي گردد.
همچنين به دليل استفاده از منابع غني علمي و آموزشي در آن به دانشجويان رشته روان شناسي، مشاوران و مراكز مشاوره و تربيت مربي نيز توصيه مي‌شود.
اين نرم افزار به سهم خود خواسته باری از دوش‌ها بر دارد و نهايت سعي خود را مبذول داشته است و مشكلات مانند زخم عميقی است كه با مرهم اين نرم افزار التيام نمی يابد اما کسب آگاهي و افزايش شناخت بي شك به قدر خود می تواند طعم زندگی شيرين را به ما بچشاند.

[=B Mitra]بخش‌هاي اصلي نرم افزار[=B Mitra]
[=B Mitra]1- مصرع اول( خانم ها): [=B Mitra]شامل نكات و هشدارهاي روان شناختي برای زنان و دختران نوجوان و جوان است.دراین بخش 103 هشدار در 6 قسمت ازدواج تاریخ دار ، ازدواج ، دام ها ، گوناگون ، زندگی زناشویی و مشکلات بیوه زنان ارائه شده است.

[=B Mitra]2- مصرع دو​م(آقايان):[=B Mitra]شامل نكات و هشدارهاي روان شناختي براي مردان و پسران نوجوان و جوان است.در این بخش61 هشدار در 4 قسمت ازدواج ،خانواده ، قبل از ازدواج و گناه ارائه شده است.

[=B Mitra]3- بيت كامل( خانواده):[=B Mitra]شامل نكات تربيتي و هشداری های روان شناختي مشترک برای زنها و شوهرهاست.در این بخش70 هشدار در 4 قسمت ارتباط زن و شوهر، تربیت فرزند ،قبل و حین ازدواج و آیین بهتر زیستن ارائه گرديده است.

دانلود اين نرم افزار: http://www.askdin.com/thread12940.html
دانلود کتاب هشدار برای کبری( مخصوص خانم ها)http://www.askdin.com/thread33366.html


فروردین

[=microsoft sans serif]روز سی و یکم

[=B Mitra]اجرت مشاوره


[=B Mitra]امام حسن عسکری (علیه السلام) فرمودند: زنی خدمت حضرت فاطمه علیهاالسلام آمد و گفت: مادر ناتوانی دارم که در امر نماز به مسئله مشکلی برخورد کرده و مرا خدمت شما فرستاده است که سؤال کنم، و مسئله را مطرح نمود.

حضرت فاطمه (علیهاالسلام )جواب آن مسئله را داد.
آن زن سؤال دوم و سوم را کرد و سپس تا ده مسئله از حضرت پرسید و حضرت (علیهاالسلام) همه را پاسخ داد. سپس آن زن از کثرت سؤال خجالت کشید و عرض کرد: ای دختر رسول خدا، دیگر مزاحم نمی‌شوم، خسته شدید، حضرت فاطمه(علیهاالسلام) فرمود: خجالت نکش! هر سؤالی داری بگو تا جواب دهم. من از سؤالات تو خسته نمی‌شوم و با کمال میل جواب می‌دهم. اگر کسی اجیر شود که بار سنگینی را بر بام حمل کند و در ازای آن، مبلغ صد هزار دینار اجرت بگیرد، آیا از حمل بار خسته می‌شود؟
زن پاسخ داد: نه. حضرت فرمود: خدا در برابر هر مسئله آن قدر به من ثواب می‌دهد که بیشتر است از این‌که بین زمین و آسمان پر از مروارید باشد. با وجود این، آیا از جواب دادن مسئله خسته می‌شوم؟[1]


[=B Mitra]
پی نوشت :
1. محمّدباقر مجلسی، پیشین، ج 22، ص 31.


اردیبهشت

روز اول

[=B Mitra]ازدواج یا تحصیل؟


[=B Mitra]تعداد خانم هایی که ازدواج نکرده اند و سنشان بالارفته، متاسفانه زیاد است. گاهی ممکن است علت دست خود آدم نباشد و بحث قسمت باشد. مثلا یکی اصلا خواستگار ندارد و هیچ مانعی از طرف شخص نبوده، ولی یک وقت هم هست که خواستگار دارند، متاسفانه یا توقعات بالا یا توقعات بالای خانواده، گاهی وسواس، گاهی آرمان گرایی، گاهی تحصیلات.
خانم! تحصیلات برای شما نمی تواند مانع باشد برای آقایان چرا. آقایی که ترم دو است و کارشناسی می خواند و شش ترم دیگر دارد سربازی هم دو سال دارد، حالا ازدواج کند مشکل زیاد دارد، واقعیتی است، ولی خانم ترم یک و دو را که رد کرد و پایش را سفت کرد، می تواند ازدواج کند. عزیزان ازدواجتان را به تاخیر نیندازید طوری نشود که سن بالا برود و فرصت ها از دست برود. حضرت رسول (ص) فرمودند: انَّ الابکارَ بِمَنْزِلَةِ ثَمَرٍ علی الشجرهِ اذا ادرکَ ثِمَارُهَا فَلَمْ تشتن أَفْسَدَتْهُ شَمْسُ وَ نفرته ریاحی: «دوشیزگان مثل میوه درخت هستند نور خورشید آنها را خراب می کند و بادها این ها را به این ور و آن ور می برند.» گله نکنید عزیزان واقعیت جامعه است. حالا سؤال می کند سی ساله ام و دوشیزه هستم و می خواهم ازدواج کنم چه کار کنم؟ [1]

[=B Mitra]نکته: [=B Mitra] نادان ترین افراد کسانی هستند که به مصلحت دیگران ازدواج می کنند.

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. حسین، دهنوی، پایگاه اطلاع رسانی شبکه سه سیما، 92/9/9


اردیبهشت

روز دوم

[=B Mitra]
توصیه به والدین عزیز


[=B Mitra]1ـ بدانید هر چه زودتر تلاش کنید تا پس از بلوغ (جسمی، عاطفی، اجتماعی و...) فرزندانتان از نعمت داشتن همسر بهره مند شوند این کار به نفع آن ها است.

2ـ بدانید هر اندازه در فراهم شدن زمینه های ازدواج دختر و پسرتان گام های مثبت بردارید، به همان اندازه سعادت و خوشبختی آنها را فراهم کرده اید.

3ـ بدانید که شما در قبال فرزندانتان مسئولید.

4ـ والدین عزیز؛ به دختر و پسرتان هم در انتخاب همسر شایسته کمک کنید و هم در تأمین اقتصادی تشکیل زندگی مشترکشان یاری رسانید.

5ـ فرصت را از دست ندهید؛ به خصوص اگر فرزندتان دختر باشد که باید زرنگی به خرج دهید و مثل آن هایی نباشید که دخترشان را کنج خانه پشت پرده می نهند و دست روی دست می گذارند تا شاید خواستگاری پیدا شود. کمک از واسطه راز دار، آموزش مهارت های هنری زنانه، فراگیری مهارت های ارتباطی و حضور فعال در جمع زنان، با سر و وضع مناسب زمنیه ساز خوبی هستند.

6ـ پدر و مادر عزیز سنگ اندازی و اشکال تراشی چرا؟! از روی خودخواهی و هوای نفس تیشه بر ریشه سعادت فرزندانتان نزنید و با کج سلیقگی و بهانه های خلاف عقل و شرع و اعمال نظرهای غلط و دخالت های بی جا، باعث بدبختی و تباهی آن ها نشوید.

7- آنان را مجبور نکنید با کسی که خود انتخاب می کنید و آن ها راضی نیستند، ازدواج کنند.

8ـ ایشان را کمک کنید تا با مشاور ازدواج در این باره گفتگو کند. [1]


[=B Mitra]
پی نوشت :
1. سایت مشاوره دات ارگ،92/9/7

اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز سوم

[=B Mitra]رمز پيروزى مردان بزرگ


[=B Mitra]مطالعه كتاب رمز پيروزى مردان بزرگ، اثر آيت اللّه جعفر سبحانى، به علاقمندان موفقيت و پيشرفت مادي و معنوي توصيه مي شود:
الف) عوامل حقيقى كاميابى
1- كار در خور ذوق و استعداد
2- كار و كوشش و فعاليت
3 ايمان به هدف
4- استقامت و پشكار
5- تمركز فكر
6- نظم و انضباط
7- كار را از جاى كوچك شروع كنيم
8- از پيروي هاى نسنجيده بپرهيزيم
9- شور و مشورت
10 تاريخ يا آزمايشگاه بزرگ زندگى
11- استفاده از فرصت
12- قاطعيت و تصميم
13- آشنائى به اوضاع زمان
14- تجربه اندوزى از شكستها
15- شهامت و شجاعت
16- فداكارى و از خود گذشتگى
17- مشكلات و مصائب
18- واقعيات را آن چنان كه هست بشناسيم
19- انعطاف پذيرى در برابر حوادث
20- اتقان در كار و عمل

ب)عوامل موهوم پيروزى :
1- بخت و اقبال
2- در انتظار تصادف ها
3- سرنوشت به معناى غلط
4- بزرگ زادگى و ثروت موروثى
براي مطالعه رك:
http://elib.anhar.ir/pageview.asp?ID=1476اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز چهارم
[=B Mitra]سفر معنوی


[=B Mitra]عرفا سفر درونی(انفسی) را، به سفر بیرونی و صوری تشبیه کرده‌اند براساس این تشبیه مراحل یک سفر معنوی چنین است:
[=B Mitra]1- مبدء: [=B Mitra]جهل و نقصان طبیعی است که با آن به دنیا آمده‌ایم.
[=B Mitra]2- مقصد و معرفت به آن: [=B Mitra]رسیدن به فوق همه کمالات یعنی وصول به حق است. «وَأَنَّ إِلَى رَبِّكَ الْمُنتَهَى»و «يا أَيُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّكَ كادِحٌ إِلى رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلاقِيهِ». امام صادق (ع) می‌فرماید: کسی که از روی بصیرت مسیرش را طی نکند باهرگامش، بیشتر از مقصدش دور می‌شود؛ « الْعَامِلُ عَلَى غَيْرِ بَصِيرَةٍ كَالسّائِرِ عَلَى غَيْرِ الطّرِيقِ لَا يَزِيدُهُ سُرْعَةُ السّيْرِ إِلّا بُعْداً »
[=B Mitra]3- راه شناسی: [=B Mitra]مراتب کمالات علمی وعملی است که روح مرحله به مرحله ان را طی می‌کند.
[=B Mitra]4- منازل سفر:[=B Mitra] اخلاق پسندید است که مقامات روح آن‌ها را گام به گام در یک روند صعودی طی می‌کند.منزل اول آگاهی و منزل آخر، توحید است.
[=B Mitra]5- سعی در پیمودن راه: [=B Mitra]با مجاهده، ریاضت، و تحمل تکالیف و محاسبه و مراقبه لحظه به لحظه حاصل می‌شود.
گرچه وصلش نه به کوشش می‌دهند *** آن قدر ای دل، که توانی بکوش
[=B Mitra]6- توشه راه:[=B Mitra] زاد این راه تقوی، و علم و معرفت مترتب برآن است. در سفر صوری به قدرت بدن نیازمندیم و در سفر معنوی به قوت روح؛ « تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیْرَ الزّادِ التَّقْوی.»
[=B Mitra]7- مَرکب: [=B Mitra]تحصیل معاش برای کسب انرژی لازم جهت سلوک به قدر ضرورت نه بیشتر.
[=B Mitra]8- همسفر:[=B Mitra] علما، عابدان همسفران این مسیرند. آن‌ها مدد کار ما هستند. همسفران همدیگر را به پیشرفت ترغیب می‌کنند، همه دیگر را به عیوب و موانع رشدشان آگاه می‌کنند.
[=B Mitra]9- راهنما و راهنما شناسی:[=B Mitra] پیغمبر (ص) و ائمه معصومین (ع) و سنن و آداب آن‌ها جهت روشن ساختن مصالح و مفاسد. راهنماها خود مسیر را رفته‌اند و امت خود را به پيروي از خویش خوانده‌اند،« لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ» و «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ. »
واصلان، سالکان را به پیشی گرفتن از همدیگر تشویق می‌کنند و می‌گویند اگرچه رسیدن به حق، هدف نهایی سالک است اما آن‌ها مرگ در این راه را شهادت می‌دانند.« مَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَی اللّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلی اللّهِ ».
اگر در راه او مردی شهیدی*** وگر بُردی سَبَق، زین العبیدی
اگربه مقصود رسیدی زهی سعادت*** وگر در راه مردی زهی شهادت
[=B Mitra]10- مانع شناسی: [=B Mitra]همانگونه که در سفر صوری ممکن است با موانع فکری، طبیعی و انسانی روبه رو شویم در سفر معنوی نیز آشنایی با موانع ضرورت دارد. موانع دو نوع است:
[=B Mitra]10-1- موانع نظری:[=B Mitra]این موانع عبارتنداز:
الف)وسوسه عملی؛ این‌جا موهوم و متخیّل، معقول جلوه می‌کند.
ب)پندارگرایی ؛ فرد خود را غایب ازمحضر خدا می‌داند.
ج)عقل متعارف؛که معاش اندیش صرف است نه معاد اندیش.
[=B Mitra]
[=B Mitra]10-2- موانع عملی:
[=B Mitra]این موانع شامل هوس مداری، خودبینی، کمینگاه‌های شیطان و بازیگری ودنیا گرایی است
[=B Mitra]11- مانع زدایی:[=B Mitra] بزرگان اخلاق و عرفان برای رفع و دفع موانع مراحل مختلفی بیان کرده‌اند. به عنوان نمونه، برخی این مراحل را شامل توبه، زهد، ریاضت، و مراقبه و محاسبه می دانند.
[=B Mitra]12- ارمغان و سوغات:[=B Mitra] آداب وسنن که در ابتدا بع عنوان «زادالمسافر» مطرح است، نتیجه ره آورد سالکان واصل است که به مقصد رسیده‌اند. بهترین ارمغانی که سالکان این راه آورده‌اند این است که«نشانه» هر منزلی را به خوبی ارائه داده‌اند، مثل کوه نوردی که از راه سخت می‌رود و برای دیگران علامت می گذارد.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1- پايان تهيه و ساخت آزمون هدف در زندگي با تكيه بر اسلام، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره).
اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز پنجم

[=B Mitra]ده اشتباه در فرايند آشنايي


[=B Mitra]در فرايند آشنايي هنگام خواستگاي ممكن است چند اشتباه بزرگ از طرف ما رخ دهد. اين اشتباهات به ترتيب عبارتند از:
1 - سؤالات كافي نمي پرسيم.
2 - نشانه های هشدار دهنده مشكلات بالقوه را ناديده می گيريم.
3 - عجولانه و زود هنگام، سازش می كنيم.
4 - تسليم نياز جنسي مي شويم.
5- تسليم زرق و برق هاي مادي و ظاهري مي شويم.
6- تعهد را مقدم بر تفاهم می دانیم (قبل از اين كه متوجه شويم كه با او تفاهم داريم و قبل از اين كه متوجه شويم كه آيا او همسر مناسبي براي ما هست يا نه، متعهد به ازدواج با او مي شويم).
7- ترديدهاي خود را ناديده مي گيريم.
8 - تفاهم را بر علاقه و محبت مقدم می دانیم (درست است كه تفاهم در ازدواج لازم است، اما كافي نيست. ازدواج زماني به ساماني موفق خواهد رسيد كه سه عنصر« تفاهم » و « تعهد » ،« علاقه »با هم وجود داشته باشد).
9 - باور به اينكه او را تغيير خواهيم داد.
10- باور به اين كه پس از ازدواج مشكلات كم مي شود. [1]

[=B Mitra]نکته:[=B Mitra] در موقع خرید پارچه، حاشیه آن را خوب نگاه کن، و در موقع ازدواج، درباره مادر زن تحقیق کن.

[=B Mitra]

[=B Mitra]پی نوشت :
1. مهدی، میر محمد صادقی، آموزش پیش از ازدواج، ص21-35اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز ششم

[=B Mitra]مديريت خشم


[=B Mitra]روزي نامه‌اي به دست خواجه نصرالدين اين عالم بزرگ رسيد كه با كلمات زشت از او بدگوئي شده بود، از جمله اين سخن زشت را خطاب به او نوشته بودند يا كلب: اي سگ پسر سگ . خواجه نصير، جواب آن نامه را با كمال متانت نوشت ، از جمله نوشت اين كه به من سگ گفته‌اي صحيح نيست، زيرا سگ با چهار دست و پا راه مي‌رود و ناخن هاي دراز دارد، ولي من قامت راست دارم و روي دو پا راه مي‌روم و ناخنهايم پهن است، ناطق هستم و خنده بر لب دارم، پوست بدنم آشكار است، ولي پوست بدن سگ به واسطه پشم بدنش پوشيده شده است؛ بنابراين، اين نشانه‌ها بيانگر آن است كه من با سگ فرق بسيار دارم به همين منوال بقيه ناسزاگوئي ها را پاسخ داد، بي‌آنكه يك كلمه زشتي به كار برد. [1 ]

[=B Mitra]پی نوشت :
1. مديريت خشم، مجله معرفت، م.ح قديري، دانلود نرم افزار رک:
دانلـــود

[=B Mitra]


اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز هفتم

[=B Mitra]واكنش هاي متفاوت


[=B Mitra]واکنشهای متفاوت یک دختر خانم با یک مزاحم تلفنی:
[=B Mitra]1- بهترین واکنش:[=B Mitra]
مزاحم : الــــو ، سلام،‌خسته نباشید، حالتون خوبه، عذر میخوام میشه چند لحظه مزاحمتون بشم؟
دختر : بدون هیچ صحبتی گوشی را قطع می کنه.

[=B Mitra]2- واکنش نوع دوم:[=B Mitra]
مزاحم : الــــو ، سلام،‌خسته نباشید، حالتون خوبه، عذر میخواممیشه چند لحظه مزاحمتون بشم ؟
دختر : به مادراشاره می کنه که بیاد گوشی را بگیره که بعدا شرش گردن دختر نیفته !!!
[=B Mitra]
3- واکنش نوع سوم و تربیت رایج در کشور ما:
[=B Mitra]مزاحم : الــــو ، سلام،‌خسته نباشید،حالتون خوبه، عذر میخوام میشه چند لحظه مزاحمتون بشم ؟
دختر : خفه شو، بی شعور، کثافت، عوضی
[=B Mitra]
4- تربیت نوع چهارم :
[=B Mitra]مزاحم : الــــو، سلام،‌خسته نباشید، حالتون خوبه، عذر میخوام میشه چند لحظه مزاحمتون بشم؟
دختر: الــــــــــــــــو بفرماییـــــن ! ( پسر هم دستش میاد از این طرز کشیدن و نازک کردن
صدای دختر ) آقا خواهش می کنم مزاحم نشـــــــــــــــــین !!
به قول دکتر این مزاحم نشــــــــــــــــــین! یعنی اینکه مزاحم بشــــــــــــــین!!! و پسرها هم
مزاحم میــــــــــــشن!
[برخی از ] شما دخترها تصور می کنید که پسرها در تماس تلفنی به صحبت های شما گوش می کنند؟ ابدا،حتی به یک حرف، پسرها فقط به اون حالی که شما روی صداتون دارین توجه می کنن. صدای شما ( حالی که روی صداتون هست ) پدر صاحب پسرها را در آورد ه!!! [1]

نکته: امام صادق علیه السلام: نگاهِ بـعد ازنگاه، بذر شهوت در دل مي كارد و اين خودبراي به فتنه (و به گناه) كشاندن صاحبش كافي است. [2]


[=B Mitra]
پی نوشت :
1- سی دی سخنرانی دکتر انوشه با موضوع دختر و پسر
2- محمد، محمدی ری‌شهری، منتخب میزان الحکمه، 553

[=B Mitra]

اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز هشتم

[=B Mitra]استفتائات فقهي


[=B Mitra]حق مُراجع در مشاوره[=B Mitra]
[=B Mitra]سؤال:[=B Mitra]بسياري از مشاوران و روان‌پزشكان، بااينكه از مُراجعان حق ويزيت کامل مي‌گيرند، در خلال مشاوره و درمان، به تلفن‌هاي بسياري پاسخ مي‌دهند و يا افراد ديگري را مي‌پذيرند، و مُراجعان به دلايل مختلف مانند اهميت ندادن متخصص، نياز شديد مُراجع و ترس از برخورد تند متخصص يا منشي او حق اعتراض ندارند. آيا آنها نسبت به ضايع كردن وقت و هزينه‌هاي مُراجعان مديون نيستند؟
[=B Mitra]
پاسخ:
[=B Mitra]تضييع حق و وقت ديگران ازنظر اخلاقي ممنوع و نکوهيده است؛ اما شرعاً موجب ضمان نمي‌شود. بلي، اگر حق ويزيت را براي مدت‌زمان خاصي، مثلاً يک ساعت، تعيين کنند و در اين مدت مشاور به امور ديگر بپردازد، به نسبت وقت تلف‌شده، ضامن است. [1]

[=B Mitra]مشاورة ازدواج و خانواده‌درماني[=B Mitra]
[=B Mitra]پرسش: [=B Mitra]مشاورة ازدواج و خانواده‌درماني به «تخصص» نياز دارد؛ ولي برخي افراد عامي يا حتي متخصص، که در حوزة مشاورة ازدواج و خانواده‌درماني تخصصي ندارند، اقدام به مشاوره مي‌کنند. اين افراد، چون به ظرافت‌هاي کار اشراف ندارند، گمان مي‌كنند که با درايت و اطلاعات عمومي خود، از پس مشاورة ازدواج و خانواده بر‌مي‌آيند. مثلاً بسياري از آنها، بدون دقت در اينکه در مشکلات خانوادگي حضور زن و مرد لازم است، با شنيدن سخنان يک طرف از زوجين، ارزيابي و درمانگري غلط مي‌کنند و سبب تشديد اختلافات مي‌شوند و يا فرد را به جدايي تشويق مي‌کنند. با توجه به هزينه‌هاي مادي و رواني اين مشاوره‌ها براي افراد، آيا اين دخالت‌هاي ناعالمانه گناه و ضمان‌آور نيست؟
[=B Mitra]
پاسخ:
[=B Mitra]دخالت افرادي در مشاوره، که اطلاع کافي از مسائل مشاوره، و تخصص لازم در آن ندارند و موجب ضرر مادي و معنوي بر افراد مي‌شوند گناه و حرام است. اگر خسارت عرفاً مستند به ايشان باشد، ضامن خسارت وارد‌شده نيز هستند.[2]

[=B Mitra]نگاه مشاور به مُراجع[=B Mitra]
[=B Mitra]پرسش:[=B Mitra]ارتباط درماني در مشاوره بسيار مهم است. رفتارها، به‌ويژه رفتارهاي غيرکلامي، سرنخ‌هايي براي شناخت احساسات و انگيزه‌هاي زيربنايي افراد است و اين ارتباط درماني بيشتر از طريق توجه به رفتارهاي غيرکلامي (مانند حالات چهره و نوع نگاه) مُراجع به دست مي‌آيد. آيا نگاه دقيق مشاور به رفتارهاي غيرکلامي جنس مخالف، براي برقراري رابطة درماني و قدرت تبيين و تفسير رفتارها، از ديدگاه شرع، براي مشاور و مُراجع اشکال دارد؟
[=B Mitra]
پاسخ:
[=B Mitra]به نظر برخي از مَراجع، نگاه به گردي صورت نامحرم، بدون قصد لذت و خوف مفسده، اشکال ندارد؛ اما برخي ديگر، نگاه دقيق و ممتد به صورت نامحرم را جايز نمي‌شمرند. هرکس مطابق نظر مرجع تقليدش رفتار کند.[3]

[=B Mitra]
پی نوشت :
3و2و1 . مشاوره زیر گنبد فیروزه ای، سید محمدتقی علوی و محمدحسین قدیری، مرکز مشاوره مؤسسه امام خمینی قم، ص83.اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز نهم

[=B Mitra]عشق خالص


[=B Mitra]حضرت سلیمان (علیه السلام) گنجشكى را دید كه به ماده خود مى گوید:
- چرا از من اطاعت نمى كنى و خواسته هایم را به جا نمى آورى؟ اگر بخواهى تمام قبه و بارگاه سلیمان را با منقارم به دریا بیندازم توان آن را دارم!
سلیمان از گفتار گنجشك خندید و آنها را به نزد خود خواست و پرسید:
چگونه مى توانى چنین كارى بزرگى را انجام دهى؟
گنجشك پاسخ داد:
- نمى توانم اى رسول خدا! ولى مرد گاهى مى خواهد در مقابل همسرش به خود ببالد و خویشتن را بزرگ و قدرتمند نشان بدهد از این گونه حرفها مى زند. گذشته از اینها عاشق را در گفتار و رفتارش نباید ملامت كرد.
سلیمان از گنجشك ماده پرسید:
- چرا از همسرت اطاعت نمى كنى در صورتى كه او تو را دوست مى دارد؟
گنجشك ماده پاسخ داد:
- یا رسول الله! او در محبت من راستگو نیست زیرا كه غیر از من به دیگرى نیز مهر و محبت مى ورزد.
سخن گنجشك چنان در سلیمان اثر بخشید كه به گریه افتاد و سخت گریست. آن گاه چهل روز از مردم كناره گیرى نمود و پیوسته از خداوند مى خواست علاقه دیگران را از قلب او خارج نموده و محبتش را در دل او خالص گرداند.[1]
[=B Mitra]
پی نوشت :
1.بحارالانوار، علامه مجلسي، ج 14، ص95.


اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز دهم

[=B Mitra]فواید کسب و کار حلال


[=B Mitra]هنگامي كه رسول خدا (ص) از جنگ تبوك بازگشتند، سعد انصاري به استقبال ايشان آمد و پيامبر با او احول پرسی کرد و دست داد. سپس به او فرمود: چرا دستانت خشن و زبر شده؟گفت: «اي پيامبر خدا طناب مي كشم و بيل مي زنم تا خرجي خانواده ام را فراهم آورم.» پيامبر دست او را بوسيد و فرمود: «اين دستي است كه آتش دوزخ به آن نمي رسد.»[1]

از نظر علمي و ديني كار فوايد زيادي دارد برخي از آنها عبارتند از:
• تندرستی
• قدرتمند و قوی شدن
• دفع و رفع افکار مزاحم
• فرزند صالح
• افزایش عقل
• اعتبار اجتماعی
• اجر جهاد در راه خدا
• تحلیل نرفتن عقل
• آمرزش و کفاره گناهان
• آرامش و نشاط در زندگی
• گشایش رحمت خدا
• معنابخشی به زندگی
• رفع نیاز همنوع
• شکوفایی خلاقیت
• احساس ارزشمندی
• خودکفایی
• تقویت اعتماد به نفس
• محبوب خدا و ائمه شدن
• نورانی شدن قلب
• سخنان پاک
• نه دهم عبادات.[2]


[=B Mitra]
پی نوشت :
1- اسد الغابة في معرفة الصحابة، ابن اثير، ج ،2 ص 420 .
2- محمدعلي قديري، الفباي كار و كارمندي از منظر اسلام(بوسه بر دست)، ص65 و 66.

اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز یازدهم
[=B Mitra]خودشيفتگي


[=B Mitra]حضرت عیسى (علیه السلام) به يارانش فرمود:من بیماران را معالجه كردم و آنان را شفا دادم كور مادرزاد و مرض پیسى را به اذن خدا مداوا نموده و مردگان را زنده كردم ولى آدم احمق را نتوانستم اصلاح و معالجه كنم.

پرسیدند: یا روح الله! احمق كیست؟

فرمود: شخصى خودپسند و خودخواه است كه هر فضیلت و امتیازى را از آن خود مى داند و هر گونه حق را در همه جا به خود نسبت مى دهد و براى دیگران هیچ گونه احترامى قائل نمى شود و این گونه آدم احمق هرگز قابل مداوا و اصلاح نیست.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1. بحارالانوار، ج 72، ص 320


اردیبهشت


روز دوازدهم

[=B Mitra]نرم افزار کتاب، سي دي و سايت درمانی

[=B Mitra]
اجازه دهيد امروز به مناسبت روز معلم و شهيد مطهري نرم افزاري را به شما بزرگواران معرفي كنم. فقط صلوات براي شادي روح همه اموات و شهدا و صلحا يادتان نرود.
نرم افزار «کتاب‌درمانی»،با معرفی منابع کاربردی (سی‌دی، سایت، مراکز مشاوره، و کتاب)برای ارتقاء بهداشت روان فرد و خانواده‌ها تهیه شده‌است، که در سه حوزه بهداشت روان یعنی «پیشگیری»، «درمان» و «بازآفرینی» مفید است. علاوه بر آن، با معرفی سایت‌های علمی، برای دانش افزایی مشاوران و دانشجویان رشته روان‌شناسی و علوم تربیتی منابع خوبی معرفی می‌کند.
عبارت «کتاب درمانی» همان‌گونه که در کتب تخصصی بیان شده است، برخلاف ظاهر عبارت، فراتر از كتاب و درمان است؛ «كتاب» شامل نوار، نرم افزار، سايت و كتاب مي شود و «درمان» شامل مجموعه ازمهارت‌های خودیاری و زندگی و تدابیر پیشگیرانه و درمان و باز آفريني (بهداشت روان )است.
نرم‌افزار کتاب درمانی تلاشي جهت رفع نگراني ها و دغدغه‌هاي مثبت است.
این نرم افزارها که با تلاش متخصصان دینی و تربیتی و کادر فنی انجمن ساخته و شکل گرفته است حاصل روزها و ماه ها تلاش علمی و فنی این عزیزان است که در طبقی از اخلاص نهاده اند و با شوق و ذوق و با افتخار و بدون هیچ توقعی آن را به علاقه مندان مکتب اهل بیت و همه آزادی خواهان و پیروان راستین حقیقت تقدیم می کنند.

این نرم افزار شامل:

[=B Mitra]
1- معرفي كتاب:
[=B Mitra]
در اين بخش به معرفی 1700 جلد کتاب در 8 بخش جوان و نوجوان ،مطالعه روشمند ، همسران ، بانوان ، ازدواج ، تربیت فرزند ،زندگی روشمند ،اختلالات روانشناختی پرداخته شده است.
[=B Mitra]
2- معرفي سايت :
[=B Mitra]
معرفی 1000 سایت در دو سطح عمومی و تخصصی
[=B Mitra]
3- معرفی نرم افزار:
[=B Mitra]
معرفی بیش از 200 نرم افزار و سی دی که در 10 بخش طبقه بندي شده است.
[=B Mitra]
4- مشاوره تلفني:
[=B Mitra]
در اين بخش فرق بين سه مفهوم راهنمايي، مشاوره و روان درماني بيان شده و مرزها، امتيازات، محدوديت‌ها ، هزينه هاو... مشاوره تلفني را نشان داده شده است.از نکات جالب توجه اين بخش معرفی مراکز مشاوره تلفنی کشورهمراه با تلفن و توضیحات کامل مي باشد.
[=B Mitra]
5 - معرفي مراکز پاسخگو و توليدات رايگان :
[=B Mitra]
در اين بخش به معرفي مرکز ملي پاسخگويي و ساير مراکز پاسخگويي معتبر در زمينه مسائل ديني و ... به همراه ارائه نرم افزارها و توليدات رايگان پرداخته شده است.
اين نرم افزار را از اينجا دانلود كنيد:http://www.askdin.com/thread16556.html

[=B Mitra]:moshavereh:اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز سیزدهم
[=B Mitra]نقش اعمال نیك در زندگى


[=B Mitra]سه نفر از بنى‌اسرائیل با هم به مسافرت رفتند. در ضمن سیر و سفر در غارى به عبادت خدا پرداختند. ناگهان سنگ بزرگى از قله كوه فرود آمد و بر در غار افتاد و دهانه غار گرفته شد. بیرون آمدن‌شان دیگر ممكن نبود. طورى كه مرگ خود را حتمى مى‌دانستند پس از گفتگو و چاره اندیشى زیاد به یكدیگر گفتند: به خدا قسم! از این مرحله خطر نجات پیدا نمى كنیم، مگر اینكه از روى راستى و درستى با خدا سخن بگوییم بیایید هر كدام از ما عملى را كه فقط براى رضاى خدا انجام داده ایم به خدا عرضه كنیم تا خداوند ما را از گرفتارى نجات بدهد.

یكى از آنان گفت: خدایا! تو خود مى دانى كه من عاشق زنى شدم كه داراى جمال و زیبایى بود و در راه جلب رضاى او مال زیادى خرج كردم. تا اینكه به او دست یافتم و چون با او خلوت كردم و خود را براى آمیزش آماده نمودم ناگاه در آن حال به یاد آتش جهنم افتادم از برابر آن زن برخاسته بیرون رفتم خدایا! اگر این كار من به خاطر ترس از تو بوده و مورد رضایت تو واقع شده این سنگ را از جلوى در غار بردار در این وقت سنگ كمى كنار رفت به طورى كه روشنایى را دیدند.

دومى گفت: خدایا! تو خود آگاهى كه من عده اى را اجیر كردم كه برایم كار كند و قرار بود هنگامى كه كار تمام شد به هر یك از آنان مبلغ نیم درهم بدهم چون كار خود را انجام دادند من مزد هر یك از آنها را دادم ولى یكى از ایشان از گرفتن نیم درهم خوددارى كرده و اظهار داشت: اجرت من بیشتر از این مقدار است؛ زیرا من به اندازه دو نفر كار كرده ام به خدا قسم! این پول را قبول نمى كنم و در نتیجه مزدش را نگرفته رفت و من با آن نیم درهم بذر خریده در زمینى كاشتم خداوند هم بركت داد و حاصل زیاد برداشتم پس از مدتى همان اجیر پیش من آمده و مزد خود را مطالبه نمود من به جاى نیم درهم هیجده هزار درهم (اصل سرمایه و سود آن) به او دادم خداوندا! اگر این كار را من تنها به خاطر ترس از تو انجام داده ام این سنگ را از سر راه ما دور كن در این هنگام سنگ تكان خورد كمى كنار رفت به طورى كه در اثر روشنایى همدیگر را مى دیدند ولى نمى توانستند بیرون بیایند.

سومى گفت: خدایا! تو خود مى‌دانى كه من پدر و مادرى داشتم كه هر شب شیر برایشان مى‌آوردم تا بنوشند یك شب دیر به خانه آمدم و دیدم به خواب رفته اند خواستم ظرف شیر را كنارشان گذاشته و بروم ترسیدم جانورى در آن شیر بیفتد خواستم بیدارشان كنم ترسیدم ناراحت شوند بدین جهت بالاى سر آنها نشستم تا بیدار شدند بار خدایا! اگر من این كار را به خاطر جلب رضاى تو انجام داده ام این سنگ را از سر راه ما دور كن ناگهان سنگ حركت كرد و شكاف بزرگى به وجود آمد و توانستند از آن غار بیرون آمده و نجات پیدا كنند. [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1.بحارالانوار ج 14 ص 425 و 421اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز چهاردهم

[=B Mitra]بد خلقي و فشار قبر


[=B Mitra]به رسول خدا (صلى الله علیه و آله )خبر دادند كه سعد بن معاذ فوت كرده. پیغمبر (ص) با اصحابشان از جاى برخاسته، حركت كردند. با دستور حضرت - در حالى كه خود نظارت مى فرمودند - سعد را غسل دادند.
پس از انجام مراسم غسل و كفن، او را در تابوت گذاشته و براى دفن حركت دادند.
در تشییع جنازه او، پیغمبر پابرهنه و بدون عبا حركت مى كرد. گاهى طرف چپ و گاهى طرف راست تابوت را مى گرفت، تا نزدیكى قبر سعد رسیدند. حضرت خود داخل قبر شدند و او را در لحد گذاشتند و دستور دادند سنگ و آجر و وسایل دیگر را بیاورند! سپس با دست مبارك خود، لحد را ساختند و خاك بر او ریختند و در آن خللى دیدند آنرا بر طرف كردند و پس از آن فرمودند:
- من مى دانم این قبر به زودى كهنه و فرسوده خواهد شد، لكن خداوند دوست دارد هر كارى كه بنده اش انجام مى دهد محكم باشد.
در این هنگام، مادر سعد كنار قبر آمد و گفت:
- سعد! بهشت بر تو گوارا باد
رسول خدا فرمود:
- مادر سعد! ساكت باش! با این جزم و یقین از جانب خداوند حرف نزن! اكنون سعد گرفتار فشار قبر است و از این امر آزرده مى باشد.
آن گاه از قبرستان برگشتند.
مردم كه همراه پیغمبر بودند، عرض كردند:
یا رسول الله! كارهایى كه براى سعد انجام دادید نسبت به هیچ كس دیگرى تاكنون انجام نداده بودید: شما با پاى برهنه و بدون عبا جنازه او را تشییع فرمودید.
رسول خدا فرمود:
ملائكه نیز بدون عبا و كفش بودند. از آنان پیروى كردم.
عرض كردند:
گاهى طرف راست و گاهى طرف چپ تابوت را مى گرفتید.
حضرت فرمود:
چون دستم در دست جبرئیل بود، هر طرف را او مى گرفت من هم مى گرفتم.
عرض كردند:
- یا رسول الله بر جنازه سعد نماز خواندید و با دست مباركتان او را در قبر گذاشتید و قبرش را با دست خود درست كردید، باز مى فرمایید سعد را فشار قبر گرفت؟
حضرت فرمود:
- آرى، سعد در خانه بداخلاق بود، فشار قبر به خاطر همین است. [1]

[=B Mitra]پی نوشت :
1.بحار الانوار ، ج 6، ص 220 و ج 22،
اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز پانزدهم

[=B Mitra]سيرمطالعاتي

[=B Mitra]به سوي موفقيت
جوان موفق، عباس رحیمی، نشر جمال، قم
ازدواج موفق، عباس رحیمی، نشر جمال، قم
زندگي موفق، عباس رحیمی، نشر جمال، قم
بازنشستگان و بزرگسالان موفق، عباس رحیمی، نشر جمال، قم.
مدير موفق، عباس رحیمی، نشر جمال، قم
تجارت موفق (آداب و روش‌های تجارت سالم و موفق)، عباس رحیمی، نشر جمال، قم
نمونه هاي موفق، عباس رحیمی، نشر جمال، قم
حق الناس، عباس رحیمی، نشر جمال، قم

[=B Mitra]علاقمندان معارف اسلامي، سير مطالعاتي آثار آيت‌الله مصباح يزدي را از سايت ايشان دنبال كنيد.
متن كتب ايشان در سايت موجود است:
http://mesbahyazdi.ir/node/3030?page=2
[=B Mitra]


اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز شانزدهم

[=B Mitra]مدیریت شهوت


[=B Mitra]سؤال:[=B Mitra] براى جلوگيرى از شهوت چه بايد كرد؟
[=B Mitra]آیت الله سیستانی: [=B Mitra]از مواردى كه «موجب تهيج جنسى» مى شود، دورى كنيد. «روزه» و «ورزش» براى تحت كنترل در آوردن شهوت مفيد است.[1]
****

[=B Mitra]برخی از فوايد ورزش كردن[=B Mitra]
1- کمک می کند که بهتر و راحت تر بخوابید.
2- باعث می شود دیرتر پیر شوید و از مرگ نابهنگام هم جلوگیری می کند.
3- مفصل ها، استخوان ها و ماهیچه های شما را سالم تر نگاه خواهد داشت.
4- سیستم دفاعی بدنتان را تقویت خواهد کرد.
5- مغز را به فعاليت وا داشته و حافظه را بهبود مي بخشد.
6- قلبي سالم براي شما مي سازد.
7 - فشار هاي عصبي، افسردگي و اضطراب را كاهش مي دهد.
8-اعتماد به نفس، مقبولیت اجتماعی، احساس کارآمد بودن، احساس مثبت نسبت به اندام خود را بالا مي برد.
9-عضلات را مي سازد و چربي ها را مي سوزاند.
10- انرژي و تحمل شمارا بالا مي برد.
11-وضعيت مزاجي شما را بهبود مي بخشد.
12- خطر ابتلا به بيماري هاي سرطان و بيماري ديابت غير ارثي را كاهش داده مي‌دهد.
13- از ميزان كلسترول خون مي كاهد.
[=B Mitra] ****

[=B Mitra]ورزش درماني[=B Mitra]
[=B Mitra]سؤال:[=B Mitra] اگر دكتر تمرين ورزشى را به بيمارى توصيه كند، در صورتى كه سلامتى بيمار به آن بستگى داشته باشد؛ آيا ورزش واجب مى شود؟
[=B Mitra]آیت الله فاضل لنکرانی:[=B Mitra] بلى واجب مى شود.[2]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1 . سايت آیت الله سیستانی، استفتائات، ورزش.
2. آیت الله فاضل لنکرانی، جامع المسائل، ج1، س2159.

[=B Mitra]


اردیبهشت

[=microsoft sans serif]روز هفدهم

[=B Mitra]کوتاهي واهمال در ارزيابي مقالات


[=B Mitra]سؤال:[=B Mitra]برخي از اساتيد حوزه يا دانشگاه که شهرت دارند با علم به اين که وقت ندارند برخي از مقالات علمي محققان را از مراکز يا مؤسسات مختلف براي نظارت قبول مي‌کنند و چون وقتي ندارند احتمالاً دچار بي انصافي در ارزيابي مي‌شوند و يا سطحي ارزيابي مي‌کنند و وقت نمي‌گذارند.
الف)آيا سطحي ارزيابي کردن با اين که پول زيادي براي ارزيابي مي‌گيرند شرعاً درست است و پول شان حلال در اين خصوص حلال است؟
ب) اگر با ارزيابي ناقص خود مقاله اي خوب را که صاحبش زحمت زيادي کشيده است را رد کند آيا ضامن وقت و هزينه محقق نيست؟
[=B Mitra]
آيت الله خامنه اي:
[=B Mitra]اگر استاد ارزيابي ،خلاف مقررات آموزشي رفتار کرده است و در مقام علم و عمل کوتاهي کرده باشد،يعني متناسب با قوانين مرکز آموزشي، وقت صرف نکرده يا صلاحيت علمي لازم را در ارزيابي نداشته است ولي با توجه به علم به عدم کفايت خود کار را قبول کرده باشد،درآمدش حلال نيست.اگر به دليل کوتاهي استاد، مالي از محقق تلف شده باشد،استاد ضامن است. [1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1.استفتاء از دفتر آيت‌الله خامنه‌اي در قم (7746666 3-025).برگرفته از نرم افزار احکام روان شناختي، مرکز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني براي دانلود از اين آدرس اقدام کنيد: http://www.askdin.com/thread23702.html


اردیبهشت

روز هجدهم

[=B Mitra]مشورت با شریك زندگى


[=B Mitra]در بنى اسرائیل مرد نیكوكارى بود كه مانند خود همسر نیكوكار داشت مرد نیكوكار شبى در خواب دید كسى به او گفت: خداى متعال عمر تو را فلان مقدار كرده كه نیمى از آن در ناز و نعمت و نیم دیگر آن در سختى و فشار خواهد گذشت اكنون بسته به میل توست كه كدام را اول و كدام را آخر قرار دهى.
مرد نیكوكار گفت: من شریك زندگى دارم كه باید با وى مشورت كنم. چون صبح شد به همسرش گفت: شب گذشته در خواب به من گفتند نیمى از عمر تو در وسعت و نعمت و نیم دیگر آن در سختى و تنگدستى خواهد گذشت اكنون بگو من كدام را مقدم بدارم؟
زن گفت: همان ناز و نعمت را در نیمه اول عمرت انتخاب كن.
مرد گفت: پذیرفتم
بدین ترتیب مرد نصف اول عمرش را براى وسعت روزى انتخاب كرد. به دنبال آن دنیا از هر طرف بر او روى آورد ولى هر گاه نعمتى بر او مى رسید همسرش مى گفت از این اموال به خویشان خود و نیازمندان كمك كن و به همسایگان و برادرانت بده و بدین گونه هر گاه نعمتى به او مى رسید از نیازمندان دستگیرى نموده و به آنان یارى مى رساند و شكر نعمت را بجاى مى آورد تا اینكه نصف اول عمر ایشان در وسعت و نعمت گذشت و چون نصف دوم فرا رسید بار دیگر در خواب به او گفتند:
خداوند متعال به خاطر قدردانى از اعمال و رفتار تو كه در این مدت انجام دادى همه عمر تو را در ناز و نعمت قرار داد و فرمود:
- تا پایان عمرت در آسایش و نعمت زندگى كن.[1]

[=B Mitra]
پی نوشت :
1.نرم افزار نيش ها و نوش ها، موجود در سايت گفتگوي ديني


موضوع قفل شده است