کتابشناسی انقلاب

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کتابشناسی انقلاب

[h=1]آن روزها[/h]


[/HR]
مجموعه 15 جلدی «این روزها»‌ (روایت مستند افراد،‌ وقایع و اماکن روزهای انقلاب) با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.


[/HR]
در مراسم رونمایی این اثر که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سخنانی درباره کتاب‌هایی که تا به حال با موضوع تاریخ انقلاب اسلامی منتشر شده است، گفت: راجع به تاریخ و هویت انقلاب اسلامی تا به حال کارهایی صورت گرفته است که می‌شود آن‌ها را به سه دسته تقسیم‌بندی کرد؛ اولین دسته این آثار، آثاری علمی و آکادمیک هستند که در آن‌ها وجهه پژوهشی غلبه دارد. دسته دوم کارهایی هستند که جنبه اطلاع‌رسانی و اسنادی دارند که در آن‌ها تلاش شده خلأ‌های موجود رفع شود.
صالحی با بیان این‌که به نظر می‌رسد در این دو بخش کارهای نسبتا خوبی انجام شده و همچنین این کارها رو به افزایش است، ادامه داد: سهم و حجم این نوع کارها رو به تکامل است، اما این به این معنی نیست که این پایان راه است، بنابراین هنوز در حوزه اسنادی و علمی کارهایی به جا مانده است.
او سپس به دسته سوم آثار حوزه انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ به نظر می‌رسد در این دسته فاصله زیادی داریم تا بتوانیم به نقطه کف کار برسیم و این حوزه، حوزه فرهنگ‌سازی است. این به آن معنی است که ما بتوانیم به نحوی مخاطب را در فضای کاری که در عرصه انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد، وارد همذات‌پنداری کنیم تا او بتواند خودش را در فضای حوادث ببیند و خود را در آن حادثه احساس کند و فکر نکند چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، مربوط به گذشته است، بلکه این احساس به او دست بدهد که آن‌چه می‌خواند، جزو زندگی روزمره اوست و او به آن نیازمند است.
صالحی با بیان این‌که ما در این حوزه فاصله زیادی با نقطه مطلوب داریم، اضافه کرد: بخشی از کتاب‌هایی که در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی منتشر شده، ناظر به این موضوع است که با مخاطب ارتباط برقرار نمی‌کند، یعنی این‌که این کتاب‌ها نتوانسته‌اند به تاریخ انقلاب اسلامی به عنوان تاریخ مستمر نگاه کنند. اگر این نگرش درست باشد، پس باید ببینیم چرا ادبیات مکتوب حوزه انقلاب اسلامی ما نتوانسته است در زمینه فرهنگ‌سازی خوب عمل کند.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد در ادامه با بیان این‌که در پی سالیان گذشته علایق و همچنین امکاناتی در بخش‌های دولتی و عمومی و حتا خصوصی پشتیبان انجام چنین کارهایی بوده است، اظهار کرد:‌ با این وجود باید ببینیم چرا در حوزه فرهنگ‌سازی این اتفاق نیفتاده است و این موضوع احتیاج به آسیب‌شناسی دارد.
عباسی: این مجموعه از شهریور 87 در قالب طرح یک مجموعه 30 جلدی مرتبط با اشخاص و ایام انقلاب به معاونت فرهنگی ارائه شد. این طرح براساس تجربه‌هایی بود که در مجموعه روایت فتح داشتیم و جنس این کار به مجموعه‌هایی که در آن‌جا منتشر شده بود، تنه می‌زند.

او سپس به نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی و نبود ارتباط آثار تألیفی در حوزه انقلاب با این نسل‌ها اشاره کرد و گفت: امروز احساس می‌کنیم که نسل سوم و چهارم ما با تاریخ انقلاب الفت فرهنگی ندارد و چه سهمی از این نسبت با این الفت‌یابی به عهده فرهنگ مکتوب و به طور خاص کتاب است؟
او در ادامه عنوان کرد: من چند نکته را به عنوان نظر شخصی در این‌باره عرض می‌کنیم. نکته اول این است که ما در پی سالیان گذشته به بحث کتاب به عنوان یک رسانه توجه نکرده‌ایم. در تاریخ ورود کتاب به کشور و الفتی که با مجموعه‌ها پیدا کرده است، کم‌تر در حوزه ادبیات رسانه تعریف شده و بیش‌تر با نگاه آموزشی و دانش تعریف شده است، در صورتی که کتاب در واقع یک رسانه است.
او سپس به ویژگی‌های رسانه اشاره کرد و گفت: در رسانه‌های مکتوب، تیتر، ادبیات، طرح گرافیکی و ده‌ها مسأله دیگر مهم است، اما وقتی ما در حوزه فرهنگی انقلاب کار می‌کنیم، به این موضوعات کم‌تر توجه می‌کنیم و چون در گذشته به این موضوع که کتاب یک رسانه است، توجه نکرده‌ایم، از سهم فرهنگی آن کم کرده‌ایم و بیش‌تر با نگاه علمی و پژوهشی به آن پرداخته‌ایم.

صالحی در ادامه اظهار کرد:‌ در حوزه ادبیات مکتوب انقلاب اسلامی آن‌گونه که باید و شاید، خصوصیات رسانه بودن کتاب را برای خود حفظ نکرده‌ایم و لذا امروز تأثیرگذاری آن بر نسل سوم و چهارم کم است. نکته دیگری که می‌توان درباره فرهنگ‌سازی کتاب‌های انقلاب اسلامی گفت، این است که در این حوزه هرچه جلوتر می‌رویم، باید از ادبیات ایدئولوژیک به معنای ادبیات یک‌سویه و آمرانه بپرهیزیم، چون نسل جدید نسلی است که از باید‌ها و نبایدها و شنیدن حرف‌های یک‌سویه گریز دارد، بنابراین باید در فرهنگ‌سازی برای نسل جدید به این مذاق توجه کرد.
او متذکر شد: در بخشی از ادبیات مکتوب انقلاب اسلامی در گذشته ما با ادبیات دستوری و به شدت ایدئولوژیک مواجه بوده‌ایم که باعث شده نسل سوم و چهارم با فرهنگ انقلاب فاصله بگیرد.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: فرهنگ‌سازی زمانی اتفاق می‌افتد که اگر حادثه‌ای مربوط به گذشته است، با امروز نیز پیوند بخورد، بنابراین معتقدم در حوزه انقلاب اسلامی و فرهنگ‌سازی در این حوزه باید خیلی به انتخاب سوژه‌ها توجه شود و باید دید که سوژه‌ها چقدر با فضای امروز ما ارتباط دارند و می‌توانند مخاطب امروز را درگیر کنند.
صالحی در ادامه با اشاره به آثار تألیفی در حوزه انقلاب اسلامی، گفت:‌ بخش چهارم این است که حضور دولت در این عرصه‌ها کم‌تر و حضور بخش خصوصی بیش‌تر شود. تجربه‌های کشورهای چین و روسیه در حوزه فرهنگ‌سازی نشان داده فرهنگ‌سازی حکومتی کم‌برش است، بنابراین باید در این حوزه‌ها به بخش‌های خصوصی بیش‌تر اجازه فعالیت داد و در بخش فرهنگی تحریک را بیش‌تر کرد.
او سپس درباره مجموعه 15 جلدی «این روزها» نیز گفت: این مجموعه با نگاه فرهنگ‌سازی سازگار است و به طور کلی کاری جمع‌وجور است.
صالحی افزود: در حوزه آثاری با موضوع فرهنگ انقلاب اسلامی برای فرهنگ‌سازی همه چیز باید سریع‌الوصول و جمع‌وجور باشد و در این مجموعه 15 جلدی چنین چیزی دیده می‌شود. این حرکت خوب را به فال نیک می‌گیریم و ان‌شاءالله ارشاد و معاونت فرهنگی هم دینی را که به انقلاب دارند، بتوانند به خوبی ادا کنند.
، در بخش دیگری از این مراسم، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری - مدیرعامل مجموعه فرهنگی سرچشمه - سخنانی درباره مجموعه 15 جلدی «این روزها»‌ بیان کرد و گفت: ‌انتشار این مجموعه نشان می‌دهد جریانی که در بنیاد ادبیات داستانی آغاز شده است که نوید کارهای خوبی را می‌دهد.
در ادامه، محمد حسنی - مدیر بنیاد ادبیات داستانی - به تلاش مهران عباسی، دبیر مجموعه 15 جلدی «این روزها»، اشاره کرد و گفت: ‌آقای عباسی خودشان از کتاب‌های‌شان مهم‌تر هستند.
او سپس با اشاره به روزهای ابتدایی که به بنیاد ادبیات داستانی آمده بود، گفت: زمانی که به این بنیاد آمدم، این سۆال برایم پیش آمد که چرا این جوانان که به پختگی رسیده‌اند، دست‌شان به جایی بند نیست؟ چرا گاهی استعداد و توانمندی‌ها با امکانات و پشتیبانی جمع نمی‌شود؟
حسنی ادامه داد: خیلی از مجموعه‌ها را می‌شناسم که با امکانات اندک می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند، اما نمی‌توانند. به نظرم در شرایط اقتصادی کنونی و با توجه به روی کارآمدن دولت جدید این امید هست که رویکردها در این موضوعات مدبرانه‌تر شود.

مدیر بنیاد ادبیات داستانی سپس اظهار کرد: برخی از کارهای نمایشی و شبه نمایشی در حوزه‌های فرهنگی انجام می‌شود که نهایتا به کنش‌های اجتماعی و فرهنگی بدل نمی‌شوند. باید این‌ها را کم کنیم، گوشت و پوست را کنار بزنیم و به استخوان برسیم و این برای شرایط اقتصاد مقاومتی ما مناسب است.
او سپس با بیان این‌که سرمایه‌های اصلی انقلاب اسلامی نیروهای انسانی هستند، عنوان کرد: سرمایه‌های انسانی را که مهم‌ترین سرمایه‌های انقلاب اسلامی هستند، نباید از پشتیبانی محروم کنیم.
او افزود:‌ نمی‌دانیم این افراد باید چه کار کنند که نویسنده انقلاب تلقی شوند. البته باید بپذیریم که قطار انقلاب یک ابتدا و انتها دارد و آن‌قدر گل و گشاد نمی‌گیریم که لیبرال‌ها و ضدانقلاب‌ها هم در آن جای بگیرند، اما باید بپذیریم رنگین‌کمانی از سلیقه‌ها وجود دارد. البته نباید خیلی بی‌مبالات هم باشیم. اگر این اتفاق بیفتد، ظرفیت‌های انسانی، اجتماعی و فرهنگی که به برکت خون شهدا و وجود مقام معظم رهبری ایجاد شده است، باعث افزایش رشد کمی و کیفی آثار فرهنگی می‌شود.
در بخش دیگری از این مراسم، مهران عباسی، دبیر مجموعه 15 جلدی «آن روزها»، اظهار کرد: این مجموعه از شهریور 87 در قالب طرح یک مجموعه 30 جلدی مرتبط با اشخاص و ایام انقلاب به معاونت فرهنگی ارائه شد. این طرح براساس تجربه‌هایی بود که در مجموعه روایت فتح داشتیم و جنس این کار به مجموعه‌هایی که در آن‌جا منتشر شده بود، تنه می‌زند.
او سپس به حمایت نکردن معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در سال‌های 89، 90 و 91 از این طرح اشاره کرد و گفت: در این‌باره مجبور شدیم بدون هیچ حمایتی و تنها با یک‌سری وعده‌ و وعید ذره ذره جلو برویم. حرف اصلی‌مان را هم در این کتاب در صفحه اول زده‌ایم و فارغ از شعارها این مجموعه را به مردم تقدیم کرده‌ایم.
همچنین اسدالله بادامچیان، عضو هیأت امنای مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، نیز در سخنانی گفت:‌ انقلاب اسلامی ما یک انقلاب خشن نیست، بلکه انقلاب ارزش‌ها و انقلابی فرهنگی است که در رأس آن‌ها یک مرجع اندیشمند مثل امام (ره) قرار داشت و بعد هم ولایت به مقام معظم رهبری رسیده است که ایشان نیز یک اندیشمند بزرگ فرهنگی هستند.

[h=1][/h]


[/HR] 5 جنبش اجتماعی تا زمان انقلاب شکل گرفته و تاریخ مدام آبستن یک انقلاب بزرگ می بود تا اینکه در هفتمین سال از دهه 50 یکی از این جنبش های اجتماعی بالاخره به بار نشست این 5 جنبش را بشناسید.
[/HR]
برای درک و شناخت یک انقلاب باید همه عواملی را که انقلاب در بستر ان شکل می گیرد را مورد بررسی قرار داد تا شناخت بهتری از یک انقلاب به دست اورد نهضت انقلاب اسلامی بر بستر زمان شکل گرفته و حادثه ای نبوده است که ناگهان شکل گیرد جنبش های معاصر در هدایت تاریخ به نقطه فعلی نقش به سزایی داشته اند شناخت و بررسی جنبش های معاصر کمک شایانی به تحلیل شما و شناخت وقایع خواهد کرد.
خود جنبش های اجتماعی چون موجودی زنده اند که قابلیت شناخته شدن دارند آنها ممکن است در هر نقطه ای از این کره خاکی شکل بگیرند این جنبش ها دارای نظریه های مختلف و مدل کاربردی اند حال شناخت این جنبش ها به صورت تئوری و بررسی آنها در مدل بومی در طی چند سال اخیر می تواند به شناخت بهتر انقلاب اسلامی کمک کند کاری که حسین زاهد ان را در یک کتاب انجام داده است
این نویسنده جنبش‌های اجتماعی را جدا از فراگیر بودن به دلیل آن که می‌توانند منشاء تغییرات اجتماعی باشند از اهمیت بسیاری برخوردار می داند. و می گوید:هرجا جنبش موفقی اتفاق افتاده در پی آن تغییری حاصل شده است. در جهان امروز جنبش‌هایی را اجتماعی می‌شناسیم که موجب تغییراتی در سطح جهان بوده‌اند. از این میان می‌توان به جنبش صنعتی و جنبش زنان اشاره کرد.
جنبش‌های با وجود این اهمیت و گستردگی به عنوان پدیده‌ای اجتماعی کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و به نسبت سایر رشته‌ها حجم اندکی از مطالعات و دانش اجتماعی را تشکیل می‌دهند. این کتاب می‌کوشد با تحلیل و بررسی پدیده‌های اجتماعی زمینه‌هایی را برای شناخت عوامل وقوع انقلاب اسلامی فراهم سازد. چرا که این رخداد اجتماعی یکی از مهمترین تحولات قرن بیستم است که تاکنون شناخت عمیق و همه جانبه‌ای از آن حاصل نشده است و نظریه‌ای در دست نداریم که بتواند این رخداد سیاسی ـ اجتماعی را به طور دقیق و کاملی تحلیل کند.
بخش آخر کتاب تحت عنوان نتیجه گیری مطرح می شود او در این فصل به تاریخچه جنبش های اجتماعی معاصر ایران می پردازد و در ادامه دستاوردهای مطالعه این تاریخچه را در قالب یک نظریه میان برد بیان کرده و با تفسیر دیگران از وقایع تاریخ معاصر ایران و به خصوص انقلاب اسلامی مقایسه می کند

او سعی کرده است این موضوع را به طور جداگانه و در تاریخ معاصر به دست بیان و بررسی قرار دهد. او در مقدمه یکی از ویژگیهای تاریخ معاصر کشور مان را داشتن جنبش ها و خیزش های متعهد اجتماعی می داند به طوری که از این جهت در میان همه کشورهای جهان پیش تاز است. وقوع دو انقلاب گسترده که منجر به تغییر ساختار سیاسی و بروز تغییراتی در دیگر ابعاد اجتماعی کشورمان شده است. و وجود نهضت های ملی دیگر، قبل و بعد از این دو انقلاب، نشان دهنده این پدیده اجتماعی در این کشور است. با توجه به تعدد نهضت های اجتماعی در این مرز و بوم، اندیشمندان علاقه مند به ایران و تحلیلگران جامعه ایرانی می باید توجه بیشتری به این پدیده اجتماعی داشته باشند. اگر می خواهیم تاریخ معاصر خود را بهتر بشناسیم، لازم است به مطالعات گسترده و عمیقی در باب جنبش های اجتماعی، به طور کلی و جنبش های اجتماعی معاصر ایران، به طور خاص، بپردازیم
او در ابتدا و در فصل اول کتاب نظریه های مربوط به جنبش اجتماعی را بررسی می کند نظریه های مختلف درباره رابطه فرد و جامعه نظریه های مربوط به جنبش های اجتماعی سه عامل اساسی در تشکیل جنبش های اجتماعی نظریه ترکیبی و مدل عملی آن در مباحث مطرح در ان فصل است.

اما در بخش دوم از کتاب که بعد گذراندن 88 صفحه بدان می رسید کاربرد نظریه ترکیبی است که در آن که سعی می کند عوامل عمده در جنبش های اجتماعی را در تاریخ معاصر بررسی کند و نحوه ترکیب عوامل جنبش را که همان زمینه اجتماعی ایدئولوژی کنشگران و نحوه رفتار آنها می باشد که در فصل اول بدان اشاره می کند بر اساس مدل پیشنهاد شده بررسی می کند.
بخش دوم مشتمل بر پنج فصل است که هر فصل ان به یکی از جنبش های معاصر می پردازد جنبش تنباکو، انقلاب مشروطه جنبش ملی شدن صنعت نفت نهضت پانزده خرداد و انقلاب اسلامی
به عنوان ممنونه او در فصل انقلاب اسلامی زمینه اجتماعی آن را اینگونه بیان می دارد که" شاه با کودتای آمریکایی سال 1332 و بدون توجه به خواست نیروهای سیاسی ملی آن روزگار به قدرت رسید او از حمایت آشکار امریکا برخوردار بود و پس از انقلاب سفید سال 1341، برای پیش بردن برنامه های نوسازی خویش، عمدتا بر درآمد حاصل از نفت تکیه داشت. ماشین اصلاحات او مبتنی بر دیکتاتوری متمرکز بود و همین موجب شد نیروهای ملی، اعم از سنتی و مدرن، با دولت بیگانه شوند. نیروهای مایوس و سرخورده، اقتدار ملی جای گزینی پیدا کردند و در حریان انقلاب اسلامی با اتکا به آن علیه شاه به میدان آمدند نویسنده در ادامه این مبحث چهره عمومی دولت را به نمایش می کشد و بدنه اصلی مخالفان را بررسی می کند همچنین کنشگران و رفتار آنها را در این بررسی به عنوان یک عامل وارد می کنددر ادامه ایدئولوژی موجود در این جنبش را بیان می کند که مشتمل بردو خط عمده فکری هستند یکی از ناحیه روشنفکران مسلمانی که در مدارس جدید درس خوانده اند و دیگر از سوی علما و به ویژه آیت الله خمینی و روحانیون پیرو او شکل گرفته است. در آخر تحت عناوین جنبش بررسی چند صفحه ای به جنبش انقلاب اسلامی در گذر تاریخ به طور کلی دارد.

اگر می خواهیم تاریخ معاصر خود را بهتر بشناسیم، لازم است به مطالعات گسترده و عمیقی در باب جنبش های اجتماعی، به طور کلی و جنبش های اجتماعی معاصر ایران، به طور خاص، بپردازیم

اما بخش آخر کتاب تحت عنوان نتیجه گیری مطرح می شود او در این فصل به تاریخچه جنبش های اجتماعی معاصر ایران می پردازد و در ادامه دستاوردهای مطالعه این تاریخچه را در قالب یک نظریه میان برد بیان کرده و با تفسیر دیگران از وقایع تاریخ معاصر ایران و به خصوص انقلاب اسلامی مقایسه می کند.
این فصل همچنین در دل خود برخی از تحلیل های محققان دیگر را که از نظریه های متفاوتی برای تجزیه و تحلیل جنبش های اجتماعی ایران و به طور خاص انقلاب اسلامی استفاده کرده اند. مورد بررسی قرار می گیرد.
کتاب جنبش های معاصر ایران اثر سعید زاهد منتشر شده توسط انتشارات سرئوش و کتاب طه است همراه کتاب نامه ها، فهرست اعلام و واژه نامه ها در 271 صفحه.
تاریخ معاصر را با این کتاب عمیق تر بشناسید.

[h=1][/h]

[h=2]4 روایت از 4 کتاب کمتر معرفی شده درباره انقلاب اسلامی[/h]

در میان کتاب های زیادی که درباره انقلاب اسلامی به رشته تحریر درآمده است، بخشی کتاب های خاطره نگاری و تاریخ نگاری است. اما آنچه در این گزارش مدنظر است، رمان ها و داستان های ایرانی با موضوع انقلاب است. در این سال ها آثار بسیاری به رشته تحریر درآمد که برخی توانست به واسطه نام نویسنده یا دریافت جوایز یا توزیع خوب، به دست مخاطب برسد و اصطلاحا دیده شود. اما برخی کتاب ها هم بودند که کمتر دیده شدند، در حالی که آثاری است که از پتانسل بالایی برخوردارند. در ادامه به معرفی چهار عنوان از این کتاب ها می پردازیم.

خاطرات زندان ، تدوین کننده: سید سعید غیاثیان
ناشر: سوره مهر

کتاب «خاطرات زندان»، گزیده ای از ناگفته های زندانیان سیاسی رژیم پهلوی است که سید سعید غیاثیان آن را تدوین کرده است. نویسنده خاطرات را به ترتیب زمان و موضوع حادثه انتخاب کرده است. به این شرح که خاطرات قبل از دستگیری، دستگیری و ورود به زندان در ابتدای کار و خاطرات فرار و آزادی از زندان در انتها قرار گرفته است. در بین این دو موضوع نیز کلیه مسائل که هر زندانی سیاسی با آن سر و کار داشته گنجانده شده است. در پایان پس از شش ماه کار، نویسنده 70 خاطره را در ده موضوع اصلی تدوین کرده است. تنوع مطالب کتاب، نسبت مستقیم با رویدادهای زندان دارد. به این ترتیب فراوانی خاطرات مربوط به دستگیری، بازجویی و شکنجه بسیار بیشتر از مساله ای همچون حضور در دادگاه است.
در متن کتاب چهار مورد خاطره قبل از دستگیری، ده مورد دستگیری، 9 مورد بازجویی و شکنجه، شش مورد شرایط زندان، دو مورد دادگاه، پنج مورد اعتصاب و شورش، 11 مورد مسائل داخلی زندان، 9 مورد تفریحات و سرگرمی، هفت مورد ملاقات و مسائل خانوادگی، پنج مورد فرار و آزادی و در پایان دو خاطره از تمامی وقایع زندان گنجانده شده است.
در قسمتی از متن کتاب چنین می خوانیم: اتومبیل با سرعت به جلو می رفت و من با سرعت صفحات ذهنم را به عقب ورق می زدم تا شاید دلیلی برای این دستگیری بیابم. هر چه بیشتر فکر می کردم، کمتر نتیجه می گرفتم. بالاخره به تهران رسیدیم. پس از عبور از در باغ ملی، مأموری که در سمت چپ من نشسته بود با چشم بندی سیاه رنگ چشمان مرا بست. به محض بسته شدن چشم هایم ناخودآگاه به یاد فیلم های خارجی افتادم که در آن زندانیان را چشم بسته به زندان می بردند. پس از این که از چند خیابان کوتاه و بلند عبور کردیم سرانجام وارد زندانی شدیم که بعدها فهمیدیم کمیته مشترک ضد خرابکاری است.

میوه های رسیده ، نویسنده: سید مهرداد موسویان
ناشر: سوره مهر

خسرو خرج خانواده سه نفره شان را از جیب بری درمی آورد. اوایل داستان زندگی او ساده بود. مردم تظاهرات می کردند و او یک راه آسان تر برای درآوردن خرج زندگی پیدا می کرد. میان موج جمعیت و هیاهوی شعارهای انقلابی گم می شد و جیب مردم را می زد. اما یک اتفاق، مسیر زندگی او را تغییر داد.
خسرو، شخصیت اصلی رمان «میوه های رسیده» در حین جیب بری در تظاهرات ضد شاه دستگیر می شود و پس از بازجویی در زندان، با گروهی از مبارزان انقلابی همبند می شود. او که به مذهب اعتقادی ندارد، به سمت یکی از مبارزان مارکسیست کشیده می شود و پس از رهایی از زندان به فعالیت سیاسی می پردازد. اما این همه داستان نیست. خسرو نمی تواند عقاید مارکسیست ها را تحمل کند و همین منجر به تغییراتی در روحیه ضد مذهبی او می شود.
میوه های رسیده فقط داستان زندگی خسرو نیست. این رمان روایت ساده و روانی است از زندگی افراد مختلف در متن انقلاب اسلامی. غلام، دوست خسرو یکی از شخصیت های اصلی دیگرِ این رمان است. او و خسرو از کودکی برای هم نامه می نوشتند و حالا که سن و سالی از آنها گذشته است هم دست از نامه نگاری بر نمی دارند. همین نامه ها ابزار مناسبی در اختیار نویسنده بوده است که به کمک آنها دغدغه های شخصیت های اصلی داستان را با خوانندگان در میان گذاشته است.
از امتیازاتی که می توان برای نحوه پردازش رمان میوه های رسیده قائل شد، ذکر وقایع تاریخی مستند در خلال داستان است. مهارت نویسنده در گره زدن رویدادهای تاریخی و اشخاص واقعی به زندگی پر فراز و نشیب خسرو و غلام مثال زدنی است. همین رویدادهای واقعی خواننده را مجاب می کند که خسرو و غلام و هرچه اطراف آنها می گذرد واقعیت است، نه داستانی ساخته و پرداخته مهرداد موسویان.
ناهید ، نویسنده: شهریار زمانی
ناشر: سوره مهر

این رمان روایتگر سفر دختری جوان به نام ناهید به ایران است. او مدت هاست در آمریکا زندگی می کند و حالا در شلوغی های انقلاب اسلامی برای پیدا کردن قاتل پدرش به وطن بازگشته است.
ناهید در روزهای اول ورود به تهران ناخواسته و از سر اتفاق روبه روی دانشگاه تهران و در اوج تظاهرات قرار می گیرد؛ جایی که او برای اولین بار موج اعتراض مردم به رژیم شاهنشاهی را مشاهده می کند. ناهید در اوضاع آشفته مملکت دنبال راهی برای مجازات قاتل پدرش می گردد و در این مسیر به کس و ناکس رو می اندازد.
این دختر جوان در زمان حضور در آمریکا به دکتر روان شناس مراجعه می کرده است و در خلال وقایعی که در ایران برایش رخ می دهد، خاطراتی را به یاد می آورد که گذشته اش را به خواننده بنمایاند. نویسنده ورود به خاطرات ناهید را با چنان مهارتی انجام می دهد که خواننده براحتی به ذهن شخصیت اصلی داستان راه پیدا می کند. این خاطرات همراه خواب هایی که وقت و بی وقت به سراغ ناهید می آیند و گلویش را می فشرند، او را در یافتن حقایقی که خانواده اش از او پنهان کرده اند یاری می رسانند.
به کمک کنار هم گذاشتن این خاطرات و وقایعی که امروز رخ می دهند، خواننده پابه پای ناهید یأس و ناامیدی را تاب می آورد تا روزنه ای از امید به رویش گشوده می شود. این روزنه امید همزمان می شود با تجربه شور و شوق مردم ایران در تب وتاب انقلاب.
در قسمتی از متن رمان چنین می خوانیم: خلوتی کوچه بیشتر دلم را خالی می کند. از بچه های انقلاب هم خبری نیست. به خودشان و بیشتر به صدایشان عادت کرده ام. شب ها پالتویم را روی دوش می اندازم، لیوان لب سوز چای را برمی دارم، توی ایوان می نشینم و تا آخر الله اکبر گفتن ها از جایم تکان نمی خورم. همه جور صدایی به گوش می رسد؛ زن، مرد، حتی بچه که صدایشان سرشار از انرژی است. رد بعضی از صداها را زده ام و اگر یک شب آن صدا را نشنوم، نگران می شوم. با خودم می گویم نکند توی تظاهرات تیر خورده باشد.

افرا ، نویسنده: حسینعلی جعفری
ناشر: سوره مهر

رمان «افرا» حکایت سفر ساسان شخصیت اصلی داستان، به روستایی در مازندران است برای پیدا کردن قاتل پدرش. پدر او یک سرهنگ شاغل در ساواک بوده و به گمان پسرش، یک مبارز انقلابی به نام زکریا او را کشته است.
ساسان در سفر خود به مازندران برای پیدا کردن زکریا، سراغ مردی روستایی به نام رستم علی می رود و خود را یکی از دوستان صمیمی زکریا معرفی می کند تا بتواند اورا پیدا کند. رستم علی که به ساسان مشکوک شده است، او را چند روز معطل می کند و در نهایت زمانی که
از بی خطر بودن ساسان اطمینان حاصل می کند، او را به زکریا می رساند. نثر رمان افرا که از زاویه دید دانای کل نوشته شده، به زبان خودمانی است. نشان دادن لهجه شخصیت های مختلف بخصوص رستم علی به کتاب رنگ و بوی بومی داده است. مواجهه دو شخصیت ساسان و رستم علی سمبلی از تعارض زندگی شهری و روستایی در دوران پیش از انقلاب است. خواننده رمان افرا مدام میان لطف و صفای زندگی روستایی و هرج و مرج زندگی شهری در رفت و آمد است.
جالب است بدانید نویسنده این کتاب درصدد نوشتنِ یک پنج گانه داستانی با موضوع انقلابی است و کتاب افرا اولین کتاب از این مجموعه پنج جلدی است. او در این اولین کتاب خود، از دنیای واقعی پا را فراتر گذاشته و عناصر داستانی را با نیروهای ماوراء الطبیعه پیوند زده است.


[/HR] منابع:
جام جم آنلاین/ سجاد روشنی
انتشارات سوره مهر

[h=1]

[/h]انتشارات مرکز اسناد انقلاب چهار کتاب جدید با عناوین: "منافقین خلق"، "سفرنامه آسمان"، "عراق کانون تاثیرگذار" و "آزادترین مرد جهان" را منتشر کرد.
به گزارش تبیان، کتاب‌های فوق با موضوعات "تاریخ و روند شکل‌گیری گروهک تروریستی منافقین"، "شهید والامقام محمدابراهیم همت"، "عراق به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه" و "بررسی زندگی و خدمات سیدحسن نصرالله" به چاپ رسیده است.


منافقین خلق
سازمان مجاهدین خلق که در سال‌های میانی دهه‌ی 1340 در صحنه‌ی سیاسی ایران پا به عرصه‌ی وجود گذاشت، با انگیزه‌های دینی و با مشی مسلحانه علیه نظام ستم‌شاهی بنیان گذاشته شد، اما سیر حرکت سازمان به نحوی بود که اینک بعد از قریب به چهل سال از تأسیس، به منفورترین تشکل سیاسی نزد مردم مسلمان ایران و بلکه خون‌ریزترین جمعیت تروریستی در نگاه افکار عمومی جهان تبدیل شده است.
حقیقت آن است که وقتی گروهک مذکور از اسلام بریده و در عقیده ـ با تعیین مرام کمونیستی در ایدئولوژی ـ و عمل ـ با ترویج فساد و ترور و بی‌اخلاقی ـ بی‌قید از اسلام شد، اسیر چنان منجلابی گردید که اینک در آن دست و پا می‌زند. کتاب "منافقین خلق" نگاهی است به سیر تاریخی و علل تباهی امروزین منافقین که در قالبی جذاب و قلمی شیوا ارائه شده است.
این کتاب که توسط "مهدی حق‌بین" نوشته شده با شمارگان 3000 نسخه و قیمت 22,000 ریال وارد بازار نشر شده است.


سفرنامه آسمان
28 سال پیش از این جنگی به ایران اسلامی تحمیل شد که طی آن افلاکیانی که چند صباحی خاک‌نشین شده بودند، به دور فلکی خود بازگشتند و ستاره‌هایی شدند، زینت‌بخش آسمان این سرزمین. ستاره‌هایی که انگار بنا به حکمتی، برخی بیشتر به چشم می‌آیند و برخی کمتر. شهید والا مقام محمدابراهیم همت از آن دست ستارگانی است که بسیار درخشان چشم‌نواز می‌نماید و با وجود آثاری که در موردشان نگاشته شده، فضای خلق اثر همچنان باز است.
کتاب "سفرنامه آسمان" با موضوع بررسی زندگی و سرگذشت سردار رشید اسلام، شهید محمدابراهیم همت، توسط "میترا هنرمند" تالیف و با شمارگان 2500 نسخه و قیمت 17,000 تومان منتشر شده است.


عراق کانون تاثیرگذار
از جمله مسائل مهم در روند سیاست‌گذاری سیاست خارجی کشورها، تحلیل و درک صحیح محیط پیرامونی می‌باشد. فهم این موضوع به‌ویژه چگونگی رفتار در مواجهه با سیاست قدرت‌های فرامنطقه‌ای، منجر به اتخاذ تصمیمات کارآمدتر و صحیح‌تر در عرصه‌ی سیاست خارجی کشور خواهد شد.
نظر به اهمیت کشور عراق و تحولات حساس و سرنوشت‌ساز این کشور برای جمهوری اسلامی ایران، خاورمیانه و جهان اسلام، بررسی تحولات پیچیده‌ی این کشور و رفتارهای آمریکا در عراقِ جدید، در تصمیم‌گیری مقامات سیاسی کشور و سیاست‌گذاری کلانِ مناسب مؤثر خواهد بود.
اهمیت موضوع از آن جهت است که در دوران بعد از جنگ سرد، مسئله‌ی چگونگی تداوم کار در عراق اشغالی، برجسته‌ترین چالشی بوده که در سه سطح درون‌حزبی آمریکا، بین دولت و مردم آمریکا و نیز بین آمریکا و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این کشور بوده است. این اختلاف‌نظرها برخی حوزه‌های دیگر سیاست خارجی آمریکا را نیز تحت تأثیر قرار داده است.
ناکامی‌های گسترده‌ی آمریکا در عراق و بروز چالش تصمیم‌گیری و اختلاف‌نظر در روند سیاست‌گذاری آمریکا در این خصوص، نارضایتی متحدان اروپایی و دولت‌های عربی از سیاست‌های ایالات متحده‌ی آمریکا طی چند سال گذشته در عراق و بی‌اعتمادی آنها به کاخ سفید، باعث افزایش نگرانی‌ها نسبت به تداوم سیاست‌های تهاجمی آمریکا در منطقه به‌ویژه در قبال جمهوری اسلامی ایران و احتمال بروز بحران غیرقابل کنترل دیگر در آن‌سوی مرزهای عراق شد.
در این راستا کاخ سفید به‌ویژه نومحافظه‌کاران، تحت فشارهای سیاسی و تبلیغاتی مختلفی در داخل و خارج آمریکا قرار گرفتند تا از وارد ساختن آمریکا در جنگ دیگری(حداقل تا روشن‌شدن وضعیت عراق) اجتناب ورزند و راه دیگری را برای برخورد با ایران برگزینند.
این کتاب با شمارگان 1500 نسخه و قیمت 27.000 ریال وارد به چاپ رسیده است.


آزادترین مرد جهان
ظهور حزب‌الله را در لبنان، که منشأ خدمات نظامی، بهداشتی و رفاهی، آموزشی و فرهنگی فراوان در لبنان و به‌ویژه منطقه‌ی شیعه‌نشین آن (جنوب لبنان) بوده است، باید به نام موسای زمان و رهبر کبیر انقلاب اسلامی نوشت و نوگلان رسته از این شکوفه‌های بهاری چون سیدحسن نصرالله، عماد مغنیه و... را جهان اسلام و جهان عرب مدیون دم مسیحایی آن بزرگ‌مرد است.ظهور این شکوفه‌ها نشانگری آشکار است از بهار انقلاب اسلامی در ظلمت‌کده‌ی جهان مدرن. اثر پیش رو، روایتی است از زندگی و زمانه و خدمات حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله، دبیر کل فعلی حزب‌الله لبنان که با نثری روان و محتوایی جامع، تحت عنوان «دانستنی‌های انقلاب اسلامی» به جوانان ایران اسلامی تقدیم می‌گردد.
کتاب "آزادترین مرد جهان" با شمارگان 3000 نسخه و قیمت 28.000 ریال منشر و راهی بازار نشر شده است

[h=1]


[/h]
[/HR]کرمانشاه از کانون های مهم، تاثیرگذار، سرنوشت ساز و پرحادثه در انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود. شناخت تحولات تاریخی آن بخشی عظیم از روایت داستان انقلاب اسلامی است.
[/HR]
[h=2]
انقلاب اسلامی در کرمانشاه ( دو جلدی)[/h]تألیف: روح الله بهرامی
نشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
تاریخ انتشار: زمستان 1389
تعداد صفحات: 1447
قیمت: 18800 تومان
درباره ی کتاب:
تاریخ منطقه ای بخشی از تاریخ نگاری کلان انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود. شناخت واقعیت های تاریخی یک جامعه و آشنایی با حوادث و تحولات تاریخی و اجتماعی آن، که حاکی از دردها و رنج ها و محدودیت ها، شادی ها، کامیابی ها و ناکامی های یک ملت است، باعث می شود افراد آن جامعه از ذهنیت های غیرواقعی خود فاصله بگیرند و با درک بیشتری از واقعیت ها و تحولات تاریخی، اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی جامعه ی خویش، در تکاپوها و اقدامات اجتماعی خود، اصول و مبانی درستی را که از این واقعیت ها ناشی شده است و ریشه در وجود تاریخی شان دارد، استخراج کنند و اساس استواری برای آن بنیان نهند.
بدون تردید ظهور انقلاب اجتماعی-سیاسی که بر اعتقاد و آیین دینی استوار بوده و بر شانه ها و اندیشه ها و عملکرد قشرهای مختلف مردم از کلیه ی طبقات و اصناف جامعه ی ایران به پیروزی رسید از عظیم ترین پدیدارها و تحولات سیاسی- اجتماعی قرن اخیر محسوب می شود که به لحاظ بررسی منطق درونی و انقلابی خود از همه ی ابعاد، ویژگی های شگفتی را در مقایسه با سایر انقلاب ها دارد.
شناخت این ویژگی های ارزنده ی انقلاب اسلامی ایران که به رهبری یک عالم اندیشمند دینی صورت پذیرفت، میسر نمی شود مگر در سایه ی شناخت و ثبت و ضبط واقعی جانبازی ها، تلاش ها و تکاپوهای یک ملت و مصیبت ها و رنج هایی که در این راه کشیده اند.
بدون تردید ظهور انقلاب اجتماعی-سیاسی که بر اعتقاد و آیین دینی استوار بوده و بر شانه ها و اندیشه ها و عملکرد قشرهای مختلف مردم از کلیه ی طبقات و اصناف جامعه ی ایران به پیروزی رسید

پیروزی انقلاب اسلامی بیش از هر چیز مدیون عوامل درونی و عناصر مختلف محلی و بومی، دینی و ملی بوده که ماهیت، افکار و منشا آن متعلق به این ملت و کمتر تحت تاثیر پدیده های خارجی بوده است.
تاریخ انقلاب اسلامی در کرمانشاه نیز به عنوان یک واحد شهری و محلی در پیوند با حرکت عظیم اجتماعی و انقلابی مردم ایران قابل بررسی و تفسیر است.
کرمانشاه از کانون های مهم، تاثیرگذار، سرنوشت ساز و پرحادثه در انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود. شناخت تحولات تاریخی آن بخشی عظیم از روایت داستان انقلاب اسلامی است؛ داستانی که عناصر و بازیگران آن تمام آرمان ها، ایده ها، اعتقادات، ایمان و افکار خود را در آن به نمایش گذاشته اند.
این کتاب تنها پاره ای از این داستان عظیم را در آن منطقه بازگو می کند نه تمام آن؛ چرا که هنوز محدودیت های زمان و منابع اجازه و امکان حصول به تمام داستان را فراهم نمی سازند، لیکن این راهی است که بایستی آغاز می شد.
این کتاب گوشه هایی از حدیث طولانی و پرتکاپوی انقلاب و انقلاب سازان را در آن منطقه روایت می کند و امید است که مقدمه ای موثر برای شناخت و ادامه ی این راه باشد.
در جلد اول این مجموعه سیر حوادث تا سال 1356 و فعالیت ها ی علمای عظام روحانیون و وعاظ انقلابی مورد بررسی قرار گرفته است. در جلد دوم سیر حوادث و تحولات انقلاب اسلامی از سال 1356 و 1357 مورد بررسی قرار می گیرد.

[h=1]

قيام خونين 15 خرداد در عالم کتاب
[/h]
[/HR]
معرفي کتابهايي با موضوع قيام خونين پانزده خرداد.

[/HR]
مهم‌ترين کتاب‌هايي که تا سال 1388 درباره قيام 15 خرداد سال 1342 منتشر شده، عبارتند از:
ـ زندگاني حضرت معصومه(ع) و تاريخ قم به ضميمه مختصري از وقايع پانزده خرداد 1342 / مهدي صحفي/ نشر صحفي،قم / 1347.
ـ روحانيون و پانزده خرداد / انجمن اسلامي دانشجويان آمريکا و کانادا /1349.
ـ انقلاب اسلامي مردم مشهد از آغاز تا استقرار جمهوري اسلامي‌/ رمضانعلي‌ شاکري‌ / نشرامام‌/ 1359.
ـ قيام 15 خرداد به روايت اسناد / محمد دهنوي / رسا / 1360.
ـ تاريخ سياسي معاصر ايران (جلد2) / سيد جلال‌الدين مدني/ دفتر انتشارات اسلامي/ 1361.
ـ بررسي و تحليلي از نهضت امام خميني/ فاطمه سادات‌ ‌معروفي‌ / نشر امام‌ / 1362.
ـ گزارشي از حماسه پانزده خرداد در اصفهان / بنياد تاريخ انقلاب اسلامي ايران / 1371.
ـ شير و عقاب‌، روابط بدفرجام ايران و آمريکا / بيل‌، جيمز. ا؛ مترجم جهانشاه فروزنده‌ برليان / نشر فاخته /‌ 1371.
ـ نهضت امام خميني(ره) / سيدحميد روحاني / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1372 .
ـ خاطرات 15 خرداد شيراز / جليل عرفان‌منش/ سازمان تبليغات اسلامي / 1373.
ـ يادنامه‌ (زندگي‌نامه و روزشمار شهداي انقلاب اسلامي تهران بزرگ از 15 خرداد 1342 تا پايان سال 1357) / مرکز پژوهش‌هاي فرهنگي اداره کل بنياد شهيد تهران / 1373.
ـ ديدار با ابرار(جلد54) / علي‌محمدي‌ / سازمان تبليغات اسلامي‌ / 1373.
ـ ديدار با ابرار(جلد77) / سعيدعباس‌زاده / سازمان تبليغات اسلامي‌/1374.
ـ انقلاب اسلامي و ريشه‌هاي آن‌(مجموعه مقالات‌) / واحد تبليغات و انتشارات سمينار انقلاب اسلامي و ريشه‌ها / نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها / 1374.
ـ آيينه آفتاب‌(تبيين انديشه امام خميني در کلام و پيام حجت‌الاسلام حاج سيداحمد خميني‌) / مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) ‌/ 1374.
ـ حديث بيداري‌( نگاهي به زندگي‌نامه علمي و سياسي امام خميني) / حميد انصاري‌ / مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)‌/ 1374.
ـ اسناد انقلاب اسلامي‌(5 جلد) / مرکز اسناد انقلاب اسلامي ‌/ 1374.
ـ روزشمار انقلاب اسلامي ايران ‌/ فرهاد و مجيد محسني‌ / نشر محيا / 1374.
ـ کتاب شناسي 15 خرداد / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1375.
ـ سير تکويني انقلاب اسلامي‌ / جوادمنصوري‌ / انتشارات وزارت امور خارجه ‌/ 1375.
ـ قيام 15 خرداد 1342/ جواد منصوري / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي /1376.
ـ خاطرات 15 خرداد / علي باقري / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي/1376 .
ـ خاطرات جواد منصوري / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي / 1376 .
ـ تاريخ‌نگاري انقلاب اسلامي‌ (مصاحبه با اسدالله بادامچيان‌، حاتم قادري‌، عمادالدين باقي و صادق زيباکلام) ‌/ نشر مزامير / 1376.
- ارگان مخفي دانشجويان حوزه علميه قم در سال‌هاي 1344ـ 1342 / علي حجتي کرماني ‌/ نشرسروش‌/ 1376.
ـ تاريخ سياسي معاصر ايران ‌/ معاونت آموزش عقيدتي سياسي وزارت دفاع ‌/ 1376.
ـ خاطرات و مبارزات حجت‌الاسلام فلسفي‌ / مرکز اسناد انقلاب اسلامي ‌/ 1376.
ـ خاطرات و مبارزات شهيد محلاتي‌/مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌/ 1376.
ـ برداشت‌هايي از سيره امام خميني (ره) ‌/ غلامعلي‌‌رجايي‌/ عروج‌/ 1377.
ـ ايران بين دو انقلاب‌ / يروان آبراهاميان‌/ مترجم: احمد گل‌محمدي و محمدابراهيم فتاحي‌ / نشر ني‌/ 1377.
ـ قيام 15 خرداد به روايت اسناد/ جواد منصوري / مرکز اسناد انقلاب اسلامي/ 1377.
ـ خمين در انقلاب ‌/ محمدجوادمرادي نيا / عروج / 1377.
ـ خاطرات آيت‌الله طاهري خرم‌آبادي ‌/ محمدرضا احمدي‌ / مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌/ 1377.
ـ حديث انقلاب،جستارهايي در انقلاب اسلامي‌ / انتشارات بين‌المللي الهدي‌ / 1377.
ـ ياران امام به روايت اسناد ساواک‌، شهيد حجت‌الاسلام سيدعبدالکريم هاشمي‌نژاد، مرکز بررسي اسناد تاريخي/ 1377ـ استاد شهيد مرتضي مطهري به روايت اسناد / مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌ / 1378.
ـ ياران امام به روايت اسناد ساواک‌، شهيد آيت‌الله سيدعبدالحسين دستغيب‌ / مرکز بررسي اسناد تاريخي وزارت اطلاعات‌ / 1378.
ـ پاره‌اي از خورشيد(گفته‌ها و ناگفته‌ها از زندگي استاد شهيد مطهري‌) / حميدرضا سيدناصري‌ و اميررضا ستوده‌ / مؤسسه نشر و تحقيقات ذکر / 1378.

ـ مشهد در بامداد نهضت امام خميني (ره) ‌/ ‌غلامرضاجلالي / مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌ / 1378.
ـ صحيفه امام‌( جلد 1) / مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني‌(ره)/ 1378.
ـ خاطرات قيام 15 خرداد(9جلد) / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي / 1378 .
ـ خاطرات کاظم بجنوردي / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي / 1378 .
ـ تاريخ قيام 15 خرداد به روايت اسناد ساواک / جواد منصوري / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1378.
ـ ‌قيام 15 خرداد به روايت اسناد ساواک( 4 جلد) / مرکز بررسي اسناد تاريخي / 1379.
ـ بررسي مشي چريکي در ايران ‌/ سيدمحمدصادق‌ علوي‌ / مرکز اسناد انقلاب اسلامي ‌/ 1379.
ـ خاطرات احمد احمد / محسن کاظمي / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي/1379 .
ـ از مرجعيت امام خميني تا تبعيد / عبدالوهاب فراتي ‌‌/ مرکز اسناد انقلاب اسلامي ‌/ 1379.
ـ تحليلي بر نقش سياسي عالمان شيعي در پيدايش انقلاب اسلامي‌/ فرهاد شيخ فرشي‌ / مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌ / 1379.
ـ خاطرات آيت‌الله احمدي ميانجي‌ / مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌ /1380.
ـ راهيان شهادت، يادي از بزرگ مردان قيام 15 خرداد ورامين / عليرضا طالقاني / نشر شاهد / 1380.
ـ جامعه تعليمات اسلامي‌ / حميد کرمي‌پور / مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌ / 1380.
ـ آزادمرد، شهيد طيب حاج رضايي / به روايت اسناد ساواک‌ / مرکز بررسي اسناد تاريخي / 1380.
ـ تبريز در خون / اعظم مراد‌حاصلي خامنه / مرکز اسناد انقلاب اسلامي /1381.
ـ ايدئولوژي انقلاب ايران ‌/ حميدرضا اخوان منفرد / معاونت پژوهشي انتشارات پژوهشکده امام خميني (ره‌) و انقلاب اسلامي ‌/ 1380.
ـ پايگاه‌هاي انقلاب اسلامي به روايت اسناد ساواک‌، فيضيه ‌/ مرکز بررسي اسناد تاريخي‌ / 1380.
ـ خاطرات آيت‌الله محمد يزدي ‌/ مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌ / 1380.
ـ خاطرات آيت‌الله مسعودي خميني‌ / جواد امامي‌ / مرکز اسناد انقلاب اسلامي ‌/ 1381.
ـ نهضت امام خميني و مطبوعات رژيم شاه ‌/ طهمورث قاسمي‌‌ / مرکز اسناد انقلاب اسلامي ‌/ 1381.
ـ نقش بازار در قيام 15 خرداد / رحيم روح‌بخش / مرکز اسناد انقلاب اسلامي/ 1381.
ـ بادي از بزرگ‌مردان حماسه 15 خرداد ورامين / عليرضا طالقاني / نشر شاهد/ 1381.
ـ اصلاحات آمريکايي(1339 ـ 1342) و قيام 15 خرداد / عباس خلجي/ مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1381.
ـ خاطرات علي جنتي/ سعيد فخر‌زاده / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1381.
ـ خاطرات آيت الله پسنديده / محمد‌جواد مرادي‌نيا / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي / 1381 .
ـ مواضع امام خميني(ره) در برابر نظام سياسي پهلوي و نهادهاي آن / جعفر قلي‌پور / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1382 .
ـ انقلاب اسلامي به روايت خاطره از دوران زعامت آيت‌الله بروجردي تا قيام 15 خرداد / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1382ـ جام شکسته‌ (خاطرات حجت‌الاسلام عبدالمجيد معاديخواه‌) / عبدالمجيد معاديخواه/‌ مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1382

ـ طبقه‌، سياست و ايدئولوژي در انقلاب ايران‌/ منصور معدل‌/ نشر باز/ 1382.
ـ عبرت‌هاي خرداد / آيت الله محمد‌تقي مصباح يزدي / موسسه آموزش امام خميني(ره) / 1383.
ـ تبريز در انقلاب / ‌هدايت‌الله بهبودي ‌/ عروج‌ / 1383.
ـ از غبار تا باران‌ (سال‌هاي 1342ـ1323) / عبدالله جاسبي / ‌مرکز اسناد انقلاب اسلامي‌ / 1383.
ـ انقلاب اسلامي در ورامين / محمد‌علي حاجي بيگي کندري / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1383.
ـ استيضاح دولت در حضور ملت / محمد‌تقي فلسفي / دفتر نشر فرهنگ معارف / 1383.
ـ آغاز بيداري؛ ويژه‌نامه قيام 15 خرداد/ محمد تقي احمد‌پور / مرکز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما / 1383.
ـ روز شمار 15 خرداد (مجلدات اول و دوم) / احد گودرزياني / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي / 1384.
ـ‌ حزب ايران به روايت ساواک / سياوش ياري / مرکز اسناد انقلاب اسلامي / 1384.
ـ روايت 15 خرداد، قيام مردم شهرستان ورامين در سال 1342 / رضا حسين‌زاده / نشر ورامين،صاحب الزمان(عج) / 1384.
ـ انقلاب اسلامي در سيرجان / علي افضاتي/ مرکز اسناد انقلاب اسلامي/ 1385.
ـ سربداران کوچه و بازار / جميل موحد‌خوبي /نشر ميکائيل و اشجع /1385.
ـ نقش روحانيت در قيام 15خرداد/ فريبا جعفري / مرکز اسناد انقلاب اسلامي/ 1385.
ـ خاطرات سيد مرتضي نبوي / جواد کامور بخشايش / دفتر ادبيات انقلاب اسلامي / 1385 .
ـ مردي براي تمام فصول، اسدالله علم و سلطنت محمد‌رضا پهلوي / مظفر شاهدي / مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي/ 1386.
ـ ساواک، سازمان اطلاعات و امنيت کشور / مظفر شاهدي / مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي / 1386.
ـ گزارش يک طرح / جواد کاموربخشايش / سوره مهر / 1386.
ـ انقلاب‌اسلامي‌در‌اهواز/محمد‌رضا‌علم/مرکز‌اسناد‌انقلاب‌اسلامي/1386.
ـ خاطرات مرضيه حديد‌چي دباغ / محسن کاظمي/ دفترادبيات انقلاب اسلامي / 1386.
ـ روزشمار انقلاب / موسسه نشر شهر/ 1387.
ـ قيام 15 خرداد 42 به روايت اسناد (جلد 7) / مرکز بررسي اسناد تاريخي وزارت اطلاعات / 1388.
ـ خاطرات 15 خرداد تهران (ويراست دوم) / به کوشش علي باقري / سوره مهر / 1388.
ـ خاطرات 15 خرداد تبريز (ويراست دوم) / به کوشش علي باقري / سوره مهر / 1388.
ـ خاطرات 15 خرداد قم (ويراست دوم در 2 جلد) / به کوشش علي باقري/ سوره مهر / 1388.
ـ خاطرات 15 خرداد شيراز (ويراست دوم) / به کوشش جليل عرفان‌منش / سوره مهر / 1388.

[h=1][/h]

«دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی»
انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب «دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی» نوشته سیدعلی مرتضوی امامی زواره‌ای را منتشر کرد.
در کتاب «دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی»، به شیوه‌ی تحلیلی دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌ی بین‌الملل بررسی شده است که در بخش‌های ابتدایی آن دیدگاه‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درخصوص سیاست خارجی، مورد بررسی قرار گرفته و سپس در فصول بعدی به بیان دستاوردهای بین‌المللی انقلاب در سطح منطقه و جهان و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی بین‌المللی پرداخته شده است.
در مقدمه این کتاب چنین می‌خوانیم:
انقلاب یکی از پدیده‌های عظیم و نادر در حیات اجتماعی به‌شمار می‌رود؛ آن گونه که نادر بودنش سبب ضعف در شناسایی و عظیم‌بودنش موجب موضع‌گیری‌های متناقض در برابر آن گردیده است. نکته‌ی مهم در تحلیل این پدیده، اصل تنوع و کثرت در حدود و ماهیت انقلاب‌ها است. به بیانی دیگر، هر انقلابی را ماهیتی است که نشانه‌ی هویت و مقاصد مطلوب آن محسوب می‌گردد.
انقلاب اسلامی ایران به عنوان انقلابی برای خدا و معنویت و ارزش‌ها نه تنها ریشه در اعتقادات اسلامی داشت بلکه محرک و هدف خود را در دین جست‌وجو می‌کرد. اندیشه‌ی انقلاب اسلامی به عنوان نمونه‌ای تازه از نظام حکومتی در چشم‌انداز جهانی، که از سرچشمه زلال اسلام ناب نشأت گرفته بود، توانست در زمانی کوتاه مرزهای محدود جغرافیایی را درنوردد و پیام اصلی خود را که همانا مبارزه با ظلم و ستم و برپایی حکومتی عادلانه بود، به دورترین نقاط جهان برساند. از دیگر سو، انقلاب اسلامی با شکستن انحصارگرایی در عرصه‌ی روابط بین‌الملل و برهم‌زدن معادلات جهانی و منطقه‌ای توانست اعتماد به نفس را در مسلمانان تقویت کند و با شالوده‌ریزی‌ نظم بین‌المللِ فارغ از سلطه‌ی قدرت‌های استکباری براساس سیاست «نه شرقی نه غربی» بارقه‌ی امید را در دل میلیون‌ها مسلمان و مستضعف جهان بیدار نگه دارد.
اگر بخواهیم دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را بررسی کنیم، بی‌شک در کنار دستاوردهای داخلی، دستاوردهای بین‌المللی عظیمی جلوه می‌کند که هر یک به تنهایی برای موفق دانستن انقلاب قابل استناد است.
این کتاب در شمارگان 2500 نسخه و 224 صفحه و به قیمت 5هزار تومان در قطع پالتویی و در قالب «دانستنی‌های انقلاب برای جوانان» به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.

[h=2][/h]

«نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی»
کتاب «نسبت انقلاب اسلامی با بیداری اسلامی» با زیر عنوان تونس و مصر اثر هادی ابراهیمی کیاپی از سوی گروه انتشاراتی بین المللی الهدی منتشر شد.
این کتاب که در دو بخش به موضوع کتاب می پردازد در بخش اول چارچوب نظری را تبیین می‌کند و در 3 فصل تحت عنوان «چارچوب نظری انقلاب‌ها»، «گفتمان به مثابه روش» و «مدل تحقیق» این موضوع را بیان می کند.
بخش اول به تفصیل به تعریف انقلاب، انواع انقلاب و واکاوی نظریه‌های انقلاب همت گمارده است. این فصل چهار نسل نظریه پردازی انقلاب را بامحوریت انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می دهد و مشخصاً تأثیر انقلاب اسلامی را بر حوزه نظری و عملی و عینی انقلابات به بحث گذارده است.
در بخش دوم کتاب «نسبت انقلاب اسلامی با بیداری اسلامی» با عنوان «انقلاب‌های عربی، بیداری اسلامی شمال آفریقا و نظریه‌های انقلاب» نیز نویسنده در 3 فصل به انقلاب‌های منطقه و چیستی و چگونگی آنها اشاره کرده است. «انقلاب‌های عربی»(بیداری اسلامی)، «انقلاب‌های عربی و نظریه‌های انقلاب» و «انقلاب‌های عربی و گفتمان اسلام سیاسی» نیز سر فصل‌های بخش دم این کتاب است.
از دیدگاه نویسنده کتاب، انقلاب اسلامی نه تنها نقطه عطفی در تاریخ انقلاب‌های جهان است، بلکه با واداشتن انقلاب پژوهان به تأمل نظری در بازنگری، بازتولید و بازآوری نظریه‌های موجود یا نظریه‌‌های جدید، نقش مهمی در تکامل نظریه‌های انقلاب داشته است به گونه‌ای که به ظهور نسل جدیدی از این نظریه‌ها منجر شده است.
نویسنده کتاب نسبت انقلاب اسلامی با بیداری اسلامی با پرداختن به ماهیت و اثرات انقلاب‌های رنگی و انقلاب‌های عربی در دو وجه ساختاری و گفتمانی، از یک سو ارتباط این دسته از انقلاب‌ها را با انقلاب‌های کلاسیک و رنگی مشخص کرده و از سوی دیگر نسبت آن‌ها را با انقلاب اسلامی ایران سنجیده است.
دکتر ابراهیمی با الهام از نظریه بیداری اسلامی مقام معظم رهبری در فصل دوم از بخش دوم کتاب عوامل و زمینه‌های پیدایش اسلام سیاسی را در قالب رویارویی با گفتمان مدرنیسم، دال‌های گفتمانی اسلام سیاسی انقلاب اسلامی و تحلیل گفتمانی بیداری اسلامی را با محوریت گفتمان دین محور، سلطه ستیز و عدالت محور تفسیر می‌کند.
نکته جالب توجه این کتاب مقدمه دکتر سیدیحیی صفوی استاد دانشگاه‌های تهران در ابتدای آن است که پس از تقدیر از زحمات مولف این کتاب، آن را نه تنها در راستای تقویت ادبیات انقلاب پژوهشی بلکه ادبیات انقلاب اسلامی دانسته است. روش شناسی کتاب بر دومحور اصلی متمرکز است ،‌از یک سو به سنت‌های فلسفی و هنجاری وابسته است که متدولوژی آن بر مبنای «روند کاری تاریخی – نظری» است و از سوی دیگر بر محورهای معنایی و گفتمانی متمرکز است.
کتاب «نسبت انقلاب اسلامی با بیداری اسلامی» در 318 صفحه و شمارگان 1000 نسخه از سوی گروه انتشاراتی بین المللی الهدی روانه بازار کتاب شده است.

[h=1][/h] [h=3]درباره كتاب «خنده زار» نامزد بخش داستان سیزدهمین جایزه قلم زرین[/h]

[h=2]محمد محمودی نورآبادی در رمان «خنده زار» داستان خود را به دور از نگاه ‌های معمول در داستان‌ های انقلاب و خارج از فضای شهری رایج در این نوع قصه ‌ها نوشته است. در واقع نویسنده كوشیده است تبعات وقوع انقلاب اسلامی را در یك محیط روستایی و در واقع در یك ایل به منزله نمونه‌ یكی از روستاهای انقلاب اسلامی نشان دهد.[/h]

«خنده زار» تلاشی است برای به تصویر كشیدن جریان فعالیت‌های انقلابی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در فضاهای روستا‌یی و عشایری. این جمله شاید بهترین توصیفی باشد كه می توانیم درباره آخرین اثر محمد محمودی نور آبادی به زبان آوریم. كتاب «خنده زار» چاپ اول خود را در آذرماه 1393 تجربه كرد و اكنون به جمع 8 اثر نهایی بخش داستان سیزدهمین جایزه «قلم زرین» راه یافته است. جایزه ای كه هر ساله هم‌زمان با 14 تیرماه و مصادف با روز قلم از سوی انجمن قلم ایران برگزار می‌شود. این جایزه دارای پنج بخش نقد و پژوهش ادبی، داستان بزرگسال، شعر بزرگسال، داستان كودك و نوجوان و شعر كودك و نوجوان است. كتاب هایی كه در این دوره مورد داوری قرار گرفته اند برای اولین بار در سال 1393 منتشر شده است.
محمد محمودی نورآبادی در رمان «خنده زار» داستان خود را به دور از نگاه ‌های معمول در داستان‌ های انقلاب و خارج از فضای شهری رایج در این نوع قصه ‌ها نوشته است. در واقع نویسنده كوشیده است تبعات وقوع انقلاب اسلامی را در یك محیط روستایی و در واقع در یك ایل به منزله نمونه‌ یكی از روستاهای انقلاب اسلامی نشان دهد.
وقایع و رویدادهای رمان «خنده‌زار» در روستایی به نام «زارستان» واقع در استان فارس اتفاق می‌افتد و مخاطبان رمان شاهد مبارزات مردم روستا با ژاندارم‌های رژیم شاه خواهند بود. «زارستان» در «خنده‌زار» در واقع نماد ایران است و شخصیت‌های درگیر انقلاب نیز در همین روستا به سر می‌برند. ظلم رئیس پاسگاه، كدخدا و ... نمادی از ظلم شاه و حكومت به مردم روستا است. راوی این داستان، پسری 8 ساله به نام عیسی است. در این رمان همچنین شخصیتی به نام «رستم» به عنوان نماد ملیت و «رضا» به عنوان نماینده مذهب حضور دارند. اتفاقی كه شاید در این گونه داستانی كم‌نظیر باشد، نقش فرهنگیان و معلمان در بیداری مردم روستا است كه در میان روستاییان به روشنگری و اطلاع‌رسانی می‌پردازند كه نمود بارزی در «خنده‌زار» دارد.
نكته مهم درباره كتاب «خنده زار» نگاه ویژه نویسنده آن به بخش هایی از جامعه است كه در بررسی تاریخ و وقایع انقلاب اسلامی كمتر مورد تورق قرار گرفته اند. در بخشی از كتاب می خوانیم: «زن و مرد دوتایی نمازشان را خواندند. درست زمانی كه ایستاده بودند به نماز، عیسی یاد حرف‌های دوست عموی خود افتاده بود كه راجع به عكس‌های زیر تخت با پدرش حرف زده بود. آرام زیر تخت را نگاه كرد. فقط یك تكه مقوا بود كه وقتی آن را بیرون كشید و نگاه كرد، تصویر كفشی چرمی روی آن بود؛ تصویری كه ذهن عیسی را به كفش‌های كدخدا می‌كشاند. عیسی زیر بقیه تخت‌ها را هم نگاه كرد. چیزی پیدا نكرد.»
در «خنده زار» مولفه های داستان به خوبی و درستی تبیین می شود و در عین حال شرایط سخت مبارزان در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرهای كوچك توضیح داده می شود. شخصیت عیسی در طول داستان و در جریان مبارزه به تدریج رشد می كند و در پایان به اوج می رسد.
نكته مهم درباره كتاب «خنده زار» نگاه ویژه نویسنده آن به بخش هایی از جامعه است كه در بررسی تاریخ و وقایع انقلاب اسلامی كمتر مورد تورق قرار گرفته اند
محمودی نورآبادی درباره این كتاب می گوید: «عمده داستان‌های انقلاب در حال و هوای فضای شهری به سر می‌برند و به مبارزات ایلات، عشایر و روستاییان چندان پرداخته نشده است. من در خنده‌زار تلاش كرده‌ام تحولات انقلاب را از روستا و محیط روستایی پیگیری كنم... احساسم این بود كه ژانر ادبیات انقلاب مغفول و مظلوم مانده، مخصوصاً در بحث مبارزات ایل، عشایر و روستا. عمده آثاری كه در این فضا به نگارش در آمده‌اند به مبارزات مردم شهر می‌پرداختند و لذا من داستانم را با محوریت ایل، روستا و عشایر نوشتم... ما در این رمان مبارزات مردم روستا را با ژاندارم‌های رژیم شاه می بینیم. همچنین كدخدایی كه به نوعی برآمده از این رژیم شاه است و در روستا نقش‌آفرینی می‌كند. راوی داستان شخصی به نام عیسی است و از نگاه این نوجوان است كه به روستا و مبارزات آن ها نظر می‌كنیم... در این رمان شخصیتی به نام ننه جواهر نیز حضور دارد كه نقش بسیار پخته و كارایی در درون داستان دارد.»
محمد محمودی‌نورآبادی متولد 1349 روستای مهرنجان شهرستان ممسنی در استان فارس است. وی در پاییز سال 65 از مدرسه به جبهه رفت تا در دسته یك از گروهان دوم گردان حضرت فاطمه(س) به عنوان نارنجك‌انداز دسته، ایفای وظیفه كند. بعد از آن هم در عملیات كربلای 4 و 5 شركت كرد. محمودی نورآبادی از سال 1370 به طور جدی وارد عرصه نوشتن شد. از او تاكنون حدود 20 اثر به چاپ رسیده است كه «سرریزون»،«رُنج»، «شام برفی»، «كاش چشم‌هایش دروغ گفته باشد»، «نبرد هسجان» و «كمانی اورامان» بخشی از این آثار را تشكیل می دهند.


[/HR] منبع:پایگاه خبری حوزه هنری