کارگاه آموزش پاسخ به شبهات فضای مجازی برای کاربران

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کارگاه آموزش پاسخ به شبهات فضای مجازی برای کاربران

[="Navy"]بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
هدف تاپیک از اسمش پیداست . اما مقدمه :

شبهات دینی (کلامی) که در شبکه های اجتماعی و... منتشر میشوند اکثرا دارای بنیان سست و دارای یک یا چند مغالطه میباشند و یا با حداقل آشنایی کلی با مبانی دینی قابل رد یا پاسخگویی هستند.

در این تاپیک آموزش دینی-کلامی نمیدهیم ولی بنا به مناسبت و در حین راهنمایی برای حل مسائل و تمرین ها ، با کمک یا نظارت کارشناسان محترم ، راهنمایی هایی را به اعضا میکنیم (در صورت نیاز) تا نقص یا اشکالی که در حل تمرین داشته اند رفع شود و پاسخشان کامل شود.

روش کار : عمده روش کار تا اطلاع ثانوی به این صورت خواهد بود که تمرینهایی به عنوان نمونه مطرح شده و از اعضای بازدیدکننده که علاقه مند هستند خواسته میشود پاسخی مناسب برای آن (با جستجو در سایتهای مختلف) بیابند ، سپس به فرم صحیح نوشتن پاسخ مناسب و کوتاه و در عین حال رسا برای انتشار در شبکه های اجتماعی میپردازیم و گام به گام با راهنمایی و تذکر اشکالات پاسخ تهیه شده ، به شکل پاسخ مطلوب میرسیم.
مستحضر هستید که در شبکه های اجتماعی عمدتا کسی حوصله مطالعه متن پاسخ طولانی را ندارد و باید مناسب ظرفیت آن مکان پاسخ نوشت.

شبهاتی که به عنوان تمرین مطرح میشوند عمدتا ساده و قدیمی بوده و پاسخ آنها معمولا در سایتهای مختلف از جمله همین تالار موجود است.

هدف : کاربران شرکت کننده در این کارگاه به حول و قوه الهی در نهایت میتوانند در مقابل ظاهر فریبنده ی شبهات فضای مجازی ایستاده و پاسخ آنها را که عمدتا قدیمی بوده از فضای مجازی بیابند و در قالب کوتاه و مستدل و محکم ، مناسب انتشار در شبکه های اجتماعی تدوین کنند.[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

[="Navy"]تمرین اول:

دوستان علاقه مند ، سعی کنید پاسخ مختصر و مناسبی برای این شبهه پیدا کنید. سعی کنید اصل پاسخ ها را بصورت لینک از این تالار یا سایتهای دیگر پیدا کنید و لینک آنها را قرار بدید ، ولی مختصری درباره ی لینک توضیح بدید در حد یک سطر.
ان شاالله در ادامه با نقد پاسخها ، قدم به قدم به قالب ایده آل نزدیک میشیم.
شبهه : چرا خداوند مستقیما جلوی ظالمان را نمیگیرد که ظلم نکنند؟[/]

Ysp.r.f;935602 نوشت:
تمرین اول:

دوستان علاقه مند ، سعی کنید پاسخ مختصر و مناسبی برای این شبهه پیدا کنید. سعی کنید اصل پاسخ ها را بصورت لینک از این تالار یا سایتهای دیگر پیدا کنید و لینک آنها را قرار بدید ، ولی مختصری درباره ی لینک توضیح بدید در حد یک سطر.
ان شاالله در ادامه با نقد پاسخها ، قدم به قدم به قالب ایده آل نزدیک میشیم.
شبهه : چرا خداوند مستقیما جلوی ظالمان را نمیگیرد که ظلم نکنند؟

سلام

بهتر بود برای اولین تمرین از چیز ساده تری شروع می کردید .این به برهان شر مربوط می شود و پاسخ دادن به آن هم به این سادگی ها نیست. مثل این است که در یک تمرین وزنه برداری تمرین اول بلند کردن یک وزنه ی ده تنی باشد. البته ممکن است بگویید نه این شبهه ی پیش افتاده ای است. در هر حال صلاح کار خویش آغاز گر تاپیک می داند.

من چند تا جواب که از جاهای دیگر خوانده ام یا شنیده ام به این سوال می نویسم. اینهایی که در پایین نوشته ام شوخی نیست بلکه کاملا جدی است. اینها جوابهایی است از کارشناسان همین سایت یا کارشناسان دینی سایتهای دیگر دیده ام. یا جوابهایی است که معمولا آخوند ها به این سوال یا مشابه این سوالات می دهند.
البته نه به همین قالب مختصر و به این صورت شسته رفته بلکه با لفاظی و بازی با کلمات بسیار اینها را به خورد مخاطب می دهند:

1-اصلا در واقع هیچ ظلمی وجود ندارد. ( عدمی بودن شر)

2-برای تو ظلم محسوب می شود برای دیگران نعمت است. ( نسبی بودن شر)

3-زیرا اگر این کار را بکند کل دنیا به هم می ریزد. ( ذاتی بودن شر برای دنیا یا ماده)

4-در این امر حکمتی بوده است که ما از آن بی خبریم. ( حکمت و مصلحت)

5-زیرا در یک آزمون هرگونه کمک به شخص آزمون دهنده تقلب محسوب می شود. ( آزمایش انسانها)

حوصله ی لینک گردی نداشتم ولی مغز پاسخهایی که می دادند همینها بود.

Ysp.r.f;935602 نوشت:
تمرین اول:

دوستان علاقه مند ، سعی کنید پاسخ مختصر و مناسبی برای این شبهه پیدا کنید. سعی کنید اصل پاسخ ها را بصورت لینک از این تالار یا سایتهای دیگر پیدا کنید و لینک آنها را قرار بدید ، ولی مختصری درباره ی لینک توضیح بدید در حد یک سطر.
ان شاالله در ادامه با نقد پاسخها ، قدم به قدم به قالب ایده آل نزدیک میشیم.
شبهه : چرا خداوند مستقیما جلوی ظالمان را نمیگیرد که ظلم نکنند؟

پاسخ دادن به شبهه کاره راحتی هست ... حتی یک بچه خرد سال هم میتونه به شبه ها جواب بده ...
بحث سره این هستش که آیا پاسخ به اون شبهه طبق استانداردهای فکری مخاطب ؛ درست و منطقی جلوه پیدا میکنه یا خیر ...

خیلی ها رو دیدم در درون این سایت که به خیالشون پاسخ یک شبهه رو داده اند ... و چه بسا که حتی اون بحث رو متوجه نشدند ...

بنابراین به نظرم بحثتون یک مشگل اساسی داره ...

اینی که چرا خداوند مستقیما جلویه ظالمان رو نمیگیره ... فکر میکنم استاد ملکیان استاد فلسفه ایران در مبحث شرور وارد شده و این مساله رو یک مشگل غیر قابل حل خونده ( این رو در درون ویکی خوندم ) ...

و بعد شما به راحتی میاین و میگین بیاین دو تا خط جواب بنویسیم که چرا خدا مستقیما جلویه ظلم ظالمان رو نمیگیره و مساله رو ختم به خیر میخواهید بکنیند ...

مهمترین مشگلی که من این چند ساله باهاش برخورد کردم این هستش که اصولا انسانها در برخورد کردن با ادله ...

برخی از ادله رو بر برخی دیگر رجهان میدن ... یعنی اینکه در یک مساله بخصوص دو نفر با هم بحث میکنند ... شخص الف استدلالهای خودش رو میاره ( که هم درست و منطقی هست ) و شخص ب هم دلایل خودش رو میاره که اونها هم درست و منطقی هست ...

ولی انسانها بسته به محیطی که بزرگ شده اند برخی از استدلال ها رو بهش رجهان میدن ...

مثلا کسی حاضر میشه 4 سال هیچی نخوره و بعدش یک ماشین باکلاس سوار بشه ( مثلا بره بهشت )
و کسی هم حاضر نمیشه و با خودش میگه اگر الان یک ماشین بی کلاس داشته باشم ... سکوهای پرش بیشتری برام بوجود میاد ... بزار یک ماشین بی کلاس هم که شده بخرم و یک ماشین زیره دستم داشته باشم ( همون موقع میخواد نفسش رو راضی کنه )

بنابراین ... بسته به نوع انسانها ...دلایلی که مورد قبول انسانها قرار میگیره متفاوت هست ....

من خیلی کم دیدم که شبهه ای حل بشه ... تقریبا از 10 تا شبهه به این مساله قائل هستم که یکیشون حل میشه ...

ولی اگر تونستید به همین یک مساله جواب بدین ... یه جلسه مناظره با استاد ملکیان بزارین ... ببینیم چی از توش در میاد ...

فلسفه و دین

واضح است که دین و احکام آن ، نه ساخته ذهن بشر است و نه با آن ارتباطی دارد بلکه یک برنامه ی خدایی است که با عقیده و اکتساب عملی تعلق دارد و با ممارست و تمرین احکام آن میتوان به حقیقتش رسید نه با کاوشهای عقلی.

بنابراین دین با دلیلهای تئوری و عقلی مشائیون هیچ نسبتی ندارد. البته اگر جمع و ترتیب دین نتیجه کاوش های عقل فلاسفه می بود شاید می شد آنرا با تدابیرعقلی، حل و درک نمود، همچنانکه مذهب هندو ساخت هیئت ترکیبی کنونی آن بطور فلسفی است و رهین منت تلاشها و کاوشهای فلاسفه بنظر می رسد و فلسفه ی هندوستان مشهور نیز است بنابراین دور از قیاس هم نیست که مذهبشان زیر نظرعقل قرار داشته و اداره شود.

بنابراین اگر چنین مذهبی را از نظر فلسفه مورد بررسی قرار دهیم ، ایرادی نخواهد داشت اما اسلام یک مذهب خدایی و ساده و شفاف است که تمام ابتدا و انتها و اصول و فروع آن، نتیجه ی نقل صحیح و عقل کلی است.

لذا از حد و اندازه ی فلسفه گرایی عقلهای جزئی و قاصر ، بسیار بالا و برتر است. به همین خاطر احکام آن هیچگونه مناسبتی با راه و روش فلسفه ی مشائیون ندارد.

البته میتوان گفت که اساس دین بر عشق و محبت حق تعالی است ، و اساس عقل و فلسفه بر غرور نفس، فرد متدین و دیندار مبتلای حق می باشد و فلسفی مبتلای نفس.

در فلسفه فقط درگیری و اختلالات فکری و ذهنی است. و دین رسایی به قلب ، عشق و محبت ،شوق وصال و تلاش را می آفریند ولی عقل کور ( در مقابل وحی الهی -م) به وسیله ی غوطه ور شدن به مصحلت اندیشی ها ، اسباب توقف و عقب نشینی را فراهم می سازد. پس وارفتگی عشق کجا، و سردر گمی های فکر و اندیشه کجا، وقتی خشت بنیادین هر کدام فرق می کند و در بین دین و فلسفه تباین اساسی وجود دارد.

و دیگر اینکه دایره ی عقل و فلسفه محدود به حسیات است لذا عقل هم نمی تواند از محدوده ی ترکیب و تحلیل محسوسات پا فراتر بگذارد پس آن دینی که فطری و از طرف خدا به بندگان رسیده است که حتی حسیات نیز نمی توانند در آن بالگشایی کنند ، مزدور و کارگر حسیات (فلسفه ) چگونه می تواند بار این معنویات را به دوش خود حمل کند،

سلام علیکم

tariq.jameel;935869 نوشت:
فلسفه و دین

موضوع پاسخگوئی به شبهات کلامی است .

Ysp.r.f;935602 نوشت:
شبهه : چرا خداوند مستقیما جلوی ظالمان را نمیگیرد که ظلم نکنند؟

انسان بواسطه عقل و قدرت تمئیز حق از باطل , برتر از موجودات دیگر خلق گردیده و خداوند با این توانائی او را کرامت بخشید ( ر.کالمیزان تفسیر 71 شوری ) .

استعداد تعقل و تمئیز ابزار و یک موهبت است برای اینکه او بتواند مختار عمل نماید هرچند که عمل او در طول اراده و فعل الهی است و امری مستقل و بی نیاز از واهب این توانمندی نیست ولی این ارزش و اعتبار برای انسان از طرف خداوند متعال در نظر گرفته شد که در معرض امتحان قرار گرفته و بتواند با انتخاب خود حائز شان خلیفه الله فی ارضه شود.

منظور و مقصود از دخالت مستفیم در این سوال یعنی حصر و محدود کردن اختیار در انتخاب و عمل ؛ و معنایش همان جبر است . جبر هم به این معنی است که وجه تمایزی بین انسان و دیگر موجودات وجود نداشته باشد و این نقیض کرامت انسانی است چنانکه ذکر شد..

[="Navy"]سلام مجدد به همه

به نقد پاسخها میپردازم و خواهشم این است که همه ی نقدها را بخوانید

عصران;935610 نوشت:
حوصله ی لینک گردی نداشتم ولی مغز پاسخهایی که می دادند همینها بود

ممنون از اینکه پاسخ مختصر و مغز پاسخها رو نوشتید. ولی دو اشکال داشت یکی همین لینک که خودتون فرمودید (برای کسی که به مطالعه ی بیشتر درباره یکی از گزینه های میخواد بپردازه) و اشکال دوم اینکه با ادبیاتی نوشته شده که گویی این پاسخها خود شما را هم قانع نکرده است و دیگران صرفا اینها را گفته اند. ادبیات پاسخ باید حاکی از یقین نویسنده باشد. البته این نکات ظریفی است که فقط در پاسخهای کوتاه برجسته میشود

مینوی خرد;935844 نوشت:
فکر میکنم استاد ملکیان استاد فلسفه ایران در مبحث شرور وارد شده و این مساله رو یک مشگل غیر قابل حل خونده ( این رو در درون ویکی خوندم ) ...

و بعد شما به راحتی میاین و میگین بیاین دو تا خط جواب بنویسیم که چرا خدا مستقیما جلویه ظلم ظالمان رو نمیگیره و مساله رو ختم به خیر میخواهید بکنیند ...

این شبهه بارها توسط سایتها و اساتید مختلف پاسخ داده شده و از صدر اسلام هم مطرح بوده است و روایاتی هم درباره اش موجود است ، و اصل کلام به جبر و اختیار مربوط میشود ولی به شکل دیگری بیان شده.
ضمن اینکه در ابتدا عرض کردم اصلا بر سر خود پاسخها بحثی در این تاپیک نداریم و صرفا نحوه ی نگارش کوتاه و مناسب انتشار را تمرین میکنیم.
اگر شبهه ای تابحال حل نشده بود باید فرض کنید یک نفر درمانده به شما مراجعه کرده و پاسخ میخواهد ، نهایت امر این است که پاسخی کلی و آرامش بخش (و نه حلی) به او میدهیم و یا پاسخ اصلی را به بعد از ظهور موکول میکنیم ، البته هیچ سوال اساسی نیست که پاسخ داده نشده باشد و سوالات غیر اساسی نیز مشکلی در اعتقادات ایجاد نمیکند.
و در نهایت اگر پاسخی نداشتیم راحت ترین راه این است که بگذاریم کسانی که پاسخ دارند بگویند

tariq.jameel;935869 نوشت:
فلسفه و دین

بنا شد در چند بند کوتاه همراه لینک پاسخ را بنویسید. به علاوه اینکه ادبیاتی که نوشتید به هیچ عنوان برای مخاطب عام قابل فهم نیست به سادگی

فاتح;935980 نوشت:
( ر.کالمیزان تفسیر 71 شوری )

نحوه آدرس دهی شما در اینجا مناسب است و میتوان بجای لینک از این آدرسها استفاده کرد.
دو بند پاسخ دیگر شما هم خوب بود ولی سعی کنید با شماره بنویسید که خواننده راحت تر بتواند بندهای پاسخ را از هم تمیز بدهد.

=-=-=-=-=-=

پ.ن: از انتقادات و مخصوصا پیشنهادات شما برای تمرینهای بعدی و روال کار استقبال میکنم (بصورت خصوصی ارسال کنید)[/]

Ysp.r.f;935602 نوشت:
شبهه : چرا خداوند مستقیما جلوی ظالمان را نمیگیرد که ظلم نکنند؟

سلام، دنیا خلق شده است که ظالمان بتوانند با اراده‌ی خودشان ظلم کنند و مؤمنان با اراده‌ی خودشان با ظلم مبارزه کنند ... این حکمت اولیه‌ی خلقت این دنیاست ...

موضوع قفل شده است